چرا به کوه قاف پناه بردم؟

داریوش شاه دراین کتیبه شرح فتوحات خودرا بـه خط میخی و بـه سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی بر دل سنگ نگاشته اسـت. اين اثر منسوب به دوره صفويه و شاه عباس كبير مي باشد و روی رود نیر ساخته شده است. پل کهنه کرمانشاه نیز در حاشیه شرق کرمانشاه بر روی رودخانه قره سو قرار دارد، پایههای این پل متعلق به عهد ساسانی است و در دوره سلجوقی تعمیر و در دوره صفویه بازسازی شده است. کوه بهستان یا بیستون به معنی جایگاه خدایان این کوه باستانی و مقدس در طول ۵ کیلومتر و عرض ۳ کیلومتر در شرق استان کرمانشاه و بر سر راه ابریشم قرار دارد و یکی از معتبرترین آثار باستانی جهان میباشد .

این شهر کلا از بین رفته و بر خرابههاى آن دهکده «آیاسلوغ» به وجود آمده که آیاسلوغ در استان «آیدین» ترکیه در ۶۵ کیلومترى «ازمیر» و ۵ کیلومترى دریاى اژه قرار دارد.2 در یک کیلومترى «آیاسلوغ» غاریست که مردم ترکیه براى آن اهمیت فراوانى قایل هستند و آنجا را بعنوان مرقد مطهر اصحاب کهف زیارت مىکنند، اما اخیرا غار دیگرى در کشور اردن در ۸ کیلومترى عمان (پایتخت اردن) کشف شده که نشانههاى غار اصحاب کهف بر آن منطبقتر است. دوم آن که فرسایش در آن اهمیت زیادی دارد. نکته ی دیگری که درباره ی اشعار طالب آملی لازم به ذکر است، این است که این شاعر با وجود ادعای خود در آوردن مضامین و الفاظ تازه و نوآوری در شعر، از پیروی و استقبال اشعار شاعران استاد پیش از خود و یا نزدیک به زمانش خودداری نکرده و غزلهای بسیاری به استقبال سعدی، مولوی، امیرخسرو دهلوی، حافظ، فیضی، نظیری و عرفی سرود و نیز در قصیده های خود بیشتر متمایل به شیوه ی خاقانی بود اما با وجود این، گرچه در قصیده سرایی همان دراز آهنگی خاقانی را دارد؛ ولی هرگز نتوانست از عهده ی آنهمه رنگ آمیزی و زبان آوری آن استاد بزرگ برآید.

صعود از کوه شگفتآور و زیبای آغری (آرارات) تجربه دشوار و البته رضایت آوری برای شما خواهد بود. در سال ۱۳۹۴ خورشیدی سلسله کوههای بابا به خاطر داشتن مناظر زیبای طبیعی، حیوانات وحشی مانند پلنگ، گرگ، آهو، روباه و پرندگان مختلف مانند باز، کوک و نبابات طبیاش از سوی اداره ملی محیط زیست افغانستان به عنوان ساحه حفاظت شده اعلام شد. رییس اداره محیط زیست بامیان بیان داشت که تغییرات اقلیمی در تمامی بخشهای کشور تأثیرات منفی بر زندهگی مردم و طبیعت خواهد گذاشت، اما به گونههای متفاوت. آتشفشان پدیده ای زمین شناختی است که در نقاط مختلف جهان رخ می دهد.

ماههای ژوییه، اوت و سپتامبر ماههایی هستند که اکثر کوهنوردان جهان به این منطقه هجوم میآورند.این منطقه دارای پوشش گیاهی متنوعی شامل گون- پونه وحشی- آویشن و بابونه میباشد.جبهه جنوبی کوه، ایمنترین و آسانترین مسیر صعود به قله است که بهترین راهها و مواصلات ارتباطی و امنیتی را داراست. منطقه میانرود سه هزار مبدأ صعود به قللی بکر و بزرگ است، از جمله قلل کوه لنگری که چهار قله آن با ارتفاع بالای 4000 متر می باشند، مرتفع ترین آن 4324 متر است، قلل هفت خوان، کالاهو 4412 متر، لوی نا 4200 متر، کل جال 4200 متر، قبی شرقی و غربی 4339 متر و 4320 متر تخت سلیمان با یخچال عظیم دائمی آن 4659 متر، و بسیار قلل معروف بالای 4000 متر منطقه تخت سلیمان و علم کوه البرز مرکز که به راحتی قابل دسترسی برای ماجراجویان است، مانند، دندان اژدها، میشور، کلجار بن، سیاه غار، رستم نیش، پیت غار، گرده کوه، سیاه کمان، نام هایی تاریخی زبان فارسی، اگر کوه نورد نیستید به خونه گلی بیایید و با گشتی از نزدیک عظمت ایران را ببینید.

علاقهداریها در روستاهای مهم مستقر و در قبال ولسوالیها مسئولیت مستقیم داشتند، علاقهداریها به تناسب جمعیت آنان به چهار گروه تقسیم میشدند. لشم بالا روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. مملکتی است عریض، محدود است از سمت شرق به ولایت کابلستان و از غرب به سیستان و از جنوب به دیار سند و از شمال به جبال هزاره و خراسان، طولش بیست مرحله و عرضش پانزده، بیابانش بیش از کوهستان است. مشتمل بر چمن های خوش و مراتع خصیب مسکن افغان و هزاره و قلیلی ترک و تاجیک و از بلاد زابلستان قندهار و بست و غزنی و زمین داور و میمند و شبرغان و فیروزکوه و فراه از شهرهای آنجا و اغلب از اقلیم سوم و قلیلی از جبال هزاره داخل چهارم است .

چون ولایت پنچشیر کم زمین از زمین زراعتی است و مردم آن ضرورت به ساحه کاری دارد و به همین سبب کار خوب می شود که درآروزی پنچشیر ساحه حفاظت شده وسممین پارک ملی اعلان شود. کلمه دیگری که به عنوان نام قدیم افغانستان استفاده میشود «خراسان» است که نام بخشی از «ایران تاریخی» است. استرابون (Strobo – ۴۰ ق م – ۴۰ م) ، جغرافیدان معروف عهد قدیم یونان ، که اندکی بعد از سقوط دولت یونانی باختر میزیست ، از محدودهٔ جغرافیایی افغانستان امروزی با نام آریانا یاد کرده ، باختر و بلخ و سند را هم جزئی از آریانا بشمار آوردهاست.

این همشهری هم گفت که بابا کوهی چشمانداز بهتری به شهر دارد و سری هم به آنجا بزن و جایی را با دست نشان داد که اصلا با تصور من سازگاری نداشت! 1- کوتل انجمن: از آخر دره پنجشیر، از (پریان) به حصه علیای دره انجمن و از آنجا به دره جرم بدخشان راه رفته است. قضیه این بوده که جاهل با رفقا شرط بندی کرده بوده سر اینکه چه کسی میتواند توی این هوا قابلمهی غذا ببرد برای درویش و از او میخواهد که بعدا برای دوستانش شهادت بدهد که او واقعا قابلمه را آورده است و از این حرفها…

سرمای هوا در حدود 8 درجه زیر صفر بود. طی این مسیر حدود ۴۵ دقیقه به طول میانجامد. مسیر باریک و البته دیدنی چابهار – گواتر جاییست که باید برای رسیدن به مریخ از آن عبور کنید، نه کهکشان راه شیری. روایت است که حضرت نوح(ع) قبل از به زمین نشستن کشتی و فروکش کردن آب، پرنده ای را که باید مانند کبوتر یا کلاغ بوده باشد به بیرون فرستاد تا مطمئن شود خشکی نزدیک است یا نه. ذوب شدن یخچالهای طبیعی، کم شدن آبهای آشامیدنی، گسترش فقر اقتصادی و شیوع بیماریها، تغییر موسم بارندهگی، تغییرات غیرعادی درجه حرارت، بارندهگیهای نامنظم، شدت و تکرار سیلابها و خشکسالیها از عمدهترین اثرات و پیآمدهای گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی در مناطق مرکزی کشور شناخته شدهاند.

مقامهای ادارهی محیط زیست در ولایت بامیان، با ابراز نگرانی از پیآمدها و خطرات ناشی از تغییرات اقلیم میگویند که در سالهای اخیر، یخهای یخچالهای طبیعی کوه بابا در این ولایت، به دلیل گرمایش زمین، ذوب شده است. مسئولین محلی بامیان میگویند که این ساحات ظرفیت آن را دارد که در سالهای آینده به یکی از ساحات توریستی افغانستان تبدیل شود. سلسله کوههای بابا از ساحات بینظیر و کمیاب افغانستان خوانده میشود که در قسمت جلب توجه گردشگران به آن زیاد تلاش نشده است.

در سلسله کوههای بابا یخچالهای جالب و طبیعی وجود دارد که توجه هر بیننده را به خود جلب میکند. کوههای بلند، صخرههای بزرگ و جذاب، جویبارهای آب، یخچالهای طبیعی، موجودیت برف و حوضهای طبیعی سبب میشود که انسان در سفر به این منطقه کمتر احساس خستگی کرده و بیشتر از زیباییهای طبیعی آن لذت ببرد. در صورتی که با اثرات آن مقابله نشود، برای کشاورزی و حتا انسانها، دیگر آبی برای آشامیدن پیدا نخواهد شد. لشکری را با جمعیت سه برابری بدر آماده کرد و تعداد زیادی برای خدمات و پشتیبانی از جمله بتهای بزرگ و زنان را همراه خود کرد و عازم مدینه شدند.

برف و یخهای کوههای بابا منابع خوب آبی برای دریاچهها و حوضچهها هستند. آقای دادفر گفت که براساس چشمدیدِ کارمندان ادارهی محیط زیست، سالهای پیش حوضهای طبیعی کوه بابا پوشیده از یخ و برف بودند؛ اما در یکی-دو سال اخیر، یخهای این حوضهای طبیعی به گونهی کامل «ذوب» شده است. شفقناافغانستان-برخی قسمتهای کوه بابا در ولایت بامیان در تابستان نیز پوشیده از برف است. آب و هوای افغانستان متغیر و در بسیاریی از نقاط زمستان بسیار سرد و طولانی (حدود شش ماه)و در برخی نقاط تابستان خیلی گرم و سوزان میباشد. از بندر تا این کوه های مریخی چابهار چیزی حدود 40 دقیقه رانندگی باعشق را تجربه میکنید.

کوه های مریخی چابهار بخش جداییناپذیر اکوتوریسم ایران هستند. آنها نقش رابط را بین روستا و رئیس بخش «علاقهدار» داشتند. خراسان بزرگ به بخش شرقی ایران تاریخی گفته میشده. صوفیان در توصیف این کلمه آورده اند: «جوانمردان طریقت و ارباب معرفت سری دیگر گفته اند در معنی “ق”. چه کسی گفته است که مریخ آب ندارد؟ روایاتی از معصومین در فضیلت ماه شعبان آمده است، رفتن به بهشت و برخورداری از کرامت الهی در قیامت، پاداش روزه این ماه معرفی شده است. این پدیدههای نمکی دارای دیدنیهای متنوعی است که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم. لایه بندی در این واحد به صورت لایه های ضخیم 60 تا 70 سانتی متر است.

هنوز در این کشور مسائل حاد میان مردم توسط ریشسفیدان و بزرگان حل و فصل میشود. به گفتهی وی، بارندهگیها در فصل بهار کاهش یافته و افزون بر آن، گونههای وحشی و پرندهگان کمپیدا هم از این ناحیه متأثر شدهاند. «و چون عیسی این مثَلها را به اتمام رسانید از آن موضع روانه شد. پیامبر(ص) عدّهای تیرانداز به فرماندهی عبدالله بن جُبیر را در شکاف کوه احد مأمور حفاظت از مسلمانان کرد و تأکید ورزید که موضع خود را ترک نکنند. وجود جاذبههای زیادی در کوه نمک جاشک منجر شد تا این منطقه در 12 بهمن سال 86 از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان اثر طبیعی و ملی انتخاب شود.

آگاهان امور محیط زیست میگویند، عوامل مختلفی سبب تغییرات اقلیم میشوند که از دو حالت «طبیعی» و «مصنوعی (انسانساخت)» بیرون نیست. عوامل طبیعی، شامل آتشفشانها، آتشسوزی جنگلات، حیوانات، بخارات آب و… دشتهاي افغانستان عموماً در شمال و شرق هستند.از جمله : 1- دشت برنگ 2-د پشت رود 3- گرمسیر 4- ریگستان 5- سیاه سنگ 6- دشت مرغو (مارگو) 7- دشت خلش 8- دشت همدم آب 9- هجده نهر 10- دشت نمدی. کشمیر (شمال شرق): ؟ دريای هريرود : از کوه بابا در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته، از هرات می گذرد و در شمال غربی کشور اندکی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل داده سرانجام در ریگزارهای ترکمنستان فرو می رود.

دريای کابل : از کوههای شرقی سرچشمه گرفته از وسط دو شهر مهم «کابل» و «جلال آباد» عبور کرده وارد خاک پاکستان می شود و به رود «سند» می ریزد. این شخص راجع به تاریخ آمل کتابی نوشته و چنین توضیح داده است که آمل شهری است زیبا و روح افزا ، آب وهرهز از وسط آن عبور می کند ف این رود از کوههای اطراف لاریجان و دماوند سرچشمه گرفته و دارای مواد معدنی بسیار است و تأثیر تامی در مزاج و روحیه مردم این نواحی دارد و مغزهایشان را خشک شبیه به اهالی عربستان می پروراند ، هر آینه اگر هوای خشک و سرد ییلاق و رطوبت دشت نباشد به مردم مناطق حاره شباهت خواهند داشت .

دیدگاهتان را بنویسید