مجموعه بیستون کرمانشاه ، راهنمای بازدید- جاهای دیدنی کرمانشاه – سفر در ایران

اگر دولت طرح حفرکانال این پروژ آبرسانی را سر دست گیرد یک کمک شایان برای زمین داران قریه تاواخ و عنابه خواهد بود و بخاطری که در این ساحه بیشتر از یک هزار هکتار زمین زراعتی زیر کشت دو فصله و قریب 2500 هکتار زمین بایر که در این ساحه وجود دارد زیرکشت خواهد رفت. ننگرهار یکی از ولایتهایی است که بستر مناسب برای کشت و پرورش نخلستانهای خرماست و امسال در ۶٧ جریب زمین، ۱۵۰ تُن خرما تولید کرده است.

در هر سه مورد، استراتژی مسعود عبارت است از عقب نشینی به درههای مجاور و پراکنده ساختن شورویها، سپس باز پس گرفتن مواضع از دست رفته یکی پس از دیگری، به ویژه هنگامی که این مواضع به ارتش دولتی واگذار شد. حالا اگر دوست دارید یک کوهنوردی سبک انجام دهید و در بالای قله، نمایی کامل از شهر اصفهان ببینید میتوانید در هر ساعتی از شبانهروز، از مسیرهای مشخص شده، از این کوه بالا بروید. خطر واژهای جداییناپذیر از اورست است و باید بدانید که هر چقدر هم که تدابیر امنیتی اندیشیده شود، بازهم احتمال خطر به صفر نمیرسد. آرنت از سن 38 سالگی کوهنوردی را آغاز کرد و تا به امروزه 36 صعود مهم و عمده را در کارنامه خود به ثبت رسانده که قله اورست و K2 نیز جزو آنها هستند.

۱۵. پیتر هیلاری، فرزند سر ادموند هیلاری، در سال ۱۹۹۰ به قلهی اورست صعود کرد و او و پدرش به اولین پدر و پسری تبدیل شدند که به قلهی اورست صعود کردهاند. فتح قله اورست تا چه حد خطرناک است؟ آلن آرنت معتقد است که “صعود به قله اوست، آزمایشی برای سنجش میزان آمادگی جسمانی و روحی فرد است”. چه مقدار آمادگی جسمانی ضروری است؟ در مورد زمینلرزههای اخیر نپال چطور که زمینشناسان معتقد هستند تقریبا سه سانتیمتر از ارتفاع کوه کاسته است؟ سال بعد لو همراه با آنان بهعنوان عضوی از گروه اکتشافی سال ۱۹۵۲به مقصد چو اویو راهی نپال شد؛ هدف لو از این سفر بررسی فیزیولوژی این کوه و میزان جریان اکسیژن در آن بود.

در ۲۸ مه آلفرد گریگوری و شرپایی(راهنمایان کوهنوردی در تبت) به نام آنگ نیما که بارهای سنگین را حمل میکردند، همراه با هیلاری و تنسینگ بهعنوان گروه پشتیبان آن دو به سمت قله حرکت کردند. جورج لو در ۱۹۵۳ بهعنوان عضوی از سفر اکتشافی کوه اورست بریتانیا به رهبری جان هانت برگزیده شد. ۱۲. کوه اورست در اثر زلزلهای که در سال ۲۰۱۵ در نپال رخ داد، ۲/۵ سانتیمتر کوچکتر شد. گانش پراساد بهاتا، مدیر کل دفتر نقشهبرداری نپال که ناظر بر پروژهی اندازهگیری نپال است، گفت: ما توانایی کافی برای انجام این کار را داریم. آنچه ما تحول اجتماعی می خوانیم در حقیقت مجموع تغییراتی است که در طی یک مدت زمان به صورت پیهم در ساختارهای یک جامعه پدید می آیند.

اکنون، نقشهبرداران یک گیرندهی متعلق به سیستم موقعیتیابی جهانی را به مدت یک ساعت روی یخ قله قرار میدهند و با استفاده از ریاضیات، ارتفاع دریا را با استفاده از دادههای ماهوارهای و اندازهگیری گرانش در پایه محاسبه میکنند. اکنون، برای نخستین بار، ناظران نپالی محدودیتهایی برای مداخلهی نیروهای خارجی تعیین کرده و تیمی را به قله اعزام میکنند تا خودشان ابهامات موجود را روشن کنند. ۱۳. در سال ۲۰۰۵ یک زوج نپالی اولین ازدواج در اورست را در قلهی کوه به ثبت رساندند. معمولا، اندازهگیریها بدون حضور کارشناسان نپالی انجام میشد که یکی از کشورهای مالک اورست و یکی از فقیرترین کشورهای آسیا است.

ایرانیان هم از صعود به اورست غافل نماندند ، در 15 اکتبر سال 1990 میلادی، هومن آپرین، فرد ایرانی-آمریکایی تبار اولین ایرانی بود که اورست را فتح کرد. این دو کوهنورد توانستند برای نخستینبار به قله اورست صعود کنند و رکوردی جهانی به ثبت برسانند. البته بزگترین خطر برای کوهنوردانی که قصد صعود به قله اورست را دارند آماده نبودن و بیتجربگی است. چطور برای صعود به اورست برنامهریزی کنیم؟

ارتفاع کوه اورست چقدر است؟ کوه بابا، در میان هندوکش و فیروزکوه واقع شده است که توسط دره بامیان و غوربند از هندوکش و کوتل آق صراط از فیروزکوه جدا میشود. مسیر صعود در ابتدا از میان چند باغ (نخلستان) گذشته، بعد از طی حدود یک ساعت به شیبهای اصلی صعود رسیدیم که دارای چشمه آبی بود. منظره ی شگفت انگیزی بود، آبی دل انگیز، رنگ سفید برف های دست نخورده و قلوه سنگ ها و صخره ها اورست، شاید به دردسرش می ارزید. بین سالهای 1921 تا 1999 و در 1169 صعود به قله اورست، 170 نفر جان خود را از دست دادهاند اما خوشبختانه در قرن اخیر با وجود افزایش 5 برابری تعداد سفرهای صعودی به اورست، میزان مرگومیر کاهش چشمگیری داشته است.

بین سالهای 2000 تا 2015 و طی 5832 صعود انجام گرفته به قله اورست، 112 مورد مرگ گزارش شده است. در این سفرارل رایدیفورد و ادموند کادر نخستین صعود را به قله کوه ۷۴۲۴متری کامت در ناحیه گارهوال هند انجام دادند و درنتیجه آن دو جایگاه در اکتشاف سال ۱۹۵۱ اورست از سوی بریتانیا، به نیوزیلند اختصاص داده شد؛ دو جایگاهی که در اختیار هیلاری و رایدیفورد قرار گرفت. این امر در حالی بود که ۴ قربانی دیگر از هند، امریکا، نپال و استرالیا نیز در طی یک هفته از قربانیان کوه اورست بودند. علاوه بر علم، پای غرور ملی نپال هم در میان است.

علاوه بر کوهنوردان، ارتفاع دقیق کوه برای غرور ملی نپال هم اهمیت زیادی دارد. جوّ آن شامل ۹۵ درصد دی اکسید کربن، ۳ درصد نیتروژن، ۱٫۶ درصد آرگون و فقط مقدار ناچیز اکسیژن و آب وجود دارد. از نشیب های شمالی آن دریاهای بلخاب و کندز. کوهستان پرصلابتی که اعماق آسمانِ لایتناهی را شکافته و قله های نامحدودش در مهی طولانی و سرد گم شده است. از کجا معلوم شاید یکی از میان ما روزی بخواهد جشن ازدواجش را روی دامنه های سرد و پربرف یک کوه زیبا برگزار کند، بالاخره هیچ کس از فردای خودش خبر ندارد.

در این میان یکی میگوید خوب، باشد، هزارهگی حرف نمیزنیم با چشمان بادامی و بینیمان چه کنیم؟ شرکتهای مختلفی برای این منظور تاسیس شدهاند که کوهنوردان میتوانند طبق اولویتبندی خود از میان آنها یکی را انتخاب نمایند. ج: حکمتیار، میاطفیل (رهبر جماعت اسلامی پاکستان) و پاکستان این (کنفدراسیون افغنستان- پاکستان) یکی از اهداف شان بود. گرچه این نظر را پذیرفته که محل درگیری غرب رمات بوده نه شرق آن. ازسمت شمال بوسیله گردنه آتشگاه به جاده چالوس ، ازسمت غرب توسط ارتفاعات روستای آتشگاه ( قديمي ترين روستاي كرج ) به روستای برغان ،ازسمت شرق بوسیله گردنه سیا کلان به قله عظیمیه (بیجی کوه) واز سمت جنوب بوسیله شهرک های بهارستان ،باغستان و گوهردشت به شهر کرج متصل می باشد.

زاگرس در منتهی الیه جنوب جغرافیایی اصفهان که از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوه های تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرک ها و مجتمع های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن محدود می گردد. آیا میدانید چه تعداد قله بالای ۳ و ۴ هزار متری در جای جای این کشور از شرق و غرب، از جنوب و شمال و یا در مرکز آن قرار دارد؟

در میان آنها تعداد زیادی کشته شدند. آقای شرپا معتقد است که تغییر موضع چین در واکنش به کاهش تعداد کوهنوردانی که از سمت تبت به سمت کوه میروند، اتفاق افتاد. برخی دیگر از افراد نیز بدون کمکگرفتن از این شرکتها، اقدام به سفر میکنند که در این صورت باز هم هزینهای در قبال مجوز، هزینه حمل و نقل، تجهیزات و دستمزدی مشخص برای راهنمایان محلی که شرپا نام دارند از آنها دریافت می شود.

قریش برای دستیابی به این اهداف، لشکری سههزار نفری فراهم کرد و با تجهیزات کامل به میدان آمد. در این غار نیز پس از کاوشهای انجام شده، آثاری از حضور انسان در دوران پارینهسنگی به چشم میخورد؛ اما با این تفاوت که بر خلاف غار خر، در غار مر تاریک به جز آثار دوران پارینهسنگی، آثار دیگری به چشم نمیخورد. حدود 60 سال بعد از هیلاری و نورگی، هزاران نفر از کوهنوردان، موفق به کسب این افتخار شدند اما همچنان تعدادی از این افراد در راه فتح قله، جان خود را از دست میدهند.

همچنین در آوریل سال 2015، نوزده نفر از کوهنوردان در اثر زلزله 7/8 ریشتری که در فاصله 200 متری نپال اتفاق افتاد زیر بهمن مانده و جان خود را از دست دادند. هرقدر عبداللّه بن جبیر دستور پیامبر(ص) را متذکّر شد، جز عدّه کمى که عددشان حدود ده نفر بود، در جایگاه حسّاس خود نایستادند. مطهّر بن طاهر مقدسی، البدء و التاریخ، ج۱، ص۳۰۳-۳۰۵، چاپ کلمان هوار، پاریس۱۸۹۹. از شهدای برجسته این نبرد، حمزه بن عبدالمطلب(ع) عموی پیامبر اسلام(ص) بوده و خود آن حضرت نیز از مجروحان این جنگ بود. پس از روایات چنین برمى آید که خداوند دعاى آنان را مستجاب خواهد نمود و این عده جزء نفرى خواهند بود که در روز اول ظهور با یوسف فاطمه، علیه السلام، بیعت مى کنند و در دولت حقه فرمان روایان روى زمین به امر آن حضرت خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید