10 تا از خطرناکترین سیاره های مشهور جهان + عکس

اما اگر جاذبه تا این اندازه قوی نباشد سیاره گرد می شود اما دوباره به تعادل هیدرواستاتیکی بر نمی گردد. در این صورت اگر جرم سیاره کافی باشد، جاذبه می تواند سیاره را دوباره به تعادل هیدرواستاتیکی برساند. خب ضربه ای به این اندازه باید تمام قمر را از بین می برد و نیروی جاذبه اش هم آنقدر قوی نبوده که شکلش را حفظ کند و جلوی نابودی اش را بگیرد. پلاستیک در فیزیک نجومی یعنی شیوه نابودی در اجرام.

یعنی این ستاره تا 99.9993% کروی کامل است. داگلاس هامیلتون، استاد ستاره شناسی دانشگاه مریلند گفت: “معلوم میشود که محدودهٔ افزایش حلقهٔ بیرونی و دیگر رفتارهای عجیب در حلقههای مشتری در هالهی ابهامند.” “همچنان که حلقهها به دور سیاره میچرخند، ذرات غبار داخل حلقهها هنگام گذر از میان سایهی سیاره به طور متناوب شارژ و دشارژ میشوند. میدان مغناطیسی قوی سیاره بر این تغییرات منظم بارهای الکتریکی ذرات غبار اثر میگذارد. در نتیجه ذرات کوچک غبار به خارج از مرز بیرونی حلقهٔ مورد نظر سوق داده میشوند و حتی ذرات بسیار کوچک میل مداری یا جهت مداری خود را نسبت به سیاره تغییر میدهند.” هامیلتون و هارالد کروگر، دستیار نویسندهٔ آلمانی برای اولین بار اطلاعات برخوردی جدید در مورد اندازهٔ ذرات غبار و سرعتشان و جهتهای مداری آنها را که فضاپیمای گالیله در طول سفرش از حلقههای مشتری در سال ۱۳۸۲-۱۳۸۱ دریافت کرده بود، مطالعه کردند.

در واقع میماس یکی از نزدیک ترین قمر های این سیاره بوده و در مداری حرکت میکند که می تواند هر 24 ساعت یکبار به دور این سیاره بگردد. پلوتو از خورشید بسیار دور است. شعاع استوایی زحل 60268 کیلومتر و شعاع قطبی اش 54364 کیلومتر است. تا به این جای کار می دانیم که اگر سیارکی شعاعی بیشتر از 200 کیلومتر و تراکمی مانند آب و یخ داشته باشد یا شعاعی بیشتر از 400 کیلومتر و تراکمی مانند سنگ داشته باشد به راحتی می تواند گرد شود. اما اگر جرمی سنگین تر و بزرگتر باشد یعنی حدفاصل 400 تا 800 کیلومتر، تغییر شکل داده و کروی می شود اما اگر اتفاقی برای این سیاره و جرم گرد بیافتد، مثلا برخورد شهاب یا حتی تغییری در مدار گردشش، به احتمال خیلی زیاد برای همیشه از حالت کروی خارج می شود.

یعنی بر اساس شانسش به شکل های مختلف در میاید. در قلمرو رفتار انسان و معرفت فضایی فرد به عنوان یک عامل فعال و تصمیم گیرنده در چهارچوب شرایط خاص بر اساس اطلاعات قابل دسترس مورد مطالعه قرار می گیرد. در این زمینه مطالعه مقاله مهارت سوال پرسیدن میتواند مفید باشد. این مقدار معادل 25/1 چگالی آب می باشد. آب مناطقی با بازالت کم را پر میکنند و اقیانوسهای جهان را تشکیل میدهند. ناگفته نماند که بزرگترین کویر جهان است. ناگفته نماند که میماس کوچک ترین جرم گرد شناخته شده است. میماس، قمر زحل، کوچک ترین جرم گرد! کوچک ترین جرمی که تعادل هیدرواستاتیک دارد بزرگترین سیارک یا همان سیاره کوتوله سرس است.

از آن طرف بزرگترین جرمی که تعادل هیدرواستاتیکی ندارد یاپتوس قمر عجیب و غریب زحل است. تایتان و اوبرون هم دو تا از بزرگترین قمرهای اورانوس هستند که احتمالا تعادل هیدرواستاتیک دارند. دو مقوله ی اساسی در این جا وجود دارد ، نخست آنکه وزیر دادگستری بودن ، به این معناست که انسان قدرت قضاوت را داشته باشد. البته گرد بودن به این صورت فقط یک طرف قضیه است. ویژگی های دیگری هم هست که می تواند به سیاره ها در گرد شدن کمک کند.

البته همیشه شانس این هست که سیارکی جرم بیشتری جذب کند و آنقدر بزرگ شود که بتواند خودش را گرد کند. اوتاکاوا و میلیون ها سیارک دیگر هم هنوز آنقدر بزرگ نشده اند که بتوانند بر نیروی بین اتم هایشان فائق بیایند و گرد شوند. تجارت و کار با ارقام و اعداد ، چیزی است که شازده کوچولو بارها به آن اشاره می کند و می گوید که این اخلاق آدم بزرگ هاست که عاشق اعداد و ارقام هستند و برای شازده کوچولو این کار بسیار ملامت آور است. بهرام در ایران متولد می شود، در یمن پرورش می یابد، تاج را از میان دو شیر می رباید، پادشاهی می کند، برخلاف پدرش، یزدگرد، حکومتی دادگرانه دارد، زنان متعدد می گیرد، ایام را به شکار و شادخواری می گذراند، اما بخش کیهانی وجود او را هم در آغاز و هم در پایان با یک ابهام زمانی بازگو می کند و از وا ژة”روزی” که اشاره ای است به زمانی بی بدایت و بی نهایت، بهره می برد.

از آنجا که انسلادوس بخش زیادی از نور خورشید را منعکس میکند دمای سطحی آن بهشدت پائین است وبه منفی ۲۰۱ درجه سانتیگراد میرسد. دمای سطح تایتان به منفی ۱۷۹ درجه سانتیگراد میرسد. سطح زمین در محور خود با سرعت 467 متر در ثانیه (1532 فوت در ثانیه) و کمی بیشتر از 1600 کیلومتر در ساعت (1000 مایل در ساعت) در خط استوا میچرخد. اما ماه و عطارد سرعت بسیار کمی در گردش دارند. برای اینکه واضح تر بگیم، فاصلهای در حدود سه چهارم فاصلهی زمین تا ماه را شامل می شوند.

اما ضربه سنگین تر با آزمایش نهایی وارد آمد، و آن آزمایش GCMS (کروماتوگرافی گازی طیف سنجی جرمی) بود. اگر میماس از چیزی مانند سنگ و فلز ساخته شده بود باید خیلی بزرگتر از اینها می بود تا بتواند گرد شود. آیا مشتری بزرگتر از زمین است؟ مشتری رازهای زیادی را از چگونگی شکلگیری سیارات در ۴ میلیارد سال پیش نزد خود دارد. آیا انسان قادر خواهد شد به سیارات و ستاره ها سفر کند؟ در همین چند سال این ستاره منبسط می شود و به مدار زمین می رسد. این اپیزود ریتمِ رضایتبخش، کانسپتِ مُفرح و چند دیالوگ خندهدار (“بعضیها فکر میکنن یویو-ریک گاگوله، ولی از نظر من باحاله، چون گالگولیشو پذیرفته!”) و یکی از بهترین سکانسهای پسا-تیتراژِ سریال (کایجوهایی که به دنیا حمله میکنند درواقع حشراتِ مُتمدنی با اندازهی عادی هستند که برای پخش کردن درمانِ ایدز به دنیاهایی پُر از مردمِ کوچک فرستاده میشوند) را دارد، اما روی هم رفته فاقدِ جاهطلبیِ معرفِ ریک و مورتی است.

دیواره های این حفره بیش از 5 کیلومتر طول داشته و عمقی به اندازه 10 کیلومتر دارند. پس به این نتیجه می رسیم که هر چیزی با شعاع بیشتر از 800 کیلومتر نه تنها گرد است بلکه تعادل هیدرواستاتیکی هم دارد. میماس یکی از قمر های زحل است که شعاعی به اندازه 200 کیلومتر دارد اما گرد است. این قمر شعاعی به اندازه 735 کیلومتر داشته و اگر جاذبه نبود هرگز شکلی گرد پیدا نمی کرد. همین تراکم کم موجب می شود نیروی جاذبه کمش برای گرد کردنش کافی باشد. اجرام سنگی تا وقتی به شعاع 400 کیلومتری نرسند گرد نمی شوند.

مثلا باید شعاعی به اندازه 400 تا 500 کیلومتر می داشت تا بتواند گرد شود. اجرام یخی به شعاع 200 کیلوتر می توانند گرد باشند اما تا وقتی که به شعاع 400 کیلومتر نرسند خبری از تعادل هیدرواستاتیکی نیست. پالاس 256 و وستا 263 کیلومتر شعاع دارند و همگی گرد هستند اما هنوز تعادل هیدرواستاتیکی شان ثابت نشده است. هنگامی که در نزدیکترین وضعیت نسبت به زمین قرار میگیرد، فاصله آن با زمین ۴۲ میلیون کیلومتر میشود و در دورترین حالت ۲۵۷ میلیون کیلومتر با آن فاصله دارد. وقتی اجرام آسمانی تحت فشار، خمیدگی و تنش قرار میگیرند، یا خمیده می شوند، یا کشیده و فشرده و حتی دفرم شده!

ونوس به عنوان یکی از درخشان ترین اجرام در آسمان ، تا زمانی که رکوردها وجود داشته است ، ثابت کننده اصلی فرهنگ بشر بوده است. اما این جابه جایی و حرکت طی میلیونها سال، تغییرات زیادی در ناهمواریها به وجود میآورد. همچنین دانشمدان اینچنین تصور می کنند که سیاه مریخ در گذشته شرایطی را برای حمایت از زندگی موجودات مانند باکتری ها و سایر میکروب ها داشته است و به این ترتیب امید به نشانه های زندگی موجودات زنده در این سیاره مشاهده می شود و حتی احتمال شکل گیری زندگی موجودات در حال حاضر برنامه ریزی شده است.

اخترفیزیکدانان افزودند اگرچه خورشید در آن زمان ۳۰ درصد کم نور از حال حاضر بود اما این امر برای کاهش دمای زهره تا جایی که اقیانوسها در ان تشکیل شوند کافی نبوده است. برای رسیدن به تعادل هیدرواستاتیکی هم به شعاعی به اندازه 750 کیلومتر نیاز دارند. در واقع زمین ما در شعاع استوایی به اندازه 6378 کیلومتر و و شعاع قطبی به اندازه 6356 کیلومتر دارد. شعاع قطبی و شعاع استوایی این سیارات تنها 2 کیلومتر تفاوت دارد پس این دو سیاره خیلی کروی هستند. این ترکیب نسبت به سایر ترکیبات چارت می تواند معانی گوناگونی بدهد، اما قرارگیری در این برج دو قلو، به شدت موجب افزایش این حساسیت ها می شود.

این دو ماه عبارتند از: هایاکا و ناماکا است. زهره دنیای گرمای هیولایی (حتی بیشتر از عطارد) و فعالیت های آتشفشانی است. عناصر سنگی توانستند در برابر گرما ایستادگی کنند به طوری که در مقابل گرمای ستاره تازه متولد شده از بین نرفتند. برخی از سیاره ها و ستاره ها آنقدر سریع می چرخند که گرد نبودنشان اصلا مشخص نیست. اما هنوز فاکتور اصلی برای گرد شدن را نمی دانید. مریخ بیشترین طوفانهای گرد و غبار در منظومه شمسی را دارد.

اما، چگونه، میتوانم بپرسم، میتوانیم ذات افلاطون را از وجودش تفکیک کنیم، مگر این که صرفاً در ذهن خود چنین کنیم؟ میماس، قمر زحل یکی از بهترین مثال های این قضیه است. نام انسلادوس از اساطیر یونانی گرفته شده است. انسلادوس قمر زحل هم 252 کیلومتر شعاع دارد. مثلا نمی دانیم هایجیا که از یخ و سنگ تشکیل شده و شعاعی به اندازه 215 کیلومتر دارد تعادل هیدرواستاتیکی دارد یا نه! تریتان قمر نپتون، ماه قمر زمین و هر چهار قمر گالیله ای مشتری هم تعادل هیدرواستاتیکی دارند. موقعیت این ابر نسبت به هسته نپتون ثابت مانده و در جهت چرخش نپتون، که مخالف جهت حرکت لکه هاست، حرکت می کند.

عطارد تنها طی 88 روز زمینی مدار سالانه خود را تکمیل می کند. زمین تنها جایی است که برای زندگی شناخته شده است. قمر پلوتو، شارون با دارا بودن شعاع 606 کیلومتری پتانسیل بالایی برای رسیدن به تعادل هیدرواستاتیکی دارد. پلاستیکی بودن به زبان فیزیک نجومی؟ البته این پلاستیکی که از آن حرف میزنم پلاستیکی نیست که از مواد نفتی به دست میاید. این سیستم درون خود حرارت دهنده دارد. در یک سمت این قمر حفره ای به بزرگی یک سوم شعاع کل این قمر وجود دارد. در آن زمان گفته شد یک موشک “فالکون ۹” که تقریبا هفت سال قبل به فضا پرتاب شده است، اکنون در مسیر برخورد با ماه قرار دارد و احتمال برخورد آن به قمر زمین در اوایل ماه مارس وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید