لیستی از قویترین و بزرگترین آتشفشان ها در دنیا – تکراتو

2 عدد شلوار جین به همراه 2 ژاکت پشمی (ترجیحاً یکی سبک وزن و دیگری سنگین وزن). کیسه خواب سنگین (لازم به ذکر است می توان با خود کیسه خواب های سبک به همراه برده و از Base Camp ها پتو تهیه نمود). ساعت مچی به همراه قابلیت زنگ بیداری. کوه ماترهورن یکی از بلندترین کوه های رشته کوه آلپ و از زیباترین کوه های جهان به ۴۴۷۸ متر است. در ادامه به معرفی چندی از زیباترین کوه های جهان می پردازیم. کوه آسینی بوین در کشور کانادا یکی از زیباترین کوه های جهان و همچنین کانادا است. یک پنجم کل جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل میدهند.

این منطقه با 14 کشور هم مرز بوده و در کنار سه اقیانوس ساحلی قرار دارد: منطقهی شمالگان، اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام. رمزگشایی او از خط میخی، باعث شد، تا خطوط عیلامی و بابلی نیز در مطالعات آشورشناسی مورد بررسی و رمزگشایی قرار گیرند. این کشور با ایالات متحده هم مرز بوده و طولانیترین خط ساحلی در جهان را دارد. این منطقه دارای قله هایی با ارتفاع بالای 3500 متر است و در شمال غربی البرز مرکزی در نزدیکی دریای مازندران قرار گرفته.

در سمت شمال این کوه صخره بسیار صافی وجود دارد که در اصطلاح به آن “murder wall یا همان دیوار قاتل” میگویند. سپس ۶۰ میلیون سال پیش، صفحهی تکتونیکی (Tectonic Plate) هند شروع به حرکت به سوی شمال کرد و به سوی صفحهی اوراسیا رفت. Pembra Dorji رکورد صعود به قله را به نام خود ثبت کرد اما Slovenian Davo Karničar کسی بود که قصد داشت رکورد بازگشت از قله را به نام خود ثبت کند. ماداگاسکار بعد از گرینلند، گینهنو و برونئو چهارمین جزیره بزرگ جهان است که سطح بسیار بزرگی از آن با جنگلهای سبز پوشیده شده بود، اما پس از بهرهبرداری تجاری از جنگلها و استفاده از برخی تکنیکهای کشاورزی باعث فرسایش خاک شد و رنگ آن به قرمز تغییر کرد.

این افراد اگر با استناد به دروغهای تاریخی چیزهایی در رابطه با واقعه منطقه افشار شنیدهاند، من خودم در همان تاریخ در آنجا حضور داشتم و حوادث را برای دنیا گزارش کردهام و به زودی و در سالگرد احمد شاه مسعود واقعیت های ماجرا را برای اولین بار تشریح خواهم کرد. اولین قدم در پیش بینى فوران هاى آتشفشانى، زیرنظر گرفتن و پایش این آتشفشان ها است. کوه صفه با ارتفاع 2 هزار و 257 متر یکی از تفرجگاههای اصلی مردم اصفهان بهشمار میآید که در جنوب این کلانشهر واقع شده است. از زمان کشف اورست تا به امروز که جمعیت دنیا نزدیک به 8 میلیارد نفر است، تنها نزدیک به پنج هزار نفر به اورست صعود کردند که در میان آن ها، نزدیک به 250 نفر جان خود را از دست دادند.

در ارتفاع بیش از پنج هزار متر هیچگونه گیاهی رشد نمی کند. متن پارسی باستان در 414 سطر و پنج ستون است. آزمایش کوه آتشفشان یکی از اولین آزمایش هایی است که همه افراد در دوران مدرسه در درس علوم پایه ششم تجربه می کنند. ساگارتاما و کومولانگما به ترتیب نام های نپالی و تبتی کوه اورست هستند که به معنای “سر آسمان” و “مادر مقدس” می باشند. از 65 سال پیش تاکنون بیش از 8000 بار مردم به اورست صعود کرده اند و در میان آن ها، افرادی هم هستند که رکوردهای جهانی را به نام خود ثبت کردند.

حقیقتی که در رابطه با اورست وجود دارد این است که از هر ۱۰۰نفری که قصد صعود به قله اورست را دارند، چهار نفر جان خود را از دست می دهند. او کسی بود که توانست مسیری جدید از کوه “آمادبلام” در نپال به سمت اورست کشف کرد. اما در سال 2005، دولت چین با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و امکانات، ماه ها تلاش کرد تا ارتفاع اورست را به دست بیاورد که نتیجه آن، دست یافتن به ارتفاع 8848.43 متر در بلندترین نقطه بود. همانطور که گفتیم، اولین بار در سال 1856 بود که با استفاده از تجهیزات آن زمان، ارتفاع کوه اورست را 8840 متر تخمین زده بودند.

همچنین گردشگران تور لحظه آخری جالب است بدانند تا قرن ها نام کوه اورست “چامولونگما” در میان بتبی ها و نپالی ها بود. با این اوصاف این مورد دلیلی احتمالی برای امکان فعالیت دوباره آتشفشان دماوند نخواهد بود. در این کشور، دریاچههای بسیار زیادی نیز وجود دارد که برخی از آنها از جمله اونگا و لاداگو بزرگترین دریاچههایی هستند که در اروپا میتوان یافت. قلعه حسن علی ارتفاع خیلی زیادی ندارد و در اصل تپه محسوب می شود.

همچنین ارتفاع کوه اورست در سال 2015 بخاطر زلزله ای که در نپال رخ داد، 2.5 سانتی متر کاهش یافت و علاوه بر آن، گفته می شود هرسال ارتفاع قله به طور تقریبی 2 میلیمتر افزایش می یابد. در ادامه با لحظه آخر همراه باشید تا با کوه اورست و حقایق جالب آن آشنا شوید. لازم به ذکر است کوهنوردان می بایست با خود مدارکی مانند پاسپورت، کارت های TIM که اجازه ورود به “کاتماندو” را می دهد، نقشه دقیق راه و غیره را به همراه خود ببرند.

اما در سال 1856 طرح نقشه برداری مثلثی بزرگ هند مجددا آغاز شد و آن ها توانستند قله ای با ارتفاع 8840 متر را شناسایی کنند که نام “15” را بر روی آن گذاشتند. در سال 2000، این شخص توانست با استفاده از اسنوبرد، 5 ساعته از قله به Base Camp بازگردد اما هنگامی که باز گشت، مردم با جسد یخ زده او روبرو شدند. این محوطهی تاریخی، فرهنگی و طبیعی ۲۸ اثر ثبت شده ملی دارد و در حریم آن بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده است.

یکی از دریاچهها به نام دریاچه بایکال که در سیبری قرار دارد نسبت به همهی دریاچههای دیگر در کل دنیا آب بیشتری دارد. توده های هوای سردی که از مناطق پر فشار سیبری ، به سمت جنوب حرکت می کنند در این کوهستانها متوقف می شوند و منطقه را تحت تاثیر آب و هوای کوهستانی قرار می دهند. با توجه به این شیب زیاد این کوه یکی از کشنده ترین کوه ها برای کوهنوردان است. نکته: قله اورست در صورتی بلندترین کوه جهان به حساب می آید که ارتفاعش از سطح دریا حساب شود چرا که کوه مانوکیا در هاوایی، با اندازه گیری ارتفاع از پایه، ارتفاعی 10200 متری داشته و از طرفی هم کوه کوناکی با 10000 متر ارتفاع، بلندترین قله در زیر آب به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید