مکان های دیدنی کوهدشت – استان لرستان – در مجله گردشگری هم اقلیم

بیستون جزء معدود اماکنی است که آثاری تاریخی از دوران پارینه سنگی تا قرن بیستم میلادی را در محوطه آن میتوان یافت. در اثبات نظریه شیعه نیز که ابوبکر را از فراریان می دانند، همان جمله ای که خود ابن ابی الحدید نقل کرد و آن برگرفته از نظریه مورخان ومحقّقان اهل سنّت است، کفایت می کند؛ زیرا اگر کسی در چنان شرایط حساس و در اوج حمله دشمن، در میدان جنگ و در دسترس و در مرئی و منظر او باشد عاقلانه نیست که در معرض هیچ حمله و دفاعی قرار نگیرد، نه کسی را به قتل برساند و نه خودش به قتل برسد و نه بر کسی زخمی وارد کند و نه زخمی بر او وارد شود؟

سنگ های معدنی از سطح زمین تا عمق 10-20 متر اکساید شده می باشند. مثلاً، تا سال ۱۹۸۹ تنها نام شناختهشدۀ میانمار برای بیگانگان «برما» بود اما دولت نظامی آن کشور از همگان خواست که نام کشورشان را به زبان مردم بومی «میانمار» بگویند. سال ۱۹۳۵ میلادی اتفاقی که افتاد این بود: رضاشاه پهلوی با انتشار یک بیانیه از تمام کشورهای جهان خواست که ازآنروزبهبعد نام بومی سرزمینش (ایران) را به رسمیت بشناسند و آن را دیگر «پارس» ننامند؛ چون مردم بومی سرزمینشان را با نام «ایران» میشناسند.

بهمانندِ واژگانی چون «دهگان» و «پارسیوان». بعد از بابور پسرش همایون به سلطنت رسید و الماس هم همینطور دست به دست چرخید تا اینکه میرزا محمد میر که از جمله وزرای مشهور ایران در زمان عبدالله قطب شاه بود، این الماس را به شاه جهان، پادشاه گورکانی هند تقدیم کرد. یک روز چند جیپ را دیدم که به طرف ولسوالی دشت ریوت می رود، در علاقه داری آن جا جنگ شده بود، فوراً تصمیم به نبرد مسلحانه گرفتم، ریش سفیدی مرا دید، گفت: «ما آماده باش در کنار شما هستیم.» حاجی ظاهر آمد پیش من در سفید چهر در آنجا چند نفر خلقی را گرفتیم و به خنج آمدیم و از آنجا به عمرض رفتیم و سپس به خارو رسیدیم.

در شمال پامیر ناحیة گستردهای دیده میشود که بتدریج زهابی و با لایههای مزوسنوزوئیک از ماسه سنگهای سرخ انباشته شده است. در باختر قلعه نیز قناتی حفر شده که آب مورد نیاز قلعه نشینان را تامین می کرده است. گازهای گوگردی، اسید سولفوریک، دی اکسید کربن و بخار آب خروجی های کوه تفتان در حال حاضر به شکل فعال است. تاریخ درج خبر: ۱۳۹۲/۰۳/۲۲، تاریخ بازدید: ۲۰ دی ۱۳۹۶. نمونههایی ازایندست در تاریخ فراوان است.

امروزه با تغییروتحولی که در ترکیب قومی و نژادی افراد صورت گرفتهاست، صحبت از قوم سره و پاک پارس یا هر قوم دیگری بیمعناست. درشغنان، درواز، پامیر و واخان اکثراً توسط اسپ وغژگاوها انتقالات صورت می گیرد، این حیوانات از دره های تنگ و یخچالی مواد محمولهء خود را به سختی انتقال میدهند وطبیعت هم در زمستان به آنها سخت می گیرد. ارسال برخی از این رونویسها به هنگام پادشاهی داریوش و برخی دیگر در زمان پادشاهان بعدی و از جمله داریوش دوم صورت پذیرفته بود. گنبد نمکی دشتی در بهمن ماه سال 1386 به عنوان اثر ملی طبیعی ثبت گردید اما متاسفانه از آن تاریخ به بعد هیچ اقدامی از طرف مسئولان استان و شهرستان برای حفاظت از گنبد و جذب گردشگر صورت نگرفته و این مسئله در حد یک اسم اثر ملی طبیعی باقی مانده است که همت مسئولان استان و شهرستان را برای بهبود وضع گنبد و جذب گردشگر را می طلبد.البته لازم به ذکر است که هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی با کشف غارهای نمکی در سال86 و پیمایش ان ها و مهمتر از همه در رأس خبر قرار دادن گنبد تاکنون بیش از صد گروه کوهنوردی از استان های گامی بلند جهت معرفی گنبد نمکی دشتی برداشته است که باز با حمایت مسئولان شهرستان امید به معرفی بهتر و شایشته تر این اثر ملی خدادای برای عموم مردم و طبیعت گردان می رود.

با لوپ بزرگنمایی اختلاف رنگ را در ترکهای سطح آن را بررسی کنید. سپس سبک های کوهنوردی را معرفی کرده و با مطرح کردن اصول آن ادامه خواهیم داد. برای آشنایی هر چه بیشتر شما با کوهدشت گفتگویی با شهردار کوهدشت انجام داده ایم که در ادامه شما را به خواندن این گزارش دعوت میکنیم. ما دوباره در دشت ریوت در خانه ی حاجی متین دورهم جمع شدیم، پانزده نفر بودیم، قسم یا کردیم و به پریان رفته و تعلیمات چریکی را ادامه دادیم. امام صادق علیه السلام می فرمایند: کسی که انگشتر فیروزه در دست کند، فقیر نمی شود و بی پول نمی ماند.

با صعود به قله آرارات، بار دیگر می توانستیم ثابت کنیم که “ام اس” می تواند. به اين ترتيب می توان از تعبير “اقتصاد بازار آزاد” و دموکراسي “بدون پيشوند و پسوند، به مفهوم لجام گسيختگی و گويا سوسيال داروينيسم” جلوگيری نمود. کاسبان انابه با اینکه به کار و زندگی برگشتهاند اما از کم رونقی بازار گلایه دارند.در راه برگشت چشم از درختان پاییزی برنمیدارم که با پس زمینه کوهها و رودخانهای خروشان در قاب پرسرعت پنجره اتومبیل فرار میکنند. این ادعا در زندگی واقعی مصداقی ندارد. سامانیان، که خود را پادشاهان ایران میدانستند، بانی و حامی زبان پارسی دوران خود شدند و مرحلۀ تازهای از رشد این زبان را در بخارا آغاز نهادند و زبان پارسی را دوباره «دری» (درباری، رسمی) کردند.

بی شک جایی و روزی، دوباره با آن شخص روبرو شده و باید پاسخگو باشیم. را حج كند، یا عمره گزارد، بر او گناهی نیست كه میان آن دو سعی به جای آورد. اما در اینجا باید بر برداشت اشتباهی که ابراهیم عثماناف دارد انگشت گذاشت. آشیل کامپاگنونی و لینولاسیدلی دو کوهنوردی بودند که در 31 جولای موفق شدند به عنوان نخستین انسانها گام بر فراز این کوه سرسخت بگذارند. هیچ تاجیکی را ندیدهام که با پارسدانستن خود حق تاجیکان بر سرزمین پهناور آسیایمیانه را زیر سؤال بردهباشد. نوشتهای که بر مُهر سلطنتی صفویان (۱۵۰۱-۱۷۲۲) میخوانید، این است: «شهریار ایران».

این منطقهٔ محروم علیرغم همهٔ کمبودهای امکاناتی همیشه نخبگان زیادی در عرصههای پزشکی قضاوت ونظامی تحویل جامعه میدهد که تعدادی از آنها در عرصهٔ کشوری و حتی جهانی شهرهاند . غار شکارچیان تا دوران تاریخی مورد استفاده بوده و سفالهایی تاریخی از دوره آشوری و هخامنشی نیز در آن کشف شده است.- گوردخمه برناج،این گوردخمه کوچک که از دوره مادها تا دوره ساسانی تاریخ گذاری شده وبا فاصله زیادی در سمت راست کتیبه داریوش اول و در ارتفاعی پایینتر از آن قرار دارد.-مجسمه هرکول این مجسمه تالریخی در پایین کوه بیستون و در سمت راست کتیبه داریوش قرار دارد.مجسمه هرکولس، خدای جنگ یونانیان را نشان میدهد، در سال ۱۵۳ پیش از میلاد و در دوران موسوم به یونانی مآبی که خدایان یونانی در ایران پرستش میشدند، ساخته شده و در سال ۱۳۳۷ خورشیدی و هنگام ساخت جاده همدان به کرمانشاه کشف شد.

این پل در مسیر یکی از راههای باستانی قرار داشته که سبب ارتباط کرمانشاهیان، ایلام و لرستان (سرطرهان) بوده است. هماینک به سبب فقر فزایندهٔ مردمان این سرزمین و کمبود انرژی و نبود برق، بسیاری از درختان کهنسال همچون درختان گردو و توت برای تولید گرما قطع شدهاند. این مردمان را تاجیک یا ایرانی مینامند. بخش اعظم تاجیکان یا ایرانیان به زبان پارسی صحبت میکنند و آنها پارس یا پارسیوان هستند.

صدرالدین عینی در سال ۱۹۱۹ هیچ ابایی نداشت که تاجیکان را «فارسیان» بنامد و در مقالهای نوشت: «بدبختانه، ما فارسیان هنوز در کوچۀ بیخبری تماشاگری میکنیم» (تنویر افکار، ۱۹۱۹). این کوه در رشته کوههای هیمالیا در مرز منطقهٔ ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار گرفتهاست. تقریبا 60 درصد جنگل آمازون در این کشور واقع شده است. مثلاً، در زبان بلغاری حالت مصدر وجود ندارد و فعل اولشخص را بهطورِ مشروط بهعنوانِ مصدر پذیرفتهاند. به دلیل وجود یخ در کوه اورست، دفن جسد در این کوه تقریباً غیرممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید