مرکز این ولایت شهر بازارک است

به مناسبت دومین سال عروج ملکوتی مروِّج دین حضرت آیت الله حاج شیخ ماشاءالله مروجی (ره) چهارشنبه شب بعد نماز مغرب و عشا در مسجد جامع کوهدشت واقع در میدان امام (ره) مراسم بزرگداشتی باحضور نماینده ولیه فقیه در استان لرستان و امام جمعه محترم خرم آباد حضرت حجت الاسلام حاج آقا میرعمادی (حفظه الله) و بازماندگان وریاست و اساتید حوزه علمیه استان ونهاد های دولتی و تمام اقشار مردم بر گزار شد.به گزارش کانون فرهنگی سبحان – بهمین مناسبت مراسمی پنج شنبه از ساعت ۲ تا ۳ بعد از ظهر در حسینه ایشان در کنار قبر مطهرش بر گزار شد.

سلسله کوه هاى سلیمان و سفید کوه از شمال شرق کشور بسوى جنوب تا حوزه سند و بلوچستان امتداد یافته است که بیش از ششصد کیلو متر طول دارد. کوه هاى سلیمان و سفید کوه مسطور از جنگلات انبوه است که داراى ذخایر مهم در ختان صنوبر وکاج و منبع بزرگ درآمد مردم محل است. 15 شیعه (شیعه اثنی عشری و اسماعیلی) می باشند.حدود هندووسیک و 20/000150 خانواده یهودی نیز در این کشور زندگی می کنند. مساحت آن را در منابع مختف بین 620 تا 700 هزار کیلومتر مربع ذکر کرده اند، اما 225، 652 کیلومتر مربع مساحت داشته و چهلمین کشور جهان به شمار می آید.

جمهوری افغانستان، که در حال حاضر دولت موقت منتخب اجلاس بن اداره آن را به ریاست «حامد کرزای» برعهده دارد، در سال 1997 م 20/838/000 نفر جمعیت داشته است، و از این نظر چهل و هفتمین کشور جهان محسوب می گردد. این دو نشانه دو برهان از جانب پروردگار تو است که باید به سوی فرعون و سران کشور او ببری. این کوهها بیش از نیمی از سرزمین افغانستان را فراگرفته، و برای شهرهای «کابل»، «قندهار» و«هرات» ارزش استراتژیکی مهمی ایجاد کرده است.کوههای قدر به طرف مغرب امتداد می یابند، از ارتفاع آن کاسته می شود و در نزدیکی مرزهای ایران تبدیل به کوهها و تپه های کم ارتفاع می گردند.در ادرتفاعات هند و کش همواره برف وجود دارد.

علاوه بر این تا قبل از کشف راههای آبی در قرون جدید و سپس توسعه راههای هوایی، خط مسیر بازرگانی شرق و غرب، از دشت شمالی آن عبور می کرد، محل عبور کاروانهای جاده ابریشم از این سرزمین بوده که عموما ازطریق قندهار به هند و از طریق بلخ به چین می رفت.پس از کشف راههای آبی و سپس توسعه راههای هوایی، افغانستان مانند سایر سرزمین های آسیای مرکزی، تبدیل به منطقه ای بن بست شد و گذر هیچ بیگانه ای به آنجا نیفتاد.

بقیه شهرها جمعیت اندکی داشته و با چهره سازی روستایی مانند و حتی ظاهر یک شهر را نیز ندارند.%16/5 در شهر و %73/7 در حدود 20/000 روستا ساکن هستند و %8/6 بقیه نیز زندگی عشایری (چادر نشین) دارند؛ و به دلیل اینکه حدود 17 میلیون افغانی در خارج از شهرها زندگی می کنند، اساس جامعه در این کشور « ده » می باشد.متوسط طول عمر 41/5 سال، و امید به زندگی 41 سال و نرخ مرگ و میر کودکان بین 182 تا 200 در هر 1000 نفر کودک است. وجود کوه بیستون در کنار این هتل چشن هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

مقصد آن بود که دیوار مستحکمی بین مرزهای استعماری شرق و غرب وجود داشته باشد؛ حتی در منطقة شمال غربی آن «تنگه واخان» (خیبر) را ضمیمه خاک افغانستان نگاه داشتند تا بین «هند» که تحت استعمار «انگلیس» بود، با «آسیای مرکزی» که در تصرف «روسیه» قرار گرفت؛ فاصله و جدایی بیندازد. بزمان در 110 کیلومتری شمال غرب ایرانشهر و جنوب غربی قله تفتان واقع شده که ارتفاع آن از سطح دریا سه هزار و 503 متر است ولی نسبت به اراضی پیرامونی دو هزار و 100متر ارتفاع دارد. کوه هاى هندوکش در وسط کشور با طول شش صدکیلو متر و بلنداى سه تا پنج هزار متر واقع شده که از دره هریرود در غرب کشور بسوى شرق تا سطح مرتفع پامیر ادامه مى یابد.

قطعات آذرآوارى در اندازه هاى متفاوت از بسیار بزرگ تا ریز یا به صورت خاکستر مى باشند. چشمه هاى آب گرم از جمله ویژگى هاى هیدرولوژیکى و سیماهاى زمین گرمایى هستند که در بسیارى مناطق آتشفشانى نظیر دماوند و سبلان دیده مى شوند. البته بلندترین کوههای سیاره زمین در مقایسه با کوههای موجود در منظومه شمسی بسیار کوچک هستند. را که دستور به مهاجرت برای تفقه در دین و آشنایی با معارف الهی است، جامعه عمل می پوشاند. افغانستان سرزمینی کوهستانی و محاط بر خشکی است، و جز «اردن هاشمی» تنها کشور خاورمیانه محسوب می شود که به «دریا» راه ندارد.

این رودخانه در شمال شرق آسیا قرار دارد جایی نزدیک ساحل دریا که مرز بین روسیه و کرهٔ شمالی است، درست در جنوب دریاچهٔ خاسان. بنابراين، جاي اين پرسش هست که چرا مشرکان مکه، در جريان جنگ احد، از شمال وارد اين شهر شدند نه از جنوب; يعني قبا؟ 4- کابل رود: از کوههای شرقی سرچشمه گرفته از وسط دو شهر مهم «کابل» و «جلال آباد» عبور کرده وارد خاک پاکستان می شود و به رود «سند» می ریزد.

اَچین: ولسوالی اچین یکى از مناطق دور افتاده ننگرهار است که در جنوب شرق شهر جلال آباد قرار گرفته است. البته در آغاز برای دفع نیروهای آسیب رسان و بیماری زا و بی اثر کردن آنها دانه های فروزه و مهره های گوناگون از شاخ جانوران و گوش ماهی به گردن خود می آویختند و یا بصورت دستبند مورد استفاده قرار می دادند . اَوِستا رشته کوه البرز را جایگاه آغاز خلقت و مکان نزول وحی و جایگاه پل صراط و جایگاه آرامش و ستایش جمشید و هوشنگ و فرزندانش می داند. به دوستان پیشنهاد می کنم برای تفریح حتما به خورگو هم بیایند هر جند خورگو طرفدارای خاص خودشو داره و نیاز به تعریف نداره!

پیش بینی می گردد با بازگشت مهاجران افغانی از آسیا (به خصوص پاکستان ، ایران و امارات) و اروپا (به ویژه آلمان، فرانسه) و آمریکا و استرالیا، جمعیت کشور در سال 2004 به حدود 28 میلیون نفر بالغ گردد.رشد جمعیت %2/3 بوده و تراکم جمعیت حدود 31/9 نفر در هر کیلومتر مربع است. حتی در تابستان ها نیز قله ها و یخچال ها پر برف است.در میان ارتفاعات هند و کش،دره های عمیق و خوش آب و هوا و حاصلخیزی وجود دارد که محیط مساعدی برای پرورش دام و تولید میوه است.افغانستان سرزمین افراط و تفریط است کوهها سر به فلک کشیده و دره ها عمیق، باران های بهاری و تابستان های خشک، زمستان های بسیار سرد و تابستان های گرم، ارتفاعات پوشیده از برف در طول سال و سرزمین های پست و خشک وسوزان.این افراط و تفریط در زندگی اجتماعی نیز وجود دارد.سرزمین افغانستان در طول تاریخ گلوگاه تهاجم به هند بوده است؛ جنگجویان بسیاری چون «اسکندر مقدونی»، «محمود غزنوی»، «تیمور گورکانی»، «نادر شاه افشار»، از پیچ و خم کوهها و دره های این کشور خود را به هندوستان رسانده اند.

در طول تاریخ افراد بسیاری به دنبال یافتن کشتی نوح بودند اما هیچ یک موفقیتی کسب نکردند تا اینکه این کشتی در سال 1959 در طی یک عکس برداری هوایی به صورت اتفاقی پیدا شد و توجه مردم جهان را به خود جلب کرد. در حال حاضر، به دلیل قرار گرفتن در مرز با «آسیای میانه» و اهمیت انتقال منابع زیرزمینی این کشورها به دنیا از خاک افغانستان، همجواری با ایران و حالت تخاصم ایالات متحده امریکا با آن؛ تولید بیش از یک دوم مواد مخدر جهان در آن و سند پیروزی دیپلماسی سیاسی و نظامی امریکا و جورجبوش پسر در آغاز قرن بیست و یکم و اراده جهانی برای بازسازی آن، طرف توجه محافل بینالمللی و دولتهای همسایه قرار دارد؛ اما آرام آرام این حساسیتها کاسته شده و تنها نقشی محدود در منطقه به آن واگذار میگردد.

در مسیر جنوبی، آبشاری وجود دارد که همه سال یخ زدهاست و تنها در تابستانهای بسیار گرم، جاری میشود که به همین دلیل به آن آبشار یخی گفته میشود. می خواهم آن را پوشیده دارم تا هر که به موجب آنچه می کوشد جزا یابد». نزدیک رفت تا مقداری از آن گرما را نزد همسرش ببرد، اما هر بار از هجوم نهیب آتش به عقب رفت. درکشورما که سرسبزى وشادابى آن به سخاوت طبیعت بستگى دارد، آب از اهمیت سرنوشت سازى برخورداراست.

به دلیل ارتفاع زیاد کوهها و کاهش نسبتاً سریع ارتفاع کوهها، سرعت آب ها بسیار زیاد است و به همین جهت برای تولیدانرژی برق مناسب است. ارتفاع بلندترین قله در این رشته کوه 5609 متر می باشد و متعلق به قله دماوند است. در رشته کوه هیمالیا ۱۴ قله وجود دارد که ارتفاع هر یک از آنها بیش از هشت هزار متر است و اورست بلندترینِ آنهاست. واحد پول: افغانی (AF) و هر صد هزار افغانی معادل یک لک می باشد. نوشته است که جودی کوهی در سرزمین باسورین (این موضع و دو موضع دیگر، بازبدی’ و باقردی’، هر سه یک مجموعه در جزیرهاند) و جزیره ابنعمر در موصل است.

حیات انسانی وابسته به کارکرد درست ایکوسیستم یا مجموعه ای از جامعه و بوم است که واحد فعالی را در طبیعت به وجود می آورند. دستمزد معدنچیانی که روزانه به دور از خانه و کاشانهٔ شان ۱۸ ساعت کار در ناامنترین شرایط دل کوهها و با خرید خطر مرگ به جان شان، صخرهها را انفجار میدهند و از امراض مزمن تنفسی و گرده رنج میبرند، هفتهای تقریباً ۳۵۰۰ افغانی به دست می آورند.

احتمال مرگ کودکان: 1 کودک از 4 کودک افغانی . ایا این درست هست که حضرت موسی برادر خودش هارون رو بعد از این قضیه تنبیه کرد ؟ قضیه حضرت موسی که به کوه طور رفت و ۳۰ روز تبدیل به ۴۰ روز شد و قضیه سامری چیه ؟ ↑ سوره قصص، ۳۰. ↑ سوره قصص، ۲۹. ↑ سوره طه، ۱۸. ↑ نزهة القلوب، چاپ اروپا، ص۱۹۸. ↑ واقدی، المغازی، ج۱، ص۱۹۹؛ ابن سعد، الطبقات الکبری، ج۲، ص۳۶؛ بلاذری، انساب الاشراف، ج۱، ص۳۱۲ـ۳۱۱. نثر طوبی، علامه شعرانی، واژه طور، ج۲، ص ۹۴.

دیدگاهتان را بنویسید