منظومه ی شمسی

حجم زحل پس از مشتری از سایر سیارات منظومه شمسی بیشتر است (قطر 120,000 کیلومتر) اما در عوض وزن مخصوص این سیاره بسیار ناچیز و حتی از وزن مخصوص آب نیز کمتر است. و در سال 1982 ، پارک Zhangjiajie با مساحت 264.6 کیلومتر مربع اولین پارک جنگلی ملی در چین شد. در سال 2010، گروهی از روانشناسان تصمیم به انجام یک آزمایش تجربی در مورد مفاهیم ذاتی که ما در کودکی آنها را ترک می کنیم، گرفتند. بعد از این که فرانسه در جنگ تسلیم آلمان شد ؛ اگزوپری به آمریکا تبعید شد و سال ها در آن جا ماند ، همان جا بود که تصمیم به نوشتن گرفت و کتاب شازده کوچلو را نوشت .

بزرگ ترین نقطه نظر سنت اگزوپری درباره خلاقیت و اندیشه این است؛ همان گونه که ما بزرگ تر می شویم و به سن ما افزوده می گردد، چگونگی تغییر دنیا را می بینیم. همان گونه که سن ما بالاتر می رود؛ تجاربی بدست می آوریم، می توانیم خود را بهتر کنترل کنیم و بر استعدادها، افکار و تمایلات خود بیشتر واقف می شویم. «شارل بودلر» (Charles Baudelaire)، در تکرار تعریف «بری» درباره نبوغ می نوسد: «نبوغ،؛چیزی جز بدست آوردن دوباره کودکی بوسیله باور، نیست. قدرتی است که بوسیله باور، دوباره می توان به یک کودک تبدیل شد.» این امر یک واقعیت است، او بهترین نمونه یک کودک جاودانی، «پیتر پن» (Peter Pan)، را خلق کرد.

ماجرای شازده کوچولو (شهریار کوچولو) این گونه آغاز می گردد: خلبانی که هواپیمایش در میانه پرواز برای یک رکورد زنی دچار نقص فنی می گردد ناچار به فرود اضطراری می شود و در این میان با پسر بچه ای رو به رو می گردد که متفاوت از تمام آدم هایی است که تا به حال دیده است، پسر بچه ای که از سیاره ای به نام ب 612 به زمین آمده است و با مشاهده رفتار های عجیب انسان های زمین، پرسش های زیادی را نسبت به کارها و رفتارهای آنان که برای شخصیتی خارجی و فرازمینی غیر قابل درک است، مطرح می کند.

در نسخه زبان فرانسوی (اصل) کتاب سنت دو اگزوپری، از واژه «بزرگسال» هرگز برای توصیف درک نکردن بزرگسالان استفاده نشده است. به نظر او؛ این جمله برای کسانی که زندگی را درک می کنند، به مراتب، به واقعیت نزدیک تر از هر جمله دیگر می بود. این سیاره آتشفشانی و جهنمی از غروب یکشنبه(۵ دسامبر) در بالاترین ارتفاع خود در آسمان شب ما به روشنی خواهد درخشید. این تنها سیاره ای است که چگالی کمتری از آب دارد، به این معنی که در واقع روی یک اقیانوس (عظیم) از آب شناور است. در اين هنگام كه طولاني ترين روز در اين نيمكره است و به آن انقلاب تابستاني مي گويند ، فصل تابستان آغاز مي شود .

سیاره D – برابر با 10 جرم مشتری با انقلاب 1284 روز است و مدار سیاره چهارم E ، که بسیار دورتر از سایر سیارات منظومه آن است ، محاسبه شده است. پوشش گاز سولفور دیاکسید آیو هر روز در حالت سایه منجمد میشود. آنچه که مقامات “شرکت” در پی دستیابی به آن هستند امکان استفاده از منابع بسیار غنی و گران قیمت سیاره ی “پاندورا” است؛ سیاره ای راز آلود با پوشش گیاهی بسیار انبوه، جانورانی بدیع و کوهستانی که رشته کوه هایش در آسمان معلقند.

سیاره ای که در آن به اتفاقات عجیب و غریبی روبه رو شد ، سیاره ای که در آن توانست بزرگ ترین درس ، یعنی مسئولیت پذیری را یاد بگیرد . از سوی دیگر، بزرگسالان هستند که فکر می کنند تصویر مار بوایی که فیل را بلعیده است شبیه کلاه کهنه ای است که به خوبی نقاشی نشده و در اینجاست که داستانسرای جوان مجبور به پیگیری و پند دادن به شازده کوچولو برای اهمیت شمارش ستارگان، دنباله روی های رایج، اطاعت از دستورات، روشن کردن چراغ گازسوز در زمان صحیح آن در شبانه روز، حتی اگر هر چند دقیقه یکبار باید انجام گیرد، می شود.

کتاب شازده کوچولو با توجه به این که جزء بهترین و پرطرفدارترین کتاب های رمان می باشد . این موضوع سبب شده است نیروی گرانش بیشتری در سطح عطارد وجود داشته باشد . هرگونه جستجو و تحقیقی فارغ از ارزش­گذاری در جامعه توسط محققانی که ضرورتاً موجوداتی اجتماعی هستند، موضوع مطالعه را باطل می­کند. اگر قدرت نیروی هستهای ضعیف را هم تغییر دهیم، این بار هم درمییابیم که حیات غیرممکن میشود.

در آن هنگام با چنان سرعتی اطلاعات را جذب و پردازش می کنیم که در آینده هرگز نزدیک شدن به آن سرعت هم قابل دسترس به نظر نمی رسد. برای خرید از کیسه های پارچه ای استفاده می کنیم تا کیسه های نایلونی آن را آلوده نکنند- زباله ها را در رودخانه ها و محلّ زندگی گیاهان و جانوران نمی ریزیم. در اینجا ما دنیای خود را می سازیم، تاریخ می نویسیم و از اینجا سیارات و ستاره های دیگر را رصد می کنیم. همچنین اگر علاقه دارید که به فرزندانتان درباره زمین و طبیعت اطلاعات بیشتری بدهید ۲۵ نقاشی هوای پاک برای کودکان و نوجوانان (بدون رنگ و رنگآمیزی شده) در ستاره در اختیار شماست.

مایک براون، ستاره شناس در موسسه فناوری کالیفرنیا است و وظیفه نویسندگی این مطالعه جدید را بر عهده داشته است. واژه «سماء» (آسمان) در عربی از ریشه «سمو» به معنی ارتفاع و بلندی گرفته شده است (جوهری، 1404: 6/ 2381). البته به هر چیزی که بالای چیز دیگر قرار گرفته و آن را احاطه کرده، لفظ سماء اطلاق شده است (مصطفوی، 1360: 5/ 221). در قرآن واژه سماء در معانی و مصادیق مختلفی بهکار رفته است؛ مطلق جهت بالا (ابراهیم/24)، جوّ اطراف زمین و مکانی که محل نزول باران است و پرندگان در آنجا پرواز میکنند (ق/9 -نحل/79)، مکان خورشید، ماه و ستارگان (نوح/16)، عالم ملکوت و محلی که ملک خدا آنجاست و تدبیر امور از آنجا صورت میگیرد (سجده/5 – ملک/17).

شازده کوچولو، شعری است منثور و نثری است شاعرانه که مشحون از یک دنیا لطف و معنی است. در این سفر شازده کوچولو با آدم های مختلفی روبه رو و توانست چیز های زیادی را یاد بگیرد . در این فیلم خواهید دید: در یک امامزاده روستایی کوهستانی پیرزنی ادعای کرامت کرده و می گوید، معجزهآسا همه قرآن کریم را در لحظهای حفظ شده و شفابخش است! آدم ها در هر سیاره به شازده کوچولو یاد می دادند که باید چگونه باشند ، در سیاره اول شازده کوچولو با پادشاهی روبه رو شد ، پادشاهی که خود را بزرگ تر از همه می داند و فکر می کند بیشتر از دیگران حق زندگی دارد .

سیاره کوتوله از بسیاری جهات مشابه سیاره است، ولی یک تفاوت اساسی بین این دو وجود دارد. این فاقد یک سطح مشخص است، اگرچه ممکن است یک هسته جامد داشته باشد. پاندورا بخشی از برنامه پیشگامان اخترفیزیک ناسا است که بر ماموریتهای کوچک، کمهزینه و در عین حال جاهطلبانه برای باز کردن اسرار جدید از کیهان تمرکز دارد. چرا که ناسا در حال حاضر بر مدارهای ماه تمرکز کرده تا شاید بتواند ایستگاه فضایی در این قمر به پا کند که در ماموریت های بعدی کارایی های بسیاری خواهد شد. مثلاً او مشاهده کرد که ماه به هیچ وجه کره کامل نیست و مانند زمین دارای کوه و دره است.

گوسفندی که او ترجیح می دهد بجای گل رز، درخت بائوباب بخورد. همان گونه که داستانسرا ادامه می دهد؛ درباره دید وطرز فکر شازده کوچولو و دوستان بی ریایش ، روباه و گل رز، ما از طریق سئوالاتی که پرسش می شوند، متوجه اهمیت یا فاقد اهمیت بودن مسائل می شویم. هر چیزی حس کنجکاوی انسان را تحریک می کند و به دلیل تازگی ذاتی محیط اطراف، ما به شکل زیبایی هوشیاریم و مجذوب هر چیزی می شویم. مریخ، جاذبه بسیار ضعیف تری نسبت به زمین دارد و به همین دلیل است که جَوّ آن، لایهای نازک دارد اما با همه اینها وقتی شرایط مریخ را با زهره و عطارد سوزان و سیارکها و اقمار مقایسه میکنیم، به نظر میآید بهترین گزینه برای زندگی ما انسان ها، در جایی غیر از زمین است.

دیدگاهتان را بنویسید