Wikizero – کوه بابا

در ادامه بیشتر از کوه صفه اصفهان صحبت خواهیم کرد تا خوانندگان با آن بیشتر آشنا شده و برنامه ریزیهای لازم برای بازدید از این کوه و پارک زیبا را انجام دهند. علاوه بر پارک جنگلی بلوران از قبرستان تاریخی بلوران، بارگاه آقا میرزا حسین و … بعضی ها به غیر از فرار از سختی های روزگار مدرن چیز دیگری در صعود کوهستان ها نمی ببینند. ” هیچ جایی چنان حس خلوتی را که در سکوت و بلندای کوهستان های بزرگ تجربه می کنیم، بدست نمی آوریم.

در فاصله ۳ کیلومتری شمال باختری بخش سیاهو ، گنبد نمکی سیاهو واقع شده است و بخش اعظم آن را نمک تشکیل داده است و غارهای نمکی آن بسیار طولانی است . امین الدوله این اقدام مشیرالسلطنه را با دیده انتقاد نگریسته و از اینکه مظفرالدین شاه مبالغی از وام دیافتی از روسیه را برای واریز بدهیهای پدر خود اختصاص داده است انتقاد نموده و آن را نوعی سوءاستفاده تلقی مینمود در حالیکه مشیرالسلطنه به علت داشتن احساسات شدید مذهبی و ملی هرگز اهل سوءاستفاده و دغلکاری نبود.

هرکول، شخصی قویهیکل بوده که روی نقش شیری، با یک پیاله شراب به دست، به پهلوی چپ لم داده است. قامتشان با یکدیگر متفاوت است؛ اما همگی سرشان را بالا گرفته و رو به سوی آبی آسمان قد کشیده اند. سنگهای این کوه غالبآ از جنس سنگ خارا بوده، به طوری که مسیر صعود به قلهٔ این کوه را با دشواری همراه میسازد. در اینجا مجموعه از بهترین عکس نوشته های کوهنوردی و طبیعت گردی را با موضوعات و مناسبت های مختلف با شما به اشتراک می گذاریم. انشا و باز آفرینی ضرب المثل کوه به کوه نمیرسد آدم به آدم میرسددر این مطلب برای شما …

کوهنورد دوست داشتنِ یه سری آدم خاصه… و فکر کردن به همنوردی امن کنار یه سری آدم خاصه… روز یکشنبه شب اولین بیواک(شب مانی بدون چادر) را بر روی گرده آلمان ها انجام میدهند و با سپری کردن دو شب دیگر در آن هوای سرد و مسیر یخ زده روز چهارشنبه در ارتفاع حدود ۴۴۰۰متری و در میانه دیواره ای عظیم به دلیل سرمازدگی و افت انرژی در خواست امداد و نجات میکنند. بنا بر شنیده ها تصمیم این مهم با برپایی جلساتی در پشت درهای بسته انجام گرفته که به نظر قاطع و سریع اتخاذ شده است و به نوعی جامعه کوهنوردی را در حیرت فرو برد زیرا که شرایط جوی همچنان ناپایدار بود و اهتمام به این امر دور از ذهن مینمود.

مدیر بحران فرمانداری کرج گفت: ۹ کوهنورد مفقود شده در دیزین با تلاش چند ساعته تیم های امداد و نجات طی دو مرحله تفحص پیدا شدند و یک کوهنورد نیز بر اثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد. مقارن ظهر سه کوهنورد و نجاتگر تیم امداد و نجات سازمان هلال احمر با همکاری کمیته جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی به اسامی آقایان جواد چراغی، مهدی جباریان و مهدی قهیه ای با بالگرد به ارتفاع ۴۶۰۰متری قله علم کوه منتقل میشوند و عملیات نجات دو کوهنورد بازمانده در گرده آلمان ها را آغاز میکنند. با استعفای بازیکنان از تیم ملی، فرصت حضور دروازه بان های جوان در رختکن ایران فراهم شده بود.

پایداری و نفوذ پذیری و خاکزایی این سنگ ها تا حدی زیاد است و جنگل های محدودۀ فعالیت چوب و کاغذ مازندران و نکا چوب در این قسمت ها قرار دارند. اکنون از سنگ نبشته بیستون چهار متن در دست داریم: متن پارسی باستان، متن عیلامی، متن بابلی و متن ترجمه آرامی متن پارسی باستان که ظاهرا به صورت بخشنامه برای آگاهی ساتراپی های گوناگون به جاهای دور و نزدیک فرستاده شده که نسخه ای از آن در اِلِفانتین مصر به دست باستان شناسان افتاده و در بابل هم قطعه ای از نگاره بیستون به دست آمده است.جمله ای زیبا از داریوش که در بیستون ستون4 بند۱۵ اورده شده می گوید:”تو که پس از این، این نبشته و نگاره را می بینی، مبادا به آنها آسیب بزنی تا می توانی آنها را همان گونه که می بینی، نگهداری کن”.

همان طور که می دانیم یکی از نشانه های آتشفشان ها، بروز زمین لرزه هاست. سراسر سرزمین لرستان به داشتن قدمتی بالا و تاریخی بسیار غنی و فرهنگی اصیل شهره است اما در این میان کوهدشت یکی از شهرهایی است که آثار این قدمت و دیرینگی به وفور در آن یافت می شود. امین دهقان در پایان صحبت های خود از همسر و فرزندان خود که وی را در این مسیر سخت مورد حمایت قرار دادند تشکر نمود. در فعالیت آتشفشانی گدازه ها، بخار و مواد مذاب به سطح زمین می رسند و با تجمع این گدازه ها، زمین های آتشفشانی شکل می گیرد.

این سه عنصر باهمدیگر اساس فلسفه کوه نوردی من را شکل می دهند. متن تبریک روز کوهنورد مبارک به همراه زیباترین عکس نوشته تبریک روز کوهنورد به مناسبت فرا رسیدن 29 مهر ماه روز کوهنوردی در کوهستان را در ادامه این بخش از سایت سماتک برایتان تهیه و گردآوری کرده ایم. آنگاه که آسایش خانه و شهر خود را رها میکنی و پنجه در پنجه سنگ و صخره، فراز و فرود طبیعت را در مینوردی، این انتخاب توست که جسم را در تب و تاب سنگ و صخره صیقل دهی تا به ازای آن روح و روان خویش را آزاد سازی و آنرا سبک تر به پرواز درآوری، و اینگونه است که کوهنوردی می شود هنر مبارزه با سستی ها، کاستی ها و کاهلی های درون.

این شهر با کشور مراکش احاطه شده و در مرز بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته است. جالب است بدانید که برزیل با کشور فرانسه نیز مرز مشترک دارد. اوج گرفته بالاتر از سطح آوا و مکان انسان، در میان پهنای رام نشده و سیمای عظیم الجثه طبیعت، ما را در تنهایی مان با یک حس ترس و اوج گیری به هیجان می آورند … اوج گیریی که فراتر از حد انتظارات و یاری زندگی و بالاتر از بیم و شبهات وحشی و متزلزل است. آنان کار سخت و تکنیکالی پیش رو دارند زیرا از طرفی هوای پایدار و مناسبی در منطقه وجود ندارد و از طرفی عملیات نجات کاملا فنی و در نوع خود بی نظیر است این سه نجاتگر باید از فراز دیواره علم کوه با طناب فرود رفته خود را بر بالین مصدومین برسانند.

از این رو، پدر و مادر نذر کردند اگر خدا به آنها پسری داد، او را به مشهد امام رضا (ع) ببرند؛ و این گونه، استاد جوادی آملی متولّد شد.فشار دوران پهلوی و مشکلات پدر و جدّ استاد در مسائل مادی و سیاسی، باعث نشد که از علاقه این خانواده به روحانیّت شیعه کاسته شود و همانا، آرزوی آنان، تحصیل فرزند خود در حوزههای علمیه بود.دوران تحآیه الله جوادی آملی پس از به پایان رساندن سال ششم ابتدایی، در سال ۱۳۲۵ یا ۱۳۲۶، با پیشنهاد پدر و علاقه وافر، وارد حوزه علمیه آمل شد و تا سال ۱۳۲۹ در آن شهر، به تحصیل پرداخت و بخشی از دروس سطح را در آنجا به پایان برد.

جعفری با اشاره به اینکه افرادی که برای طبیعت گردی به ارتفاعات دیزین عزیمت کرده بودند ۱۰ نفر بوده اند، افزود: متاسفانه یکی از کوهنوردان بر اثر سقوط از ارتفاعات فوت شد و اکنون بالگرد جمعیت هلال احمر در منطقه حضور دارد و عملیات انتقال در حال برنامه ریزی است. آرامش طبیعت در وجود شما جاری خواهد شد همانطور که نور آفتاب بر درختان جاری می شود. به سازش کاری و مداهنه با ستمگران دل میبندید و به آن آرام میگیرید و این همه وظایفی است که خدا برعهده شما گذاشته است؛ یعنی نهی از منکر کردن و خود از آن اجتناب ورزیدن و شما غافلید.

این کوه با دارا بودن امکانات رفاهی و تفریحی انتخاب ایده آلی برای گردش و تفریح شما عزیزان میباشد. انگار کسی با تو سخن میگوید! و تو دلش ولوله ست واسه صعود بعدی… کوهنورد که باشی، وقتی داری به قله میرسی، دل تو دلت نیست. ساعت هشت صبح یک بار دیگر بالگرد سازمان هلال احمر برخواسته و این بار هفت کوهنورد و نجاتگر را به ارتفاع ۴۶۰۰متری خرسان علم کوه میرساند. این کوه با شمارهی ۱۲/۱۹۴۹۶ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور ثبت گردیده و سند تملک آن از ارتفاع بالای ۳۶۰۰ متری سبلان به وسعت ۶۲۰۰ هکتار به نام سازمان محافظت محیطزیست صادر شده است.

عملیات تفحص افراد طی دو مرحله تا بامداد جمعه با نجات هر ۹ نفر با موفقیت به پایان رسید. روز گذشته ۱۰ نفر جهت طبیعت گردی به کوه ها و ارتفاعات دیزین عزیمت کردند که ۹ نفر آنها مفقود میشوند و یک نفر نیز بر اثر سقوط از ارتفاع فوت می کند. وی افزود: در ساعت ۲:۰۰ بامداد ابتدا هفت نفر از کوهنوردان پیدا شدند و حوالی ساعت ۳:۵۵ دقیقه صبح نیز ۳ کوهنورد دیگر پیدا شدند. تیم زبده هفت نفره در سه روز موفق شدند فقط پیکر زنده یاد عباس کلهر را از گرده آلمان ها بیرون کشند و به دلیل ادامه وضیعت نامناسب جوی به چندین متر بالاکشی و فیکس کردن پیکر حامد شاه حسینی بسنده کرده حمل نهایی او را به زمان دیگری موکول کنند.

کوهنورد فقط اون آدما که نشونمون دادن نیست… این فقط بی اطلاعی نیست بلکه بی انصافی نیز هست. این کوه لرستان از آن دسته از کوههایی است که در هر چهار فصل سال دارای آب قابل شرب است. ژئوترمال هایی که به فعالیت های آتشفشانی وابسته اند؛ به سه دسته تقسیم می شوند: ذخایر هیدروترمال، سنگ های داغ و خشک و ذخایر ماگمایی. این جاده از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر وصل می شود جاده ای با قدمت بیش از نیم قرن که همچون گوهری درخشان بر تارک زیبایی های طبیعت این منطقه می درخشد، جاده ای در سلسله جبال البرز با پیچ و خم های متعدد در دل کوه و زیبایی های بکر طبیعی تا سفری خیال انگیز را برای مسافران خود رقم زند.

روز چهارشنبه ۱۳بهمن ۱۴۰۰ با رسیدن پیکر زنده یاد عباس کلهر و تیم هفت نفره نجات به وسیله بالگرد به تهران سومین پرده از این تراژدی غمبار کوهنوردی به پایان رسید. آنان موفق میشوند در همان روز علی رغم شرایط دشوار به هر دوی حادثه دیدگان دست یابند که متاسفانه مشاهده می شود حامد شاه حسینی درگذشته و عباس کلهر در حالت نیمه هوشیاری و هیپوترمی کامل (یخزدگی اندام ها) قرار دارد. زنده یادان عباس کلهر و حامد شاه حسینی وارد منطقه علم کوه میشوند قصد آنان صعود زمستانی گرده آلمان ها علم کوه به سبک آلپی (سبکبار و سریع) بود.

دیدگاهتان را بنویسید