مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

لیج کوه، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. این کوه از لحاظ تقسیمات کشوری در استان مازندران و بخش لاریجان شهرستان آمل واقع است و در هنگام صاف و آفتابی بودن هوا، میتوان چهرهی سفیدپوش آن را از شهرهای تهران، ورامین، قم و همچنین کرانههای دریای خزر مشاهده کرد. کوه دماوند در شمال ایران در فاصلهی 69 کیلومتری شمالشرق تهران، 62 کیلومتری غرب آمل و 26 کیلومتری شمال شهر دماوند قرار دارد و بلندترین کوه ایران و خاورمیانه و همچنین بلندترین قلهی آتشفشانی آسیا و با ارتفاع 5610 متر بهشمار میآید.

این کوه با آتشفشانهای کوچکتر شمال غرب دریاچه ارومیه و همچنین مرکز آتشفشانی ارمنستان و آرارات که در نزدیکی مرز ایران واقع است، ارتباط دارد. هتل آرارات، هتلی کوچک و قدیمی است که فضای دنج و دلنشینی دارد. در یکی از آزمایشات رادار اسکن که به درخواست استاندار استان آگری ترکیه انجام شد، معلوم شد که جنس بدنه کشتی از سه لایه چوب به هم چسبیده تشکیل شده است. نظرآباد شهرستانی است در استان البرز که در نزدیکی شهرستان ساوجبلاغ واقع است.

حائری شهرستانی آملی مازندرانی ادیب مردی فاضل محقق، فقیه، حکیم، ادیب و شاعر امامى. دسترسی پیدا کرد. همچنین دو دره بزرگ شگفت انگیز بکر با آبشارهای زیبا از پس قلل پر برف و تنگه های پر شکوه بزرگی طبیعت را به رخ علاقه مندان می کشد که چشم اندازی بی نظیر است. ویرانه هاى این شهر، هم اکنون در نزدیکى «ازمیر» در «ترکیه» به چشم مى خورد، و در کنار قریه «ایاصولوک» در کوه «ینایرداغ» هم اکنون غارى دیده مى شود که فاصله چندانى از «افسوس» ندارد.

مدینه که حدود چهار کیلومتر با مدینه فاصله دارد. وقتی این آتشفشان فعالیت دارد، ابر سفید و مشخصی تشکیل میشود که از فاصله 100 کیلومتری قابل مشاهده است. همچنین در دهانهی این آتشفشان که 300 متر قطر دارد، دریاچهای پوشیده از یخ موجود است. از روزگاران کهن تا به الان، کوستان همواره یکی از جذابیتهای مورد توجه بشر بوده است. کوه سبلان که یک آتشفشان غیرفعال هم محسوب میشود، با دلیل داشتن طبیعت تابستانی بسیار دلانگیز و پیست اسکی آلوارس همواره مورد توجه گردشگران و مسافران است. کوه صفه اصفهان را می توان یکی از مکان های مورد توجه و محبوب اکثر کوه نوردان دانست.

ارتفاع آن از سطح دریا معادل ۸۸۵۰ متر می باشدو در رشته کوه های هیمالیا قرار گرفته است. ابنیه ای که بر صخره ها بنا کرده اند بسیار است و لهمان ـ هوپت ( Lehmann-Haupt ) می نویسد که سقف مدور مدخل قلعۀ سنگی روسا در ملاذگرد سرمشق ساختمان سنگی مقابر پادشاهان پنت بوده است. آخرین فوران مرگبار آن که باعث شد در شمار قویترین آتشفشان ها در دنیا قرار گیرد، این فوران مربوط به سال 1903 بود. قدرت بسیار زیاد این آتشفشان آن را به یکی از بزرگترین و قویترین آتشفشان ها در جهان تبدیل کرده است.

این سنگ ها جزو سری پتاسیم بالا می باشند. تفتان از آتشفشان های فعال ایران به شمار می رود. کوه آتشفشانی سبلان که در شرق تبریز قرار گرفته است، از جمله بزرگترین آتشفشان های ایران است. آتشفشان کاراکاتوآ که در کشور اندونزی، در تنگه سوندا، بین جزایر سوماترا و جاوه قرار دارد، به خاطر فورانهای شدیدی که دارد یکی از آتشفشان های بزرگ در جهان است. گاز دی اکسید کربن متصاعد شده از دریاچه ی نیوس در پای این کوه تاکنون باعث مرگ بیش از 1764 نفر شده است.سایت گردشگری معتبر و شناخته شده سفرمی برای گردشگران ماجراجو در این مقاله اطلاعاتی از آتشفشان های فعال جهان و مکان آن ها جمع آوری کرده است.

بعد ها هنر همین مردم به تدریج تکامل یافت و به نسل های بعد منتقل شد تا اینکه در هزاره نخست پیش از میلاد تجلی این هنر قدیمی با چنان مهارت و تکامل ویژه ای بر روی اشیای برنزی لرستان ظاهر شده است که آنها از لحاظ تکنیک و صنعت به عنوان نشانه ای از هنر فلز کاری و به نام برنز لرستان معروفیت جهانی پیدا کرده است”. آتشفشان کوه چانگ بایشان که یکی از مخرب ترین آتشفشان ها بوده و دقیقا جداکننده چین و کره شمالی از یکدیگر است.

شاخه شمالی آن با ورود به جنوب روسیه در منطقه قفقاز، قله زیبای البرز (البروس) را تشکیل داده که با ارتفاع ۵۶۴۲ متر بلندترین کوه قاره اروپاست وسپس با عبور از گرجستان و آذربایجان ، در ناحیه آستارا و دشت مغان وارد محدوده جغرافیایی ایران میگردند. ذر بعضی از معادن نمک لایه های نمک از یک دیگر جدا شده اند یا دو نوع لایه نمکی به یک دیگر متصل شده اند به این نقاط سور یا سول هم میگویند البته این محل اتصال با موضوع لایه لایه بودن نمک متفاوت است و معمولا سور یا سول در معدن نمک به صورت یک لایه یا خط به عمود رفته و ظاهرا شبیه ان است که با یک چاقوی بزرگ یک کوه را از وسط بریده باشیم در محل این اتصالات معمولا آب باران وارد منطقه میشود یا باعث ترک های بزرگ در سینه کار یا سقف تونل های نمکی میشود.

تانک های مستقر در آنجا را منهدم کردند و ضربات سختی به نیروهای ارتش سرخ وارد کردند. هنگامی که گفتند آتشفشان های ایران را نام ببرید اولین گزینه دماوند است. در سالیان بسیار دور کوهها را ستونهای زمین که آسمان را بر روی خود نگهداشتهاند، میدانستند. این رشته کوهها به سه بخش تقسیم می گردد که عبارتند از: کوههای جنوب غرب دریای خزر، رشته کوههای البرز و رشته کوههای شمال خراسان.

رودخانه لار و دیوآسیاب در غرب و رود پنج آب نیز در شرق کوه دماوند جاری میباشد. بزمان در 110 کیلومتری شمال غرب ایرانشهر و جنوب غربی قله تفتان واقع شده که ارتفاع آن از سطح دریا سه هزار و 503 متر است. به نظر میرسد که بزمان جدیدترین آتشفشان ایران باشد. کوه تفتان در جنوب شرق شهر زاهدان شمال غربی شهرستان زاهدان واقع است و ارتفاع آن به 4110 متر میرسد. در دامنه جنوبی سبلان هم چشمههای گوگردی پرشماری را میتوان مشاهده کرد که درجه حرارت آب آنها به 40 درجهی سانتیگراد هم میرسد و تنها فعالیت آتشفشان خاموش سبلان محسوب میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید