مقاله در مورد آتشفشان

اتحاد جماهیر شوروی با مرزبندی های ملی و تثبیت زبان تاجیک به عنوان زبان رسمي كشور، شرایط را برای خودشناسی ملی فراهم کرد. پنجشیر معدن زغال سنگ خوبی نیز دارد که با سرمایهگذاری اندک میتواند مورد بهرهبرداری قرار گرفته و در تقویت اقتصاد روستایی و ملی ممد واقع گردد. آیا می دانستید حدود 1500 آتشفشان با ویژگی های متفاوت در جهان وجود دارد؟ در 16 اکتبر 1924جمهوری خودمختار تاجیکستان به سطح جمهوری متحد ارتقا یافت و اراضی خجند را نیز که قبل از این تاریخ جزءازبکستان بود را به مالکیت خود در آورد و جمهوری شوروی سوسیالیستی تاجیکستان پا به عرصه وجود گذاشت تا سپتامبر 1991 پس از فروپاشی اتحاد شوروی به عنوان یک واحد سیاسی مستقل اعلام استقلال کرد و به موازات سایر جمهوری ها با رسمیت یافتن عضویت آنها در سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل به کشور های مستقل جهان پیوست.

2007) نرخ باروري: 3.09 کودک به ازای هر زن (2007) ميزان اميد به زندگي: کل جمعیت 64.61 سال – مردان 61.6 سال – زنان 67.78 سال (2007) ميزان شيوع ايدز: کمتر از 0.1% (2001) تعداد افراد مبتلا به ایدز: 200 نفر (2003) میزان مرگ و میر ناشی از ایدز: کمتر از 100 نفر (2001) مليّت: تاجیکستانی گروههاي قومي و نژادي: تاجیک 79.9% ازبک 15.3% روسی 1.1% قرقیز 1.1% سایر اقوام 2.6% (2000) مذهب: مسلمان سنّی حنفی مذهب 85% شیعه اسماعیلی 5% سایر ادیان 10% (2000) زبان: تاجیک 74.4% ازبکی 4.4 روسی 14.2% سایر زبان ها 7.1% ملاحظه: بسیاری از اقلیت قومی ازبک ساکن تاجیکستان به زبان تاجیکی تکلم می کنند.

بطور کلی این سرزمین تا قبل از اسلام فاقد حکومتي مستقل بوده و همواره در معرض هجوم اقوام دیگر قرار داشته است. یادآوری می گردد شکل واژه ای که امروزه «بی ستون» به معنی «بدون ستون» گفته می شود، از گویشهای محاوره ای بوده و فاقد اعتبار است. تمدن ایرانی از زمان استیلای هخامنشیان بر تاجیکستان در آنجا رواج داشته است. بر پایه داده های آماری، در سال 2 هزار و 100 تا 3 هزار و 165 ساعت آفتاب دارد.

حداقل و حداكثر ارتفاع از سطح دربا: سیردریا در شمال کشور 300 متر قلّه اسماعیل سامانی در شرق کشور 7495 متر رودهاي مهم: تاجیکستان از لحاظ تعداد رودخانه، در میان جمهوری های اعضای اتحاد کشور های مشترک المنافع، در مقام ششم و از لحاظ تامین آب در یک کیلومتر مربع پس از کشور گرجستان در مقام دوم قرار دارد. تاريخچه سیاسی: تاجیکستان در قرن ششم قبل از میلاد این منطقه در قلمرو دولت هخامنشی ایران قرار داشت و پس از گذشت 200سال به تصرف یونانیان در آمد. یخچال های طبیعی بسیاری در منطقه وجود دارند كه ازمنابع آب منطقه به شمار می روند و بزرگترین یخچال طبیعی (قد چنکو ) به شمار مي روند.

هتل بینالمللی لاله بیستون مجموعاً دارای 20 اتاق است و امکان رزرو آن بهصورت آنلاین نیز وجود دارد. این فیلم تلاش دارد تا به ماورای مغز آلکس هانولد برود. این امر ناشی از سنتهای مشترک تاریخی، فرهنگی و مذهبی بوده در حالی که عده ای دیگر این جریان را تلاش ایران برای اعمال نفوذ در جمهوری آسیای مرکزی و مقدم بر همه تاجیکستان یگانه کشور فارسی زبان در آسیای مرکزی می دانند و معتقد هستند که ایران برای ایجاد دولت اسلامی شبیه خود در تاجیکستان تلاش می کند. نظام اقتصادی کشور مبتنی بر نظام اقتصاد آزاد است و دولت فعاليت افراد خصوصی را تضمين می کند.

بدین صورت می توان گفت ایران کشوری کوهستانی محسوب میشود و بیش از نیمی از مساحت کشور را کوهها و ارتفاعات، و کمتر از 4/1 آن را نیز اراضی قابل کشت تشکیل داده است. هرچند همه جریانهای سیاسی، تا حدی، متعلق به شهروندان افغانستان هستند و نمی توان آنها را منفرد از مردم برشمرد؛ اما از آنجایی که بخش بزرگی از شهروندان، علیرغم هواداری از جریانها، عضویت هیچ یک آنها را ندارند، لازم است به عنوان طیف مستقل مورد نظر قرار گیرند. پس از غلبه سپاه هخامنش و مدّتها پس از آن با پذیرش اسلام توسط مردم تاجيك تغییر محسوسی در وضعیت سیاسی منطقه ایجاد نشد و کماکان دارای حکومت و استقلال به معنای واقعی نبود.

در این راستا فرهنگستان مشترکی میان ایران، افغانستان، پاکستان، کشور های آسیای مرکزی برای احیاء و تقویت زبان فارسی در منطقه ایجاد شده است. قله اورست بلندترین ارتفاع از میانگین سطح دریا با ارتفاع 29,029 متر (8,848 فوت) است. با بررسی قلههای ایران روی نقشه مشخص میشود، ایران بیش از ۱۵۰۰۰ قله با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر در کوهستانهای خود جای داده است. از شاخه های مهم آمو دریا، رود آهی وخش و زرافشان است که از جنوب تاجیکستان می گذرد.

مجموع طول 947 رودخانه تاجیکستان بیش از 28 هزار کیلومتر است مهم ترین رودهای تاجیکستان عبارتند از: رودخانه سيردریا (سیحون): كه از شمال این کشور می گذرد. این پرندهِ بزرگ، درمانگر، پاسدار، و دانای رازهای نهان، بهترین نمادِ تعالی روح، جسم، و اندیشه است. این واژه انگلیسی نیز دگرگون شده ی واژه ی لیموی فارسی است. ایران با وساطت و میانجی گری، سعی در پایان دادن مناقشات داخلی تاجیکستان داشته و دارد و برقراری آتش بس میان طرفین درگیر بعد از کنفرانس تهران در سال 1373(1994 )گامی در جهت برقراری صلح بوده است.

قضی الامر و استوت علی الجودی (سوره هود، آیه44)و کار پایان یافت و کشتی بر کوه «جودی» پهلو گرفت. مدتها گذشت مردك با وعده هايش بين مردم مشهور شده بود و هر كس او را مي ديد ياد وعده هاي دروغينش مي افتاد و از او روي بر مي گرداند. مدت زمانی گذشت تا اینكه فكری به ذهن خان پایین كوه رسید مردم را جمع كرد و به آنها گفت: ما باید قنات درست كنیم. سن حق راي: 18 سال تمام قوّة مجريه: رييسجمهور به عنوان رييس دولت در راس قوه مجريه قرار دارد و از طريق انتخاب عمومي، مستقيماً با راي مردم به مدت 7 سال انتخاب ميشود.

در اين قانون، تاجيکستان جمهوری مستقل و دمکراتيک عنوان شده و زبان رسمی کشور تاجيکی (فارسی) است يکی از خصوصيات بارز قانون اساسی تاجيکستان اين است که گروه های دينی حق مداخله در کارهای دولت را ندارند. چشم اندازهای زیبای طبیعی شهرستان کوهدشت تنگهشیرز که به لحاظ زیباییهای طبیعی از آن به عنوان نگین سبز لرستان نام میبرند.این تنگه بکر و دست نخورده در ‪ ۴۰‬کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در کنار رودخانه سیمره واقع است. قلعه چنگري – كوهدشت: (چنگري) نام كوهي است كه از شمال شرقي كوهدشت شروع ميشود و تا كنار رود سيمره امتداد مييابد.

آب و هوا: قارهاي، تابستان گرم، زمستان ملايم، در مناطق پامير نيمه خشك تا قطبي. آشنایی با کشورها – تاجیکستان ———————————– جغرافياي طبيعي تاجیکستان موقعيت: آسیای مرکزی واقع در غرب چین موقعيت رياضي: 39 درجه شمالی 71 درجه شرقی وسعت: 143100 کیلومتر مربع مناطق خشکی: 142700 کیلومتر مربع آبها 400 کیلومتر مربع مرزهاي بین المللی: 3651 کیلومتر شامل: افغانستان 1206 کیلومتر چین 414 کیلومتر قرقیزستان 870 کیلومتر ازبکستان 1161 کیلومتر مرزهاي آبي: —– ساحل: —— محدودة دريايي: به دریا و آبهای آزاد راه ندارد. زیرا ا ین تورها نابودی مناطق باارزش کوهستانی را بادریافت پول اندکی رقم میزنند.

علاوه بر رفت و امدهایی که از سال 1990 شروع شد، ایران اولین کشوری بود که سفارت خود را تاجیکستان افتتاح کرد. چون مجاهدان به اُحد رسيدند، پيامبر پنجاه نفر تيرانداز را به فرماندهي عبدالله بن جبير بر لب درّه گذاشت و دستور داد ما چه در حال فتح باشيم و چه در حال شکست، شما در جاي خود استوار بمانيد حتّي اگر ببينيد اجساد ما در روي زمين مانده و يا دشمن ما را به درون مدينه راند و يا ما دشمن را تا مکّه عقب رانديم شما از جاي خود حرکت نکنيد.

پس چه کسی این زره محکم را می تواند از تن او در بیاورد ؟ بسیاری کوهنوردان که مهارت بسیار در ورزش کوهنوردی دارند کوه اورست را برای این ورزش انتخاب میکنند که این کوه تا به حال باعث مرگ ۲۱۰ نفر شده است. آقای معنوی افزوده است که دیروز مضمونی را برایش فرستادم خوش شود و آنرا بیشتر نشر کند تا روحیه مدافعین کشور عالیتر و انگیزهٔ مقاومت شان بیشتر گردد. وحشتناک بود، فکر میکردید که اینجا یک باغوحش است. شاید بخواهید به یک راننده یا شخصی که شما را متوقف کرده است کمک کنید تا آدرس یک مکان را پیدا کند.

تاجیکستان در میان دو رشته کوه، تین شان که تا چین ادامه دارد و پامتر که تا افغانستان ادامه دارد، قرار گرفته است وبه دریای ازاد دسترسی ندارد. این کشور به علت اشتراک در زبان، فرهنگ، مذهب و میراث فرهنگی و تاریخی مشترک به ایران روی آورده و قصد دارد هویت فرهنگی خود را احیاء کند. ـ روابط اقتصادی در زمینه اقتصادی تاجیکها به انجام طرحهای مشترک با ایران علاقه مند هستند. جمهوری اسلامی ایران با احداث راه آهن بافق-بندر عباس و اتصال ان به راه آهن سراسری ایران و تکمیل راه آهن مشهد- سرخس، گامی در جهت متصل کردن کشورهای آسیای مرکزی و تاجیکستان به آبهای آزاد بر می دارد.

البرز مرکزی در امتداد جنوبی سواحل دریایی مازندران کشیده شده و البرز شرقی در جهت شمال شرقی به مرز خراسان میرسد. وضعيت سياسي امنیّتی تاجیکستان نام كشور: جمهوری تاجیکستان نوع حكومت: جمهوری پايتخت: دوشنبه واقع در 38 درجه و 35 دقیقه شمالی و 68 درجه و 48 دقیقه شرقی. قرار دارند. بخش جنوبی این سرزمین پامیر نام دارد که به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می شود. مایمی: ولسوالی مایمی که به دروازه پایین نیز مشهور است، در شمال غربی ولایت بدخشان قرار دارد و جمعیت آن حدود ۳۰ هزار نفر اعلام شده است. به عبارت دیگر جمهوری تاجیکستان دارای آب و هوای بری است که در آن تفاوت بین گرمای شب و روز و تابستان و زمستان قابل ملاحظه است.

دیدگاهتان را بنویسید