مکان هابل بالا جو زمین است

تعداد آتشفشان های ناهید بسیار بیشتر از سیارات دیگر منظومه شمسی است. زمانی که منظومه شمسی پدید آمد در قرص خورشید، ذرات ریز غباری وجود داشت که بعد از برخوردشان به یکدیگر، سبب به وجود آوردن اجسام بزرگ تری شدند و چهاره سیاره درونی شکل گرفت که از این ذرات بودند. بعدا، کنترل کننده ها وارسی و آزمایش های جزیی تری روی آن انجام می دهند. همچنین، تصور می شد که نواحی تیره در اندازه های مختلف محل رشد گیاهان هستند که با تغییر فصول سال تغییر می کنن.

«شازده کوچولو» در ایران نیز از جمله آثار پرمخاطب است که بارها به قلم مترجمان مختلف به فارسی برگردانده شده است؛ از ابوالحسن نجفی تا احمد شاملو و دیگران. سیاره که از خورشید دور میباشد مگنتوسفر به صورت دنبالهای عظیم در فضا کشیده می شود که دنباله مگنتو نامیده می شود. در اینجا عملا جو وجود ندارد و آسمان همیشه سیاه است اما خورشید بسیار درخشان می درخشد. گروهی از پژوهشگران با انجام تحقیقاتی و با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری و آزمایشگاهی نشان دادند که در جو سیارات اورانوس و نپتون دانه های الماس مانند تگرگ ساخته شده و فرو می ریزند.دانشمندان می گویند: منشاء این الماس ها احتمالاً از متان است.

سیاره زهره یا ناهید، سیاره ای است که بین زمین و عطارد (تیر) به دور خورشید می چرخد و تقریباً هم اندازه زمین است. در نگاه اول به نظر میرسد این پروژه هم شبیه دیگر پروژههای فضایی باشد اما وقتی بدانید این هشتمین باری است که یک کاوشگر به سمت مریخ میرود و هنوز سوالهای زیادی درباره این سیاره وجود دارد که جوابش را نمیدانیم، قضیه فرق میکند. هنوز هم شاید در این کانالها، در منافذ و ترکهای پوسته این سیاره آب جاری وجود داشته باشد. ماجرا از آن قرار است که اگزوپری یک خلبان نویسنده بود و از اشرافزادگان فرانسه (هم از طرف مادر و هم از طرف پدر).

3ـ باکتریهای مشتری : طی مطالعاتی که در سال 2001 بر روی سیاره مشتری انجام شد این احتمال قوی بوجود آمد که حلقه قرمز رنگ دور مشتری میتواند در نتیجه نورهای مادون قرمزی باشد که باکتریهای موجود در مشتری پس از یخ زدن از خود ساطع کردهاند. خدمه هشت نفری ایکاروس 2 به همراه یک بمب هسته ای به سمت خورشید می روند تا پس از انجام کار بازگردند، اما پس از عبور از عطارد ایکاروس 1 را میبینند که از هفت سال پیش سیگنال هایی ارسال می کند.

سه ماه پس از چاپ نخست کتاب، او به یک ماموریت هوایی بر فراز مدیترانه رفت و دیگر هیچگاه بازنگشت. او هرچند در کارنامه ادبی خود آثار دیگری چون «زمین انسانها» و «پرواز شبانه» را نیز ثبت کرده، اما با «شازده کوچولو» جاودانه شد. داستان اگزوپری تاکنون به 300 زبان و گویش ترجمه شده و بارها مورد بازآفرینی ادبی و هنری قرار گرفته است. شازده کوچولو داستان تمثیلی اخلاقی، زندگی نامه ای معنوی و رمانی تأثیرگذار است که خواندن آن نگاهی نو به خواننده هدیه می کند. آنچه در شازده کوچولو می آموزیم!

درباره کتاب شازده کوچولو اثر آنتوان دو سنت اگزوپری کتاب شازده کوچولو برای نخستین بار در ماه آوریل سال 1943 به زمان انگلیسی و فرانسه در آمریکا منتشر شد. 12. وویجر یک نخستین و واضح ترین تصاویر مشتری را در ژانویه ی 1979 تهیه نمود. است. علاوه بر این، سوررئالیستها از شرح و توصیف پرهیز و به جای آن از تصاویر کلامی یا بصری استفاده میکنند. شازده کوچولو، نه فقط در دل کتابخوانها بلکه در حوزههای مختلفی مانند تصویرگری و هنرهای نمایشی و هر جای دیگری که فکرش را بکنید، رد پایی از خود باقی گذاشته است.

شعاع مدار نزديكترين قمر 120000 كيلومتر و از آن دورترين قمر 580000 كيلومتر است. البته رضا طاهری، ویژگی کتاب را صرفا در سوررئالیسم بودن آن نمیداند. البته تصویرگریهای متعدد از شازده کوچولو و چاپ کتابهایی در قطعها و طراحیهای گرافیکی متعدد سرآمد تمام خلاقیتهاست. البته ماجرای کتاب همین جا تمام نمیشود. هایپریون (که بیشتر با جک شناخته میشود) به دنبال این است تا دوباره گنجینه را باز کند، قدرت مخرب آن را آزاد کرده و تمام موجودات زندهی پاندورا را به منظور بازسازی دوبارهی آن، از ریشه نابود کند. این اثر که داستانی سورئالیستی از عشق و هستی است، از منظر یک کودک که از سیاره ب 612 آمده و پرسشهای بسیاری در ذهن دارد، روایت میشود.

داستانی متفاوت و بسیار جذابتر از آنچه که تمامی ما تا به حال شنیدهایم. ملاقات میکند. داستان شاعرانه و عاشقانه شازده کوچولو از جایی شروع میشود که در سیاره ب 612 که سیارهی شازده کوچولو است گیاهی متفاوت در بین علفها رشد میکند. مفاهیم کیهانی و نقوش­نجومی به­دلیل جنبه­های اساطیری و افسانه­ای همیشه در بین اقوام و ملل مسلمان همچون ایرانیان وجود داشت.«عرب­ها پیش از گرایش و قبول دین مبین اسلام تعدادی از ستارگان را پرستش می­کردند و مانند یونانیان معتقد بودند که این خدایان مثل انسان­ها دارای زندگی و حوادث ناشی از آن مانند جنگ­و­صلح، ازدواج، دوستی، انتقام وغیره می­باشند.

این امر چنان پذیرفته شده بود که گاه شهرهای شرق یا غرب جهان قدیم در اقلیمی خاص قرار می­گرفتند که به تأثیر یکی از سیارات هفتگانه محصول خاصی را تولید می­کردند. این کلاهها (Polar Caps) از کربن دیاکسید تولید شدهاند و با عنوان یخ خشک شناخته میشوند که حالت غلیظ شده کربن دیاکسید موجود در این سیاره میباشد. این کتاب برای تمامی کودکان و نوجوانانی که علاقهمند هستند در مورد زمین و ساختار آن اطلاعاتی کسب کنند، مفید میباشد.

طرف دیگر همچنان ناشناخته میباشد . زیرا کتابهای «بازگشت شازده کوچولو» از علی فیاض، «گمشده شازده کوچولو» از محمدحسن حسینی، «وقتی شازده کوچولو از زمین برمیگردد» از حمیدرضا صفدری، و بسیاری دیگر نیز در همین باره در ایران به چاپ رسیدهاند. زیرا این کتاب را بچهها میخوانند و برخی از جنبههای کتاب فقط متعلق به بزرگسالان است، مانند طنزهای کلامی و موقعیت و نیز غمی که در کتاب جاری است. اگزوپری با استفاده از زبانی نرم و لطیف و شاعرانه داستانی را روایت کرده است که برای همیشه در خاطر همهی جهانیان میماند.

داستانی که سومین اثر داستانی پرمخاطب قرن بیستم لقب گرفت و تاکنون پرفروشترین اثر تک جلدی در جهان شناخته میشود. از نظر او سفر به هفت سیاره موجب مواجه شدن با کهنالگوها و رشد شخصی میشود. او که با انتشار آثاری چون «بزم دیرینه عروس» و «جام عروس خاوری» نامش را در زمره خاقانیشناسان ثبت کرده، اینبار در اثر جدید خود فضای متفاوتی را تجربه کرده است. بیشترین دمای دره مرگ در سال 1913، 56.6 درجه سلسیوس ثبت شده است. او در توضیح تاریخچهای مختصر از سوررئالیسم میگوید: این جنبش بسیار افراطی، عکس العمل نسل باقیمانده از جنگ جهانی اول بود به اومانیسم غربی و نیز حاکمیت چند قرنی عقل که منجر به مرگ افراد متعدد شده بود.

اگزوپری نیز کتاب را در بحبوحه جنگ جهانی دوم نوشت. مساله دیگر اینکه بعضی از مردم حتی کتابخوانها، علاقه خاصی به همین پرخوانندهترین کتاب دنیا ندارند! به نظرتان آنتوان دو سنت اگزوپری هیچ گاه به این فکر کرده بود که در میان آن همه کتابی که نوشته، فقط شازده کوچولو، آنقدر معروف میشود که لقبهای گوناگونی مانند: پرخوانندهترین کتاب جهان بعد از انجیل و پرترجمهترین کتاب را صاحب گردد؟ زهره به رنگ زرد کمرنگ ظاهر میشود. همچنین بر سطح زهره به نام زنان نویسنده، شاعر، نقاش، آهنگساز، هنرپیشه، خواننده، پزشك، وكیل، هوانورد، فضانورد، اخترشناس، فیزیكدان، زیستشناس، ریاضیدان، شیمیدان، محقق، اقتصاددان، فمینیست، مصلح اجتماعی، ملكهها و پرنسسهایی از دوران باستان تا امروز و زنان سرشناس دیگر برمیخوریم، ازجمله: جین آستین (نویسندة انگلیسی)، اورِلیا (مادر ژولیوس سزار)، كلارا بارتون (بنیانگذار صلیب سرخ امریكا)، اگنیا بارتو (شاعر اسپانیایی)، پِرل باك (نویسندة امریكایی)، آگاتا كریستی (نویسندة انگلیسی)، كلئوپاترا (ملكة زیبای مصر)، ماریا سِلِسته (دختر گالیله)، الیزابت كورپمَن (اخترشناس لهستانی)، آریل دورانت (تاریخنگار و همسر ویل دورانت)، مولان (سلحشور تاریخیـافسانهای چین در قرن ششم میلادی)، نِفِرتیتی (ملكة زیبای مصر باستان)، لیزا جیا كوندو(مونالیزا)، ساسكیا (همسر رامبراند نقاش و مدل نقاشیهای او)، فوسایه ایچیكاوا (فمینیست ژاپنی)، جِروشا جراد (فیزیكدان هندی)، ایرِن ژولیو كوری (دختر ماری و پیركوری، فیزیكدان، برندة جایزة نوبل)، فریدا كالو (نقاش مكزیكی)، فلورانس نایتینگل (پرستار ایتالیایی)، النا ریچاردز (بنیانگذار دانش اكولوژی) ، اَن سولیوان (معلم هلن كلر)، گرترود استاین (نویسنده و مدتی همسر ارنست همینگوی)، ویرجینیا وولف (نویسندة امریكایی)، و بسیاری افراد دیگر كه شاید نامشان برای ما ناآشنا باشد اما قطعاً در رشتة خود تأثیرگذار و منشأ خدماتی چنان شایسته به جامعه خود، و حتی جامعه جهانی، بودهاند كه نامشان تا ابد جاودان خواهد ماند.

او تبلیغات را از عوامل موثر در دیده شدن بیشتر این کتاب میداند. عدهای از منتقدین بر این باور هستند که کتاب شازده کوچولو الهام گرفته شده از یکی از داستانهای هانس کریستین اندرسون به نام پری دریایی کوچولو است. فهمیدن زوایای متعدد شازده کوچولو به مقدماتی نیازمند است. او معتقد است که فهمیدن این کتاب به مقداری تخیل و تفکر نیاز دارد و پیش از هر چیز این سوال پیش میآید که مخاطب شازده کوچولو کیست؟ شغل اصلی اگزوپری خلبانی بوده است و او مجبور بوده مدتهای طولانی از عشق زندگیاش کانسوئلو دور باشد.

جالب است بدانید که هر کدام از این دو ماموریت مکمل که قرار است بین سالهای 2028 تا 2030 آغاز شوند، برای توسعه خود تحت برنامه Discovery NASA، معادل 500 میلیون دلار دریافت خواهند کرد. شما کدام بخش از شازده کوچولو در ذهنتان باقی مانده است؟ در کنار دوستان و آشنایانتان بنشینید و از آنها بپرسید، چیزی درباره شازده کوچولو شنیدهای؟ آنها به امور شگفت و رازآلود علاقه داشتند و فقط واقعیتهایی را میپذیرفتند که در زمان از میان رفتن مرز بین خودآگاه و ناخودآگاه ایجاد میشد.

« بسیاری از دانشمندان علوم سیارات از تعریف اتحادیه بین المللی نجوم «IAU» در انتشار مقالات خود استفاده نمی کنند. به اتفاق کسانی که در تاریخ علم صاحب­نظرند، این دو دانش زمانی پا به عرصه ظهور گذاشتند که اثبات­گرایی بر اذهان دانشمندان غلبه پیدا کرد. به خصوص در شرایطی که فضانوردان بخواهند بعد از انجام یک ماموریت طولانی مدت به زمین بازگردند. اگر سؤالاتی در خصوص مبحث نور در ذهنتان وجود دارد، حتماً مقالهی چرا نور سایه ندارد؟

دیدگاهتان را بنویسید