معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

رسول خدا ﷺ همراه با لشکریان خود حرکت کرده در هشت میلى مدینه در منطقه اى به نام «حَمراء الأسد» فرود آمد و شب هنگام دستور داد تا در تمام نقاط بیابان آتش روشن کنند تا دشمن تصور کند که قدرت و نیروهاى جنگنده آنها بیش از تعدادى است که در احد بوده است. در آن لحظه مسلمانان نه پرچمی داشتند نه دستهای منظم و این در حالی بود که مشرکان در وادی به راحتی آمد و شد میکردند و هیچکس مانع آنها نبود.(1) گویا عصر آن روز را رسول خدا ـ ص ـ در شعب و بر روی کوه احد بودهاند.

آنها به عنوان شغل به این کار نگاه میکردند. با اینکه صعود به اورست کار دشواریست ولی رسیدن به دامنه کوه از آن هم دشوارتر و هیجان انگیزتر است. اما بهترین و عمومی ترین مسیر برای رسیدن به قله دماوند،«جبهه حنوبی»است. برای صعود به قله اورست ۱۷ مسیر پیش رو دارید که در میان این مسیرها دو مسیر اصلی وجود دارد؛ مسیر اول از سمت جنوب شرقی یعنی کشور نپال و مسیر بعدی از سمت شمالی یعنی از تبت است، اما از لحاظ آسانی می توان به مسیر اول اشاره کرد و اکثرا این مسیر را انتخاب می کنند. این دو از مسیر جنوب شرقی با عبور از آبشار یخی، کم غربی و لوتسه فیس به قله رسیدند و ادموند هیلاری در ابتدا زنبوردار بود ولی با فتح قله اورست تا حدی معروف گشت که لقب شوالیه را از ملکه انگلیس دریافت کرد و در سال ۲۰۱۵ نیز عکس وی بر روی اسکناس های ۵ دلاری نیوزیلند چاپ شد.

برای اولین بار، در سال ۱۹۵۳ گروهی به نام های ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی برای سفر اکتشافی به اورست فرستاده شدند تا نخستین افرادی باشند که اورست را فتح می کنند و عنوان اولین افراد فاتح قله اورست شناخته شدند. از سال ۱۹۵۳ که انسان برای اولین بار روی قله اورست ایستاد، دنیای کوهنوردی و صعود تغییرات جدی کرده است. تعداد افرادی که به قله رسیده اند در مقایسه با تعداد افرادی که با موفقیت به قله اورست صعود کرده اند، تنها کسر کوچکی را تشکیل می دهد.

در این جا روی سخنمان با بلندترین کوه کره زمین یعنی اورست است؛ نام اورست همراه خود سختی ها را در ذهن ترسیم می کند و برای بالا رفتن از آن باید به معنای واقعی عاشق باشید. در وهله اول باید توجه داشته باشید که برای صعود به قله اورست چهار بخش عمده پیش رو دارید: بیشتر افراد با خرید بلیط هواپیما ارزان عازم شهر لوکلا می شوند و مسیری ۱۰ روزه را به سمت کمپ اصلی اورست آغاز میکنند تا بدنشان به شرایط دمایی و فشار هوا عادت کند، سپس صعود خود را به سمت قله آغاز کرده و در طول راه نیز شب را در اردوگاه ها اقامت می کنند.

حیوانات این پارک را تشکیل می دهند. اگر جزو علاقه مندان به ورزش کوهنوردی هستید و همواره در ذهنتان آرزوی صعود به قله های بلند را دارید، بهتر است بدانید که داشتن تجربه کوهنوردی تنها رمز موفقیت در این کار نیست، زیرا بالا رفتن از کوه کاری بسیار پیچیده ایست و قبل از اقدام به این کار حتما باید نکاتی را رعایت کنید، چه از لحاظ جسمانی و چه از لحاظ روانی، زیرا باید جسم و روحتان برای چنین کار دشواری آماده باشد.

هزینه این سفر را نمی توان به طور کامل و دقیق برآورد کرد، زیرا هر ساله تغییر می کند، اما اگر بخواهیم بدون درنظر گرفتن خرید بلیط هواپیما و لوازم شخصی برایتان هزینه را بیان کنیم، حدودا ۳۰ الی ۷۰ هزار دلار خواهد بود. بدین ترتیب، اگر بخواهیم هزینه های ضروری صعود بدون بلیط هواپیما را در نظر بگیریم با نرخ کنونی ارز حدودا از ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد برای هر نفر خواهد بود، هزینه ای بسیار سنگین که قطعاً تأمین آن برای کوهنوردان ایرانی بدون داشتن اسپانسر غیرممکن به نظر می رسد. اگر بخواهیم از کوهنوردان ایرانی که جزو فاتحان قله اورست هستند یاد کنیم، باید نام عظیم قیچی ساز را بیان کنیم که بدون استفاده از کپسول اکسیژن این قله را فتح کرد، این جوان ایرانی در سال ۱۳۸۴ قله اورست را با استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرده بود که در سال ۱۳۹۴ نیز موفق به فتح بدون اکسیژن گردید.

نیرمال پورجا تنها کسی بود که بدون استفاده از کپسول اکسیژن به قله رسید و دیگر کوهنورد ها همه از کپسول اکسیژن استفاده می کردند. اگر با یک بزریلی دوست شوید، بدون شک او دوست ابدی شما خواهد بود. دست شما دد نکنه! کوهنوردان مشهور دیگری نیز بودند که در این ترکینگ جان خود را از دست دادند. در همان روز، سرجی مینگوته، عضو تیم اسپانیایی هنگام فرود از کمپ III جان خود را از دست داد. هزینه های دیگر برای کوهنوردان، بخصوص غیرحرفه ای ها نیز استفاده از خدمات در طول صعود است، مانند استفاده از کمپ و امکاناتی مانند حمل و نقل، خورد و خوراک و اینکه همراهی راهنما از واجبات صعود به این کوه بی نظیر است.

در طول شبانه روز صدای جوی های آب و آوای جغد و پرندگان مختلف طبیعت را کامل می کند، جهت دسترسی به منطقه چالکی باید حدود چهار ساعت دیگر کوه پیمایی کرده و با عبور از میان جنگل های بکر در ارتفاع 2500 متری و دیدن چند سرای گاو و گوسفند و چشمه های آب، در میان سبزی و طراوت و گلهای رنگا رنگ به چالکی رسید. کوهنوردان با پیش بینی هوا سفر خود را به سمت قله آغاز می کنند. با به همراه داشتن گذرنامه و مجوز پزشک برای آمادگی سفر و رزرو بلیط به فرودگاه کاتماندو وارد خواهید شد و ویزای مربوطه را از همان فرودگاه تهیه خواهید کرد، توجه داشته باشید که درخواست این سفر همراه با مقررات زیادی است و همچنین می توان گفت کاری زمان بر است.

ما اغلب هنگام آدرس دادن به یک شخص دیگر، به علائم و نشانه ها اشاره می کنیم. در این مقاله می خواهیم شما را با آتشفشان های فعال ایران آشنا کنیم. از جمله مهم ترین وسایل مورد نیاز برای کوهنوردان استفاده از کفش مناسب، دستکش و کیسه خواب با کیفیت است، زیرا این ارتفاع بسیار سرد می شود و باید دقت داشته باشند که دچار سرمازدگی نشوند. اردو زدند؛ زیرا از لحاظ نظامی بهترین مکان برای نبرد بود. K2 در اخبار است زیرا اوایل این ماه، گروهی متشکل از 10 کوهنورد نپالی برای اولین بار صعود زمستانی به کوه را با موفقیت انجام دادند.

آنها پس از ۴ بار تلاش برای نخستین بار قله اورست را در ۱۰ می ۱۹۹۰ فتح کردند و در سال های بعد نیز ۵ بار صعود داشته اند. بدیهیست که این خطای بسیار فاحشی می باشد. چرا به این قله k2 می گویند؟ اگر می خواهید در مورد “کشف ساختارهای گسترده و عجیب در نزدیکی هسته زمین” و هسته زمین مطالب بیشتری بدانید بر روی همین لینک کلیک کنید. اگر به کوهنوردی علاقه مند هستید، می توانید برنامه ترکینگ های داخلی و ترکینگ های خارجی نارون اکوتور را مشاهده کنید.

در حال کلی می توان گفت زمان صعود به اورست حدودا ۶ الی ۹ هفته طول می کشد، یعنی از کمپ اصلی تا خود قله حدودا ۴۰ روز زمان نیاز دارید. کوله ها را برای حمل توسط قاطر ها آماده کردیم و ساعت ۸:۴۵ حرکت به سمت کمپ ۲ آغاز شد. او بعد از سقوط به جایی بین کمپ I و بیس کمپ افتاد. حتی در سال ۲۰۰۵ نیز کشور چین بعد از چندین ماه اندازه گیری و محاسبه ارتفاع قله ۸۸۴۴ متر اعلام کرد و به ادعای این سازمان دقیق ترین مقدار ثبت شده در کل دنیا همین عدد است، ولی در هنگام محاسبه ارتفاع برف این کوه نیز اندازه گیری می شود که حدودا ۳ متر است که در طی سال این توده برفی تغییر اندازه می دهد، برهمین اساس نمی توان عدد واقعی را بیان کرد، اما با همه این ها در نهایت بر عدد ۸۸۴۸ متر به توافق رسیدند.

وقتی نام صعود به قله اورست پیش می آید، کلمه خطر نیز در کنار آن ظاهر می شود، هرچقدر راهکار در این زمینه بکار رفته شود، باز هم خطر احتمالی به صفر نمی رسد. پنجشیر معدن زغال سنگ خوبی نیز دارد که با سرمایهگذاری اندک میتواند مورد بهرهبرداری قرار گرفته و در تقویت اقتصاد روستایی و ملی ممد واقع گردد. همانطور که قبلا گفتیم در ارتفاع 8611 متری از سطح دریا، تقریباً 250 متر از قله مشهور اورست فاصله دارد. در سال ۲۰۱۰ نیز، چین و نپال به این توافق رسیدند که ارتفاع اورست را همان ۸۸۴۸ متر در نظر بگیرند.

با اینکه در سال های گذشته تعداد نفرات زیادی جان خود را از دست می دادند اما در قرن اخیر با افزایش تعداد صعود به اورست، میزان مرگ و میر کاهش داشته است. به دلیل خاص بودن این کوه همواره کوهنوردان حرفه ای و باتجربه را به سوی خود جذب می کند و در مقابل با وجود مشکلات و موانع زیاد مانند ارتفاع زیاد، آب و هوای نامناسب و باد باز هم کسانی هستند که بی درنگ پیش به سوی اورست می روند، طوری که تا به امروز می توان گفت بیش از ۵ هزار نفر به اورست صعود کرده اند و خیلی از همین صعودها از سال ۲۰۰۰ به بعد انجام گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید