فهرست کامل رشتهکوههای جهان

از این رو، در بسیاری از محیطهای کوهستانی تلهکابین نصب میکنند، پارکهایی به سبک پارکهای شهری میسازند یا با ساخت جاده تلاش میکنند دسترسی تا نوک قله را با اتومبیل امکانپذیر کنند غافل از اینکه چنین کارهایی با فضای حاکم بر کوهنوردی مغایرت دارد. آنگاه سفارشنامه ای از محمد حسین دیانت خان دشت بیاضی برای عبدالله خان فیروزجنگ که حاکم گجرات و از نوادگان خواجه عبیدالله احرار نقشبندی و هردو از مشاهیر دوره ی جهانگیر بودند، گرفت.فیروزجنگ از طالب به گرمی استقبال کرد و او را بسیار نواخت؛ اما طالب مدت زیادی را در خدمت این سردار خونریز نماند و دوباره از گجرات به اگراه برگشت و از آنجا به لاهور رفت.

از طرف دیگر می توان گفت که ایران ناحیه ای چین خورده است که بین دو سپر قرار دارد. 3-5- واحد پل رود در طول مسیر از غرب به شرق، رسوبات مزوزوئیک تغییرات عمده ای پیدا می کنند (از حوزۀ 25 تا 28 و قسمتی از 29) و نهشته های رسوبی ژوراسیک کم کم جای خود را به صخره های سخت بازالتی کرتاسه می دهند که نمونۀ بارز آن را می توان در حوزۀ 27 و 28 (اطراف رودهای شلمان و پل رود) مشاهده کرد. تمدن روم باستان از قرن هشتم قبل از میلاد در شبه جزیره ایتالیا شکل گرفت و در کنار دریای مدیترانه و به مرکزیت شهر رم چنان گسترش پیدا کرد که در قرن اول و دوم میلادی به یکی از بزرگ ترین امپراتوری های باستان (با حدود ۲۰٪ از جمعیت آن زمان کره زمین) تبدیل گشت.

سپس تا رسیدن به قله کاذب بیستون ادامه پیدا می کند. شيب تند اين ارتفاعات به طرف درياي خزر و شيب كم آن به طرف دره شاهرود در استان گيلان است و از قله هاي مهم اين ناحيه ميتوان از درفك( دلفك)، تالشكوه و خشتچال نام برد نوشته شده توسط sAeed در سه شنبه یکم بهمن 1387 ساعت | لینک ثابت | نظر بدهید ويژگي هاي طبيعي نواحي قطبي شمالگان (ناحيه قطب شمال): پهنه اي است كه قسمت اعظم آن را اقيانوس منجمد شمالي دربرگرفته است و تنها قسمت هايي از شمال اروپا، آلاسكا، سيبري، كانادا و جزيره ي بزرگ گرينلند در داخل اين ناحيه قرار دارند.

ارتفاع اين سدكوهستاني در اكثر نقاط بيش از 1800 متر است.در نتيجه از حركت جريانهاي هوا بهويژه در جهات شمالي و جنوبي جلوگيري كرده و سبب صعود اجباري آنها ميشود كه اين امر در نهايت بارندگيهاي كوهستاني را باعث ميگردد. از همین رو، اُحُد همچون دیواری در برابر کسانی است که از سمت شام قصد ورود به مدینه را دارند و همین سبب میشود که آنان نتوانند به صورت مستقیم وارد شهر شوند؛ بلکه باید از سمت شمال غربی کوه و از کرانه وادیها به آن وارد گردند. بادهاي غربي كمتر و ضعيفتر شدهاند به گونهاي كه سيكلونهاي كمتري وارد ايران ميشود اما به سبب تابش نسبتا عمودي آفتاب دامنههاي مرتفع ، اختلاف حرارتي شديدي بين دامنه و اتمسفر مجاور بهوجود ميآيد كه سبب صعود هوا و ايجاد بارش ميشود.

ارتفاعات غربي شامل ارتفاعات تالش ، ماسوله و پشتهكوه است كه از دره رودخانه آستارا تا تنگه منجيل گسترش دارد. رشتهكوههاي شرقي استان گيلان از دره سفيدرود به طرف شرق تا ارتفاعات مازندران كشيده شدهاند و شامل ارتفاعات ديلمان ، لاهيجان ، عمارلو و خزران ميباشد. 2- زون البرز مرکزی، از سمنان تا قزوین امتداد دارد و واحد گرگان- رشت که شامل جنگل های جنوب دریای خزر است، زیرزون شمالی این بخش محسوب می شود. سنگ های این واحد، اغلب سخت و خاکزایی آنها ضعیف است و نفوذپذیری کمی دارند. نقوش برجسته حجاریشده روی سنگ یا همان کتیبهها و سنگنبشتهها، جزء مهمترین اسناد تاریخی هستند که حتماً باید مدنظر قرار بگیرند.

هرگاه نام امیرمؤمنان علی علیه السلام را می آورد، اشک در دیدگانش حلقه می زد و زمانی که از خواب بر می خاست، به شوق امیرمؤمنان بر آن حضرت درود می فرستاد و می فرمود: “السلام علیک یا امیرالمؤمنین و رحمه اللّه و برکاته”.ایشان در مجلس عزایی که در ده شب اول ماه محرم درمسجد اعظم قم بر پا می کرد، با صدای بلند گریه کرده و اشک می ریخت.

اگرچه عدهای بر این باورند که این دیواره متعلق به دوران هخامنشی میباشد اما نظریات جدید حاکی از آن است که احتمالا در دوره خسروپرویز ساسانی برای ایجاد کتیبهیا نقش برجسته آماده شده اما با سقوط و مرگ خسرو ناتمام مانده است. در فصول بارانی در قسمت های عمیق این دریاچه آب مشاهده می شود ولی در سایر مواقع به شكل مرداب و باتلاق در می آید. مساحت حوزه ی آب ریز آن 69000 كیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 300 متر است. محدوده آب گیر كامل دریاچه در مواقع پر آبی 3300 كیلومتر مربع و در مواقع كم آبی به طور متوسط 2500 كیلومتر مربع است.

روند ساختمانی کوه های بخش غربی البرز، به صورت شمال غرب- جنوب شرق و هم جهت با امتداد ساختمانی قفقاز است و روند ساختمانی بخش شرقی آن به طور کلی، شمال شرقی- جنوب غربی است. در کابینه مشیرالسلطنه افراد موجهی مانند مستوفی و مؤتمن الملک و مشیرالدوله و محتشم السلطنه هم عضویت داشتند. چراکه خداوند در قرآن مىفرماید: «بعضى خواهند گفت که عده آن اصحاب کهف، سه نفر بود و چهارمین سگ آنها و برخى دیگر از روى خیالبافى و غیبگویى مىگویند عده آنها پنج نفر بود و ششمین سگ آنها و برخى دیگر گویند هفت نفر بودند و هشتمین سگ آنها (اى رسول ما) بگو خداى من به عده آنها آگاهتر (از خلق) است که بر عدد آنها از خلق بجز افراد قلیلى که از طرف حق به وحى دانستهاند هیچ کس آگاه نیست.

در کوه قاف، هیچ آدمی زندگی نمیکند! در اصطلاح محلی پوشش گیاهی را جاز می نامند و انبوهی و كثرت آن را موریان می گویند. و باز میگوید: من تعدادی از مسائل فقهی و کلامی را که سید آنها را از فخرالدین، فرزند علامه پرسید و جوابهایی که به آن سوالات داده شده را دیدم.پروفسور هانری کربن در مقدمه رصین و وزینش بر جامع الاسرار سید حیدر آملی مینویسد: سید حیدر آملی یکی از بزرگترین متفکران مذهب شیعه است که به سال ۷۲۰ هجری متولد شده.او یکی از ارکان فلسفه و معنویت مذهب تشیع دوازده امامی است.این عالم بزرگ حیدر آملی بخش بزرگ جوانی درخشان خود را در آمل در ایالت طبرستان گذراند.در اثر پیچ و خم زمانه و یورش مغولان نشانهای از آثار قدیمی باقی مانده است.

یکی کوه زایی پرکامبرین و دیگری کوه زایی آلپی در دوران دوم و سوم. مسجدی که در داخل شعب به نام مسجدمحلنماز رسول خدا ـ ص ـ در مغرب روز جنگ احد (هفتم شوال سال سوم هجرت) شناخته شده و امام صادق ـ ع ـ در روایت بالا به آن اشاره فرمودهاند، خرابههایش هنوز وجود داشت. از طرف ديگر مانند سدي كوهستاني از ورود بخار آب درياي خزر به داخل ايران جلوگيري ميكنند.

3. نقش فاصله ازساحل درياي خزر در دامنه جنوبي موثر تر از دامنه شمالي است. مقدار بارش در كل منطقه البرز و در دامنه شمالي با ارتفاع رابطه معكوس دارد . در قطب نيز همين وضع وجود دارد. در این رشته کوه همچنین شمار زیاید قله مهم مانند دماوند، وچال، سیالان، شاه البرز، خلنو، علم کوه، دوبرار، سماسوس و پهنه حصار وجود دارد. علاوه بر این دو رشته کوه، مناطق کوهستانی دیگری نیز در مرکز و شرق ایران وجود دارد. از این کوه مرغان گیاه هُوم را به جهات مختلف نقل کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید