مریخ – منظومه شمسی Mars – The Universe By Numbers

این سیاره درخشان ، هنگام طلوع یا غروب خورشید به خوبی دیده میشود و به همین سبب گاه ستاره صبح یا ستاره شام خوانده میشود. فرصت پخش در سال 2018 هنگام طوفان شن و ماسه جهانی متوقف شد ، اما در میان برجسته ترین نتایج یافتن شواهد بیشتری از آب در مریخ و اینکه این سیاره در برخی از زمانها شرایط ایده آل برای میزبانی از زندگی را داشته است. مریخ نوردهای رباتیک Spirit و Opportunity توسط ناسا در سال 2004 به فضا پرتاب شد تا در مکان هایی مشکوک به آب شود یا احتمالاً وجود داشته باشد. فیثاغورس احتمالاً در دهة هفتاد قرن ششم ق.

این موجودات بسیار شبیه به انسان هستند و دارای قدی در حدود سه متر و پوستی درخشان و آبی رنگ هستند.انسان ها در هوای موجود در پاندورا نمیتوانند تنفس کنند. این نوع،کهکشانهای ناهمگون یا بیقاعده هیچ شکل یا ساختار سامانمندی ندارند، آنها دارای جرم بیشتری از کهکشانهای دیگر هستند و بیشتر ستارههای موجود در آنها دارای طول عمر کم و درخشان میباشند. این انگشت در طالع بینی و ستاره شناسی، با هیچ سیاره ای در ارتباط نیست اما در اساطیر کهن و اعتقادات سنتی، فرم شست نشان دهنده ی شخصیت افراد است. در ابتدا او تصور کرد که یک ستاره دنبالهدار است، اما مشاهداتش بر یک مدار بیضی شکل با خروج از مرکز کمی حول خورشید ، دلالت داشت.

هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانهروز زمین به درازا میکشد و طول شب و روز نیز از کرهٔ زمین کمی طولانیتر است. عطارد که نزدیکترین سیاره به خورشید است، در 88 روز ، زمین در یک سال و مشتری در 12 سال خورشید را دور میزنند. چارلی سال ها پیش پدرش را از دست داده و هنوز نتوانسته با نبود پدرش کنار بیاید. بعد از اختراع تلسکوپ ، اخترشناسان سه سیاره دور دست دیگر را نیز یافتند.

نگاه کردن به خورشید با چشم غیرمسلح اصلا ایده خوبی نیست و به همین خاطر، تجهیزاتی مانند تلسکوپ فوق پیشرفته آرایه میلیمتری بزرگ آتاکاما یا همان آلما (ALMA) در کشورهایی مانند شیلی ساخته شدهاند که وظیفه نگاه کردن و بررسی دقیق نزدیکترین ستاره نزدیک به سیاره ما را بر عهده دارند؛ این تصویر از مجموعه عکس های منظومه شمسی در ژانویه 2017 تهیه شده است. در سال 2005 / 1384 دو قمر دیگر پلوتو به نامهای نیکس و هیدرا کشف شدند و در سالهای 2011 / 1390 و 2012 / 1391 تلسکوپ فضایی هابل اقمار چهارم و پنجم این سیاره را کشف کرد.

به گفته دانشمندان آژانس فضایی اروپا، این دریاچه که به وضوح در تصاویر ارسالی از سفینه “مارس اکسپرس” رویت میشود، درون حفرهای به قطر ‪۳۵‬ کیلومتر و عمق حداکثر ‪ ۲‬کیلومتر قرار گرفتهاست. دانشمندان با بررسی مستمر ستاره پروکسیما قنطورس توانستند سیارهای در مدار آن پیدا کنند که اندکی از زمین بزرگتر است. از طرف دیگر وقتی نور به زمین برخورد می کند، منعکس و دوباره پراکنده می شود، در طول همه این پراکندگی ها دوباره رنگ های نور با هم ترکیب می شوند. منشور یک جسم از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف و کریستالی شکل می باشد. این شفقها به رنگهای آبی، قرمز، زرد، سبز و نارنجی است و با وزش باد شکل خود را تغییر میدهند.

ممکن است کودکان از این ارتباط سودی نبرند، پس یک عبارت با آنها بیاورید. این سوال یکی از رایج ترین پرسش هایی است که کودکان کنجکاو از پدر و مادر خود می پرسند و ممکن است ذهن بزرگسالان را نیز به خود مشغول کند. مثلا امواج رادیویی گسیل شده از زمین به سهولت از ابرهای زهره می گذرند و توسط سطح جامد سیاره بازتاب می شوند و به زمین باز می گردند. زهره نیز نزدیکتر از زمین به خورشید است. ونرای 7 اتحاد جماهیر شوروی اولین فضاپیمایی بود که در سیاره دیگری فرود آمد ، در دسامبر 1970 روی زهره فرود آمد.

فونیکس حدود ۳ ماه پیش در بخش یخ زده مریخ فرود آمد و ناسا می گوید ممکن است ماموریت این سفینه تا ۲ ماه دیگر نیز ادامه یابد. در بعضی موارد، ممکن است راهبردهای کاهش بحران و تلاش­های بشر­دوستانه بین­المللی به­طور بخشی، عامل افزایش خسارات باشد. زهره توسط لایه ای مات از ابرهای بسیار بازتابنده اسید سولفوریک پوشانده شده است، جلوگیری از دیده شدن سطح آن از فضا در نور مرئی . درواقع این گاز همانند شیشه های یک گلخانه مانع خروج بازتاب های گرمایی از سطح زهره به فضا می شود. ۵۵۷ سال طول می کشد تا اریس یک بار مدار خود به دور خورشید را بپیماید و اکنون بسیار به نقطه اوج (دورترین فاصله از خورشید) مدارش نزدیک است.

این ماموریت آژانس فضایی اروپا است که در سال 2003 راه اندازی شده و تاکنون فعال است. آژانس فضایی آمریکا روز جمعه تصاویر آزمایشی این سیاره را منتشر کرد. علاوه بر این مأموریتهای فضایی نیز حسگرهای مناسبی برای تشخیص این پدیده نداشتهاند. میلیون ها نفر از تماشای این فیلم پر شور و هیجان انگیز ، علاوه بر طرح چشمگیر ، از غیر واقعی بودن مناظر سیاره پاندورا قدردانی کردند. عصر ژوراسیک به بازهی زمانی ۲۰۰ میلیون تا ۱۴۵ میلیون سال پیش گفته میشود و از سه دوره تشکیل شده است: ژوراسیک پیشین، میانی و پسین.

سطح سیاره مریخ دارای درهها و کانالهایی است که به احتمال بسیار زیاد توسط جریان آب و یا یخچالهای طبیعی ایجاد شدهاند اما بیشتر آب موجود در این سیاره میلیونها سال قبل ناپدید گشتهاست. حرکت از ساحت نور سبز به سوی نور سیاه در معراج پیامبر، دارای بعدی فراروانه و فراحسی است. اگر شما بتوانید با زور بازوی خود یکی از دشمنان را به قربانگاه ببرید و آنجا سلاخیاش کنید، آنگاه نگاه خدایان به سوی شما جلب میشود و وزنه قدرت به سمتتان سنگینی میکند. وقتی به آسمان بالای سر خودمان نگاه می کنیم بیشتر این نورهای آبی که پراکنده شده اند به چشم ما می رسد و ما آسمان را آبی می بینیم.

طبیعیترین راه که به نظر میرسد قابل اعتمادترین نیز باشد، نگاه به رویکرد کانت از منظر پیش زمینههای فلسفی اوست؛ یعنی سنت های دکارتی و تومیستی14، که بدون تردید تحت تأثیر افکار ابن سینا در مورد وجود، ماهیت و نوع رابطۀ بین آن دو بودهاند. 34. باید توجه داشت که هیوم در اینجا دربارۀ ارتباط بین دو ایده، یعنی ایدۀ وجود و ایدۀ موجود، صحبت میکند و نه دربارۀ رابطۀ وجود و موجود. مشهور ترین ستاره ی دنباله دار در بین ستاره های دنباله دار، ستاره ی دنباله دار “هالی” است که اولین بار توسط ادموند هالی کشف شد.

ویلیام هرشل (William Herschel) آن را در سال 1781 میلادی کشف کرد. اریس (الهه جنگ در یونان و معادل ایرانی آن ایندره) یا اریس 136199 که پیشتر با نام(2003یو بی313) خوانده می شد، یک سیاره کوتوله است که در ۵ ژانویه سال ۲۰۰۵ یافته شد. اکنون، با استفاده از مشاهدات بایگانی از مأموریتهای مدارگرد قدیمی و نتایج کار آزمایشی انجام شده روی زمین، تیمی از دانشمندان این موضوع را مطرح میکنند که آتشفشان Idunn Mons با ارتفاع ۱.۵ و عرض ۱۲۵ مایل در چند هزار سال گذشته فعال بوده و احتمالا هنوز هم فعال است و فوران میکند.

دیدگاهتان را بنویسید