کتیبه بیستون کرمانشاه

برای دسترسی از سمت شرق نیز، در جاده اصلی، بعد از پل روستای کردلان وارد جادهای خاکی شوید. مراحل تبخیر به همراه فرونشست بستر اقیانوس و فرسایش بخش های کناری حوضچه ها بدین معنا است که مواد خاک زای بیشتری در حوضچه ها یا دریاچه ها با آب دریا تغذیه شده که در نتیجه ته نشین هایی با بسترهای نمک در قشر خاکی افزایش پیدا کرد. کارپات ها در نقش بولدوزرهای بزرگی که توده های سنگی را جا به جا می کنند، ظاهر شدند و ته نشین ها در ساختارهای مختلف و نا متعارف تشکیل دادند.

پیامبر اسلام فرمود: « هنگامی که خداوند اراده کرد قوم حضرت نوح را هلاک کند، به نوح فرمان داد کشتی بزرگی بسازد. برای مثال این سنگ ها در اندازه ی یک توپ بسکتبال تا بلوک های بزرگی به اندازه ی 100.000 میلی3 وجود دارند. اما چه چیز سبب شده تا چنین معدن بکر و زیبایی به وجود بیاید؟ حالا طالبان بعد از ۲۰ سال دوباره به کابل بازگشته و با اینکه کنترل تقریبا همه افغانستان را برعهده دارد اما باز هم پنجشیر مانده است و مقاومت میکند. کوه نمک قم در ۲۰ کیلومتری جاده جعفریه به سمت قم قرار گرفته که از زیباترین جاذبه های طبیعی استان قم می باشد.

این جاذبه منحصربهفرد در کوه جاشک، قرار دارد و شامل غارهای نمکی، آبشارهای نمکی، چشمههای نمکی، دودکشهای جن و دیگر سازههای طبیعی میشود که هرکدام جذابیت خاص خود را دارد. در دامنههای کوه نیز گیاهان مقاوم به شوری مشاهده میشود. وجود نمکهای طعام و صنعتی با رنگهای بسیار زیبا که شامل قرمز، سبز، سفید، سیاه، نارنجی، قهوهای و ترکیب این رنگها در دیوارهها و سنگ فرشها و وجود کانیهای زیاد در منطقه که از جمله آنها میتوان به وجود مقدار زیاد گوگرد که با رنگ زرد طلایی یا وجود پتاسیم با رنگ نارنجی و آهن با رنگ قرمز و قهوهای و ترکیب این مواد معدنی با هم که میتوان از پیریت یا همان طلای کاذب (طلای احمقها) که در سطح گنبد به وفور یافت میشود که از ترکیب گوگرد با آهن تشکیل میشود و دارای جلای فلزی براقی است.

رنگ سفید نمکهای طعام گنبد به منطقه جلوهای زیبا بخشیده است، بهنحوی که از جاده خورموج دیر بهصورت یک کوه برفی زیبا در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر میشود.گنبد نمکی جاشک کجاست؟ در دامنه شرقی و شمالی این کوه می توان جریان بزرگ گدازه را مشاهده کرد. موقعیت رشته کوه سنگاب در شمال روستای ده نمک و در مختصات طول جغرافیایی 52 درجه و 44 دقیقه و در عرض جغرافیایی 35 درجه و 30 دقیقه واقع شده است ارتفاع این کوه 3224متر و در فاصله حدود 7 کیلیومتری شمال روستا قرار دارد جهت خود کوه شمال به جنوبی میباشد در دامنه کوه پوشش گیاهان صنعتی غنی مشاهده میگردد .

موقعیت رشته کوه کرجه در شمال روستای ده نمک و در مختصات طول جغرافیایی 52 درجه و 48 دقیقه و در عرض جغرافیایی 35 درجه و 25 دقیقه واقع شده است ارتفاع این کوه 2750 متر و در فاصله حدود 40 کیلیومتری شمال روستا قرار دارد جهت خود کوه شمال شرقی به جنوب غربی میباشد در دامنه غربی کوه پوشش گیاهی غنی و متنوع و همچنین انبوه درختان مشاهده میگردد . به گزارش «تابناک باتو»، گنبد نمکی دشتی در استان بوشهر و در نزدیکی روستای گنخک در فاصله 64 کیلومتری جنوب شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی و درکیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و در 144 کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان قرار دارد، از جاذبه های اکو توریستی بسیار جذاب استان بوشهر و یکی از بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می آید.

بنا بر این گزارش، گنبد نمک جاشک یا کوه نمک ناحیهای وسیع و مرتفع از شمال غرب کوه جاشک منتهیالیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دیر و دشتی در استان بوشهر، یکی از بزرگترین و فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبههای طبیعی استان بوشهر است. گاز طبیعی بین کریستال های آن گیر می کند. این گنبد از بزرگترین، فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه به شمار میآید و بهعنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر، در سال ۱۳۸۸ به ثبت رسید.عکس از گوگلمپ (عکاس: Omid M) کوه نمک با دارا بودن چشماندازهای زیبای زمینشناسی، انواع سنگهای مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آنها، آبشارکوهها و آویزههای نمکی نهتنها چشم هر بینندهای را مینوازد، بلکه بهترین محل برای محققان علاقهمند به علم زمینشناسی است.

انباشتگی این مواد در محل خروج، برجستگی هایی به نام کوه آتشفشان ایجاد می نماید. 14-قله های مهم رشته کوه البرز را نام ببرید. ولی گذر زمان و فرسایش های ناشی از باران و باد تمام سنگ نبشته ها را و مخصوصا سنگ نبشته به زبان بابلی را دچار آسیب های فراوانی کرده است. این ته نشین ها همچنین شامل رسوبات ویلیچسکا می باشد که در 10 کیلومتر طول و با عرضی بیش از چند هزار متر تا 1.5 کیلومتر امتداد دارد. قسمت بالایی ته نشین در جهان منحصر به فرد است. ۱- ارمنستان یکی از قدیمیترین سرزمینهای جهان و اولین کشوری است که مسیحیت را پذیرفت و امروز ۹۷٪ از جمعیت ارمنستان مسیحی هستند.

این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۷ نفر بودهاست. این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۳ نفر بودهاست. «سام نریمان»پس از سال ها،آرزو و انتظار، صاحب فرزندی می شود که مویش سپید بود. هزینه هر قاطر که هر کدام سه گونی را برایمان جابجا می کرد ۱۰۰ دلار بود.

از با ارزش ترین این لایه ها می توان به لایه ای با نام ته نشین شافت جلویی نمک اشاره کرد که این لایه برای اولین بار در اوایل قرن 16هم میلادی استخراج گردید. اصلی ترین ویژگی ته نشین های ویلیچسکا ساختار دو جنبه ای بودن آنها می باشد. رگه ها از اصلی ترین رسوبات و ته نشین های نمک در لایه های زیرین هستند. لایه های نمکی که این بخش از ته نشین را تشکیل می دهد با یکدیگر متفاوت هستند. شما میتوانید با هواپیما، قطار یا اتوبوس به سمت کرمانشاه حرکت کنید.

این ماده ی معدنی بر روی زمین وجود داشته ولی همچنان برای استفاده از آن باید نمک را از آب های شور یا معادن نمک استخراج کرد. همانطور که از نامش پیداست، این ته نشین از قسمت بالایی سنگ های نمک ساخته شده که در اندازه های مختلف وجود دارد. ته نشین شدن نمک ها آرام اتفاق می افتد- تبخیر با تبخیر فشرده ی آب همراه است که در شرایط جوی خشک اتفاق می افتد.

ته نشین هایی که در این کوه پایه ها تشکیل شدند در بیش از 300 کیلومتر طول و در عرض 100 کیلومتر گسترش پیدا کردند. 2. نمک سبز شیشه ای رنگی: این نمک نیز متعلق به ته نشین توده ای است اما مانند نمک سبز فراوان نمی باشد. لایه های زیرین ته نشین که قسمت و بخش های پایینی ته نشین نمک را شامل می شود، در شکل های ساختمانی شکل داده شده و چین خورده ودر جنوب در حال ریخته شدن می باشد. در فاصله ۳ کیلومتری شمال باختری بخش سیاهو ، گنبد نمکی سیاهو واقع شده است و بخش اعظم آن را نمک تشکیل داده است و غارهای نمکی آن بسیار طولانی است .

معروف به گنبد نمک جاشک درنزديکي روستاي جاشک ودر فاصله 144 کيلو متري جنوب شرق بندر بوشهر ودر فاصله 60 کيلو متري شهر دیر قرار دارد که يکي از بزرگترين فعالترين و زيبا ترين گنبد هاي نمکي ايران است. در پی فوران گاز و خاکستر از آتشفشان اتنا، فرودگاه شهر کاتانیا که در نزدیکی این کوه واقع شده است بسته شد. ازسمت شمال بوسیله گردنه آتشگاه به جاده چالوس ، ازسمت غرب توسط ارتفاعات روستای آتشگاه ( قديمي ترين روستاي كرج ) به روستای برغان ،ازسمت شرق بوسیله گردنه سیا کلان به قله عظیمیه (بیجی کوه) واز سمت جنوب بوسیله شهرک های بهارستان ،باغستان و گوهردشت به شهر کرج متصل می باشد.

از بوشهر وارد جاده بوشهر-برازجان شوید و در محل چغادک، مسیر خود را سمت بزرگراه اهرم-چغادک کج کنید. استان سمنان با توجه به معادن عظیم نمک خود و قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم و مسیر زیارتی مشهد مقدس، دارای شرایط بالقوه برای انجام طرح گردشگری بر پایه نمک می باشد . بی درنگ خود را به کنار رسول خدا صلی الله علیه و آله رسانید و دست و بازوی آن حضرت را گرفت و زبیر هم به کمک او شتافت تا رسول خدا را به پشت جبهه منتقل کردند. بدینترتیب زنان و بزها به سنگ تبدیل شدند و گنبد نمکی جاشک شکل گرفت.

در این کابینه وزارت کشور را خود بر عهده گرفت ولی تحریکاتی از طرف بعضی از نمایندگان مجلس به عمل میآمد و با در نظر گرفتن این نکته که محمدعلی شاه قصد آشتی و سازش با مشروطه و مجلس را داشت مشیرالسلطنه را وادار به استعفا نمود و به جای او ناصرالملک همدانی به ریاست دولت رسید. چشم انداز و منظره ی زیبا و بدیع معدن ویلچیسکا زیبایی بی نظیر خود را مدیون طبیعت است که در آن سنگ ها در شکل ها و اندازه ها و نامتعارف، عجیب و پیچیده شکل گرفته اند.

هواکش از طریق یک پمپ هوای تازه وارد معدن نمک گرمسار می شود. هوای داخل معدن نمک گرمسار خنک ومطبوع است . داخل معدن نمک گرمسار تاریک است و نحوه ی نور پردازی جلوه ی زیبایی به دست می دهد . در این مطلب سعی داریم تا به بررسی ویژگی های مهمی که در شکل گیری معدن نمک تاثیر به سزایی دارند و نمونه های آن، بپردازیم. با اندازه گیری قطر دامنه کوه های آتشفشانی، اندازه گیری مقدار گازهای گوگردی و همچنین با بررسی چشمه های آب گرم، دانشمندان ایرانی می خواهند به اطلاعاتی دست پیدا کنند که بتوانند وقتی این آتشفشان ها فعال شوند، تا حدی به پیش بینی آن بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید