گزارش صعود بر فراز قله آرارات

در برخی از سالها از جمله سال ۱۳۸۶ شاهد افزایش خروج دود و بخارهایی از قله بودیم که برخی از شاهدان آن را گواهی بر فعال شدن این آتشفشان پنداشتند، اما در حقیقت در سالهای پر بارش با نفوذ آب به درون قله و برخورد سنگهای داغ، جریانی از بخار آب از دهانه قله خارج میشود و چنین به نظر میرسد که فعالیتهای آتشفشانی صورت گرفته است. راه و سرکهای این ولایت بیشتر از کمر کوه های و درون دره های می گذرد که وضعیت آنها خیلی خطرناک بوده، و در هر ماه باعث حادثات ناگواری شده صدمات مالی و جانی را به مردم وارد میکند.

رومیانی، روستایی از توابع بخش رومشکان شهرستان کوهدشت در استان لرستان ایران است. در فاصله کوتاهی، الیگودرز از شهرستان گلپایگان جدا و سومین شهرستان استان شد. با توجه به مساعدت های جامعه جهانی و پول های اختصاص داده به مردم بدخشان، تا هنوز بهبودی در وضعیت اقتصادی رونما نشده است، پول های اختصاصی بدخشان از طریق اینجوها به مصرف رسیده و نتیجه و پیامدی نسبتاً خوبی هم نداشته اند. • عدم شناخت مسئولان و هئیت رهبری وزارت خانه ها و ادارات سکتوری، مراجع و نهاد های تمویل کننده از جغرافیای نامساعد و دوری راه ها، وضعیت اقلیمی، سطح آسیب پذیری، سطح بیکاری و فقر و بیچاره گی مردم این ولایت.

• کمبود بودجه و تخصیص لازم وزارت خانه ها و ادارات سکتوری به تناسب دوری و فاصله راه ها، وضعیت نامناسب اقلیمی، به ادارات و نمایندگی های شان در مرکز ولایت و ولسوالی های بدخشان. طبیعت چشم نواز این دریاچه که در میان کوه ها قرار دارد و گونه های مختلف گیاهی و جانوری بسیار منحصر به فرد است. حضرت موسی (ع) پیش از آن که به کوه طور برای عبادت برود به قوم خود گفت که هارون برادرم را در میان شما می گذارم و به مدت سی روز از میان شما می روم.

کوه های پامیر و منطقه ی بدخشان که در میان این کوه ها قرار دارد و بیشتر مساحت تاجیکستان را به خود اختصاص داده اند به بام دنیا معروف اند. کمتر از ۶۰۰۰۰۰ نفر در جزیره کیوشو در ژاپن زندگی می کنند. در زمان تعریق، علاوه بر آب، املاح بدن نیز از دست میرود که سریعترین راه برای رفع این مشکل، مصرف مقدار کمی نمک است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۷۷۶۹ نفر بوده است . فیصد کُل علفچرهای کشور است. • فقر و بیکاری که (۶۵) فیصد مردم بدخشان را تهدید می کند.

۱. قرقیزها اقلیتِ حدود ۱۵۰۰ نفری هستند که در کوهپایههای پامیر، در ولایت بدخشان زندگی میکنند. تمام ادارات دولتی در همه ولسوالی ها فعال بوده و حاکمیت دولتی برقرار است. سیستم مخابراتی این ولایت طی چند سال اخیر بهبودی قابل ملاحظه یافته، شبکه های مخابراتی تازه در چندین ولسوالی فعال گردیده است. • عدم آگاهی از نحوه قرارداد پروژه های انکشافی که در مرکز قرارداد آن صورت میگیرد و ولایت در جریان آن قرار ندارد. هنگامی ((حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله|رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم)) برای نبرد با مشرکان به احد آمد، پنجاه تن از تیراندازان سپاه اسلام را بر فراز این کوه کوچک مأمور ساخت تا از سپاه اسلام محافظت کنند؛ ولی آنان با مشاهده پیروزی اولیه سپاه اسلام بر مشرکین، به طمع جمعآوری غنیمت، از کوه رمات پایین آمدند.

امام صادق علیه السلام در حدیثی در ادامه بیان فواید انگشتر عقیق می فرماید: خداوند دوست دارد دستی که برای دعا کردن به درگاهش بلند می شود، با انگشتر عقیق باشد. در ۱۲۸۸ میرزا حسن خان مشیرالدوله وزیر وقت دادگسترى شالودهاى وزیر وقت دادگسترى شالودهاى نوین براى عدلیه آن روز بنیاد نهاد و عدهاى از فضلاء و دانشمندان حقوق اسلامى را به شغل قضا دعوت نمود. جلالالدین اعتضادی (متولّد ۱۲۷۵ شمسی) ملقب به «صدر الکتاب» از خوشنویسان مشهد و از بزرگان نویسندگی ایران بود.او فرزند «شیخ اسماعیل اعتضادی» (زادهٔ ۱۲۴۰ ه. این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۰ نفر بودهاست.

شماری از موسسات و اینجوها در بدخشان در عرصه انکشاف و بازسازی مصروف هستند و هر نوع زمینه های کاری به آنها مساعد گردیده است، موسسات بین المللی و اینجوها در عرصه برنامه های زیربنایی ولایت کمتر توجه نموده و بیشتر در مناطق نزدیک به مرکز و پروژه های کم ثمر در اطراف کار می کنند. بدخشان دارای آب و هوای خوب، امانا مساعد و حادثه آفرین است در فصل بهار نسبت باران ها و جاری شدن سیلابها، در تابستان نسبت طغیان دریاها و در زمستان نسبت باریدن برف و برف کوچ ها راها مسدود میگردد.

علاقه زیادی به سفرهای مستقل در مکان های دور برای ملاقات با مردم برای جلوگیری از نابودی سریع فرهنگ ها دارم.از 2009 تا 2010 و از 2014 تا 2015 من تمام سال با همسرم در جنوب شرقی آسیا سفر کردم. دومین قله مرتفع بعد از دماوند که در لیست قلههای 4000 متری میدرخشد، قله علم کوه با ارتفاع 4850 متر است. به مناطق نیازمند و دوردست ولایت از طریق مراکز صحی ولسوالی، تداوی بهتر مریضان معتاد به مواد مخدر در مرکز ولایت و مناطق بیشتر آسیب پذیر،کاهش سوء تغذی مردم مناطق دور دست خصوصا ً در فصل زمستان( سرماخوردگی و سینه بغل) مردم مناطق ارتفاعات بلند و کوهستانی به خصوص کودکان.

به گفته اصطخری و ابن حوقل این کشور کوهستانی ناهموار و صعب البور بوده که بین مناطق هرات، فراه، زمینداور، رباط، کروان و غرجستان الی هرات که همگی کشورهای مسلمان بودند محدود شده بود. گازهای سرد گازهای سرد که به آن موفت Moffette هم گفته میشود گازی است که کمی از هوای معمولی گرمتر باشد. ولایت بدخشان در چند سال اخیر یگانه ولایت کشور است که در سراسر همه مناطق آن به همکاری مردم امنیت کامل بر قرار بوده و تشویشی از این ناحیه وجود ندارد.

موزه ملی تاجیکستان که در شهر دوشنبه واقع است مقصد جذابی برای دوستداران تاریخ، باستان شناسان و هنر دوستان است. این آبگرم در مركز شهر سرعین واقع شده است و جریان آب به صورت دایمی و متغیر در فصول مختلف است، بودار و رنگ آن كمی مایل به سبز پستهای است و مزه آب هم كمی ترش میباشد. محمدتقی دانش پژوه از سال ۱۳۳۴ در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران به تدریس مشغول شد.

دیدگاهتان را بنویسید