50 کپشن کوتاه درباره کوه به انگلیسی با ترجمه فارسی – مینویسم

حال که این اتفاق افتاده است خواسته ما از این شورا این است که تقوا و قانون را لحاظ کنند و وظایف خود را بهدرستی انجام دهند. ماشین های بزرگ و غول پیکر از طریق راهروها و حفاری هایی که توسط معدن چی ها به وجود می آیند، وارد لایه های زیرزمینی شده و با کارکردهای مختلف شروع به استخراج نمک می کنند. یکتعداد خاورشناسان انگلیس خواهان معلومات دقیقتری درمورد این اثر و آثار دیگریکه ازبخارا وافغانستان به راولپندی می آمد واز طریق تاجران هندی بدست انگلیس ها میرسید بودند.

اینجانب نگارنده مضمون، این اثرتاریخی وآثار دیگر هنری افغانستان، یعنی آثار هنری بلخ ، غزنه و هرات را که درموزیم برتانیا بنام هنرفارس بنمایش گذاشته شده برای اولین باردر نوامبر سال ۱۹۷۷ از نزدیک دیدم ونظر خودرا درطی ملاقاتی به مقامات رسمی موزیم درمورد نامگزاری دقیق تر این پدیده های هنری واحترام به حقوق فرهنگی افغانستان ارائه کردم. درینوقت پروفیسور پندرویلسن عضو تحقیقات تاریخی موزیم برتانیا درکابل بود و بعد ازکشف آثار زرین طلا تپه که کار تحقیقی آن درسال ۱۹۷۶توسط تیم باستان شناسان روسی آغازیافته بود علاقمندی نشان داد تا تحقیقات دقیقتری درمورد آثارتاریخی افغانستان ازطرف موزیم برتانیا انجام یابد ، اما بعد ازآنکه کودتای ۷ ثور ۱۳۵۷ بوقوع پیوست این اقدام بی نتیجه ماند.

حتما قبل از انجام آزمایش یک دوربین عکاسی کنار دستتان داشته باشید، زیرا عکس چهره بچه ها وقتی نتیجه آزمایش را مشاهده میکنند، دیدنی و خندهدار هست. سلام من کرد کرمانشاه دالاهو هستم خیلی هم از تار یخ خوندم هم از تاریخ لرستان و هم کردستان اصلا هم آدم متعصبی نیستم همیشه واقعیت میگم واز تمام هموطنام می خواهم که به جای حرف زدن برندو کمی مطالعه کنند ایرانی ترین نژاد کر ده که کمتر از بقیه اقوام مورد تجاوز اقوام خارجی مثل مغول وافغان وعرب قرار گرفته بختیاری هم قدمت خیلی زیادی داره ولی هم با عربا قاطی شده وهم با کاشیتها کردها در زمان جنگ تحمیلی از همه مردم ایران دفاع کردند وارتش قبل از وارد شدن به منطقه متوجه شد کرد ها با دست خالی مقاومت کردند مرز نگه داشتند ودر همین زمان خرمشهر سقوط کرد آبادان در محاصره رفت کرمانشاه از دیرباز مهد پهلوانی مردانگی بوده لرها می تونند ادعای قدمت داشته باشند ولی نمی تونند به اندازه کردها ایرانی تر باشند نصف دربار هخامنشی کرد بوده ساسانی ها کرد بودند و دربار ساسانیان به زبان کردی صحبت می کردند ما کرده ا نترس بودن شجاع بودن به قمه کشی قداره کشی تو خیابون نمی دونیم الان هر بچه ای می تونه یک چاقو دستش بگیره تو خیابون دعوا کنه این که هنر نیست هنر اونه که با ضعیفترین سلاح تو کوه کمر بیفتی و جلو دشمن تا دندان مسلح از کشورت دفاع کنی.

دوباره تلاش و فعالیت به دهکده برگشت و مردم خوشحال به سر كار در باغهای خودشان بازگشتند. با برافتادن کم کم برفها، کوهها سرسبز میشوند و چشماندازی زیبا و رویایی را به مردم روستا به ارمغان میآورد. به علت این که فاز بخار این ذخایر از اهمیت بیشتری برخوردار است، استفاده ازآن در برخی مناطق رواج پیدا کرده است. در اینجا از میانِ بستانِ یکی از طایفه بنو حارثه به نام «مِرْبَع بن قیظی» گذشت. این اسناد تاریخی ضمن بیان وجه تسمیه هشتگرد به زیست گروهی از شیعیان اثنا عشری در قرن ششم هجری در آن محل تصریح کردهاند که در متون تاریخی از آن به عنوان «هشتورد» یا «هشتجرد» نام برده شدهاست.

درگنجینه پربهای آکسوس یا آمودریا گادی چهاراسپه زرینی وجود دارد که ارزش تاریخی وظرافت هنری آن درمیان آثارتایخی جهان کهن بینظیراست ومحورصحبت درین بررسی بالای این اثر گرانبها تمرکز دارد. به اساس بررسی های تاریخی ایکه در ینجا تقدیم میدارم ، اینجانب عقیده دارم که افغانستان نیز دراین موضوع حقوق مسلمی دارد. درآنوقت الکساندرکنیگهم Alexander Cunningham مدیرامورباستانشاسی هند برتانیوی بود ومیکوشید تا معلومات دقیقتری را از تجار هندی و صاحب منصبان برتانیایی که این آثار تاریخی را جمع آوری میکردند بیابد.

این شهر از غرب با شهرستان نکا همسایه میباشد و در فاصلهٔ حدوداً ۳۰ کیلومتری بهشهر قرار دارد. ارتفاع این کوه چیزی در حدود ۴۱۱۰ متر است که شاکله اصلی آن از ۲ کوه متشکل شده است و گفتنی میباشد که به وسیله قسمتی زین مانند به یک دیگر متصل شده اند. ازینرو کلمه آریه درریگویدا و آرینه دراوستا به حواله ماکس میلور Max Müller زبانشناس معروف آلمانی ریشه یافته از کمله (ار) به معنی قلبه است و(آره) یا (آرن) به معنی زارع وشخم زن. درفرهنگ ویدی آریایی ناستیه به معنی مهربان و دسره به معنی شریر، آمده است. گرچه عده ای به کلمه آریانا بخاطرگرایش های نژادی آغازسده بیستم متکی برطرزتفکر آریانیزم (برتری نژاد آریایی) رنگ تباری میدهند، اما ازآنجایکه هرنامگزاری را علتیست این نام درازمنه کهن به اساس ضرورت های انسانی متکی براقتصاد زراعتی آندوره بنام سرزمین آره گان یا آرن ها یعنی دهقانان یاد میشد.

ای ستاره گان صبح گردونه شما که تندرو تر ازخیال است و اسپان دلیر و تند آنرا میکشند بسوی مردمان میشتابد تا منزلگه پاکان را جستجو کند. ای خداوندان نیرو ادعیه من زمانی به شما گفته خواهد شد که فرزندان دلیر و شجاع من درکنار من ایستاده باشند. تا جایکه ازیاداشتهای قرن نزدهم نویسندگان برتانیا برمیآید این گادی چهاراسپه زرین برای نخستین باردرسال ۱۸۷۹ توسط نماینده دولت انگلیس درافغانستان Louis Cavagnari لویس کیوناری به وایسرای هند رابرت بولیورلایتن Robert Bulwer-Lytton معرفی گردید و متعاقبا به لندن انتقال یا فت.

کاپیتان بارتن یکتعداد دیگراین آثار زرین تاریخی را که بقول او توسط راهگیران درمغاره کوهی درحوالی جنوب کابل پنهان شده بود با کشتن چهارنفرازتفنگداران بدست آورد واین آثارنیزبرمجموعه آثارطلایی موزیم ویکتوریا البرت انگلستان افزوده شد. در 6 کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در دامنه کوه چنگری منطقهای تاریخی قرار دارد که مطالعات انجامشده بر روی اشیاء و آثار به دستآمده نشان میدهد که منطقه سرخ دم لکی پایتخت پادشاهی به نام آل پی بوده و بهصورت مستقل حکومت میکرده است. همچنین یک پل به نام پل رنگینکمانی در این کوه وجود دارد. این کوه از مشاهیر جبال جهان است و ذکرش در قرآن بسیار آمده و موسی پیغمبر علیه السلام در آنجا نور الهی را بر سر درخت دید و شرف تکلیم یافت و به پیغمبری رسالت یافت.

سليمان کبريا فرماني به دست هدهد به کبوتر دل مي سپارد.اين فرمان خطاب به عنقاست : که چرا سايه از سر ستم ديدگان ري باز گرفتي؟ من به سوما خطاب میکنم که از همه به من نزدیکتر است . نحوۀ استفاده از آن در عرایس الجواهر و نفایس األطایب به این صورت آمده است که مقادیر مشخصی از شکرسنگ یا همان صااشکنه را با شخار (قلیا) و سلیمانی (سنگ لاجورد) بر روی صالیه (سنگ داروسایی) به صورت پودر و نرم شده درآورده و آن ها را در ظروف سفالینی که در آن بطانه (آهک لون) افزوده اند، ریخته و در کورە کاشی گری میپزند، سپس آن را بیرون آورده و با سنا مطحون کرده (با چوب آسیاب کنند) و رنگ بسیار خوبی میسازند.

این تندیسها شمایل همان مردمانی است که در اطراف آنها، زندهگی داشتهاند. ازو میخواهم که گناهانم را یکسره عفو کند. ای اربابان کارنامه بزرگ زمین ها را شیار زدید و جو کاشتید ، برای آدمی شیر و غذا دادید. اینکه روزی به نام کوهستان و کوهنوردی در تقویم میلادی و شمسی جای گرفته بسیار نیکوست ولی برای یک کوهنورد هر روز روز کوهنوردی و نجات کوهستان است. آریه ، درریگویدا نام سرزمین آریانای باستان بود که در وندیداد بنا م سرزمین آریانا ویجه یاد شده مورخین یونان و رومن آنرا بنام آریانا نوشته اند که تمام سرزمین کنونی افغانستان شامل آنست.

پس این نام یک نام انتخاب شده وغیرعلمیست ، زیرا دراسناد رسمی موزیم برتانیا ومعرفی نامه این اثر، محل پیدایش و قدامت تاریخی آن «نا معلوم » نگاشته شده. به علت حفاری، ابتدای دالان از خاک نرم پوشیده شده اما پس از طی مسافتی حدود 10 متر به وضع طبیعی خود در می آید. این کوه آتشفشانی در جنوب شرقی زاهدان و شمال غربی خاش قرار دارد و یکی از آتشفشان های فعال در ایران است. ازشاعران دیگر ایندوره که سروده های شان در یگویدا ذکراست، اورا پاله ، واندانی و لوپا مادوره بوده اند. اینکه یک نفر در کوه بر اساس یک اشتباه در جلوی چشمانت سقوط میکند و میمیرد یک بحث است، ولی اینکه در کمپ نشستهای و زلزله میآید و دیگر هیچ اطلاعی از سایر دوستانت نداری خیلی وحشتناک است.

شهر فیض آباد با تالقان و خان آباد و کندز توسط سرک پخته وصل شده و مورد استفاده قرار دارد .اما در دیگر ولسوالی ها و محلات راههای دور دست آنقدر انکشاف داده نشده و توجه به عمل نیامده است در شغنان ، درواز ، پامیر و واخان اکثراً توسط اسب غژگاو ها انتقالات صورت می گیرد این حیوانات از دره های تنگ و یخچالی مواد محموله خود را به سختی انتقال میدهند وطبیعت هم در زمستان به آنها سخت می گیرد. درحالیکه تمام آثار این مجموعه مربوط به فرهنگ هخامنشیان فارس نبوده و درآن نمونه های ازآثارتاریخی اسکایی ها ، مردمان باختر، سغدستان و ترکمنستان وجود دارد وحتی دریکتعداد آن تأثیرات هنریونان نیز دیده میشود، ولی باآنهم اکثراین آثارگرانبها مانند گادی چهاراسپه زرین که درنتیجه کاوشهای باستانشناسی بدست نیامده بنام هنری فارس قدیم مربوط به دوره هخامنشی ثبت و تسجیل گردید.

ای ستارگان صبح ای ناستیه ها ،ای بزرگان من به نیازهای من به دیده مهر بنگرید … به نظر شما کدام یک خطرناکتر کدام یک خطرناک و کدام یک کم خطر است ؟ کوه البروس یک آتشفشان خاموش در غرب رشته کوه قفقاز در نزدیکی مرز گرجستان است و قله آن، بلندترین نقطه قفقاز، در روسیه است. ماده خروجی از کوه تفتان در صورتی که با آب مخلوط شود تولید اسید سولفوریک میکند که ماده بسار خطرناکی است که به تیز آب سلطانی هم معروف است. دور از شرایط بهداشتی، بی کفش و سرگردان در کوچهها و خیابانها. در آیات قرآن بیان شده که کوه طور با تجلی خدا بر آن، با خاک یکسان می شود؛ اما به نظر می آید این کوه هنوز هم وجود دارد.

This article “پشت کوه قاف” is from Wikipedia. قلعه شاهدژ، قلعهای تاریخی در ارتفاعات کوه صفه اصفهان است که متعلق به دوره ساسانی بوده. درینوقت Augustus Wollaston Franks اگستوس فرانکس نیز میکوشید تا آثار زرین تاریخی بیشتری را برای موزیم ویکتوریا البرت جمع آوری کند. بهمین ترتیب اسطوره های اوستایی بیانگر گادی طلایی مهر(آفتاب) با چهاراسب زرین سم آنست که با سرزدن ستاره صبحگاهی ازاوج قله های ستیخ کوه هره برزتی، (البرز بلخ و کوه پامیر) برمیخزد و به جنگ سیاهی ها و بدکنشی ها میبراید تا ارینه ( آریانا) را ازوجود دیوان وناپاکان پاک سازد.

سرمایه های ملی ومیراث های فرهنگی مربوط به ملت افغانستان است و بناید اغماض گردند. نکات امتحانی: برای اینکه تفاوت be going to و will را بدانید به جدول زیر توجه کنید. ازتپه فلول ولایت بغلان کشف نگردیده بود وکسی ازموجودیت آثارتاریخی زرین وغنی میرزکه درولایت پکتیا اطلاعی نداشت تا سندی برای اثبات مروج بودن این صنعت درافغانستان قدیم گردد ، اما سندی هم دردست نیست که آنرا شامل آثارهخامنشی فارس سا زد. ارابه طلایی آفتاب واسپان زرین سم آن درنقاشی رواق پیکره ۳۵ متری بامایان وپیکره مرمرین موکب سوریا ،مظهر تقدس خورشید با اسپان تازنده آن، کشف شده از معبد خیرخانه درشمال کابل، تداوم این فرهنگ را ازعهد اوستایی تا عصرامپراتوری کوشانی ها وبعد ازآن تا دوره کابل شاهان یعنی قرن هفتم میلادی بازگو میکند.

دیدگاهتان را بنویسید