پیغمبر(ص) فراریان را ملامت مى کرد

تمام افراد اصحاب کهف جز یک نفر از آنها (که چوپانی به همراه سگ خود بود) از اشراف زادگان و درباریان آن زمان بودند که به دلیل شرایط حاکم، دین خود را مخفی نگه میداشتند. آنها جز یکی که چوپانی به همراه سگش بود، از اشرافزادگان و درباریانی بودند که دین خود را از دیگران مخفی نگاه میداشتند. اولین استراحت را ساعت ۱۰ به مدت ۱۰ دقیقه داشتیم. با رسیدن به کمپ ۱ در ارتفاع ۳۳۳۰ متری و ساعت ۱۳، برنامه کوهنوردی روز اول به پایان رسید.

پس از صعود به بسیاری از قله های کشورمان مانند دماوند، سبلان، الوند، توچال، شاه البرز و … صعود به قله آرارات نه تنها تجربه ای جدید از نوع خود بود، بلکه می توانست بسیاری از بیماران ام اس را نسبت به توانایی هایشان آگاه کند تا هیچگاه امید را با نا امیدی جایگزین نکنند. انرژی از دست رفته را با خوراکی های مقوی جبران کردیم و مجددا حرکت به سمت کمپ ۲ از سر گرفته شد. آغاز پیکار، یکی از جنگجویان مشرکان به نام طلحة بن ابی طلحه مبارز طلبید و امام علی(ع) به کارزار او رفت و سر انجام به خاکش افکند، مسلمانان شادمان از نخستین پیروزی، تکبیر گویان یکباره به صف مشرکان حمله بردند و مسلمانان به سرعت غالب آمدند و مشرکان فرار کردند.

1. «بدر» در اصل نام مردى بود که در سرزمینى میان مکّه و مدینه چاه آبى داشت. پیامبر(ص) فرمود: «در مدینه بمانید؛ زنان و کودکان را در خانههای بزرگ قلعهمانند بگذارید، اگر دشمن بر ما وارد شد در کوچهها با آنها میجنگیم، ما به مدینه از آنها آشناتریم. عمرو بن سالم خزاعی نیز که در مسیر خود با سپاه قریش برخورد کرده بود، خبر لشکرکشی آنان را به پیامبر رساند. وثقه الاسلام در کافى به سند صحیح از هشام بن سالم روایت کرده که گفت: شنیدم که حضرت صادق(علیه السلام)مى فرمود که: «حضرت فاطمه بعد از رسول خدا(صلى الله علیه وآله)، هفتاد و پنج روز در دنیا زندگانى فرمود و در این مدّت هیچ کس آن مظلومه را خندان ندید، و در هر هفته روز دوشنبه و روز پنجشنبه مى رفت به سوى قبور شهداى اُحد و مى فرمود: در این جا بود مکان رسول خدا(صلى الله علیه وآله)و این جا بود مکان مشرکین».

وى در حالى که بیش از چهل سال نداشت، در جنگ احد به شهادت رسید. در آنجا قله آرارات با کلاهک برفی اش کاملا مشخص بود اما کمی دور به نظر می رسید. کوههای طالقان و منطقه تخت سلیمان از مهمترین بخشهای البرز غربی به شمار می رود. همچنین در آلبوم عکس جداگانهای، میتوانید توضیحات دقیقتری درباره مهمترین آثار موجود در بیستون را بخوانید. «فرهادتراش» یکی از آثار تاریخی در استان کرمانشاه است که در مجموعه بینظیر و ثبتجهانی شده بیستون قرار دارد.

طبری گرچه آثار و تألیفات بسیار داشتهاست اما همه آثار او به جای نمانده و تنها دو کتاب عظیم از او باقی مانده که به شرح مختصری در باب آنها میپردازیم.طبری در سال ۳۱۰ ه. حمدالله مستوفی در کتاب نزهه القلوب در باب ولایت ساوجبلاغ مینویسد: سا وجبلاغ ولایتی است که در اوان سلاجقه مال به ری میداده و در عهد مغول سوی شده، هوایی بغایت خوب دارد. طعم غذایش بسیار خوب بود به طوری که چند بار دیگر هم به این رستوران رفتیم. ايشان انسان بسيار مقيد و معتقد و خوب و با انصافي بودند كه با گشاده رويي تمام با ما رفتار مي كردند.

با صعود به قله آرارات، بار دیگر می توانستیم ثابت کنیم که “ام اس” می تواند. در شهر اردبیل نسخه ای از ارشاد علامه را دیدم و فرزندش به خط خودشان برای او اجازه ای نوشته بودند و او هم این کتاب را برای آنها قرائت کرده بود و این هر دو بزرگوار (پدر و پسر) از وی به نیکی یاد کرده اند اکنون مناسب می دانم اجازه ایشان را به عبارتی ایراد کنم ترجمه صورت اجازه علامه این است: این کتاب را که به نام ارشاد الاذهان الی احکام الایمان موسوم و در فقه تالیف شده است قرائت کرد شیخ مالک فاضل زاهد پارساترین متاخران تقی الدین ابراهیم بن حسین آملی خداوند او را حفظ و عمرش را دراز کند.

که این معبد از طرف مرد شهرت طلبى به نام «اروسترات» در سال ۳۵۶ق.م طعمه حریق شده تا بدین وسیله نام او در تاریخ جاویدان بماند. که نام آن، برگرفته از عاشق شیرین، یعنی فرهاد کوهکن میباشد. آیه 127) در این آیه مى فرماید: این وعده را که خدا به شما داده، «براى این است که قسمتى از پیکر لشکر کافران را قطع کند; یا آنها را با ذلّت برگرداند; تا مأیوس و ناامید، (به وطن خود) بازگردند» (لِیَقْطَعَ طَرَفًا مِنَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَوْ یَکْبِتَهُمْ فَیَنْقَلِبُوا خَائِبِینَ). آنها با این عمل و گماردن مامورین سلفی در پای کوه، صعود به غار را غیر ممکن کردند.

ورودی این غار در سمت شمال شرقی بوده و هیچ اثری از مسجد، صومعه یا کنیسه در آن به چشم نمیخورد. این غزوه در سال سوم هجری در کنار کوه اُحُد به وقوع پیوست. شاخه شمالی از طریق رشته کوههای قفقاز کوچک (آذربایجان) وارد ایران شده و بصورت رشته کوه البرز به سمت جنوب و سپس به سمت شرق ادامه می یابد. ساعت ۷:۳۰ به ترمینال ماکو رسیدیم و پس از تحویل بار با دو عدد سواری به سمت مرز بازرگان حرکت کردیم. ساعت 15/7 صبح وارد ترمینال مسافربری غرب تهران شدیم و مورد استقبال گرم خانواده آقای حسن منصور که زحمت تهیه پلاکارد و شیرینی و شربت را هم کشیده بودند قرار گرفتیم.

مرحوم لاریجانی به دعوت مرحوم میرزا علیرضا گرکانی مستوفی به تهران آمدند» و نیز افزوده اند: «لاریجانی اواخر عمر خود به دعوت مرحوم میرزا علیرضا گرکانی از رجال مهم دوران قاجاریه به تهران مسافرت کرد و میرزا علیرضا در منزل خود از او و عائلهاش پذیرائی نمود و در تهران دارفانی را وداع کرد.»۴۷ ولی عبرت نائینی (شاید ًبر مبنای گفته اعتمادالسلطنه) ورود لاریجانی به تهران را بهدعوت میرزااسمعیل مستوفی گرکانی ضبط کرده است.۴۸ و به نظر میرسد که این قول با در نظرگرفتن حقایق تاریخی صحیحتر باشد. در سن ۸۰ سالگى در تهران وفات یافت.

این رشته کوه از سوی باختر از تالش جمهوری آذربایجان آغاز میشود و در سوی شرق تا درون ترکمنستان و افغانستان دنباله مییابد. رشته کوه البرز در قسمت شمالی ایران قرار گرفته است .این رشته کوه از غرب از تالش جمهوری آذربایجان آغازمی شود و در قسمت شرق تا افغانستان و ترکمنستان ادامه پیدا میکند. کوه آرارات کوچک در قسمت شرقی دیده می شد. بلوک های سنگی تراشیده و لاشه سنگ به همراه ملاط گچ ساخته شده است در دو طرف این صفحه تراشیده ، چند سکوی پله دار خشن در سنگ کنده شده که از آنها برای نشستن به هنگام تراشیدن دیواره استفاده می شد.

دیدگاهتان را بنویسید