کوه بیستون سال ۸۵ در لیست آثار برجسته جهانی در یونسکو ثبت گردید

در قسمت مرکزی طبقات مسدار به طول 200 متر به ضخامت 60 تا 200متر تحقیق شده اند. بزرگان دین و علم و ادب از زبان فارسی گرفته تا زبان پشتو، در دوره حکومت غوریان از 543 تا 612 هجری قمری با داشتن مدارس و آموزشگاه های دینی و علمی، پایگاه عظیمی را برای نشر اسلام و پایندگی و بالندگی آن ایجاد کردند. پس قهر بابا یک تدفین دوره آهن داشت بعدها در دوره های اسلامی روحانی روستای خراجو در آنجا دفن می شود و کم کم تبدیل به امامزاده شده است.

در دوره پهلوی مردم خراجو اقدام به ساخت خانه ای روی این عالم روستای خود نمودند که بعدها به مرورو توسط عوامل مختلف از بین رفت هر چند امروزه نیز تا حدودی قره بابا جنبه تقدس بودن خود را حفظ نموده است. قبر دوره اسلامی فاقد هر گونه نذورات است؟ از سمت چپ، در پشت سر داریوش دو نفر از درباریان نیزهدار و کماندار با تیرکش ایستاده اند و هر دو ریشهای بلندی دارند.

اهورمزدا دست چپش را با حلقهای به سوی داریوش دراز کرده و به این ترتیب مشغول انجام مراسمی مبنی بر تسلیم قدرت و سلطهٔ پادشاهی به داریوش میباشد. داده های سطحی تاریخ هزاره قبل از میلاد را نشان می دهد و آیا این جا امامزاده ای دفن شده است؟ توجه خاصی به متن آسیای میانه یی رویدادهای افغانی، یعنی نقش عامل آسیای میانه در همه مظاهر آن (روابط افغانستان با همسایه های شمالی، روندهای مهاجرت و ..) اوایل و اواخر دوره امان الله- یکی از مهمترین دوره های تاریخ معاصر همه منطقه بزرگ آسیای میانه، و دقیق تر قسما بخش آسیای میانه جنوبی و همچنین خاور میانه، مبذول می شود.

از شعرا و نويسندگان دوره غوریان و مصنف کتاب چهارمقاله است که در تمام دانشگاه های ما از کتاب های مورد توجه است. پنجشیر در 80 مایلی شمال شرق کابل، در نزدیکی میدان هوایی پیشین بگرام و در امتداد کوه های هندوکش واقع شده، یک دژ مستحکم طبیعی نظامی در برابر مهاجمان. 1-2- زون البرز این منطقه شامل کوه هایی است که رشته کوه شرقی- غربی کمابیش پیچ و خم داری را در شمال ایران و جنوب دریای خزر تشکیل می دهد.

رشته کوه های ایران از غنی ترین منابع طبیعی و زیستی کشور می باشند. در آن اشاره به بیستون آورده شده بود که کوه بیستون به اهورامزدا پیشکش شدهاست. ق. بسرکردگی احنف بن قیس بود. بلخ را احنف بن قیس از جانب عبداﷲ بن عامر بن کریز، در عهد عثمان بن عفان فتح کرد. جواب رفت که به بلخ باید آمد تا تدبیر او ساخته آید. برانی بادنجان يکی از غذا های بسيار لذيذ و مزه دار افغانی می باشد که همه فاميل ها آنرا خوش دارند شوربای کله شوربای کله يکی از غذا های مخصوص زمستان مردم با ذوق افغانستان می باشد که کله گوسفند را پاک کرده خوب می شويند، بعداً در ديگ انداخته جوش ميدهند تا کف آن گرفته شود.

اين شوله را از برنج، ماش و قورمهء دال نخود دار گوشت گوسفند تهيه ميکنند کچری قروت چيستان: از در آمد حيدری قباء سفيد لنگی زری جواب چيستان فوق کچری قروت يکی از غذاهای مشهور و مزه دار افغانی می باشد که اکثراً در زمستان پخته می شود. مسیر اين قله در ماههای گرم سال عادی و به صورت کوه پیمایی میباشد ، در زمستان دارای برف و مه سنگین و نیازمند تجربه کافی در کوه نوردی زمستانه میباشد . فعالیتهای گدازهای تفتان در دوران کواترنری صورت گرفته که شامل گدازههای آندزیتی است که بر روی توفهای قبلی ریخته اند.

وضع دیوارها با سنگ های عظیمی که بدون ملاط بر روی هم قرار دارند، شبیه بنایی است که عموماً به عنوان سیکلوپئین خوانده می شود. بنابراین دی کرومات آمونیوم یک جامد یونی با نقطه ذوب بالا است که در آب محلول است و به عنوان یک ترکیب اکسید کننده واکنش شدیدی با ترکیبات کاهنده می دهد. این معدن به اساس شواهد موجود باستانشناسی از قبیل خت سنگهای معدنی ذوب شده ، اونگ های میده کردن سنگهای مسدار و وسایل قدیمی ذوب مس تاریخ دیرینه دارد واسخراج ان احتملآ به دوران قبل از اسلام مربوط میگردد. از ديگر کانى هاى صنعتى که در افغانستان مورد مطالعه و اکتشاف قرار گرفته اند مى توان به فلورين اشاره نمود که بر اساس مطالعات انجام شده در مجموع 0 8/8 ميليون تن ذخيره با عيار 7/46% در سنگ ميزبان کربناته، از نوع هيدروترمال در استان اروزغان در مرکز افغانستان وجود دارد.

این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۴ نفر بودهاست. کلان شهر کرج از دیرباز، پل ارتباطی و گلوگاه بسیار مهمی در حد فاصل تهران- قزوین و شهرهای استان مازندران بودهاست. ق. این شهر بتصرف یعقوب لیث صفاری درآمد. ق. دگر بار بتصرف مسلمانان درآمد ولی در زمان قتیبة بن مسلم (متوفی بسال ٩۶ هَ. اولین حملهٔ مسلمانان به بلخ در سال ۳٢ هَ. ق. اسدبن عبداﷲ قسری کرسی خراسان را از مرو به بلخ منتقل کرد و این شهر رونق یافت. در زمانهای پیش از اسلام بلخ از مراکز دین بودائی ومحل معبد معروف نوبهار بود، و در دین زردشتی نیز اهمیّت داشت.

به طور کلى اولين اکتشافات زمين شناسى با هدف يافتن ذخاير هيدروکربورى با مشارکت روسيه در 1967 آغاز و منجر به يافتن ذخاير بزرگ گازى شد. بنا به اعلام اداره هواشناسی ایسلند، فوران این آتشفشان در ساعت ۲۰:۴۵ دقیقه به وقت گرینویچ در ۱۹ مارس پس از وقوع هزاران زلزله کوچک در منطقه آغاز شد. و لذا کار بر قریشیان سخت گردید و در تهاجم عمومی هم نتوانستند کاری از پیش ببرند و هزیمت و فرارشان آغاز شد و از ترس جان خود به درّه ها و کوه ها پناه بردند و مقرّ خویش را بدون مراقب رها ساختند. کوه سهند نیز از دیگر کوههای آتشفشانی ایران در سالهای دور بوده است که از آخرین زمان فوران آتشفشان آن اطلاع دقیقی در دست نیست.

در نقاط مختلف کره زمین، کوههای آتشفشانی فعالی وجود دارند که فوران آتشفشان آنها در سالهای گذشته تلفات جانی زیادی در شهرهای اطراف کوه داشته است؛ اما وقتی در نقطهای از جهان فوران آتشفشان رخ میدهد، تمام دنیا تحتتاثیر این حادثه قرار میگیرد. این کوه در بزرگ ترین جزیره کشور فیلیپین یعنی جزیره لوزون واقع شده است و از خطرناک ترین آتشفشان های دنیا محسوب می شود، لازم به ذکر است که دومین فوران عظیم قرن 21 در سال 1991 و در این آتشفشان رخ داد که منجر به مرگ دسته کم 722 نفر شد، پیناتوبو در حال حاضر نیز فعال بوده و جمعیت نسبتاً زیادی (نزدیک به 21 میلیون نفر) نیز در مناطق اطراف آن زندگی می کنند به همین جهت دولت فیلیپین همواره این منطقه را تحت نظر دارد تا در صورت فوران آتشفشان خسارت های ناشی از آن را با انجام اقدامات لازم به حداقل برساند، جالب است بدانید که کوه پیناتوبو پیش از فوران 1991 هیچگونه فعالیتی نداشته و در واقع این پدیده بزرگ و مخرب اولین فوران کوه پیناتوبو بود که از نظر شدت فوران در رتبه ششم جهان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید