محصول اصلی آن برنج و کیوی است

نقل خاطره اي جالب از دوران اقامت در آن حوزه از زبان خود ايشان خالي از فايده نيست: فرمودند: « زماني که در حوزه علميه ساري درس مي خواندم يکي از دوستان طلبه به نام آقاي شيخ اسماعيل شريعت گرجي به من پيشنهاد کرد که جهت ادامه تحصيل به بابل برويم زيرا استاد زبردستي در منطق در آن حوزه تدريس مي کند، به اتفاق به حوزه بابل رفتيم، اما براي وي مشکل پيش آمد که نتوانست بماند، من ماندم و از محضر آن استاد منطق استفاده کردم.

ولی من دنیای دیگری داشتم که در آن سیر و سیاحت می کردم. سراسر سرزمین لرستان به داشتن قدمتی بالا و تاریخی بسیار غنی و فرهنگی اصیل شهره است اما در این میان کوهدشت یکی از شهرهایی است که آثار این قدمت و دیرینگی به وفور در آن یافت می شود. این کوه ها مشرف به دشت های وسیع سیمره بوده که بسیار عمیق است، اما به مدد حضور شرکت های استخراجی نفت جاده ای برای دسترسی به آن احداث شده است. هوایی به غایت مطبوع را هم که به جادوی دره سرطرهان اضافه کنید، دل کندن از این بهشت بسیار سخت تر خواهد بود.

دارد ( بسیار جزیی). این رشته کوه قلههای متعددی دارد که اغلب در بخش مرکزی قرار دارند. همایش چار اویماق در صعود به قله کوه بابا بمناسبت سوم خرداد روز آزاد سازی خرمشهر با حضور رزمندگان جان بر کف بی ادعا ، نماینده مردم چار اویماق در مجلس شورای اسلامی ، رییس اداره ورزش و جوانان ، هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی چار اویماق ، تیم امداد و نجات کوهستان هلال احمر ، دبیر و مسوول کمیته آموزش هیات کوهنوردی استان ، نیروی انتظامی ، اورژانس و سایر سازمانها و نهادها و ارکان ها شهر ستان چار اویماق که در پوشش این همکاری داشتند همچنین باشگاهها و کوهنوردان استان که در این همایش شرکت داشتند برگزار گردید.

در هیات نمایندگی، عملیات تعیین حدود و نشانه گذاری مرزی را از محل برخورد رودهای ارس و قرسو آغاز کردند و تا اواسط سال ۱۳۱۳ در کوه دالانپر، یعنی در نقطه مرزی مشترک میان ایران، ترکیه و عراق، پایان دادند. پنجشیر معدن زغال سنگ خوبی نیز دارد که با سرمایه گذاری اندک می تواند مورد بهره برداری قرار گرفته و در تقویت اقتصاد روستایی و ملی ممد واقع گردد. اگر به کاوش های باستان شناسانه علاقمندید و یا به دنبال مقاصدی زیبا و منحصربفرد برای طبیعت گردی هستید و یا آب و هوایی مطبوع را جستجو می کنید، کوهدشت مقصد مناسبی برای شماست.

فصل 12 بند1: زاد سپرم فصل 7 بند 1و2. برای اطلاع بیشتر رجوع کنید به یشتها ج 2 ص 308 و حاشیه ص 324 و یادداشتهای گاتاها ص 158 و PAHLAVI TEXTES ص 29و 34و 174و 175)صوفیان در توصیف این کلمه آورده اند: «جوانمردان طریقت و ارباب معرفت سری دیگر گفته اند در معنی “ق”. پس ریشه این کلمه نیز یک کلمه ی فارسی اصیل است. قلعه اما تقریبا تخریب شده است ولی ضلع شمالی آن تا حدودی سالم تر است ولی حدود آن و طول و عرض قلعه کاملا مشخص است. یکی از روش های اندازه گیری مواد معدنی یعنی نمک در معدن این است که منطقه و محدوده معدن را به چند قسمت تقسیم کنیم سپس طول و عرض و ارتفاع را محاسبه و با وزن حجمی نمک و .. ظرفیت حدودی نمک را بدست خواهیم آورد.

دره ای که قرن هاست محل زندگی اقوام مختلف بوده است. جزیره هرمز جذاب است. با سپنجا همراه باشید، در ادامه با جزیره هرمز و کوه الهه نمک آن بیشتر اشنا می شویم. به نظر می رسد سرخ دم لکی پایتخت پادشاهی به نام ال پی بوده اما سرخ دم لری در واقع یک پرستشگاه بوده است. از بمباران های مکرر متوجه شدم که این بمباران حمله ی وسیعی را در پی خواهد داشت.

این رشتهکوه به امتداد سلسله جبال هیمالیا از نواحی پامیر داخل افغانستان میباشد که از جنوب بدخشان گذشته در دره بامیان که شروع کوه دیگری است بنام کوه بابا، ختم میگردد. اکثر البرز مرکزی از خط الراسهای موازی و بسیار طولانی که به موازات ساحل دریای مازندران (شرقی-غربی) امتداد یافته اند تشکیل شده است. نیروهای احمدشاه مسعود با تصرف پشغور حدود ۶۰۰ نفر از نیروهای دولتی را به اسارت درآوردند، که اکثر آن اسرا در اثر حملهٔ نیروهای ارتش سرخ جان باختند. از داماد ايشان آيت الله فاضل نقل شده که آيت الله کوهستاني کتاب « معالم الاصول» را نزد پدرم مرحوم آيت الله حاج شيخ نجفعلي فاضل استرآبادي در مشهد خواند و ظاهراً قسمتي از « شرح لمعه » را نزد عالم فاضل شيخ شعبان حجتي تلمّذ کرد.

» استادان ايشان در آن حوزه مشخص نشد، آيت الله فاضل داماد ايشان مي گويد: يکي از اساتيد وي در حوزه بابل آقاي شيخ عبدالحسين شاهي جمناني فقيهي بوده است. کتاب « شمسيه» در منطق را نزد عالم فاضل شيخ احمد رحماني خليلي خواند. آفتابنیوز : لیندسی گراهام و مایک واتز دو سناتور آمریکایی در تماس تیلفنی با احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان از تلاش های وی اعلام حمایت کردند. احمد بن داوود دینوری، الاخبار الطوال، ج۱، ص ۱، چاپ عبدالمنعم عامر، قاهره ۱۹۶۰، چاپ افست قم ۱۳۶۸ ش. اما بسيار سخاوتمند بود و به فقرا و مستمندان رسيدگي مي کرد و در برآوردن حوائج آنان مي کوشيد.

خود، ساده زندگي مي کرد و لباس کرباس بر تن مي نمود و در پاسخ آنان که به وي اعتراض مي کردند که چرا از لباس بهتري استفاده نمي کني و بيشتر به خود نمي رسي مي گفت: فرزندم مشغول تحصيل است بايد طوري زندگي کنم که بتوانم مخارج تحصيل او را فراهم کنم. قبل از جنگ پیامبر اصحاب را جمع نمود و قصد خود را مبنی بر عدم خروج از مدینه و جنگ شهری اعلام داشت؛ ولی بسیاری از مسلمانان که در جنگ بدر حضور نداشتند و میخواستند غیبت خود را در آن روز تلافی کنند، گفتند: یا رسول اللّه ما را برای جنگ با دشمن از شهر بیرون ببر تا خیال نکنند که ما از آنها ترسیدیم یا از روی ضعف و ناتوانی در شهر ماندیم.

آن مادر فداکار آن قدر در جهت تحصيل و رشد علمي فرزندش اهتمام ورزيد که يک بار ناچار شد مقداري از زمين هاي مزروعي خود را بفروشد و هزينه زندگي اش را تأمين کند. جالب است بدانید که آثار نامبرده، فقط بخشی از 170 اثر شناساییشده در محوطه تاریخی شهر بیستون هستند که 100 عدد از آنها در فهرست آثار تاریخی و ملی به ثبت رسیدهاند. حوضهای طبیعی و منحصر به فرد قله شاه فولادی، بلندترین نقطه سلسله کوه های بابا، برای هر بیننده و سیاحی، مایه لذت، تعجب و تحیر است. همهی افکار لوییس برای خودش خیلی مهماند و هر زمان که حرفی برای گفتن دارد، کلمهها و حرفهایش توی شکمش مدام غلغل میکنند و وول میخورند.

تنگه ای با صخره های بلند و گاه ترسناک که تا 200 متر ارتفاع دارند. دیوارهای صخره ها به مرور زمان و بر اثر فرسایش شکل و شمایل خاصی پیدا کرده اند و گاه به حالت پله پله در آمده اند لابه لای این صخره های هزاررنگ درختانی زیبا همانند بلوط، چنار، انجیر وحشی و گلابی کوهی بر لب رودخانه روییده اند و سرسبزی از سر و روی صخره ها بالا می رود. بلندترین و چشم نوازترین آبشار تنگه به آبشار شیرز شهره است و با غرور و طراوت از بلندای صخره خود را به زمین می کوبد.

وقتی غزنی را آبیاری کرد به جانب غرب دروازه کهنه شهر یا شوسه قندهار متوازی به طرف جنوب به جانب آب ایستاده مقر پیش می رود و در آب ایستاده مقر می ریزد . رمیشگان یکی از بخش های شهرستان کوهدشت است که بلندترین و مرتفع ترین ارتفاعات آن کوه های ویزنهار یا وزنیار است. تعدادی دیگر نیز به پنجشیر فرار کرده و امید داشتند که این دره، مرکز سنتی مجاهدین تاجیک، در برابر حمله طالبان مقاومت کند.

دیگر شگفتی تنگه مناره سنگی آن است. غار پل خدا در منطقه ی دیدنی تنگه ی شیرز درست در مرز استان های کرمانشاه، ایلام و لرستان واقع شده است. گیل محله ، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. قسمتي از کتاب « قوانين» را نزد فقيه بزرگ آيت الله آقا خضر اشرفي تلمذ کرد، گو اين که قسمتي از فقه يا اصول را از محضر علمي آيت الله حاج سيد محسن نبوي اشرفي نيز بهره برده است. ارتفاع این کوه آتشفشانی در حدود ۳۳۵۰ متر است و قدمت نخستین فوران آن به بیش از ۳۵۰۰ سال پیش باز میگردد.

فعالیت ماگمایی (ماگماتیسم) یعنی فرایند تشکیل و حرکت ماگما و تبدیل آن به سنگ آذرین خود شامل دو بخش است: فعالیت ژرفتودهای (پلوتونیسم) و فعالیت آتشفشانی (ولکانیسم). روزي ايشان به مناسبتي درباره چگونگي دوران تحصيل چنين فرمود:« در مشهد درس حاج آقا حسين قمي مي رفتم، خيلي روان و ساده مطالب را بيان مي فرمود، با خود گفتم:ايشان که درس خصوصي براي ما نمي گذارد پس خوب است که ديگر درسش را ادامه ندهم. اگر جاده کوهدشت به اسلام آباد غرب را پیش رو بگیرید و به سمت دهستان بلوران بروید، چشمتان به دامنه های چشم نواز زاگرس و دشت های وسیع در مجاورت جنگ های بلوط کهنسال بلوران خواهد افتاد که با آب و هوایی مفرح تفرجگاه بسیاری از مردمان منطقه است.

پل سی پله بر روی رودخانه سیمره ساخته شده و بر طبق یافته های باستان شناسی متعلق به دوران ساسانی است. سرطرهان علاوه بر طبیعتی بی نظیر و چشم نواز و آب وهوایی مطبوع از قدمت بالایی برخوردار است بر طبق یافته باستان شناسان چند تپه باستانی ارزشمند متعلق به هزاره های قبل از میلاد در این منطقه واقع شده است که در طی حفاری های صورت گرفته در آن ها تعدادی آثار سفالی و یک بت ایلامی به دست آمده است. حملهی اسکندر مقدونی در ۲۸۰سال پیش از میلاد.

دیدگاهتان را بنویسید