کوه صفه – مجله مِستر بلیط

اين رقم بالغ بر دو چند کمکهای انکشافی به جهان سوم می گردد. دومین قله مرتفع جهان کدام است؟ دوم آنکه زمانی که پیکر مالوری پیدا شد، عینک آفتابی او درون جیبش قرار داشت این در حالی بود که در آن ارتفاع تقریبا صعود بدون عینک غیر ممکن است. مسیر خط دوم تله کابین کوه صفه اصفهان از روی ارتفاعات گردنه بادبالا شروع شده و به سمت قلعه شاهدژ حرکت میکند. بلندترین کشور روی زمین؟ در مرکز افغانستان ، سلسله کوه های هندوکش Hindu Kush که از پامیر تا مرکز کشور ادامه دارد و مملکت را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می کند ، جزئی از هویت افغانستان است .

این خبرنگار حاضر در محل وقایع افغانستان افزود علاوه بر این حملات سنگین نیروهای مقاومت، مردم نقاط دیگر افغانستان در پی انتشار پیام صوتی احمد مسعود، اقدام به تظاهرات و برپایی تجمع در شهرهای مختلف کردهاند. بعد از صاف نمودن، قروت، نعنا و قورمهء دالنخود را بالای آن علاوه نموده نوش جان می کنند کباب تندوری مردم افغانستان مردمان مهمان نواز و بسيار خراج هستند. پاکتی از طرف سپاه چهلم (یکی از لشکرهای مهم ارتش سرخ) همراه داشت، در آن نامه پیشنهاد آتش بس شده بود.

↑ مجدوب، اصحاب کهف در تورات و انجیل و قرآن، ۱۳۸۰ش، ص۱۱۵. رسول خدا صلي الله عليه وآله در شهادت حمزه، که از چهره هاي شاخص اصحاب بود، بسيار غمگين شد و به او لقب سيدالشهدا داد و از زنان مدينه خواست تا براي او مجلس عزا به پا کنند. یکی از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله می گوید: روزی مردی نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و از دزدان قافله در مسیر مسافرت و دزدیده شدن اموالش توسط آنها شکایت کرد. پس وی را نزد پادشاه آوردند و او ماجرای خود را بيان داشت. آنها پس از رسیدن به قله از مسیر جنوب شرقی بازگشته و نخستین تراورس اورست را هم صورت دادند بیست و چهار سپتامبر ۱۹۷۵ – دوگال هستون و داگ اسکات از صعود دیواره جنوب غربی را صورت دادند، سرپرستی این تیم را کریس بانینگتون بر عهده داشت سیزده می ۱۹۷۹ – آندری استریمفیل و یرنی زاپلوتنیک قله را از مسیر اصلی غربی صعود نموده و از مسیر هورنباین بازگشتند ده می ۱۹۸۰ – تسونه شیجی هیرو تاکاشی اوزاکی از ژاپن نخستین صعود مستقیم جبهه شمالی را انجام دادند.

پس از صعود سال ۵۳ تلاشهای موفق و ناموفق زیادی از مسیرهای مختلف صورت گرفت و تا امروز که بیش از ۵۰ سال از نخستین صعود کوه می گذرد حدود ۲۵۰۰ کوهنورد از ۱۶ مسیر اورست را صعود کرده اند. تلاش مالوری و ارتفاع صعود وی با توجه به امکانات کوهنوردی در آن زمان بسیار حائز اهمیت بود و نشان دهنده توان و نبوغ بسیار بالای این کوهنورد بود. آخرین بار مالوری و اروین در ارتفاع هشت هزار و 600 متری و درست 250 متر زیر قله در حالی که با قدرت به سمت قله پیش میرفتند، مشاهده شدند. • غار سیمرغ جدید ترین غار کشف شده در این ناحیه در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا که توسط تیم غار شناسی اصفهان و در اواخر سال ۱۳۹۱ کشف شده است.

پیتر هیلاری، فرزند سر ادموند هیلاری، در سال ۱۹۹۰ به قلهی اورست صعود کرد و او و پدرش به اولین پدر و پسری تبدیل شدند که به قلهی اورست صعود کردهاند. جالب است بدانید، از سال ۱۹۲۲ تا ۲۰۰۶ حدود ۱۱ هزار تلاش برای صعود انجام شده و بازه سنی کوهنوردان وسیعتر از حد تصور بوده است، بهطوری که مسنترین صعودکننده به اورست، پیرمردی ۸۰ ساله از ژاپن در سال ۲۰۱۳ و جوانترین، نوجوان ۱۳ سالهی آمریکایی بود که همراه با پدرش در سال ۲۰۱۰ موفق به این صعود شد. انجام این هماهنگی ها تقریبا دو ماه طول خواهد کشید.

زمانی که پیکر یخ زده مالوری پیدا شد تقریبا لباسها و مدارک وی سالم بودند اما در مدارک و جیب مالوری عکسی از همسرش یافت نشد و این یعنی عکس را از مدارکش خارج کرده بود. اما بر خلاف نواحی شمالی ، نواحی جنوبی تقریبا خشک هستند . در این بخش برای گردشگرانی که قصد سفر به شهر جاشک و شهرهای جنوبی ایران را دارند، شرایط جوی این شهر آورده شده است. سپس جبهه غربی لوتسه و گرده ژنویها و در نهایت گردنه جنوبی شناسایی و صعود شد. از مسیر یال جنوب شرقی- با عبور از آبشار یخی، کم غربی و لوتسه فیس- به قله رسیدند.

مسیر صعود تیمهای سال ۵۱ تا ۵۳ از طریق یخچال خمبو، آبشار یخی و کم غربی بود که تیمهایی از انگلستان و سوئیس به آن دست یافتند. مالوری سه بار برای فتح اورست شانس خود را امتحان کرد که تلاش اول در سال 1921 (اولین اکسپدیشن بر روی کوه اورست) تا ارتفاع 7 هزار متری پیش رفت. او در دومین گام در سال 1924 به ارتفاع 7 هزار و 550 متری رسید.

کوه الهه نمک هرمز، جایی است که تا چند سال گذشته برای گردشگران شناخته شده نبوده است. در ماه می ۱۹۵۲ کریستین لامبرت سوئیسی و شرپا تنسینگ نورگی هندی – نپالی تا ۸۶۰۰ متر بالا رفتند اما از صعود قله بازماندند. فلات زیبای ایران با کوهها وارتفاعات بلند و سترگش ، در دل خود روایتها ، داستانها و حقایقی بیادماندنی از انسانهای عزیز و بزرگی دارد که کوهنوردی را فقط برای بالا رفتن و صعود انتخاب ننموده ، بلکه درآن می خواستند و نیز توانستند ، در حد توان خود یک زندگی اجتماعی ، پویا ، هدفمند و دیالکتیک را تمرین نموده و به بسط و گسترش آن مبادرت ورزند .

آریایی ها از دیر باز مظاهر طبیعت را ستایش می کردند و پرستش و احترام به آب ، آتش ، باد و خاک در میان آریایی ها متداول بوده و به نور و تاریکی و تاثیرات آن در حیات اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی انسان پی برده و نیکی و بدی را در ارتباط با دو نیروی بالا می دانستند . آزادی هم مسئله حقوق و امتيازات فردی است و هم مسئله ساختارهای اجتماعی ای که به فرد فرصتهای واقعی جهت رشد و تکاملش و جهت مشارکت در کار جامعه با شرايط برابر با همه اعضای ديگر جامعه را فراهم می سازد.

اعضای اکسپدیشن بریتانیایی از بیس کمپ مشغول رصد مالوری و اروین بودند. مالوری به همراه همنوردش “آندرو اروین” در سال 1924 برای بار سوم تلاشی را به سمت قله آغاز کرد و این تلاش یکی از مهمترین رازهای قرن بیستم را رقم زد. ۱۶. در سال ۲۰۱۳ یک زن هندی که پای خود را بعد از پرت شدن از قطار در حال حرکت از دست داده بود، به اولین بانوی قطع عضو تبدیل شد که از کوه اورست بالا رفته است.۱۷. در این را همچنین بیش از ۱۶۰ نفر جانشان را از دست داده اند. همچنین می توان گفت که “بالاترین ارتفاع” را دارد.

کوهنورد معروف آمریکایی یکی از افرادی بود که سالها در اورست و در ارتفاع بالا و در منطقه مرگ به جستجو برای پیدا کردن جسد مالوری پرداخت. سرانجام گروه کنراد آنکر در سال 1999 موفق شد جسد مالوری را بیابد. پیدا کردن جسد مالوری نیز به اندازه ناپدید شدن وی پر رمز و راز بود. 29 سال بعد از مالوری “سر ادموند هیلاری” بر فراز اورست ایستاد تا اولین انسانی باشد که قدم بر روی بام دنیا گذاشته یاشد، اما آیا او واقعا اولین کوهنوردی بود که اورست را فتح میکرد؟ نکته جالب توجه در مورد آتشفشان پیناتوبو این است که تا پیش از حادثه سال ۱۹۹۱ این کوه هرگز فعالیت آتشفشانی نداشته و فوران نکرده بود؛ اما نخستین فوران این کوه از شدیدترین فورانهای آتشفشانی در جهان شد.

دیدگاهتان را بنویسید