پامیریها کیها اند؟

البته نظریه دیگری که وجود دارد این است که سازندگان این قلعه به دلیل قداست کوه نمی خواستند شکل ظاهری آن از بین برود. تمام حُکّام آنجا به خود لقب ذوالقرنین داده اند که مخصوص اسکندر بوده است . درسال 1019ق مرکز ولایت بدخشان از خنجان به فیض آباد حالیه منتقل اما نام آن همچنان جوزگون یا (جوزون) باقی ماند پس از انتقال خرقه حضرت پیغمبر(ص) به آنجا وبخاطر تقدس وتبرک خرقه مبارکه نام (جوزون) به فیض آباد تبدیل گردید که تا اکنون این نام بدان منطقه اطلاق میشود.

این ولایت در منطقه کوهستانی واقع بوده وشامل کوه های بلند پر برف چون سلسله کوه های واخان، کوه پامیروکوه های هندوکش میگردد. بدخشان در انتهای گوشه شمال شرق افغانستان واقع گردیده با ممالک دیگر مجاور و کلتورهای مختلف آسیای میانه در تماس می باشد. این کوه در هزاره جات واقع شده و به طرف غرب امتداد دارد. بدخشان در این هزار سال با لعل، با خوبرویان سیهچشم و سیهموی، و گیاههای درمانی پرآوازه بوده است، هرچند در سرچشمههای پهلوی و اوستائی یکان باری به نام «بدخشان» برنمیخوریم. نام این سرداران در کتابهای پادشاهان متأخر افغانستان و مشاهیر پنجشیر آمدهاند.

در پایان مراسم، پدر و مادر، فرزندان یا برادران نزد چراغ آیند و دست به نور چراغ برده، بر روی میمالند. سرانجام ، باقی خان بر قلعه مسلط شد و بدیع الزمان میرزا را به قتل رسانید و بدخشان را به یکی از امرای معتمد خود سپرد (اسکندر منشی ، ج 2، ص 632). به نوشتة میرزا محمد کاظم مروی وزیر (ج 2، ص 608، 621)، نادر سردار خود، طهماسب خان ، را که از رود جیحون عبور کرده و برای تسخیر بدخشان رفته بود، سرزنش کرد. روسیه و انگلیس آمودریا (جیحون) را به عنوان مرز طبیعی پذیرفته و توسط ستونهای مرزی نشانهگذاری شد.

در سال ۱۹۱۷ بعد از پیروزی انقلاب بلشویکی در روسیه بدخشان روسیه به شوروی در تشکیل جمهوری شوروی سوسیالیستی تاجیکستان تعلق گرفت. یک بخش این استان تحت نام بدخشان روسیه و بعداً منطقه خودگردان کوهستانی بدخشان شوروی با مرکزیت شهر خاروغ به روسیه تعلق گرفت، و بخش دوم با مرکزیت شهر فیضآباد به امارت افغانستان پیوست. اَرَنگ چال : کوهی است با ارتفاع 3529 متر ، استان تهران در محدودی شهرستان کرج ، بخش مرکزی . آتشفشان مونت مراپی در اندونزی نیز یکی از بزرگترین کوههای آتشفشانی در جهان است.

4-پرجمعیت ترین و متراکم ترین منطقه جهان کجاست؟ اما مستند ترین پیمایش پامیر شاید مربوط به “پیر بونووالت” جهانگرد فرانسوی در سال 1886 باشد که از شمال تا جنوب پامیر را طی کرد. این دریا از جمله معروفترین دریای بدخشان محسوب شده واز ارتفاعات (3800 تا 4000) متر مربع میگرددو شاخه شرق آن از جهیل دوفرین (در حصه دامان کوتل دوراه) سرچشمه گرفته به استقامت غرب بجریان می افتد وبا انحنا فیر منظم اراضی بدخشان را پیموده درحصه خواجه غار به دریای آمو میریزد. کوتل بروغیل زمانی معبر بزرگ تجار راه ابریشم را تشکیل میداد که از سنگیانگ چین می آمدند و از این کوتل بدخشان گذشته و هندوستان، لاهور و دهلی میرفتند.

برجستهگی این ولسوالی در این است که دارای اقوام مختلف، زبانهای مختلف، رسم وراج وعنعنات مختلف وحتی اصطلاحات مختلف که نشان از زمانهای بسیار قدیم را رقم میزند در دامنههای این سرزمین زیبا نهفتهاست، که حتی در پوهنتونهای افغانستان بالای اصطلاحات این سرزمین تحقق و بررسی صورت میگیرد. ابوالفداء (ص 475) می نویسد: بدخشان در بالای طخارستان و محدود به سرزمین ترکان است . علاوتاً چهار مغز، بادام کوهی، ارچه خنجک، شمشاد وغیره در مناطق کوهستانی بدخشان یافت میشود.

در 925، میرزاخان امیر بدخشان درگذشت . سوالات متن درس ۱۴ چهاردهم مطالعات اجتماعی هفتم با جواب ؛ در این نوشته به پاسخ و جواب نمونه سوال های تشریحی و تعریف کنید و جای خالی و تستی چهار گزینه ای متن درس 14 چهاردهم کتاب مطالعات اجتماعی پایه هفتم متوسطه اول پرداخته ایم. فرزند او ، شیخ عمادالدین ابو جعفر طبری ، در کتاب ارزشمند “بشارهٔالمصطفی” از وی روایت کرده است. خبر ناخوشایند برای گردشگران این است که در بیشتر روزهای سال غبار زیادی در اطراف کوه نمک وجود دارد که از میزان وضوح چشماندازها میکاهد.

موسسۀ Great Trigonometric Survey of British India کوه اورست که آن زمان با نام Peak XV شناخته میشد را با ارتفاع ۲۹۰۰۲ فوت یا ۸۸۴۰ متر اندازهگیری کرد. بسیاری از شرکت های کوهنوردی با گسترش امکانات و سخت افزارهای صعود کوهنوردان کم تجربه یا به عبارتی توریست های زیادی را به سمت اورست کشانده است. شنیدن این پیشنهاد ناگهانی برای مردم پایین کوه خیلی سخت بود. بابر سلیمان ، فرزند او را که کودکی خردسال بود به جای فرزند خود همایون ، به حکومت بدخشان گماشت (بدخشی ، ص هفده ). در 954، همایون ، پسر بابر، با سپاهی به بدخشان رفت .

مریضی یی که عاید حالش بود، درین ولایت شفا یافت ودر یاد داشت های خود از شفاف بودن هوا وناک و میوه بدخشان خیلی به د لچسپی یاد آوری کرده است. ولایت بدخشان از لحاظ معادن مهم آنرا یاقوت، لاجورد و طلا تشکیل میدهد. تشکیل این معادن متعلق بدوره اولیگوشویز یا ابتدا مرحله کریتوشویز مگمات میباشد. غیر از معادن ، اسبهای اصیل و تیزپا دارد. برای کوهنوردی دو روزه و بیشتر به زیرانداز حرفهای نیاز دارید؛ در غیر این صورت، یک پارچه ساده برایتان مناسب خواهد بود. در زمان نادر والی بدخشان میرزانبات نامی بود.

چون سپاه نادر به سوی بدخشان حرکت کرد، میرزا نبات به پاس احترام وی ، به پیشواز او آمد (همان ، ج 3، ص 1093ـ1094، 1098ـ1099). شیروانی ، سیاح قرن یازدهم ، که به بدخشان سفر کرده و با شاه آنجا گفتگو داشته است ، می نویسد: عموم مردم آنجا فارسی زبان و ساکنان دهاتش نیز فارسی زبان اند و ایلاتشان ترک زبان اند. مجدداً به خان میرزا (یا سلطان اویس میرزا) داده شد (اسکندر منشی ، همانجا).

احمدرضا عابدزاده در دوره اول ليگ سراسرى قدس يعنى سال 64 و ذخيره عليرضا رياضيات در تيم منتخب اصفهان بود، اما در ادامه این عابدزاده بود که با کمک رسول کربکندی به تیم ملی رسید و البته چند سال بعد مدعی شد سال 64 حتی كفش های علیرضا رياضيات را نیز واكس زده است. در اینجا تماس آب با گدازه ، فوران انفجاری بسیار شدیدی تولید نمود و تا 17 روز ادامه داشت. مارکوپولو در قرن سیزده از بدخشان مشاهدات و خاطراتی داشته و آب وهوای آن شیفته شد. میرزا نبات ، ناگزیر شد که مالیات سال قبل و سالی را که در آن بود به دربار نادر بفرستد.

بدخشیان از ترس اوزبکان به کوهستانها گریختند و بدیع الزمان میرزا که در خود نیروی جنگ صحرا را نمی دید، در قلعة (بدخشان ) متحصن شد. نشر اکاذیب و تبلیغات دروغ در میدان های نبرد، یکی از عوامل مؤثر در تضعیف روحیه ها است و دشمن مشرک از این حربه در اثنای نبرد «احد» استفاده کرد و قتل پیامبر را در میان مسلمین منتشر ساخت و بر اثر آن، گروهی به فکر بازگشت به آیین بت پرستی افتادند که قرآن از آن با جمله ی «انقلبتم علی اعقابکم؛ آیا اگر او بمیرد یا کشته شود از عقیده خود برمى گردید.» (آل عمران/ 144) تعبیر می آورد و گروهی راه مدینه را در پیش گرفتند و گروه سوم گفتند که اگر پیامبر کشته شد خدای پیامبر زنده است و وظیفه ی اسلامی در جای خود باقی است.

دیدگاهتان را بنویسید