کدام ترجمه شازده کوچولو بهتر است!

همچنین روایات متعددی دربارۀ هفتگانهبودن زمین از عامه (دروزه، 1383: 8/ 345) و برخی هم از اهل بیت(ع) رسیده است (طبرسی،1372: 10/ 467)؛ ازاینرو همانطور که آسمان دنیا یک زمین دارد، شش آسمان دیگر – که هرکدام بهصورت طبقهطبقه بر آسمان اول محیط هستند – یک زمین دارند و البته زمین در آنها لزوماً به معنای کرۀ خاکی و مادی نیست؛ بلکه همانطور که از معنای لغوی زمین نیز مستفاد میشود، چیزی است که در مقابل آسمان قرار میگیرد (مصطفوی، 1360: 1/ 68)؛ درنتیجه، مانند آسمان معنایی غیرمادی به خود میگیرد؛ اما اینکه درحقیقت، ماهیت و کیفیت این شش زمینِ دیگر چگونه است، از ظواهر آیات چیزی برنمیآید.

میدانیم که در جو، گاز متان وجود دارد و متان، دلیل آبی بودن اورانوس است(گاز متان بدون بوست) و همچنین میدانیم که وجود گازهای هیدروژن و هلیوم در آنجا، به خاطر اکتشافات کاوشگر “وویجر 2” (Voyager 2) است که در گذشته به پرواز درآمد اما تشخیص غلظت ترکیبات دیگر مانند آب، آمونیاک و سولفید هیدروژن، کمی دشوارتر بوده زیرا این سیاره، با ما فاصله زیادی دارد و امکان تشخیص آن با تلسکوپ معمولی، بسیار ضعیف است. آنها همچنین باید از مصرف ماهی و روغن نیز در پخت و پز غذاهایشان و نوشیدنیهای الکلی اجتناب کنند؛ مگر اینکه یکی از ایام اطعام و ضیافت مصادف با جمعه شود.

کانون این بارش در آسمان، صورت فلکی دوپیکر است و هر ساله در شب ۲۳ یا ۲۴ آذر به اوج فعالیت خود میرسد. پس لازم است ترکیبی از چند درس را در برنامهی مطالعاتی یک روز خود داشته باشد. این سیاره 8 قمر دارد که بزرگترین آنها تریتون نام دارد و چگالی آن 5 برآورد شده و جرم آن 8/1 برابر جرم زمین می باشد- خارجی ترین و دومین قمر نپتون نرئید است: این قمر برای اینکه یک بار به دور سیاره مادر گردش کند یک سال زمان لازم دارد. این سیاره برای حرکت انتقالی به دور خورشید 5/29 سال زمینی زمان لازم دارد.

این شامل مواردی مانند روانشناسی تاریک، جرم و جنایت، کارمای بد، کلاهبرداری کثیف، انتقام، حسادت و کنترل است. این لغت در زبان یونانی به معنای خدای نفرت و حسادت است. برخلاف تعداد سلاح های شما در بازی که فقط یک عدد است، یکی از نکات بسیار جذاب بازی وجود انواع و اقسام گجت ها، هم برای مبارزه و هم برای دسترسی به مناطق مختلف است که باعث شده است بازی بسیار جذاب شود و این گچت ها که به مرور زمان در بازی به دست می آورید و در دست چپتان قرار می گیرند، تنوع و جذابیت بالایی دارند. فقط به یاد داشته باشید ، مشتری چندین میلیون بار از پلوتو جلوتر می رود.

ولی سیارهها چون حرکت ِ خیلی آرامتری دارند، با فاصلههای زمانی خیلی بیشتری (چندین سال) در کنار همدیگر دیده میشوند. کیوان نام دیگر سیاره زحل، ششمین سیاره از خورشید و دومین سیاره ی بزرگ در منظومه شمسی (سامانهٔ خورشیدی) ، بعد از مشتری است. علت آن این است که زمین تنها سیاره منظومه شمسی است که در سطح آن آب به صورت مایع وجود دارد. در صورتی که رفتار سیاره تغییر کنه به کل مردم شهر خبر داده می شه . در سال 1903، ستاره شناس آمریکایی پرسیوال لوول فرض کرد که یک سیاره پنهان با جرمی معادل هفت برابر جرم زمین 45 بار دورتر از خورشید در حال چرخش است.

پروتئوس مانند ماه خود زمین به تدریج در حال دور شدن از سیاره اصلی خود برای قرن ها است – و همینطور هیپوکامپ ، هر چند با سرعت بسیار کندتر. روی سطح مشتری طوفانهای شدیدی میوزد که سرعت برخی از آنها در ناحیه قطبی مشتری حدود ۱۴۵۰ کیلومتر در ساعت برآورده شده است. کیوان سیاره سبک وزنی است و سریع میچرخد، کیوان مانند سیارات دیگر نمیچرخد و مانند مشتری در وسط بازتر است و در بالا و پایین باریک میشود.

سیاره زحل چشم اندازی زیبا در منظومه شمسی است بعد از مشتری بزگترین سیاره منظومه شمسی است. شازده کوچولو از جذاب و پرمخاطب ترین کتاب ها در سراسر دنیا و از آثار مهم این نویسنده می باشد. دانشمندان معتقدند که این حلقه ها جامد نیستند و احتمالا از ذرات ریزی تشکیل شده اند که دائما به دور زحل گردش می کنند. این مخترع سنگینگوش که به «تنتن» قول همکاری برای جستجوی گنج داده، قاچاقی وارد کشتی «تنتن» و دوستاناش شده و با ندانمکاریهایش، سرزندگی ماجراهای «تنتن» را دوچندان میکند.

آثار باستانی که از این دوره پیدا شده اند همگی ظاهر زنانه دارند، چون کنسر همیشه یک مادر دلسوز است، فرقی نمیکند که مرد باشد یا زن باشد. متأسفانه این کار اصلا راحت نخواهد بود. ساعاتی دیگر این لحظه فرا میرسد و میتوان این پیوند خارق العاده و نادر میان مشتری و زحل را شاهد بود. قمرهای اورانوس ممکن است از برخوردی که این سیاره را به سمت خود کوبیده است، تشکیل شده باشند. ملاصدرا از آغاز تحصیلات خود تا زمان پختگی اندیشه، سه مرحله شاگردی، روزگار عبادت و عزلت، و دوران تألیف و بیان افکار و آرا را پشت سر گذاشت.

کوههای پلوتو می توانند به ارتفاع 6,500،9,800 تا 2،3 پا (XNUMX تا XNUMX کیلومتر) باشند و بلوک های بزرگی از یخ آب هستند ، گاهی اوقات با پوششی از گازهای یخ زده مانند متان. به طور عمده این جو شامل دی اکسید کربن، مقدار کمی نیتروژن و بخار آب می باشد. زمین سومین سیاره منظومه شمسی از سمت خورشید و جهانی از آب است که دو سوم آن توسط اقیانوس پوشیده شده است.

زمان گردش آن 7 ساعت و 36 دقیقه طول می کشد و این پدیده در منظومه شمسی منحصر به فرد است یعنی در هر شبانه روز مریخ سه بار فوبوس قابل روئیت است. این نیروی گرانش شدید باعث شده است که ماه های متعددی در اطراف این سیاره گرد آیند. این فیلم به یک اثر کلاسیک بدل شده و تا به امروز بر فرهنگ عامه آمریکا تاثیر گذاشته است. این کمک می کند تا خورشید و تمام مدارهای سیاره ای را ترسیم کنیم.

در طول سال 2020، مشتری درخشان ما را قادر می سازد تا پلوتو را با چشم ذهن بر روی گنبد آسمان تصور کنیم. کره زمین هم که ما در آن زندگی می کنیم یکی از این میلیاردها سیاره عالم هستی است.کره زمین ما در کهکشان راه شیری و در مجموعه ای به نام منظومه خورشیدی قرار دارد… بالاتر از این لایه، مزوسفر قرار دارد که درجه دما به علت کاهش فعل و انفعالات فیزیکی و شیمیایی کاهش یافته ولی در قسمت بالای این لایه که ترموسفر نامیده می شود، درجه دما به شدت بالا می رود. سال این سیاره 165 سال زمینی طول می کشد.

حرکت وضعی آن 10 ساعت و 45 دقیقه طول می کشد. اروپا کوچکترین قمر گالیله ای است که مثل ماه زمینی سنگی به نظر می رسد و مدت گردش آن در حدود 3 روز و 13 ساعت و 14 دقیقه طول می کشد. بر اساس تحقیقات دکتر ساگان ستاره شناس آمریکائی که معتقد است در این قمر مانند زمین ظرفیت حیاتی وجود دارد زیرا در سطح آن به اندازه کافی گرما وجود دارد و ساختمان تیتان از هیدروژن- متان، یخ و آمونیاک تشکیل شده و فرآیندهای مولد زندگی در آن قابل دوام است.

پس از سال ها تحقیق و جستجو پیرامون سیارات فراخورشیدی، ستاره شناسان بالاخره موفق به یافتن سیاره ای شدند که دارای شرایطی کاملاً شبیه به کره زمین می باشد. به عقیده بعضی از ستاره شناسان قمر یو حالت سنگی شبیه ماه و زمین دارد و چگالی آن را 1/4 برآورد کرده اند. البته دانشمندان بر این عقیده اند که ممکن است این آتشفشان هنوز هم فعال باشد. از این مطلب نیز برمی­آید که غزالی، ترس و درد را که گونه­ای احساس­اند ایمان­زا می­داند؛ احساساتی که گاه قوی­تر از استدلال­اند. واقعیت این است که جامعه­شناسان اثبات­گرا – چنان­که گفتیم – اساساً برای تغییر سبک زندگی جوامع تلاش کرده­اند.

پاسخ این است که اصلاً ماه نیست. از این رو غیرمنتظره نیست که امروزه بیشتر از ده میلیون ترکیب شناخته شده کربن وجود داشته باشد و هر سال به این تعداد نیم میلیون ترکیب تازه افزوده گردد. شازده کوچولو از نگاه ما یک رمان نیست. و فکر میکنند زمین وقتی از زمین نگاه میشود، بسیار بزرگ است. به دلیل همین نزدیکی به خورشید عُطارِد بسیار سریع به دور خورشید می گردد به طوری که فقط ۸۸ روز زمینی طول می کشد تا یک دور به دور خورشید بگردد (حـرکت انتقالی).

دیدگاهتان را بنویسید