کوه اورست کجاست؟

قصهگویی در همه مساجد و حتی مسجدالنبی (ص) در خلافت او رواج یافت و در زمان خلیفه (عثمان) بعد از او قصه گویی در مساجد به طور رسمی و به صورت یکی از مراسم دینی تلقی شد. حتی برخی از ایشان در مدلول این اصطلاح توسعه بیشتری قائل شده و اخبار بیاساسی که دشمان اسلام، با سوءنیت جعل کرده و در کتب تفسیر و حدیث وارد نمودهاند تا مبنای اعتقادی مسلمانان را سست کنند، مانند افسانه غیرانیق را از اسرائیلیات دانستهاند. رشته کوه شمالی از “کپه داغ” تا رودی به نام “هریرود” کشیده شده است. موقعیت رشته کوه تلخاب در شمال غربی روستای ده نمک و نزدیک به شهرستان گرمسار و در مختصات طول جغرافیایی 52 درجه و 29 دقیقه و در عرض جغرافیایی 35 درجه و 22 دقیقه واقع شده است ارتفاع این کوه 2290متر است .

حرم امامزاده محمد(ع) در حاشیه رودخانه سیمره واقع شده است – مقبره داودرشید، قلعه”سیله”مربوط به دوره اشکانیان، قلعه “جق” مربوط به دوران قبل از اسلام، قلعه منیژه و غارهای باستانی میرملاس، برد سفید، همیان، مناره خسروآباد، دژ “زلالانگیز” و کاخ ساسانی از دیگر مناطق دیدنی شهرستان کوهدشت لرستان است. این فیلم اکشن در ۱۰ بخش از جشنواره اسکار نامزد کسب جایزه بود که نهایتا موفق شد ۶ عنوان کسب کند. و برخي ديگر آسمان را برآن منطبق مي دانند و زمره اي گمان کرده اند که در پس او عوالم و خلايقي اند که تعداد آنها را جز خداي تعالي نمي داند و آفتاب از اين کوه طلوع و بر آن غروب مي کند و آن را قدما البرز مي ناميده اند.

با تمام فشار هایی که چین به نپال و مجموعه بین المللی کوهنوردان صعود کننده وارد کرد، نپال موضع خود را همچنان بیش از پیش حفظ کرده و باعث شد چین در این زمینه عقب نشینی کند. برخی از بازماندگان مجروح جنگ نیز در مدینه از دنیا رفتند و پیکر آنها در بقیع دفن شد. ایشان از فرهنگ یهود به حد وسیعی مطلع بودند و در بین مسلمانان نیز جایگاه قابل ملاحظه و ویژهای داشتند از طرفی هم قرآن کریم در بیان قصص انبیا مشترکات زیادی با تورات و انجیل دارد.

از امام حسن عسکری (ع) درباره این دو فرشته و داستان یاد شده سؤال شد، فرمودند: «پناه بر خدا؛ فرشتگان معصومند و به لطف الهی از گناه و زشتیها مصون هستند.». چون ایشان مردم بدوی بودند و از اموری که گفته شد، جز آنچه که عموم اهل کتاب میدانستند، اطلاعی نداشتند. در این هنگام، رهگذری از آنجا میگذشت از بیم رسوایی او را کشتند و پس از هوشیار شدن، دریافتند که گناه بزرگی مرتکب شدهاند؛ خواستند به آسمان صعود کنند، جلوی آنان گرفته شد، خداوند به آنان فرمود من شما را ساعتی از روز در میان خلقم به زمین فرستادم و شما معاصی که از آنها نهی کردم مرتکب شدید.

این جزیره مانند رؤیایی است که شما را در ثانیهها و دقایق شیرینش در آغوش میگیرد و خاطراتی خوش برایتان میسازد. گاهی گاز سولفور تا نوک قلّه پایین می آید و مانند ابری آن را فرا میگیرد. مردی مومن و عالم ،تحصیلات مقدماتی و علوم قدیمه را در همانجا فرا گرفت. کوه قاف به زعم قدما، سراسر خشکي هاي زمين را فرا گرفته است. آنجايي که پرده و پرده دار، نقش و نقاش را يکي مي بيند. کسی که حضورش برای موفقیت هرفیلمی، با هر فیلمنامهای کافیست. خلاصه آن به نقل از تفسیر قمی چنین است: «امام باقر (ع) -معاذالله- فرمودند: همانا ملائکه هر روز و هر شب از آسمان به زمین میآمدند و اعمال اهل زمین را از جن و انس ثبت میکردند و به آسمان میبردند اهل آسمان از دیدن معاصی زمینیان به فریاد آمده، لب به اعتراض گشوده و به پروردگار عرض کردند: پروردگار!

کوه اورست با نام نپالی ساگارماتا (به معنی سر آسمان) و نام تبتی چومولونگما بلندترین کوه کره زمین است. خداوند در نهاد آن دو، شهوت و غضب و دیگر صفات انسانی قرار داد و آنان را به زمین فرستاد در حالی که به آنان تأکید کرد که به او شرک نورزند، قتل نفس نکنند، به زنا کشیده نشوند و مشروب ننوشند، پس آنان به صورت بشر در منطقهای از بابل فرود آمدند. در همان سالی که امیر به قتل رسید و خاندان باوندیان از میان رفت (۷۵۰ ه)، حیدر آملی تصمیم میگیرد تا به زندگی موفق و این جهانی خود پایان داده و به سوی خدا برود.

بدعتی را که عمر پایهگذار آن بود در زمان معاویه به اوج خود رسید. و همچنین شمرده تا به هفت زمین و هفت دریا و هفت کوه و آسمان رسید. 1- سیوطی در «درّ المنثور» در تفسیر کلمه «ق» در اول سوره «ق» از ابن ابی حاتم از ابن عباس چنین روایت کرده است: «خدای تعالی در ورای این زمین دریایی خلق کرده محیط بر زمین، و در پشت آن دریای محیط، کوهی است که به آن «کوه قاف» آسمان دنیا میگویند، که آن دریا را پوشانده است.

نجم الدين رازي در رساله الطيورخود با بياني خيالي و تمثيلي و به زبان رمز و اشارت، گزارش ستم ديدگي مردم ري را بيان مي کند: او دل خود را به صورت کبوتري به درگاه سليمان کبريا مي فرستد کبوتراز بهشت و دوزخ و عناصر اربعه و هفت آسمان و هشت اختر و فلک البروج مي گذرد و به سراپرده ي سليمان کبريا مي رسد. به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد قلی نژاد ظهر چهارشنبه در آئین افتتاح پاسگاه محیط بانی کوه نمک جاشک شهرستان دیر اظهار داشت: کوه نمک جاشک استان بوشهر به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی ایران است که در شورای عالی محیط زیست به ثبت رسیده است.

با وجود این، ظاهر استوار این بخش و روایتهایی که درباره آن شده است، باعث شده تا این محل را با نام فرهاد تراش بشناسند. ابن خلدون میگوید: «چون اقوام عرب، اهل کتاب و دانش نبودند و صحراگردی و بیسوادی بر ایشان غلبه داشت و هنگامی که نسبت به شناخت آنچه نفوس بشری به اطلاع از آنها مایل است، همچون علل حوادث و ابتدای آفرینش و اسباب و علل هستی، مشتاق میشدند، درباره این امور از اهل کتاب که پیش از ایشان بودند، سؤال میکردند و از آنها بهره میجستند، آنها یهودیان پیرو تورات و بعد از آنان مسیحیان بودند.

خداوند که دوست داشت به ملائکه نشان بدهد که چه چیزی باعث شده است اینان به معاصی کشیده شوند به ملائکه فرمود: دو تن از بهترینهای خود را برگزینید تا آنها را آزمایش کنیم و به زمین بفرستیم. امام صادق علیه السلام فر مود: دوست دارم که هر مومنی از شیعیان ما پنج انگشتر را در دست داشته باشد. نمک چالها را نیز باید از جاذبه های گنبد نمکی دشتی دانست.چاله های بزرگ و کوچکی که در مسیر آبهای روان و چشمه های نمکی ایجاد شده و با تبخیر آب آنها اشکال مختلف نمکی درکف این چاله ها چونان الماس می درخشند.

کوه تفتان دارای قله های زیادی است که یکی از این قله ها چهل تن نام دارد. مرحوم معين در بخش سوم لغت نامه ي خويش مي گويد: قاف از KOF پهلوي گرفته شده است. قاف حرف بيست و چهارم از حروف الفباي فارسي است و در لغت يعني آن که بي نياز باشد از مردمان. پاره اي از مفسران قرآن نام پنجاهمين سوره ي قرآن يعني سوره ي «ق» را مربوط به اين کوه دانسته اند. اگر به دنبال ماجراجویی هستید و علاقه مند به تماشای این پدیده طبیعی هستید می توانید به کوه های نام برده شده در این مطلب سفر کنید.خلاصهیکی از پدیده های طبیعی جهان که در عین زیبایی ممکن است خطرناک باشند آتشفشان ها می باشند.

کتیبه بیستون را ملکه کتیبه های شرق باستان و لوح روزتای آسیا لقب داده اند. این کوه در جنوب منطقه اصفهان قرار دارد و از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوههای تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرکها و مجتمعهای مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن محدود میگردد. «مروه» : کوهي ديگر در حدود 400 متري صفا و بين شرق و جنوب شرقي مکه و شمال صفا. اولین صعود به آن در سال ۱۹۶۰ توسط دو کوهنورد ژاپنی از ضلع جنوب شرقی آن انجام گرفت ولی امروزه مسیر معمول برای صعود به آن ضلع غربی است.

این صدا در عمق شصت متری سوراخی طنین افگند که «احمد جاوید» 22 ساله برای استخراج زمرد سبز در نزیکی خنج، یک قریه از ولایت پنجشیر افغانستان در آن مشغول بکار است. پس از واقعه اي که براي همسر و فرزند ابراهيم (ع) رخ داد، سعي بين اين کوه و کوه صفا يکي از اعمال حج عمره و تمتع مسلمانان شد. طبق شیوه نامه ارسالی از اموزش و پرورش این طرح به شکل زیر اجرا می شود. بیشتر قسمتهای آن در زیر خاك مدفون است .

بیشتر ایشان از قبیله «حمیر» بودند که پس از قبول اسلام غیر از احکام شرعی که نسبت به آنها جانب احتیاط را رعایت میکردند، درباره مسائلی چون اخبار ابتدای آفرینش و حوادث مربوط به آینده و امثال آن بر همان اعتقادات قبلی خود باقی ماندند. در کشف الاسرار آمده است: گفتند آن کوه قاف که گرد عالم در کشيده،نمودگاري است از آن قاف گرد دل دوستان در کشيده پس هر که در اين دنيا خواهد که از آن کوه درگذرد قدم وي فرو گيرند،گويند:وراي اين قاف گذر نيست. شيخ شهاب الدين سهروردي معتقد است کوه قاف گرد جهان در آمده است و يازده کوه است و تو چون از بند خلاصي يابي، آن جايگه خواهي رفت، زيرا که تورا از آن جا آورده اند و هر چيزي که هست عاقبت با شکل اول رود.

دیدگاهتان را بنویسید