کوه بیستون افسانه شیرین و فرهادو معرفی مناطق دیدنی بیستون

ستى خانم بعد از درگذشت برادرزادهى کوچک که در اثناى وضع حمل درگذشت بر اثر اندوه زیاد خود نیز دار فانى را وداع گفت وى به دستور شاه جهان در ضلع غربى مقبرهى همسرش دفن شده است و بعدها به دستور شاه جهان مقبرهاى برایش ساختند.خواهر طالب آملى (ف. در دوره ایلخانی نیز روی این بنا، کاروانسرایی ایجاد کردند که بعدها به خاطر زلزله تخریب شده است و فقط بقایایی از آن را میتوان مشاهده کرد. پس از آن، این مکان مقدس را بهستون نامیدند که در گذر زمان به بیستون تبدیل شد.

تا زمانی که عیسی در جلیل -که از مرکز قدرت دینی و سیاسی فاصله داشت- زندگی می کرد، برای نیروهای حکومت و عمال دینی تهدید جدی به شمار نمی­رفت. که به ترتیب نام های آنها آثرین، ندئیتَ بَ ئیرَ، فِرَورتیش، مَرتی یَ، چیسن تَخمه، وَه یَزداتَ، اَرخ و فرادَ می باشند. در دورههای بعد که زبانها و خطوط باستانی به دست فراموشی سپرده شد، کتیبه بیستون نیز ناخوانا شد؛ نه تنها کسی نمیتوانست متن آن را بخواند، بلکه اصلا معلوم نبود که از آنِ چه کسی و مربوط به چه دورهای است. محور این تاقدیس در برش قائم، درست در زیر دیواره بیستون قرار دارد و درست به موازات آن کشیده شده است.

بیستون، یک محوطه باستانی و مقدس در شهر بیستون است، که در شرق استان کرمانشاه قرار دارد. بیستون در فاصله حدود ۳۲ کیلومتری شرق شهر کرمانشاه قرار دارد. اما کل 20 کیلومتر جاده خاکی دارد . ● موقعیت جغرافیایی استان کرمانشاه با مساحت بیش از ۲ میلیون و ۴۳۴ کیلومتر مربع در غرب کشور ایران قرار گرفته است و از شمال به استان کردستان، از جنوب به استانهای لرستان و ایلام و از شرق به استان همدان منتهی میشود. براساس آمار مرکز آمار ایران در سال ۲۰۰۶ میلادی استان کرمانشاه یک میلیون و ۹۰۲ هزار و ۷۶۰ نفر جمعیت داشته است و شهر کرمانشاه که مرکز این استان است با ارتفاع ۱۲۰۰ متر از سطح دریا و تقریباً با وسعت ۸۵۴۷ کیلومتر مربع دارای ۱۴ بخش، ۱۳ دهستان، ۸۵۰ روستا و جمعیتی بالغ بر ۹۷۰ هزار و ۳۶۲ است.

با این توضیح در صورت تمایل، باید به شهر کرمانشاه برای اقامت مراجعه کنید. در این نقش برجسته، بلاش به حال تمام رخ ایستاده است و قدی حدود 180 سانتیمتر دارد. کرمانشاه آبوهوایی معتدل و عالی دارد. کوه بیستون در کرمانشاه دستمایه تخیل شاعران نیز بوده است. پل کهنه کرمانشاه نیز در حاشیه شرق کرمانشاه بر روی رودخانه قره سو قرار دارد، پایههای این پل متعلق به عهد ساسانی است و در دوره سلجوقی تعمیر و در دوره صفویه بازسازی شده است.

این موضع گیری صریح و قاطع آن مرجع آگاه‚ خیزش و حرکت عمومی مردم را به همراه داشت که در نهایت به لغو آن قرارداد انجامید و بدین سان برگ زرین دیگری بر تاریخ پرافتخار مرجعیت شیعه و پیوند امت و روحانیت‚ ورق خورد و اقتدار و تعهد علمای اسلا م را عیان ساخت.این مرجع وارسته و فقیه فرزانه سرانجام در ۲۷ محرم ۱۳۰۶ قمری دارفانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت. بعضی نیز ولادت او را در قریه «بشتیر» از توابع گیلان و در شب ۱ رمضان ۴۷۰ قمری (۲۲ اسفند ۴۵۶ خورشیدی) دانسته اند.بر روی مزار او حرم و مقبره ای کبیر بنا نهاده شده است که زیارتگاه عموم و دوستدارانش است.

این مجسمه در سال ۱۳۳۷ خورشیدی و هنگام ساخت جاده همدان به کرمانشاه کشف شد. اما ساختار کوه بیستون عمدتاً از واحدهای رسوبی ژوراسیک و کرتاسه می باشداین واحدها بطور کلی ازآهک محیط کم عمق به شمار می روند. خسرو پرویز مانند شاهان دیگر چندین همسر داشت که بیشتر از همه به دختری زیبا به نام شیرین علاقه مند بود اما خسرو تنها کسی نبود که عاشق شیرین بود و شخصی به نام فرهاد کوه کن نیز دلباخته شیرین بود. اما کوه بیستون کجاست؟ غارهای بیستون که در دامنه کوه بیستون قرار دارند، عبارتند از: غار مرتاریک، مر دودر، مرخِر و غار شکارچیان.

فرماندار شهر چون سکه دسیوس بدید گفت که او در شمار «یاران» و از زمان دسیوس است زیرا افسانهٔ ایشان را در انجیل خوانده بود. این پل با حدود ۱۵۰ متر طول و ۷ متر عرض در جنوب غربی شهر بیستون و روی رودخانه گاماسیاب قرار دارد. از جاده صحنه به سمت بیستون که بروید، در فاصله 10 کیلومتری از شهر بیستون، کوه بیستون را می بینید که با کمی دقت متوجه می شوید این کوه با صخره های پشت سر آن، به شکل یک خانم که به پشت روی زمین آرامیده، می باشد.

در آن، مباحث ارزش مند و روایاتی در خور توجه از پیامبر در اثبات افضلیت و مقام والای شیعه نقل شده و از شعرهای خوبی به مناسبت و در زمینه های مختلف، از جمله در مورد دوازده امام بوده است. ظاهرا ارتباط بیت استاد و بیت مرحوم روحی عمیقتر بوده و این سنخیت و ارتباط روحیِ بیشتر زمینه ازدواج حضرت استاد با صبیّهی آن مرحوم را فراهم کرده است. مروزه از سنگ نبشته بیستون ۴ متن در دست داریم: متن پارسی باستان، متن عیلامی، متن بابلی و متن ترجمه آرامی متن پارسی باستان که ظاهرا به صورت بخشنامه برای آگاهی ساتراپی های گوناگون به جاهای دور و نزدیک فرستاده شده است که نسخه ای از آن در اِلِفانتین مصر به دست باستان شناسان افتاده و در بابل هم قطعه ای از نگاره بیستون به دست آمده است.

کاروانسرای بیستون، متعلق به دوره صفوی است. روی بقایای این کاخ در دوره ایلخانان مغول، کاروانسرایی ساخته شده که بقایایایش همچنان باقی است. او درباره شیوه حکومت خود، شورشهایی که علیه وی انجام شدند و اینکه چطور این شورشها را سرکوب کرد نیز روایت کرده است. اهل اسک لاریجان است ، لذا به ملالطفالله اسکی لاریجانی نیز مشهور است. پل بیستون با ۱۴۴ متر طول و ۷،۶ متر عرض روی رودخانه دینور آب و بر سر راه قدیم کرمانشاه به صحنه ساخته شده است. رازهایی به قدمت زندگی از زمان دیرینه سنگیان تا عشقهایی که امروزه بر بلندای بیستون مینگرند و خود را شیرین و فرهاد نوین میدانند.

بر در ورودی آن تصویر شخصی به چشم میخورد که شیء در دست دارد و در حال انجام مراسم مذهبی است. با سلام بنده به عنوان کسی که در حدود 20 سال است که با این قلعه اشنایی دارم و از اکثر اثار باستانی و میراث فرهنگی کشور بازدید داشته ام معتقدم که این بنا اگرچه قسمتهای زیادی از ان از بین رفته است که جای بسی تاسف دارد مانند قلعه های دیگر این مجموعه و به خصوص یک حمام بسیار قدیمی که از سنگ و ساروج ساخته شده بوده و در سال 1346 توسط بلدوزر خراب شده و که اگر خراب نمی شد به گفته کارگرانی که ان را تخریب کرده اند شاید 1000 سال دیگر هم تخریب نمی شد مورد کم لطفی واقع شده است و می طلبد که میراث فرهنگی استان به ان نگاه ویژه ای داشته باشد چون قسمتهای بی نظیری مانند اتاق ایینه و اتاق سفره خانه و حجاری های بسیار هنرمندانه ای دارد وبناییست بسیار محکم در دو طبقه با ارتفاع تقریبی 15 متر که بسیار ماهرانه طراحی و ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید