کوههای البرز شرقی

برای اینکه به خصوصیات و خلقیات او بیشتر واقف شویم دو نظر درباره او را عیناً نقل میکنیم: «میرزا احمد منشی باشی مشیرالسلطنه که چندین بار در این کتاب به مناسباتی ذکر افعال و اخلاق و ابتدای کارش آمده ابتدا منشی مخصوص ولیعهد مظفرالدین میرزا بود بر اثر بیکفایتی و تعدی فراوان او و عمالش به مردم و غائله شیخ عبیدالله و تصرف میاندوآب و قتل مردم آن سامان از پیشکاری ولیعهد معزول شد و به تهران آمد ولی از آنجا که امنای دولت ناصری هم هیچ یک از مشیرالسلطنه (لقبی است که مظفرالدین میرزا ولیعهد به او داده) با کفایتتر نبودند، وی بزودی توانست دوباره در سلک معاریف رجال ایران قرار گیرد تا اینکه در زمان مظفرالدین شاه به سمت وزیر داخله انتخاب شد.

تمام مغازهها باز اما کم رفت و آمد هستند و ماشینهای امارت بسرعت از خیابانها میگذرند. با وجودی که حملات پنجشیر از شدیدترین عملیاتهای رزمی ارتشهای شوروی و افغانستان محسوب میشد، اما در اثر این نه حمله آنها قادر به کنترل درهٔ پنجشیر نشدند. به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، دفتر مطبوعاتی جبهه مقاومت پنجشیر اعلام کرد که احمد مسعود، فرزند احمد شاه مسعود در جایی امن به سر میبرد. خبرگزاری میزان – «کبیر واثق»، سخنگو و معاون پیشین فرماندار ولایت پنجشیر افغانستان میگوید که «احمد مسعود»، پسر «احمد شاه مسعود» و فرمانده «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در حال حاضر در تاجیکستان به سر میبرد.

به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، محمدصالح ریگستانی از فرماندهان جبهه پنجشیر گفت که مقاومت زنده است و طالبان بر سرزمین آزادگان پنجشیر مسلط نخواهد شد. داستان اصحاب کهف در زماني به وقوع پيوست که تنازعي شديد در امر معاد و بعثت مردگان بين موحدين و مشرکين در گرفته بود، وقوع اين قضيه و حدوث اين حادثه که از هر جهت مشابه با مردن و زنده شدن جميع خلائق است، شک و ترديدي براي منکرين باقي نمي گذارد. زن مسلمانی هم که امدادگری میکرد، وقتی دید که پیامبر (ص) تنها مانده و در خطر است، سلاحی بهدست گرفت و از آن حضرت دفاع کرد.

نیروهای طالبان به رهبری حمید خراسانی در ساحه عنابه پنجشیر بالای نیروهای مربوط به حسیب پنجشیری حمله کردهاند و درگیری هنوز هم جریان دارد. دریای کلان پنجشیر و معاون داخلی آن آب دریای دره هزاره چون مجرای شان از سطح اراضی پاین افتاده است به غیر از چند قریه آبادی های کوچک را آبیاری می کند و زمین وادی های پنجشیر از دریاهای فرعی نواحی دره ها که جریان دایمی دارند آبیاری می شود. آب تل و آب خاواک و آب دره اساس تشلیل دهنده دریای پنجشیر می باشد و با پیوستن آب های کوچک دیگر مانند گوت و آب دره پارانده که از کوتل بازارک از ارتفاع پنچ هزار متر و آب منجهور که منشاء آن از غرب کوه عبدالله خیل و آب تلخه نیز از عبدلله خیل , آب دره حصار ک از جنوب غرب کوه عبدالله خیل در منطقه در خیل به دریای کلان وصل می شود و با رسیدن آب پیا وشت از علفچر مرتفع شفتان منشاء آن می باشد و پیوشت آب از میان قریه قابضان و بخش خیل می گذرد به دریای کلان می پیوند و آب شوفه که سرچشمه آن از حوض لالان و للم توت پز می باشد در منطقه سلیج به دریای کلان وصل می شود و آب دره تاواخ که از کوه عمه نیل و پخچال طبیعی سرچمشمه می گیرند و در منطقه سیلی به دریای کلان می ریزد و آب های کوچک دیگر فصلی آب اورینگ زمان کور است که از قول دری سرچشمه آن است و آب فصلی فراج که از کوه شمال بولغین سرچشمه می گیرد و در مقابل همدیگر در اورینگ زمان کور به دریای کلان وصل می شوند.

پنجشیر دارای کوههای بلند و برخی یخچالهای طبیعی است که به طور عموم در فصل زمستان برف را به خود ذخیره مینماید و در هنگام گرمی این ذخایر برفی آب شده و چشمهها و دریاچههای فراوانی از آن جاری میگردد که همه به رود خروشان پنجشیر مشهور به دریای پنجشیر متصل شده و به طرف پایین دره سرازیر میگردد. از کوه البرز در برخی منابع با نامهای «پارشهور»، «ورنه»، «هرایتی برز» یاد شده است. باشگاه خبرنگاران جوان – منابع میگویند که به دنبال انفجار یک رنجر طالبان در ولسوالی رُخه از ولایت پنجشیر، طالبان تلاشی خانه به خانه راه انداخته است و تعدادی از جوانان را با خود بردهاند.

5 نفری که در مغازه هستند از علاقه به احمد شاه مسعود میگویند و پسرش را مردی جوان میدانند که اهل تحصیل است نه جنگ و درگیری. نه ماه جنگ تلفات سنگین به نیروی جنگی و روحیهٔ سربازان شوروی وارد میکند. سه حملهٔ دیگر (از ۱۵۵ ماه مه تا اول ژوئیه و از سی ام اوت تا ۱۵ سپتامبر ۱۹۸۲ سپس از بیست و یکم آوریل ۱۹۸۴۴ به بعد) به دلیل گسترش خود، اهمیت تجهیزاتی که به کار گرفته شدهاند و تا کتیکهای معمول ثابت میکنند که پنجشیر فرمانده مسعود، به صورت هدف شماره یک شورویها در افغانستان در آمدهاست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «لطیف پدرام» رهبر حزب کنگره ملی افغانستان در مصاحبه با خبرگزاری روسی «تاس» از آمادگی نیروهای مقاومت پنجشیر برای مذاکره با طالبان در تاجیکستان خبر داد. پس از آنکه در ۱۳۰۹ش/۱۹۳۰م راه اتومبیلرو گردنهٔ خیبر ساخته شد، پنجشیر اهمیت دیرین خود را به عنوان یک راه بازرگانی از دست داد. یافتن لیستی از ۶۰۰۰ خبر چین احمدشاه مسعود را در پایتخت و ایجاد سه پایگاه نظامی در طول درهٔ پنجشیر در مناطق رخه، اعنابه و برجمن از دست آوردههای ارتش سرخ بود. حملات پنجشیر (روسی: Пандшерская операция – Panjsher Operations)، رشته جنگهایی بود بین نیروهای ارتش سرخو ارتش جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان با مجاهدین تحت امر احمدشاه مسعود برای کنترل درهٔ استراتژیک پنجشیر در نه سال اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی بین سالهای ۱۳۵۹ الی ۱۳۶۷۷ هجری شمسی.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک با این ادعا تاکید داشت که احمد مسعود فرمانده نیروهای مقاومت پنجشیر، در سفری به مشهد با امیر اسماعیل خان فرمانده پیشین جهادی افغانستان دیدار کرده است. مسئول روابط خارجی جبهه پنجشیر ادعا درباره حضور احمد مسعود در تاجیکستان را رد کرد و گفت که وی در حال حاضر در افغانستان است و برای دیدار از کشورهای مختلف سفرهایی را انجام میدهد. در این حمله تاکتیک ارتش سرخ و ارتش کمونیستی افغانستان حمله بر غیر نظامیان و تخریب خانهها بود تا از فشار حملات نیروهای مجاهدین علیه خود بکاهند.

معاون پیشین والی پنجشیر با بیان اینکه در حال حاضر رهبر جبهه مقاومت پنجشیر در تاجیکستان حضور دارد، گفت: احمد مسعود در حال رایزنی با کشورهای مختلف برای جلب حمایت برای مبارزه علیه طالبان است. کاسبان انابه با اینکه به کار و زندگی برگشتهاند اما از کم رونقی بازار گلایه دارند.در راه برگشت چشم از درختان پاییزی برنمیدارم که با پس زمینه کوهها و رودخانهای خروشان در قاب پرسرعت پنجره اتومبیل فرار میکنند.

این بود که ابی بن کعب گفت: «اگر به اندازه ی کوه احد انفاق کنی، الله از تو قبول نمی کند تا اینکه به تقدیر ایمان داشته باشی؛ و بدان که آنچه برايت مقدّر شده، ممکن نيست به تو نرسد. « در آن هنگام هیرودیس تِیترارخ چون شهرت عیسی را شنید به خادمان خود گفت: “این است یحیی تعمید دهنده که از مردگان برخاسته است و از این جهت معجزات از او صادر می­گردد.” زیرا که هیرودیس یحیی را بخاطر هیرودیا زن برادر خود فیلپس، گرفته و در زندان انداخته بود، چون که یحیی بدو همی گفت: “نگاه داشتن وی بر تو حلال نیست.” و وقتی که قصد قتل او کرد از مردم ترسید؛ زیرا که او را نبی میدانستند.

دیدگاهتان را بنویسید