گردشگري کوهستان در البرز

وجود علفزارهای سرسبز و آبشارهای زیبا در ارتفاعات این ولایت چشم هر انسانی را به خود جلب میکند و صحنههای زیبا و دلنشینی را برای هر بینندهای رقم میزند. این دو کوه باهم کمی فاصله داشتند اما با وجود این فاصله باز هم با هم حرف می زدند و درد و دل میکردند واز خوبی ها و بدی های روزگار می گفتند ، وگاهی نیز حاطره های شیرین وخنده دار خود را برای دیگری تعریف می کردند و گاهی نیز از جنس خاک های خود حرف می زدند . چشمه ای پر از آب و خنک از دل کوه می جوشید و از آبادی بالاکوه می گذشت و به آبادی پایین کوه می رسید.

یکی از کوه ها خاک هایش به رنگ زرد و دیگری به رنگ قهوه ای بود . مردم با سخنان وی موافقت کردند و تصمیم گرفتند مسیر آب روستای پایین کوه را ببندند. وی با دست راستش که بلند کرده خیر و برکت برای داریوش میخواهد. اگر در جایی به کسی بدی کرده و یا در مقابل او رفتار ناخوشایندی انجام داده باشیم، بهحتم روزی در جایی دیگر با وی روبرو شده و پاسخ کار خود را دریافت خواهیم کرد. همین طور اگر جایی حقی از کسی ضایع کنیم، نباید خود را نجات یافته تصور کنیم. بنابراین اگر جایی اصطلاح feeling blue به گوشتان برخورد بدانید که منظور گوینده احساس غم است.

اصلا این ضرب المثل از کجا گرفته شده است؟ 1. دنیا در تمام اندازه خود آنقدر کوچک است که این دو نفر که یکی از آنها شرارت کرده و دیگری شرارت دیده است ، سرانجام در راه خود روبرو می شوند و کسی که شرارت می کند مجازات می شود ، شرمنده و پشیمان از کار خود. او جلسه ای ترتیب می دهد و از همه مردم روستا دعوت می کند و با صدای بلند به آنها می گوید که این چشمه داخل روستای ماست و دلیلی ندارد که ما آب روستای پایین کوه را بصورت رایگان تأمین کنیم! مؤلفان دورۀ اسلامی جنس این کوه را از زمرد و یا زِبَرجَدّ دانستهاند و گفتهاند که رنگ آسمان بازتابی است از رنگ این کوه.

بعد از خوردن ناهار نماز خواندیم و کمی استراحت کردیم تا تمامی اعضا آماده حرکت شوند اما چند نفر از کردها که در این مکان چادر داشتند و کار حمل کوله و بار کوهنوردان به کمپ 4200 متری را با قاطر انجام می دادند درخواست كردند كه كولهها را در ازاي هر كوله بين 35 الي 40هزار تومان به آنان بسپاريم تا به ارتفاع 4200 ببرند كه ما به خاطر تمرينات سختي كه در ارتفاعات ايران داشتيم از انتقال كوله توسط قاطر امتناع كرديم. کسانی که نسبت به یکدیگر کار خوب یا بدی انجام دهند یک روز دوباره در مقابل همدیگر قرار میگیرند و در آن زمان جبران میکنند چه با خوبی و چه با بدی، پس بیاییم در حق کسی جزء خوبی کاری انجام ندهیم تا اگر وقتی در سختی و تنگنا قرار گرفتیم آن رفتار خوبی که داشتیم مانند معجزه زندگیمان را نجات دهد.

معنی ضرب المثل کوه به کوه نمیرسد آدم به آدم میرسد یعنی اینکه دنیا با تمام بزرگی اش آنقدر کوچک است که در آن دو نفر که یکی بدی کرده و دیگری بدی دیده بالاخره در راه هم قرار میگیرند و با هم روبرو خواهند شد و کسی که بدی کرده به سزای عملش رسیده و شرمنده و پشیمان خواهد شد. لیکن چ کسی دیده است ک گره سنگین دستهای کوه ها باز شود. هتل بینالمللی لاله بیستون مجموعاً دارای 20 اتاق است و امکان رزرو آن بهصورت آنلاین نیز وجود دارد. وارد جزیره شدیم. شهر دارای قلعهها و برجهای زیاد و هفت حصار بود.

ساختمان ها دارای بام های شیروانی شکل (دو شیب) بود. دکتر سید جعفر شهیدی نیز که مدتی با آیت اللّه میرزا هاشم آملی رحمه الله در نجف همراه بود درباره ایشان می گوید: “ایشان خلق و خوی نرمی داشت و بسیار متواضع و غالبا بشاش و گشاده رو بودند”.آیت اللّه میرزا هاشم آملی، از اوان جوانی در تحصیل دانش بسیار کوشا بود و هیچ چیز او را از این کار باز نمی داشت و در سایه همین کوشش ها بود که توانست قله های رفیع علم و دانش را فتح کند.

به ده پایین رفت و گفت: شما با این کار چشمه ما را خشک کردید. حاکم بالاکوه که چاره ای جز تسلیم نداشت راهی روستای پایین کوه شد و در آنجا به استاد خود گفت که احداث قنات باعث خشک شدن چشمه روستای ما شده و مردم ما از کمبود زیادی رنج می برند. چارهای جز تسلیم ندید. پس ما انسان ها در زندگی طوری زندگی کنیم که مانند ضرب المثل رو به رو نشویم،وبه همه در همه حال جز نیکی نکینم.

حال باخودمیگویی پس چه شدآن چشمان شادانی که برق عشق درآنهابیدادمی کرد؟ در این هنگام وقتی خالد بن ولید فهمید تیراندازان موضع خود را ترک کردهاند؛ مشرکانی را که در حال فرار بودند ساماندهی کرد و با سوارانی که در اختیار داشت؛ از پشت بر لشگر اسلام یورش آورد. در واقع می توانیم این طور بگوییم که این ضرب المثل به نوعی اشاره به این دارد که از هر دستی که بدهی از همان دست هم می گیری.

شاید بتوان گفت مفهوم این ضرب المثل تقریبا همان مفهوم قانون کارما است که بسیاری به ان معتقدند. بنابراین با توجه به نظرات شیخ اشراق، کوه قاف که یازده رشته کوهست همان جنت عدن است که یازده بار در قرآن تکرار شده است. کدخدایی از روستای بالاکوه به درخواست آنها توجهی نکرد و به آنها گفت که اگر نمی خواهید من جلوی آب شما را بگیرم ، باید تحت کنترل من باشید ، در غیر این صورت از رسیدن آب به روستای شما جلوگیری می کنم و شما باید بپذیرید که بالا روستای کوه حاکم شماست. مقاله آقای داکتریارمحمد بسیار معلومات دقیق را در مورد دره آرزو پنچشیر اراءیه نموده است و من خودم چندین بار در این دره زیبا رفتم واقعاً دره آرزوزیبا وجای دیدنی با ازش تاریخی طبیعیاست و یک ساحه گردشگری توریستی است و پر از حیونات وحشی و اقسام پرندگان و مرغان کمیاب وهم زیستگاه پلنگ برفی است و اداره محیط زیست هرچ زوتر در مورد اعلان ساحه حفاظت شده آن بنام پارک ملی آن اقدام کند بهتر خواهدشد.

در این صفحه به سراغ ساختار دوم ساخت جملات آینده ساده می رویم. با توجه به نوع توده هوا، سرعت و جهت آنها، کارشناسان هواشناسی می توانند وضعیت هوا وتغییرات آن را برای روزهای آینده پیش بینی کنند. این آب چشمه مزارع کشاورزی هر دو روستا را آبیاری می کرد و از اهمیت زیادی برخوردار بود. این نوع موضوع انشا، به دلیل قرار داشتن بر پایه یک ضرب المثل، جای توضیحات بسیاری دارد و به راحتی میتوان به انواع و اقسام مختلف در مورد آن نوشت. توجه می کنیم که در همین یک جا بجزء کلمه will که فعل کمکی می باشد و نشان دهنده چیزی نیست از هر بخش جمله می توان سئوالی را طرح کرد.

دیدگاهتان را بنویسید