چشم اندازی بر کوهها

بلندترین قله زردکوه بختیاری که صعودش از طریق قلل دوزرده و شاهشهیدان به شکل خطالرأسی بسیار جالب است. اما جالب است، به گزارش سیانان در سال ۲۰۱۱ میلادی، آتشفشان کنگو در کوهستان Nyamulagira که در پارک ملی ویرونگا قرار دارد یکی از مقاصد گردشگری افرادی است که دوست دارند آتشفشان فعال را از نزدیک تماشا کنند. به گزارش مقامات محلی محيط زيستی و رياست زراعت باميان، بعد ازمنع شکارحیوانات وحشی که از چند سال به اينطرف توسط دولت تعميل شده است، روزبه روزبه تعداد و نوعيت حیوانات وحشی افزایش بعمل آمده است. حیوانات وحشی مشهورکه دربامیان وجود دارند عبارتند از:آهوی خالدار،پلنگ قطبی، گرگ، پیشک کوهی، شغال،اسفنج آبی که فقط دربندامیراست و اسپ آبی که دربند امیردیده شده.

دو قله مرتفع در خطالرأس البرز مرکزی که یک طرف آن (غرب) دماوند و طرف دیگرش (شرق) چپکرو است. قلهای در البرز مرکزی و دور از دسترس که از هرسو صعودش کنی طاقتفرسا و طولانی است. بعد از گردنه دیزین اولین قله ۴۰۰۰ متری در خطالرأس طولانی البرز (از توچال تا آزادکوه) است. برسر سهراهی عظیمی در البرز مرکزی قرار گرفته است که از یک سو به قله خلنو، سوی دیگر به قله سینهزا و سوی سومش به قله نرگسها میرسد. نام این قله را هم بر روی البرزی مرکزی (پلخواب) جاده چالوس و هم در منطقه ایذه، مسجدسلیمان خوزستان به عنوان بلندترین قله استان شاهدیم.

علاوه بر این کوه ها، دو توده کوهستانی مهم دیگر، به نامهای سهند و سبلان بر اثر فوران آتشفشانی در این منطقه وجود دارند. قلهای زیبا در منطقه جاده بلده که در آخرین خطالرأس شمالی البرز است. شاخه شمالی آن با ورود به جنوب روسیه در منطقه قفقاز، قله زیبای البرز (البروس) را تشکیل داده که با ارتفاع ۵۶۴۲ متر بلندترین کوه قاره اروپاست وسپس با عبور از گرجستان و آذربایجان ، در ناحیه آستارا و دشت مغان وارد محدوده جغرافیایی ایران میگردند. بر روی خطالرأس البرز مرکزی قلهای بدین شکل صخرهای و دستبه سنگ نمیتوان «به سادگی» پیدا کرد.

ولایت بامیان درنقطه مرکزی افغانستان و در میان دامنه های مرکزی دو سلسله جبال بزرگ یعنی هندوکش و بابا که بین خطوط 67 درجه و 29 دقیقه و41 ثانیه طول شرقی و 34 درجه و 33 دقیقه و 22ثانیه عرض شمالی قرار دارد، واقع شده است. به گفته باشندگان محل، بیش از ده حوض خورد و بزرگ در سلسله کوههای بابا، با عمق 11 تا 50 متر وجود دارد که با نامهای قلفق، راست حوض و چپ حوض، شاهین، صیدکوه، بابه یالی، سری قازان و غیره یاد میشود. با توجه به تمامی مطالب توجه داشته باشید که نمیتوان تپه و یا کوه آن را مشخص کرد، اما توجه داشته باشید که از بزرگترین دهانه آتشفشانی در ایران برخوردار است.

ارتفاع قله این کوه آتشفشانی تا 4276 متر بر فراز سطح دریا گسترش یافته است. زیرا یک فوران آتشفشانی میتواند فاجعهای عظیم به دنبال داشته باشد. هیاتهای حفاری ایران و آلمان در سال (۱۳۴۶ هـ.ش) این قسمت را حفاری کردند و به یک راهرو به اتاق مستطیل شکلی به طول ۵/۶ و قطر ۵/۱ متر برخوردند. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۳۹ نفر بوده است. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۸۵ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۲۲ نفر بودهاست.

مردان آنجلس یک مجموعه تلویزیونی به کارگردانی فرجالله سلحشور، تولید سال ۱۳۷۵ شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران است. قلهای که یک نگاه آن به کویر لوت و نگاه دیگرش به کوهستانهای مرتفع کرمان است. یک خطالرأس صخرهای و منفرد که قله سهشاخ آن در منطقه ماهان (کرمان) در بین کوهنوردان بسیار قابل توجه است. این روستا از سطح دریا بیش از 2000 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان بسیار سرد است.

بامیان دارای آب وهوای نا ملایم، سرد وخشک بوده، تابستان دارای 29 درجه سانتیگراد بالای صفر و زمستان آن سرد وپربرف که درجه حرارت به 26 درجه زیرصفرمی رسد، این وضعیت در برخی مناطق اين ولايت درطول چهارفصل نیزنا پایداربوده که حتی درتابستان کوه های بابا پر از برف میباشد. بلندترین قله استان خراسان رضوی که صعودش در بهار لذت دیگری دارد. بلندترین قله استان آذربایجان غربی که قلهای مرزی است و مطمئناً از زیباییهای کوهستانهای کردستان ترکیه بیبهره نیست. همسایه غربی آزادکوه که در فصل بهار بوی بهشت میدهد.

پیامبر فرمودند: عقیق قرمز، پس همانا سنگ عقیق، اول کوهی است که اقرار کرد به وحدانیت خدا و پیامبری من و به وصایت تو یا علی و امامت فرزندان بعد از تو و به بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت. کوهی مرزی و مرتفع در کوهستانی که زیبایی آن را بسیار شنیدهام و هنوز به دیدارش دست نیافتهام. کوهی مرتفع و زیبا در استان گیلان (ماسوله) که به نوعی مشهور به بلندترین قله آن استان است. قلهای مرتفع در بین مناطق هشتگرد (قزوین) و طالقان که مانند دیواری عظیم این دو را از هم جدا کرده است. سومین قله مرتفع ایران که دریاچه روی قلهاش شهره خاص و عام است.

درهمین اواخربسیاری ازآثارگرانبهای تاریخی آن مانند، دوپیکره بزرگ بودا که پیشتر ازآن یاد شد به دست طالبان ویران شد که موجب اعتراض جهانیان وسازمانهای بین المللی فرهنگی گردید. در آزمایش کربن 14 برای تعیین سن اثر روشن گردید که این سازه چوبی متعلق به 4800 سال پیش است که تقریبا با زمان داستان حضرت نوح همخوانی دارد. با هجوم جهانگردان از اواخر دهه 1360 م زمینه های تجدید رونق این شهر فراهم گردید وبرخی تأسیسات شهری درآن ساخته شد، لیکن پس از تحولات سیاسی افغانستان به دنبال کودتای سال1357ش/1978م وآغازجنگهای داخلی، این شهر مانند سایر شهر های افغانستان دستخوش ویرانی گردید.

بارزترین ویژگی آیتالله مروجی این بود که هیچگاه مقام و منصب دولتی اختیار نکرد و در کارهای سیاسی و به طور کلی سیاست دخالت نکرد. هر دو در منطقه چالکبود اشترانکوه (لرستان)، بسیار نزدیک به هم که از فرازشان دریاچه گهر نمای دیگری دارد. از دیگر جاذبه های زیبا و بسیار دیدنی بیستون، می توان سراب بیستون را نام برد. ازمیوه های مشهورآن می توان سیب یکه ولنگ، زرد آلو وچپه نمک سیغان وکهمرد، وهمچنین ازمحصولات حیوانی قروت بامیان را نام برد. که یکی ازمشهورترین معادن این ولایت، معدن آهن حاجی گک”آجه گگ” را می توان نام برد.

اکثرمردم بامیان زراعت و مالدار پيشه بوده که طبق آمار ریاست زراعت این ولایت، 86 فیصد درآمد مردم متکی بر زراعت ومالداری میباشد. طبق آمار ریاست احیا وانکشاف دهات که پروژه های همبستگی ملی را درهر قریه، ایجاد می کند، ولایت بامیان دارای 2187 قریه میباشد. درباره جمعیت بامیان احصائیه های مختلف ارائه شده است که طبق احصایه صحت عامه، درطول کمپاین واکسن زنی سال 2008 به تعداد 650.000 نفر ثبت نام کردند.

دیدگاهتان را بنویسید