قرصک پنجشیر – قسمت دوم

اگر به دره باریکه سرطرهان بروید، آثار یک دژ مستحکم مربوط به دوره ساسانیان را خواهید دید که با وجود گذشت سالیان متمادی از ساخت آن، همچنان شکوه و عظمت خود را حفظ کرده و محل قرار گیری آن مایه شگفتی هر بینندهای است. آبادی های دره پنجشیر بیک عده دهکده هائی تقسیم شده که بیشتر در دامنه های دو طرف کوه و در اراضی مرتبه دار دو طرف سواحل رودخانه قرار دارند و عموماُ اطراف آنها را باغچه های توت و تاکستان های کوچک فراگرفته و جویبارهائی که از دره های فرعی جدا شده از قرب و جوار خانه ها میگذرد.

یکی از این قلههای صخرهای، قله «نوشاخ» در منطقه «چترال» هندوکش است که در مجموع شامل 4 قله جدا با ارتفاع 7250 متری نوشاخ غربی، 7400 متری نوشاخ مرکزی، 7480 متری نوشاخ شرقی و 7492 متری نوشاخ جنوب شرقی است. در اواخر سال ۱۳۹۸ نیز باستان شناسان افغان در همکاری با اداره محلی کاپیسا توانستند پس از ۴۵ سال برای اولین بار آثار باستانی را که دو شیر با زبان بیرون از حلقوم در دوطرف پلههای سنگ حکاکی شده، در منطقه خمزرگر کشف کنند. دره های معروف پنج شیر و بدخشان در همین رشته کوه واقع شده است.

نوشاخ با 7492 متر ارتفاع ،در شمال غرب استان بدخشان و در مرز دو کشور افغانستان و پاکستان قرار دارد. جبهه غربی؛ پناهگاه سیمرغ در این مسیر قرار دارد. کارها کند پیش می رفت زمانی که من طول اول رو اشتباه صعود کردم اما خیلی زود به مسیر اصلی برگشتیم و کریستین یک صخره یخی بزرگ رو از زیر ما به سمت ابتدای دهلیز روانه کرد . قدم که در محیط تنگه بگذارید رودخانه ای زیبا درست از وسط تنگه و از پیچ و خم صخره ها به آرامی عبور کرده و خود را به سیمره می رساند. یکی از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان کوه صفه می باشد که برای مردم استان اصفهان بسیار شناخته شده می باشد.

کاپیسا به دلیل داشتن جغرافیای کوهستانی، آب فراوان، نزدیک بودن به کابل، مکانهای تفریحی و سرسبز، بسیار نزد مردم افغانستان محبوب است. در جاده ای میرویم که البرز سرفراز را مقابل خود می بینیم که به مسافرین خوش آمد می گوید، در جاده ای میرویم تا خاطره شیرین بیاوریم، با مردمی مومن، بسیار خوب و مهربان و مهمان نواز، مردمی دلاور که در طول تاریخ درخشیده اند، مردمی که بخاطر زندگی شاداب و طبیعی عمری طولانی دارند، مردمی که تحصیل کرده های بیشمار برای خدمت به جامعه ایران بزرگ هدیه کرده اند. و بعد ها یونانیان که فکر می کردند قفقاز آخر دنیاست ، بعد از کشف این سلسله کوه ، آنرا کوکازوس اندیکوس ، یعنی قفقاز هندی نام گذاری کردند ، و این نام یونانی ، بعد از قرن ها ، به شکل امروزی آن که هندوکش باشد، درامده است .

به عبارتی تفاوت اصلی ماگما و گدازه در شکل فیزیکی آن هاست. که نشان مى دهد حجه الاسلام محمد سعید به منپور، نویسنده و محقق سریال به مفسرانى رجوع کرده اند که در آثارشان از این اسامى استفاده شده است، چنانکه اسامى استفاده شده براى اصحاب کهف در فیلم با روایتى که در جلد بحارالانوار از حضرت على، علیه السلام، نقل شده تفاوت دارد، چراکه حضرت على، علیه السلام، ایشان را به نامهاى «مکسلمینا»، «میشیلینا»، «تلمیخا»، «دیرنهوس»، «مرنوس»، «ساذریوس» و «قطمیر چوپان» معرفى مى کنند، که البته تفاوت در اسامى افراد و مکان ها و یا در شرح خود داستان به برداشت هاى مختلف و یا نقل قول هاى گوناگونى برمىگردد که هر یک از مفسران به یکى از آنها استناد مى کند که به طور مثال در مورد کلمه «رقیم» در قرآن، برخى از مفسران آن را نام روستاى نزدیک غار مى دانند و برخى دیگر نام سگ اصحاب کهف و برخى نام لوح مسى و یا سنگى نصب شده در کنار غار مى دانند و برخى نام کوهى مى دانند که غار بر روى آن واقع شده و راجع به کلمه «وصید» هم یک چنین اختلاف نظرى وجود دارد که البته این قبیل اختلافات نمى تواند به حقیقت داستان و پیام هاى آن خدش هاى وارد سازد.

با توضیحات ارائه شده شایسته است مسئولان استان و دولت محترم نگاه ویژه ای به شهر گلمکان داشته باشد ، زیرا توانایی خاصی جهت جذب سرمایه گذاری در صنعت توریسم دارد و سالانه هزاران نفر جهت استفاده از طبیعت زیبای آن به این شهر مراجعه می نمایند. معمولا در هفته یکی دو روز ابری و بارانی است که نوع آب و هوا این روستا آدمی را به یاد شهر ونکور در کانادا می اندازد. ولایت کاپیسا یکی از ولایات زیبای افغانستان است که در قسمت مرکزی این کشور قرار دارد و با ولایت پنجشیر در شمال، ولایت پروان در غرب و با ولایت های لغمان و کابل در جنوب همسایه است.

کوه صفه از چندین سال پیش به عنوان یک مکان تفریحی برای گذراندن اوقات و فراغت مورد توجه ساکنین این شهر قرار گرفته است. مصطفی ظاهر، مسوول اداره ملی محیط زیست، که سال گذشته در محفل افتتاح پایتخت فرهنگی سازمان سارک به بامیان آمده بود، قله شاه فولادی را اولین ساحه حفاظت شده در کشور عنوان داد. فرهاد کاوه آهنگران افزود: این نوجوان ۱۵ ساله که بر اثر سقوط از ارتفاع هشت متری از ناحیه سر، دست و پا دچار آسیب دیدگی شده بود، با تلاش امدادگران به پایین کوه منتقل و راهی بیمارستان شد.

از سوابق صعود تا قبل از کودتای سال 1357 خورشیدی در افغانستان اطلاعاتی در دست نیست، تا این که در سال 2004 یک تیم 12 نفره بینالمللی به نوشاخ صعود کردند و طبق آخرین آمار در سالهای اخیر یک تیم 2 نفره ایرانی به همراه دوستان افغانستانی خود توانستند یک صعود زمستانی را تجربه کنند. درسالهای ۴۹ و ۵۰ برای تشکیل حکومت اسلامی، با جریان مبارزات حضرت امام آشنایی پیدا کرد و از همان نوجوانی، پرچم مبارزه با طاغوت را به دست گرفت.

23-جلگه چگونه تشکیل میشود؟ این اظهارات سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در حالی مطرح میشود که طالبان واکنشی به این موضوع نشان نداده است. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ «فواد امان» معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد: مناطق شهرنو، ارباب خیل، عارف خیل، حبیب خیل، قلع صمد، زرشوی، جانبازخیل، روز خیل، بدخشی، قلعچه، قلعخون، قلع آخوند، گنجک و توغک نجراب در ولایت کاپیسا از وجود طالبان پاکسازی شده است. در حال حاضر با فراهم شدن امکاناتی نظیر رستوران، سرویس های بهداشتی، نماز خانه و امکانات رفاهی تفریحی دیگر بسیاری از خانواده ها اوقات و فراغت خود را در این مکان می گذرانند.

در مرکز افغانستان ، سلسله کوه های هندوکش Hindu Kush که از پامیر تا مرکز کشور ادامه دارد و مملکت را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می کند ، جزئی از هویت افغانستان است . اقداماتی که شهرداری این شهر برای ایمن سازی این کوه انجام داده است باعث شده تا خطرات احتمالی در کوه نوردی کاهش پیدا کند. برآورد می شود، تا اکنون حدود هزار نفر در معادن افغانستان کار می کنند.

کوه صفه با ارتفاع حدود دو هزار و 257 متر در جنوب غربی اصفهان واقع است. مساحت بدخشان بیش از ۴۷٬۴۰۳ کیلومتر مربع میباشد و جمعیت آن حدود یک میلیون نفر برآورد شده است. ولایت بدخشان با ۲۸ ولسوالی، پر ولسوالیترین ولایت افغانستان میباشد. از طرفی به دلیل نزدیکی به شهرستان خورموج، در برخی منابع با نام گنبد نمکی خورموج معرفی شده است. گنبد نمک جاشک بوشهر کجاست؟ معدنکار و معدنچی : در مفهوم به کسی گفته میشود که در معدن نمک کار میکند و البته میتوان از کارگر معدن تا مدیران و مهندسین معدن نمک تا مالک یا همان بهره بردار معدن نمک را میتوان معدنچی یا معدنکار گفت.

مراپی هر ۵ تا ۱۰ سال یکبار فوران می کند. در هر زمانی از روز می توانید از مسیر مشخص شده از این کوه بالا بروید و تمام شهر اصفهان را تماشا کنید. شهر محمودراقی در روزگار گذشته موقعیت جغرافیایی مهم و راهبردی داشت و مسیر عمده هندوکش و معبر بزرگ و با اعتبار دینی و تجارتی بین هند و باختر بشمار میرفت. در دوطرف، درههای صخرهای وجود داشت که به گفته همنوردان بوشهری مسیر صعود به ۳ بخش یا سه «خوان» تقسیم میشود. تیل پرده سر، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است.

جل اخوندمحله، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان تنکابن در استان مازندران ایران.این یکی از زیباترین روستاهای مازندران است. فلات ایران یا ایران زمین نام یک منطقهٔ گسترده جغرافیایی و زمین شناختی در قارهٔ آسیا (اورآسیای مرکزی) در نیمکره شمالی است. دامنهها و درههای البرز از تفرجگاههای مهم مردم استانهای تهران، قزوین و سمنان است.از مهمترین رودهای دامنهٔ شمالی البرز سفیدرود و دامنههای جنوبی کرج و جاجرود را میتوان نام برد.رشته کوه البرز و قلهٔ دماوند و به خصوص قارن کوه (قاف) در ناحیهٔ شمال سمنان نقش برجستهای در متون تاریخی طبرستان و افسانههای ایرانی دارند.

چرا نام این کوه صفه است؟ اله سای مرکب است از کلمه “اله” به معنای کبود و “سای” به مفهوم ساییدگی؛ در اوایل بهار سایه کوه بر زمینهایی که برف باریده است میافتد و این زمینها به صورت کبود دیده میشوند به همین دلیل، اله سای نامگذاری شده است. فرهاد کاوه آهنگران افزود: با امدادرسانی به موقع گروه امدادونجات کوهستان بانوی آسیب دیده از ناحیه پا و کمر به پایین کوه منتقل شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشان وخدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: صبح امروز درپی گزارشی از سقوط مردی ۵۰ ساله به سامانه ۱۲۵ ستاد فرماندهی این سازمان، گروههای امداد و نجات کوهستان ایستگاههای شماره ۱۲ و ۳ مستقر در کوه صفه با همراهی سرپرست این گروه به محل حادثه اعزام شدند.

این کوهستان دارای 20 قله بالای 7000 متر است و بلندترین نقطه آن قله «تریچ میر» 7706 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.صعود به قله های هندوکش نسبت به دیگر 7000 متری ها به دلیل هوای پایدار و قابل پیش بینی آسانتر است. این نقاشی ها نشانگر رویاها و روال زندگ انسان ها در چندین هزار سال پیش است. ولسوالی نجراب دارای چندین دره به نامهای درهٔ پته، درهٔ غوث، درهٔ کلان، درهٔ حضرت فرخشاه، درهٔ پچغان، افغانیه و خارجدره است.

دیدگاهتان را بنویسید