منظومه ی شمسی

2ـ خواهران زمین : دانشمندان از سال 2001 تاکنون بررسی مجدد یک تئوری را آغاز کردهاند که اثبات میکند کهکشان راه شیری به غیر از کره زمین میزبان صدها هزار سیاره دیگری است که میتوانند از “حیات” میزبانی کنند. سفینه New Horizons ژانویه سال ۲۰۰۶ میلادی سفر خود به سوی سیاره پلوتون را آغاز کرد. در این فاصله وقتش رسیده بود که روسها با ارسال فضاپیماهای جدیدی به سمت مریخ با نام «فوبوس 1 و 2 » در سال 1989 میلادی، شانس و دانش خود را محک بزنند اما این ماموریتها هم شکست خورد و آنها را بیش از پیش ناامید کرد.

شهاب سنگ مریخی ALH۸۴۰۰۱ که ۱۳۰۰۰ سال پیش در قطب جنوب سقوط کردهاست. این شهابسنگ در قطب جنوب فرود آمده بود. در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۹۶ ۲۵ جولای ۲۰۱۸ دانشمندان ایتالیایی با بررسی اطلاعات ابزارهای راداری مدارگرد مریخ (مدارگرد اکسپرس) توانستند دریاچهای از آب مایع در قطب جنوب سیاره سرخ پیدا کنند، این دریاچه ۱/۵ کیلومتر زیر سطح قله یخی در قطب جنوب مریخ پنهان شدهاست. مقاله علمی و آموزشی «چرا سطح سیاره مریخ سرخ رنگ است؟

همچنین ایسنا گزارش می کند : یك گیاه كدو سبز در ایستگاه فضایی بینالمللی نه تنها به ایجاد قلمرو جدیدی در علم پرداخته، بلكه قلب همراهان انسان خود را نیز ربوده است. در هر نوبت هر نفر یکی از 9 کارت خود را بازی میکند و از قابلیت شخصیت خوداستفاده میکند. چرا این تعداد زیاد اسلحه در بازی وجود دارد؟ به معنای واقعی باید بگویم یکی از لذتبخش ترین سیستم های گشت و گذار و اکتشاف که تا امروز در بازی های مختلف دیده ام مربوط به همین عنوان Journey to the Savage Planet است که کاری می کند واقعا در روند این ماجراجویی و گشت و گذار به شما خوش بگذرد و خسته نشوید و تازه برخی مواقع هم حسابی بخندید!

باشد31. زیرا آنها را نهایتاً ویژگی ساختار فیزیولوژیکی و پیچیدهی مغز و سیستم عصبی میداند (Searle, 2004, p. آنها به امید کشف سلاح های بیشتر و پیدا کردن دروازه باستانی در پاندورا مستقر می شوند اما غافل از این هستند که پاندورا در چرخه زمستانی قرار دارد و وقتی فصل بهار برسد با هجوم تعداد بیشماری بیگانگان وحشی که بیدار شده اند روبرو خواهند شد. تا به حال فضاپیما یا سفینه های بسیاری برای مطالعه سیاره مریخ به فضا فرستاده شده است. قبل از آنکه ویجر 2 در سال 1989 به مطالعه نپتون بپردازد ، از هشت قمر نپتون فقط تریتون و نیراید شناخته شده بودند و تریتون سردترین جسمشناخته شدهدر منظومه شمسی است که دمای سطح آن 235- درجه سانتیگراد ( 391- درجه فارنهایت) است .

این کاوشگر برای اولین بار لایههای درونی مریخ را بررسی خواهد کرد و قرار است سطح این سیاره را مانند یک موش کور سوراخ کند. گیربکسهای با دنده صاف و یا اسپار، دارای دقت بالا (لقی کم)، تحمل گشتاور بالا می باشند اما نه به مانند دنده مورب و همچنین بدلیل تکنولوژی ساده تر و هزینه کمتر جهت تولید، قیمت مناسبی دارند و به همین خاطر در بیشتر مواقع که دقت خیلی خیلی بالایی نیاز نیست از این نوع گیربکس ها استفاده می شود.

هر دو این تصاویر زمانی ثبت شدند که مریخ در جهت مخالف زمین قرار داشت، که این اتفاق هر دو سال یک بار اتفاق میافتد زمانیکه مدار زمین با مدار مریخ تلاقی پیدا میکند. جهت گردش زمین به دور محورهایش از غرب به شرق است. در اطراف مدار خود، محیط را پاک کرده است . فورانهای دکامتری به موقعیت درونیترین قمر بزرگ، یعنی آیو، ارتباط دارد؛ و احتمالاً به وسیلهی جریان الکتریکی میلیون آمپری، که بین مشتری و چنبرهی پلاسما در مدار آیو مشاهده میشود، تولید میگردد.

کالیستو (Callisto) سومین قمر بزرگ در منظومه شمسی و دومین قمر بزرگ مشتری پس از گانمید است. زحل دومین سیاره بزرگ مشتری گون منظومه شمسی است و توسط یک رشته از حلقههای بسیار زیبا که به دور آن حلقه زدهاند، احاطه شده است. اینسایت فاصله بین مریخ تا زمین که تقریبا 484 میلیون کیلومتر است را در شش ماه طی کرد (برای مقایسه کافی است بدانید فاصله تهران تا مشهد 880 کیلومتر و فاصله زمین تا ماه حدود 380 هزار کیلومتراست). این کاوشگر برای رسیدن به مریخ 484 میلیون کیلومتر را در فضا پیموده است.

فارغ از این، دانشمندان آژانس فضایی آمریکا از پروژهای ۶۵۰ میلیون یورویی خبر دادند که بهزودی انسانها را برای پژوهش به مریخ میفرستد. 6ـ میکروب مریخی : دانشمندان روسی در سال 2002، میکروبی را کشف کردند که میتواند به طرز شگفت آوری در مقابل تابش های رادیواکتیویته زنده بماند و سالها نیز به حیات خود ادامه دهد. برخی از دانشمندان معتقدند که مریخ در گذشتههای دور دارای حیات و تمدن (نه الزاما بشری) بوده است و هم اکنون عمر این حیات به پایان رسیده و ما نظاره گر افول این سیاره هستیم.

پالسهای اشاره شده از فاصله 220 میلیون سال نوری به زمین رسیده بودند و این امکان وجود داشت که آنها از طریق یک فرستنده قوی بیگانه ارسال شده باشند. اکنون نیز فضاپیمای جدیدی به مریخ رسیده که قرار است به مدت دو سال تحقیقات جدیدی را در این سیاره انجام دهد. ناسا با این که نتایج مخابره شده از مریخ را با دقت رصد میکند، از هم اکنون مشغول آمادهسازی مأموریت آینده روی مریخ است.

این که آیا در دوره ابتدایی مریخ حیات شکل گرفتهاست یا حتی هنوز هم باکتریهایی زیر لایههای سطحی آن- جایی که احتمالاً آب مایع وجود دارد – زنده ماندهاند هنوز بی پاسخ ماندهاست و جواب قطعی آن طی کاوشهای آینده حاصل میشود. کلیه مشاهدات قبلی توسط ماهوارهها و مریخ نوردها حاکی بودهاست که سیاره سرخ زمانی پوشیده از لایه غلیظی از گازها بوده که امکان حضور آب مایع بر سطح را فراهم میکردهاست. دلایل اهمیت سیاره سرخ برای انسان/در مریخ دنبال چه می گردیم؟

در ماه آوریل ۲۰۱۵، مریخنورد ناسا که حدود سه سال در این سیاره مشغول پژوهش است، خاکی مرطوب شده با آب نمک را کشف کرد که نقطه انجماد را کاهش میدهد. يعني يك سال در تير روز است و سال بعد شب(براي درك اين مطلب بايد تصور كرد كه يك سمت تير هميشه رو به خورشيد است، اما اين تصور درست نيست). روز Wednesday یا چهارشنبه سومین روز هفته در انگلیسی بوده و جزء روزهای weekdays است. روز Tuesday یا سهشنبه دومین روز هفته در انگلیسی بوده و جزء روزهای weekdays است. در مریخ قمر فوبوس در طول یک روز سه بار طلوع و غروب دارد.

اینها فقط گوشهای از شرایط سخت مریخ است اما در کنار همه اینها مریخ تنها سیارهای است که در بین چهار سیاره خاکی منظومه شمسی و قمرها و سیارک ها، طول شبانه روزش تقریبا برابر با شبانه روز زمینی است. پس فقط چهار سال بعد از «مارینر9» دو فضاپیمای دو قلو به نام «وایکینگ 1 و2» را به مریخ فرستادند. وایکینگها مثل نامشان، قدرتمند و مستحکم به مدت چهار سال به فعالیت ادامه دادند و اطلاعات و عکسهای ارزشمندی به زمین ارسال کردند. فعالیت فتوسنتز من به شكل ناگهان متوقف میشود. کره اورانوس دارای ۴ قمر است که دور آن در گردشند و باسامی: آریل امبریل تیتانیا ابرون خوانده میشود.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، این دو تصویر مریخ توسط “تلسکوپ فضایی هابل” ثبت شده است. 3 – ناسا، تا 17 سال بعد پروژهای برای کاوش در مریخ اختصاص نداد. بیش از دوهزار و ستارهشناس حرفهای دنیا پلوتون را در زمره اجرام آسمانی شمرده و آن را سیاره کوچک از نوع “کوتولههای یخی” تعریف کردهاند. ماموریت این کاوشگر که حدود 830میلیون دلار برای ناسا هزینه داشته، تحقیق درباره مریخ طی دو سال آینده است.» این خبری بود که هفته گذشته، فضای رسانهای دنیا را تحتتاثیر قرار داد؛ گامِ جدیدی در مسیر تلاش برای بیشتر دانستن از سیــاره سرخ.

آنهایی که موفق بودند و به سیاره سرخ رسیدند، اطلاعاتی از مریخ به ما نشان دادند که با تصوراتمان کمی فرق داشت؛ بعضیها واقعا فکر میکردند، ممکن است حیات متفاوتی در مریخ وجود داشته باشد اما فعلا چیزی در اینباره مشاهده نشده است. ناسا اخیرا در شبکه اجتماعی خود تصویری متفاوت از سیاره مریخ را به اشتراک گذاشته است. زهره علاوه بر نام ناهید و ونوس نام های دیگری دارد مثلا در فارسی، بیدخت و بیلفت نیز نامیده میشد و واژه بیدُخت در شکل کهنتر خود بَغدخت و به معنای «دختر خدا» بودهاست.

دیدگاهتان را بنویسید