معرفی کوههای البرز مرکزی

توسط شاپور اول ساسانی زوال یافت، اما سلسله کوشانی قرنها بر این سرزمین فرمان راند. این کوه یک آتشفشان دیدنی بر فراز دریا است که در هنگام طلوع و غروب خورشید می توانید پدیده باور نکردنی دود قرمز را در آن مشاهده کنید. او به اندازهای بلند قامت بوده که ماهی را از دریا می گرفته و پیش خورشید کباب می کرده و میخورده. زمانی که او از بامیان دیدن کرد، این شهر در اوج شکوه خود بود. ضحاک تازی آن را بنا نهاد و خود هزار سال در آن پادشاهی کرد.

این مطلب ثابت می کند که کوه اورست در طی 50 میلیون سال پیش به این ارتفاع رسیده است. آب حاصل از ذوب این برف ها آب آشامیدنی بسیاری از شهرهای اطراف البرز و همچنین تهران را برآورده می کند. اگر موتر دیگری از روبهرو بیاید، باید یکیشان گوشهای برای کنارهگیری پیدا کند. در افسانهها و باورهای عامیانه بامیان شکوه و عظمت دیگری دارد. در گویش هزارگی در صد اندکی از لغات ترکی و مغولی نیز وجود دارد.

به خاطر کمبود منابع موثق، مطالعه یکی از دوره های بس متضاد تاریخ نو افغانستان- سال های دهه 1920 که دربرگیرنده عهد تاریخی کاملی است: احیای استقلال دولتی، تجارب جسورانه اصلاح طلبانه مگر ناموفق امان الله، جنگ میهنی و بسیاری دیگر، دشواری ویژه یی را پیش می آورد. دوره کوشانیان با دست آوردهای فرهنگی و تمدنی بزرگ خود، طلاییترین دوره در تاریخ بامیان محسوب میشود. همچنین در فصل بهار، که برفها آب میشود و فصل باران میرسد، به دلیل کوهستانی بودن مناطق، معمولا سیل جاری میشود و راهها را بهراحتی خراب میکند. به طور کلی نام تمامی قله های بین جاده چالوس-کرج و رودخانه هراز از نقشه راهنمای قله های البرز مرکزی و نام قله های منطقه علم کوه و تخت سلیمان از نقشه راهنمای تخت سلیمان و علم کوه گرفته شده است.

سیل های بهاری نهتنها راههای دستساز روستایی را خراب میکند، بلکه راههای اصلی بین ولسوالی ها را نیز برای چندین روز از کار میاندازد. البرز غربی : حد شمالی این ناحیه ، مرز بین کشور های ایران و جمهوردی آذربایجان در آستارا هست . ـ در زدودن فقر, در داخل کشور به سبب مشغوليت افراد بکار فروش توليدات ، خدمات که افراد يک کشور آنرا توليد ويا انجام ميدهند ، عوايدی ازاين مدرک بدست می آيد که تا حدودی می تواند از سطح فقر بکاهد. تبتیها در طی قرنهای متمادی این کوه را با عنوان «Chomolungma» یا مادر مقدس خطاب میکردند، اما واگ از این موضوع اطلاع نداشت؛ چراکه کشور نپال و تبت مرزهای خود را بر روی بیگانگان بسته بودند.

به شکل یک امپراتوری بزرگ، بر محدوده بزرگی که افغانستان فعلی، آسیای میانه و شمال هند را شامل میشد، حکومت کرد. در این معبد، پادشاه اجتماع بزرگی به نام وتشو» تشکیل میداد که در آن، تمام اموال و جواهرات سلطنتی و حتی اولاد و همسر خود را در راه تقدیس بودا ایثار میکرد؛ اما کمی بعد وزرا و مأمورین دولتی، خانوادهی شاهی و خزاین سلطنتی را دوباره از روحانیون خریده و بازمیگرداندند. یک روز محمد ، علی را به خانه خود دعوت می کرد و روز دیگر علی ، محمد را به خانه خود دعوت می کرد تا باهم حرف بزنند .

به گزارش ایسنا، مسعود در ۹ سپتامبر ۲۰۰۱، دو روز قبل از حملات تروریستی علیه مرکز تجارت جهانی در نیویورک ترور شد. بامیان، غور، دایکندی و نهایتا هرات در منطقه پل بندشوی مسیر کوه بیرون از شاهراه عمومی گردن دیوار به سمت شمال این شاهراه جدا گردیده و گذشته از قریه یخک به بوم یخک وارد می گردد که بعد از طی مسیر صعب العبور بوم مذکور به منطقه دو آبی کوه بیرون میرسیم. اروپائیان – که بعد از کشف این قاره به طور گسترده به این قاره مهجرت کردند وبا ازبین بردن بومیان جایگزین آن ها شدند. از سمت غرب، رشته کوههای پطر کبیر ، دَرواز، ونچ و یزگُلام بهآن میپیوندند.پامیر را میتوان به دو قسمت تقسیم کرد: پامیر شرقی و پامیرغربی ( جغرافیای تاجیکستان ، ص9ـ10).

کوشانیان سلسلهای است که حدود دو قرن (۲۵ تا ۲۲۰م. زبان تمدن ، تاجیکی (فارسی ) است که با خط سیریلیک نوشته می شود. مهمترین آثار بودایی در دوران این سلسله به وجود آمد که مجسمههای غولپیکر بودا در بامیان از آن جمله اند. مهمترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمکهای این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر به فرد، آبشارها، بلورها و … نیروهای ترکیه هنگام درگیری با کردهای آغری داغ (آرارات)، به بهانه سرکوب کردها و اینکه نیازمند ورود به بخشی از خاک ایران در آن منطقه هستند، بدون مجوز و دلیل کافی خاک ایران را در کوه آرارات اشغال کردند.

یکی از تحولات مهمی که در سه چهار سال اخیر در ولایت بامیان رخداده، احداث شاهراه کابل بامیان است. یک نقال بامیانی معتقد است که بامیان دارای چهار پایتخت بوده: شهر ضحاک، شهر غلغله، شهر سرخوشک، شهر سارسینگ پادشاه. نخستین بار که نام بامیان به عنوان یک شهر و یک ساحه تمدنی در تاریخ ذکرشده، در قرن هفتم میلادی توسط یک سیاح چینی است. با توجه به نزدیکی تنگه واشی به تهران، امکان سفر یکروزه برای تهرانیان مهیا شده و علاوه بر آن در فصل تابستان از استانهای دیگر نیز به این طبیعت زیبا میآیند تا اندکی از گرمای طاقت فرسای شهر فاصله بگیرند.

شیران بامیان تا قرن چهارم هجری قمری، که غزنویان بر منطقه استیلا یافتند، حکومت کردند. پادشاهان این سلسله، به آیین بودایی گرایش یافته و در گسترش آن سعی بلیغ کردند. به گزارش تیتر نیوز ، حساب توییتری ولایت پنجشیر ، نیروهای کوهنورد پنجشیر پس از ورود صدها طالبان به دره پنجشیر ، کوهی را در منطقه درزه پنجشیر بمباران کردند که باعث محاصره شد. در اوستا «هره برزَیتی» Harā Bərəzaitī پهلوی «هربرز» مرکب از دو جزء: هر، به معنی کوه و برز به معنی بالا و بلند و بزرگ. همچنین او از یک مجسمه خوابیده بودا یادکرده است که سیصد متر طول دارد و میان دو مجسمه ایستاده واقعشده است.

او با شگفتی از تندیسهای عظیم بودا یادکرده است که با زیورآلات گران بهایی تزیینشده و قسمتهای نپوشیده اندام شان، مثل صورت و دستوپا، روکشی از ورق طلا داشتهاند. او حیرت خود را از پیکرههای عظیم بودا و معابد با شکوهی که در اطرافشان بودند و نیز انبوه راهبانی که در آن معابد مشغول عبادت بودند، ابراز کرده است. فعلا که راه موتررو در اکثر مناطق این ولایت کشیده شده، بازهم مشکل چندان حلنشده است، زیرا این راهها را خود مردم محل با ابزارهای دستی، مثل بیل و کلنگ ساختهاند و بسیار کم کیفیت و غیراستاندارد هستند.

این روستا واقع در حاشیه شرقی سد کرج ابتدا در جایی که اکنون بستر دریاچه سد کرج است قرار داشت اما در پی ساخت این سد اهالی و ساکنان آن به مناطق بالاتر کوچ داده شدند و بدین ترتیب تنها راه ارتباطی آن راه آبی بود. در خاور به دشتها و ریگزارهای سین کیانگ چین منتهی میشود و در شمال به فرغانه و به باختر در درازای سیلابهای که آمودریا از آنها تشکیل میشود به پستی میگراید و در جنوب آن رشتهکوه قرهقوروم واقع است.

انتظار میرود که این شاهراه بتواند در ارتقاء سطح زندگی و وضعیت اقتصادی مردم بامیان مؤثر واقع شود. حاکم پایینکوه برای نجات مردم روستایش فکری به ذهنش رسید. ازنظر تشکیلات اداری ولایت بامیان به هفت ولسوالی (شهرستان) تقسیم میشود. این هفت ولسوالی عبارتاند از یکه ولنگ، پنجاب، ورس، شیبر، سیغان، کهمرد و مرکز بامیان، از این میان مرکز بامیان و یکه ولنگ ازلحاظ داشتن آثار باستانی غنیترین هستند. تکرار نام بامیان در متون تاریخی، سفرنامهها، متون ادبی و منابع گوناگون دیگر، نشانگر اهمیت و شهرت این حوزه باستانی است. چون جای خواندن این ترانه ها اغلبآ کوه و کمر است و ازین لحاظ نام آنرا “سنگردی” نهاده اند.

ورودخانه هاى حوزه شمال چون : رودخانه آمو، رودخانه کوکچه ، رودخانه پنچ ، رود خانه تالقان، رودخانه قندز، رودخانه سمنگان ، رودخانه بنگى قلعه، رودخانه پنجشیر، و رودخانه کابل، و در حوزه شرقى ازسلسله کوه هاى سپینغر(سفیدکوه) رودخانه کنر و رودخانه کامه ، رودخانه توچى ، رودخانه گومل، سرخ رود وغیره رودخانه هاى خورد وکوچک سرچشمه میگیرند که آب اکثر این رودخانه ها به علت فقدان سربندهاى اساسى و هدایت آن بر اراضى قابل کشت در داخل کشور، سرانجام در کشورهاى همسایه چون ازبکستان ، ترکمنستان، ایران و پاکستان میریزند وآن کشورها از آب هاى که طبیعت آنرا به مردم افغانستان سخاوتمندانه ارزانى داشته، در تولید انرژى وامورکشاورزى ومصرف نوشیدن مردم از آن کار میگیرند.بدون آنکه به افغانستان به عنوان صاحب اصلى این ثروت طبیعى یک دینار پول بپردازند.

در اینجا بحث بر سر آن شکل گرفت که چه کسی نخستین صعود بدون اکسیژن را بر روی قله صورت دهد. ایرانیان هم از صعود به اورست غافل نماندند ، در 15 اکتبر سال 1990 میلادی، هومن آپرین، فرد ایرانی-آمریکایی تبار اولین ایرانی بود که اورست را فتح کرد. برای رفتن به کوه الهه نمک میتوانید از موتور سهچرخ یا ماشینهای مخصوص بازدید در جزیره استفاده کنید. به نظر می رسد، این کالای گرانبها از طریق مسیر های کاروانی از شرق ایران به بين النهرین وارد می شده است. با آمدن اولین برف اکثر این راهها از کار میافتند.

با آمدن دین اسلام در این سرزمین، آیین بودایی رو به افول گذاشت و مجسمهها در جریان حمله فاتحان مسلمان در معرض تخریب و تاراج قرار گرفتند. در زمان امپراتوری کوشانیان آیین بودایی به اوج عظمت خود رسید. هیوان تسانگ در سال ۶۳۲ میلادی در جریان سفر خود به بامیان نخستین کسی بود که مشاهدات خود را از موقعیت طبیعی، وضعیت اجتماعی، فرهنگی و تمدنی بامیان به ثبت رساند. آرارات از دید زمینشناسان و باستانشناسان هم کوه مهمی است و هرساله محققان زیادی از کشورهای آلمان، انگلیس و روسیه به کاوش در این کوه میپردازند. یکه ولنگ آن را به گویش هزارگی صحبت میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید