معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

این آزمایش کلاسیک با وسایل بسیار ساده قابل انجام است ولی باید جوانب احتیاط را کاملا رعایت کنید تا دچار آسیب دیدگی نشوید. سال 1935 به اينطرف از طرف جيولوجست های افغانی و خارجی برای تفحص نفت در نقاط مختلف کشور شروع شده بود، معلوم گرديده بود که نفت در بسياری از نقاط کشور مانند ساحات شمالی غربی و جنوبی موجود بوده اما نظر به عدم موجوديت سرمايهء کافی و پرسونل فنی و مجرب تا کنون استخراج آن امکان پذير نيست. در سال ۴۴۲ او درگذشت و همان جا به خاک سپرده شد.عکس از سایت شیرازه (عکاس سجاد شریفزاده) مغازهای که شیخ در آن بود، بهقول نویسنده فارسنامه بعدها تبدیل به آرامگاه بابا کوهی شد.

در کتاب افغانستان در مسیر تاریخ اثر میر غلام محمد غبار از کلمهٔ «آریانا» به عنوان نام تاریخی افغانستان نام برده شدهاست.اما از آنجا که در آن زمان افغانستان دارای هویت یک کشور نبوده این نام را نمیتوان بعنوان نام قدیمی افغانستان قلمداد کرد و حتی میتوان آریانا را همان کلمهٔ ایران دانست. فکر میکنم تا از این منطقه بازدید نکرده باشید، به خودتان میگویید، تماشای آن فایدهای ندارد، اما مطمئنم پس از تماشای کوه های مینیاتوری و نقاشی خلقت خداوند دلتان تماشای هرروز آنجا را میطلبد. همیشه گفتهایم و هنوز هم میگوییم که انجمن کار شایستهی خود را به بهترین و شاخصترین صورت ممکن انجام داد، برای انجمن، شناساندن دیوارهی باعظمت بیستون، معرفی کرمانشاه و دیوارهنوردی در آن دیار بیشترین اهمیت را داشت که خوشبختانه تا حد زیادی تحقق یافت.

آن «شهر» همیشه مرکز پادشاهی افغانستان بوده است. در این ایوان قطعه سنگی موجود است که روی آن عبارتی نوشته و در پایان تاریخ ۱۲۳۵ ذکر شده است. به گفتهی وی، بارندهگیها در فصل بهار کاهش یافته و افزون بر آن، گونههای وحشی و پرندهگان کمپیدا هم از این ناحیه متأثر شدهاند. ذوب شدن یخچالهای طبیعی، کم شدن آبهای آشامیدنی، گسترش فقر اقتصادی و شیوع بیماریها، تغییر موسم بارندهگی، تغییرات غیرعادی درجه حرارت، بارندهگیهای نامنظم، شدت و تکرار سیلابها و خشکسالیها از عمدهترین اثرات و پیآمدهای گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی در مناطق مرکزی کشور شناخته شدهاند. کابل، غزنی، گردیز، جلالآباد، مزار شریف، هرات و قندهار جزء مراکز درجه یک ولایات در تقسیمات کشوری قرار گرفتند.

در دهانه این کوه هنوز انتشار گاز های گوگرد مشاهده می شود. من مطئنم با مطالعه این تجربهها دیگر شک و ترسی از سفر به مریخ ایران نمیماند و سفینههای زمینی روشن میشود. یکی از مهمترین سفرهای وی سفر به شوروی سابق برای تسلیم پیام امام خمینی (ره) به گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی بود که از دید صاحب نظران جهانی، پدیدهای بسیار مهم تلقی میشد. همه ساله صدها جریب زمین زراعتی توسط آبهای سرازیر شده از کوه بابا آبیاری میشود. به احتمال بسیار زیاد این گونه گمان میشود که اولین بار است نام این آتشفشان را میشنوید. با این همه حقیقت آن است که فعلا دسترسی جبهه مقاومت مردمی به منابع اعم از نظامی و غیر نظامی قطع شده است، مجاهدان به اینترنت دسترسی ندارند و صرفا به واسطه یک ایستگاه مخابراتی که می گویند «سلام» نام دارد می توانند با بیرون از دره ارتباط برقرار کنند.

لازم به ذكر است، بايزيدي كه مد نظر اسحاق پاشا بوده يكي از فرمانروايان منصوب شده از حكومت عثماني با (بايزديدبسطامي) كه در تاريخ عرفان ايران نام وي پر آوازه است، نمي باشد زيرا طبق تحقيقي كه برخي از اعضاي محترم گروه انجام دادند، هيچ سنخيت زماني بين اين دو فرد از نظر تاريخي در كتابهاي تاريخ ذكر نشده است. مهمترين معادن آن در جنگلات هرات است، که ضخامت رگ های آن از نيم تا 3 متر ميرسد و هر رگ آن 30 تا 300 متر طول دارد.

روز چهارشنبه سیزده شوال، نیروی مشرکان خود را به کنار اُحد رسانید و در دامنه این کوه، در میان نخلستان، در محلّ مسطّحی و در کنار درّه ای که می توانست در شرایط سخت برای آنان مأمنی باشد فرود آمد و تا روز جمعه به استراحت و طرح نقشه جنگ پرداخت. و شب را در شیخان ـ جایی میان مدینه و احد ـ منتظر ماند و بامداد روز بعد به راه افتاد. بخشی از یافتههای تحقیق آقای علییار نشان میدهد که در پی تغییرات اقلیمی، ده الی دوازده روز در فصل کشاورزی و برداشت حاصلات در مناطق مرکزی کشور تغییر رونما شده است.

از مطالعۀ آثار باستانی ایران در پاسارگاد و تخت جمشید می توان به رابطه و شباهت آنها با آثار به جا ماندۀ اورارتو پی برد. او مسافرتهایی بسیار کرد و پس از استفاده از محضر بزرگان و در پایان عمر، به شیراز بازگشت. آقای علییار، یکی از استادان دانشگاه بامیان، در مورد «تأثیرات تغییر اقلیم در مناطق مرکزی کشور» صحبت کرد. کارشناسان میگویند که صنعت توریسم و گردشگری در بامیان، پس از زراعت و مالداری، سومین منبع عایداتی این ولایت است. مسجد کبود بارگاهی در شهر مزار شریف است که زوار زیادی برای زیارتش از ننقاط مختلف کشور به این مکان می روند.

جواب: شهرداری برای انجام این خدمات باید پول زیادی هزینه کند. این که میگویم طرف جادهی یاسوج (میشود شمال غرب شیراز) به خاطر این که کوههای آن طرف خیلی مرتفعتر از کوههای شمال و شمال شرق هستند. شامل خط الراسی 20 کیلو متری است شرقی غربی که ارتفاع آن بالای 3500 متر است و در شرق بلندترین قله آن قله ساعت با ارتفاع 4003 متر است.این منطقه در غرب دارای چند قله بالای 4000 متر است. گفته شده که قاف کوهی است محیط بر عالم و گرد دنیا برآمده، جنس آن از یاقوت و زمرد سبز است. بابا کوهی به دور از مردم شهر در کوه شمالی شیراز در مغازه از کوه صبوی عزلت گرفت و به نیایش پرداخت.

جنگ احد در ۴ کیلومتری شمال مدینه در دامنه کوه احد در تاریخ شوال سال سوم هـ ق شکل گرفت. امیر عبدالرحمن خان 1901ـ1880 که از سوی بریتانیا به عنوان امیر کابل و حواشی آن به رسمیت شناخته شد دامنه قلمرو سلطنتیاش را به ولایات هرات، ترکستان افغانستان، هزارهجات، نورستان و بدخشان گسترش داده بود. معادن مس در ولایتهای لوگر، هرات، فراه، کاپیسا، فندهار، زابل و معادن جنوب افغانستان عبارتند از معادن مس عینک جوهر و دربند میباشد.

در ۱۳۱۴ خورشیدى در یکى از مضافات آمل بدنیا آمده و پس از خواندن دروس ابتدائى بشهر آمل آمده و مدت سه سال در مسجد جامع آمل تحصیل سطوح وسطى نموده و آنگاه بمشهد مسافرت نموده و چند ماهى توقف کرده و در سال ۱۳۳۴ شمسى بنجف اشرف مهاجرت نموده و مدت ده سال اقامت و از محضر آیات عظام آنجا بالاخص آیهالله العظمى خوئى مدظله العالى استفاده نموده تا بمدارج عالیه علم و کمال رسیده و در سال ۱۳۴۴ شمسى مراجعت بایران و در شهرستان آمل اقامت نموده و در مسجد جامع باقامه جماعت و خدمات روحى و دینى پرداخته است.داراى تألیفات ارزندهاى میباشد.

فقط در داخل آن مختصری رسوبات آهکی دوران دوم (ژوراسیک و کرتاسه) به صورت گسلی دیده می شود (حوزۀ 87 تا 93 طرح جامع مقدماتی). در افغانستان انواع احجار کريمه وجود دارد که لاجورد نسبت به مقدار نوعيت بهتر آن شهرت جهانی دارد. این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۳ نفر بودهاست. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۳ نفر بوده است.

اطراف این کوه خیلی سر سبز است . چه کسی گفته است که مریخ آب ندارد؟ مسیر باریک و البته دیدنی چابهار – گواتر جاییست که باید برای رسیدن به مریخ از آن عبور کنید، نه کهکشان راه شیری. در مریخ چابهار که سر برگردانید آبی بیپایان میبینید که شروعش در تنگه هرمز است و پایانش آخر دنیا. اولین فعالیتی که به سبب آن در بخشهای شمال غربی شکل مخروطی ایجاد شد به دوران پلسیتوسن و یا در اصطلاحی سادهتر دورههای کواترنری متعلق به ۱ هشتم از میلیون سال تا ۱۰۰۰۰ سال قبل باز میگردد.

به نظر من، قدیمی­ها این قصه را درست کرده­اند تا نسل­های بعد سر کار باشند! از زمان فوران این آتشفشان در سال ۲۰۱۰، ایسلند به یک مقصد محبوب تبدیل شده اند. معادن لاجورد عموماً در ارتفاعات بلند شمال افغانستان واقع گرديده و مهمترين معدن آن در سرسنگ بدخشان واقع است. ابن بلخی در فارسنامه اشاره میکند در کنار این مغازه چشمهای نیز قرار داشت که بر سر آن اتاقها و حجرهها ساخته شد. بنای فعلی را سال 1376 ساختهاند و الان هم در حال توسعهی آن هستند و متولی توسعه هم اوقاف است و فکر میکنم در مجموع چیز قناس و بیتناسبی از آب در بیاید مثل این امامزادههای بازسازی شده.

کوههای بلند، صخرههای بزرگ و جذاب، جویبارهای آب، یخچالهای طبیعی، موجودیت برف و حوضهای طبیعی سبب میشود که انسان در سفر به این منطقه کمتر احساس خستگی کرده و بیشتر از زیباییهای طبیعی آن لذت ببرد. زمانیکه قرار شد، محوطه تاریخی بیستون، در فهرست جهانی یونسکو ثبت شود، این کاروانسرا، تخلیه و سپس بازسازی و مرمت شد. خراسان بزرگ به بخش شرقی ایران تاریخی گفته میشده. شهرهای بزرگ به دلیل فرهنگ، تنوع، و همچنین پارکهای ملی و مکان های تاریخی بسیار معروف هستند.

پل فلزی ولیآباد که در دوره رضاشاه پهلوی ساخته شده از آثار ملی ثبت شده شهرستان تنکابن است.این روستا در دهستان میرشمسالدین قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۵۴۸ نفر بوده است. در سال ۱۳۹۴ خورشیدی سلسله کوههای بابا به خاطر داشتن مناظر زیبای طبیعی، حیوانات وحشی مانند پلنگ، گرگ، آهو، روباه و پرندگان مختلف مانند باز، کوک و نبابات طبیاش از سوی اداره ملی محیط زیست افغانستان به عنوان ساحه حفاظت شده اعلام شد. به گفته مسئولین محلی در حوضهای طبیعی سلسله کوههای بابا در حدود ۲۴ حوض و حوضچه خورد و کلان بنامهای (آووت، سر آهنگران، شاه فولادی، قاضان، بین دو کوه…) وجود دارد که بسیار جذاب و هیجانانگیزاند.

دیدگاهتان را بنویسید