معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

امروزه با پیشرفت ارتباطات و ّ فناوری می توانیم از طریق سایت های مختلف اینترنتی و نرمافزارهای مختلف، که امکان نصب روی رایانه و رایانه همراه را دارند به اطلاعاتی در مورد پیشبینی وضع هوای شهرها، روستاها و دیگر مناطق مختلف جهان دست یابیم. در فاصله بین سمنان در جنوب و بهشهر در شمال بهترتیب از شمال به جنوب، رشتههای جهان مورا، هزار جریب و سفیدکوه از مهمترین دیوارههای این ناحیه هستند. در این ناحیه راههای ارتباطی مهمیاز جمله محور کرج – چالوس، محور هراز، محور فیروزکوه و محور قزوین – رشت قرار دارند.

ادامه آن در مشرق این شکاف همچنان دارای قلههای مرتفعی است که مشهورتر از همه میتوان به سوادکوه با ارتفاع ۴۰۱۲ متر و فیروزکوه با ارتفاع ۳۰۲۵ متر اشاره کرد. این دو نفر قدشان از داریوش کوتاهتر و در حدود ۱۵۰ سانتیمتر است، ولی از پادشاهان یاغی که مجسمهٔ آنها تا سینهٔ داریوش است (۱۲۰ سانتیمتر)، بلندترند. تا اینکه مورد عفو و بخشش قرار گرفته از زندان رها گردید و در منزل خود در تجریش غالبا در التزام بستر بیمارى بود. شیخ که خود یکی از علمای تشیع اثنی عشری بود در سبزوار اقامت گزید بود تا مردم شیعی مذهب آنجا را علیه ظلم و ستم حکام و اهل ظلمه بشوراند وآنها را برای برپائی عدل و عدالت تشویق و ترغیب نماید.

بعد از تعلّم شرح خفری بر تذکره به زیج بهادری که اتمّ و ادقّ و اجدّ زیجات است، پرداختند.تعلیم کتاب کبیرمجسطی تألیف بطلیموس قلوذی به تحریر طوسی در علم هیئت است و شریفترین مصنف در این علم است و نیز مقصد اسنی و مطلب اعلی و نهایه النهایات در درس هیئت استدلالی می باشد، همانگونه که شرح خفری یاد شده و اُکَر ثاوذسیوس و اُکَر مالاناوؤس و کتاب «الکره المتحرکه» تألیف اوطوقوس به تحریر خواجه طوسی و رساله قسطابن لوقا در عمل به کره ذات الکرسی و نظایر این کتاب از متوسطات و اصول اقلیدس و کتابهای پایین تر از آن در حساب و هندسه و هیئت از بدایات در این رشته طبق مراتب درجاتی که نزد اهل هیئت معمول است می باشند.استخراج تقویم نجومی که چهار سال تعلیم آن در محضر علامه شعرانی طول کشید حضرت استاد علامه حسن زاده (مدّ ظله العالی) به غوص در مسایل آن تا آنجا متبحر شدند که بر استخراج آن متمهّر گشتند و آنرا به طور کامل شرح کردند که هنوز چاپ نگشته است.

در حد فاصل بین تاقدیسها، درههای طولی امتداد یافته اند و عملکرد گسلهای طولی بزرگ اختلاف ارتفاع را افزایش داده اند. امّا این جوان- اگر روا باشد که پس از این خوابِ دراز مدت، نام «جوان» بر وی اطلاق کنیم- نتوانست منظره شهر بومی خود را که پیشتر با آن آشنا بود، باز شناسد. اگر می خواهید که بدانید دقیقاً بیستون کجاست و مسیر دسترسی به بیستون چگونه است؟ جغرافیای پزشکی در زمینه پراکندگی تأثیرات عوامل محیطی بر سالمت انسان مطالعه می کند؛ بهعنوان مثال، تشدید آلودگی هوای کالن شهرها و مناطق صنعتی کشور و یا آلودگی هوای استانهای نیمه غربی کشور به وسیله ریزگردها، سالمت جسمی و روحی عده زیادی از هم وطنان را بهخطرانداخته است.

در اعصار میانه عبارت هرهبرزیتی تبدیل به «هالبرز» و در فارسی مدرن تبدیل به البرز شده است. به عنوان مثال منطقه تنگه واشی این روزها طرفدار زیادی دارد یا این که رفتن به درکه، شیرپلا و نظایر آنها که بسیار مورد توجه هستند. این جنگ وسیله امتحان شما بود تا آنچه را در درون دارید آشکار شود و قلبهایتان پاک گردد. بر اساس نسخ بعدی این افسانه، «ضحاک» خونخوار نیز بعد از شکست توسط کاوه آهنگر و فریدون در همین کوه به بند کشیده میشود. این جاده بر اساس اسناد بهجایمانده و تحقیقات انجام شده، از بابل عراق به اکباتان همدان متصل بوده است.

بیشتر صخرههای این کوه به رنگ سرخ جلوه میکنند. 2-هزینه های فراوانی که بابت پارکینگ و خوراکی به مسافران تحمیل میشد (هزینه پارکینگ به ازای هر اتومبیل 10هزارتومان بود که واقعا هزینه زیادی است) لطفا مسولان نظارت خود را بیشتر کنند. ریزگردها بیشتر شامل گرد و غباری است که وارد هوا می شود. محدوده بیستون با ۱۶۵۰ هكتار وسعت و حریم ۳۶ هزار هكتاری خود، دارای ارزش تاریخی، طبیعی و زیست محیطی متنوع و فراوانی است كه هر یک به تنهایی در فهرست میراث جهانی می توانند ثبت شوند، اما آن چه بیستون را در جهان معرفی می كند، کتیبه بزرگ داریوش کبیر است كه به ۵۲۰ سال پیش از میلاد بر می گردد.

توده هوا، حجم بزرگی از هوا است که ویژگی فیزیکی آن به خصوص از نظر دما و رطوبت، در سطحافقی در صدهاکیلومتر تقریباً همسان باشد. لازم به تذکر است که مکه در ناحیه جنوب مدینه قرار گرفته و دلیل این که دشمن از شمال وارد مدینه شده، این بود که در دره طولانى و بزرگ وادى القرى که راه بازرگانى شام را به یمن متصل مى ساخت، هر قسمتى که امکانات زندگى وجود داشت قبائلى از عرب و یهود سکونت گزیده اطراف خود را با سنگ محصور ساخته بودند، از سوى دیگر مدینه از سه طرف به شکل نعل اسب در محاصره کوه ها و مناطق سنگلاخى قرار گرفته و در نتیجه ارتش دشمن ناچار بود مدینه را از جنوب به سمت شمال دور زده و از ناحیه شمال مدینه که زمینى هموار داشته و نخلستان هم در آن جا نبود و از این رو براى جنگ مناسب به نظر مى رسید وارد شود.

نظر شما درباره نقش برجسته بیستون چیست؟ البرز مانند یک قهرمان اسطوره ای در تاریخ و اساطیر ایران نقش داشته است. در ارتفاعات بیش از ۲۰۰۰ متر درختان سیب وحشی، زرشک و نارون میرویند. پستانداران این منطقه شامل کل و قوچ، خرس، گرگ، پلنگ، انواع خفاش، جوندگان، خرگوش وحشی، گراز و غیره است. این محل گردنه کندوان نام دارد که محور کرج چالوس از آن میگذرد. در وجه نامگذارى این کوه سرخرنگ که در شمال مدینه (۴ کیلومترى مدینه) قرار دارد گفته شده: بر اثر جدایىاش از دیگر کوههاى منطقه، اُحُد نامیده شده است.

سستی عقل و اراده ی ضحاک و نیت و اراده ی ناپاک او موجب چیرگی نیروهای اهریمنی بر او شد ابلیس بارها با ردا و لوای متفاوت خود را در چشمش خوش نمایانده و به اجرای برنامه های شیطانی خود پرداخت . آری آری جان خود در تیر کرد آرش/کار صدها،صد هزاران تیغه ی شمشیر کرد آرش/تیر آرش را سوارانی که می راندند بر جیحون به دیگر نیم روزی از پی آن روز نشسته بر تناور ساق گردویی فرو دیدند و آن جا را از آن پس ،مرز ایران شهر و توران نام کردند. فیلادلفیا نام شهری است که امروزه به آن آلاشهر گفته میشود و در ترکیه امروزی واقع است.

در سال ۱۳۰۶ ش محمدعلی فروغی، که در این زمان در اروپا بود، مأموریت یافت که در زمینه حل اختلاف ترکیه و ایران مذاکره نماید. عالمی فقیه و متحبر در علوم دینی و به منصب خدمتگزاری حضرت مقدس امام کسب علم فقه و کلام کرده و چند جلد کتاب نیز تألیف نموده که از آنجمله کتاب المسترشد و ایضاح در امامت و … هر چند این افزایش در دود و بخار نتیجه ورود آب به داخل قله، در فصول سرد سال است. نکته مهم آن است که این مدخلهای ورودی در قسمت قبا، توان تحمّل یک لشکر مجهّز سه هزار نفری مشرکان را نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید