علت به وجود آمدن کوه های آتشفشانی – هوشمند نیوز

در سال 1344، هنگام بررسی جواهرات ملی توسط دانشمندان کانادایی، درباره این گوهر نکته بسیار جالب توجهی کشف شد: تاورنیه، سیاحتگر و جواهرشناس معروف فرانسوی، در کتاب خود از الماس صورتی رنگ به وزن 242 قیراط سخن می گوید و اشاره می کند در سال 1642 میلادی آن را در شرق دیده است و نقشه و اندازه های آن را نیز در کتاب شرح می دهد و آن را Grand Table Diamante ( الماس یا لوح بزرگ ) می نامد. این کوه در تورات جبل فاران نامیده شده و نزد مردم محلی به جبل النور معروف است. در سال ۱۹۶۱ که به اتفاق همسرم پرنس فیلیپ سفری چند روزه به ایران داشتم و از شهرهای تاریخی شیراز و اصفهان بازدید کردم و دیداری از تخت جمشید و میدان نقش جهان داشتم، شیفته عظمت و شکوه تاریخ ایران شدم و از آن زمان تاکنون هر وقت که این گوهر گرانبها را میبینم، احساس میکنم که شایسته است این امانت به ملت بزرگ ایران باز پس داده شود.

ناصرالدین شاه معتقد بود این گوهر یکی از گوهرهای تاج کوروش بوده است و خود او بسیار به این گوهر گرانبها علاقه داشت و زمانی آن را به کلاه و گاهی به سینه خود نصب می کرد و حتی تولیت دریای نور را منصبی مخصوص قرار داد و این افتخار مهم را به اعیان و بزرگان کشور محول می داشت. دفتر مخصوص ملکه الیزابت دوم، به نقل از وی اعلام کرد که تصمیم ملکه برای بازپس فرستادن کوه نور به ایران قطعی است و این گوهر گرانبها به زودی طی مراسمی رسمی به ایران بازپس فرستاده خواهد شد تا به گنجینه جواهرات این کشور افزوده شود.

به دلیل اهمیت مذهبی این کوه تاکنون هیچ صعود ثبت نشده ای در آن انجام نگرفته است. خواجه نظام الملک وزیر ملکشاه سلجوقی مدرسه ای جهت او در آمل ساخته و طلاب علوم دینی بسیار از اطراف گرد آمدندو سرانجام بدستور حسن صباح در همین مدرسه بدست ملاحده به قتل رسید و اهالی نیز قاتل را کشته و کارد اورا مدتها در مدرسه ضبط نموده بودند. الماس دریای نور، پس از قتل نادرشاه، به نوه او شاهرخ میرزا رسید، سپس به دست امیرعلم خان خزیمه و بعداً به دست لطفعلی خان زند افتاد. جدیت میرزا احمد خان منشی باشی در کارها و صداقت و علاقمندی وی باعث شد که مورد علاقه ولیعد قرار بگیرد و از این رو ضمن امور انجام امور تحریری ولیعهد به حکمرانی چند شهر آذربایجان نیز رسید و روز به روز بر اعتماد و صمیمیت ولیعهد (مظفرالدین میرزا) بر خود افزود تا اینکه در ۱۲۹۷ هـ.

هنگامیکه لطفعلی خان به دست آقا محمدخان قاجار شکست خورد، گوهر مذبور به گنجینه جواهرات قاجار منتقل گشت. کوه نور پس از مرگ نادرشاه، توسط “احمدشاه درانی” به افغانستان منتقل و سپس به دست “شاه شجاع” افتاد. هر دو گوهر از آن نادر شاه بود، اما الماس کوه نور، بعد از مرگ نادر شاه، توسط احمدشاه درانی به افغانستان برده شد. او که خسته از معدن کاری در شش سال اخیر بود، خواست کشور را قانونی یا غیر از ان ترک کند تا یک زندگی خوبتر را بیابد. حتی چند روز قبل از آن، برنامه تا مرز لغو شدن هم پیش رفته بود اما با کمی پرس و جو از مسئول صعود تیم در ترکیه، تصمیم جمعی بر اجرای برنامه بود.

کوه : کوه ، چون دیواری دور تا دور شهر را فرا گرفته بود. اگر به صورت مستقیم از خود رستوران میزتان را رزرو کنید، ترانسفر رایگان از محل اقامتتان تا رستوران در اختیار شما قرار میگیرد. موسسه دانش گستر کوه نور فعالیت رسمی خود را زیر نظر مستقیم وزارت علوم، فناوری و ارتباطات ایران در سال 1386 آغاز کرد و همواره به عنوان اولین موسسه اعزام دانشجو به اسپانیا در ایران شناخته شده است. آسیا وسیع ترین قاره جهان است.

کوه نور توسط یک ایرانی به نام “میرزا محمد میر جمله” وزیر ایرانی “عبدالله قطب شاه” به “شاه جهان” پادشاه گورکانی هند هدیه شد و در سال ۱۷۳۸ میلادی، پادشاه ایران “نادر شاه افشار” آن را بازپس گرفت و نام “کوه نور” را برای آن برگزید. غار حرا محل عبادت حضرت محمد پیامبر اسلام (ص) بوده و او روزهایی از ایام سال، به ویژه در ماه رمضان را در آنجا بهسر میبردهاست.در همین غار بود که نخستین بار بر حضرت محمد (ص) وحی نازل گردید و آیات آغازین سوره علق برای وی خوانده شد. دریای نور بعدها داخل موزه دولتی گردید و اینک زینت بخش خزانه جواهرات ملی است.

این گوهرها بعدها به دست کمپانی هند شرقی افتاد و بدان وسیله به دربار انگلستان راه جست و به ملکه ویکتوریا هدیه گردید. بعدها یونانیان که فکر میکردند «قفقاز» آخر دنیاست، پس از کشف این رشته کوه، آن را «کوکازوس اندیکوس»، یعنی (قفقاز هندی) نامگذاری کردند و این نام یونانی پس از قرنها، به شکل امروزی آن که هندوکش است، درآمده است. کوه نور، پس از شکست “شاه شجاع” از سردار هندی ملقب به “شیر پنجاب”، به هند برده شد و بعدها به دست “کمپانی هند شرقی” بریتانیا افتاد و در سال ۱۸۷۷ رسماً اعلام شد این الماس در اختیار ملکه ویکتوریا- امپراتور بریتانیا در دوران استعمار بریتانیا بر هند – است و اکنون زینت بخش تاج ملکه است.

جزیره کیش به عنوان یکی از گردشگرپذیرترین نقاط ایران، پر است از جاذبههای توریستی. با دنبال کردن هر کدام از این موارد میتوانید سفری هیجانانگیز و پر از خاطره، در عین حال با کمترین هزینهها را تجربه کنید. در راستای افزایش گستره ی پیشرفت و خدمت هرچه بهتر به دانشجویان عزیز، دپارتمان زبان موسسه دانش گستر کوه نور نیز با قدرت هرچه تمام در زمینه آموزش زبان اسپانیایی به صورت حضوری و غیرحضوری فعالیت دارد و تمام این ها در جهت رشد و تعالی دانشجویان عزیز است که برای ساختن آینده شان گام در مسیر پر پیچ و خم مهاجرت می گذارند و موسسه دانش گستر کوه نور مفتخر به همراهی شان خواهد بود.

هم اکنون نیز این گوهر در تاج ملکه الیزابت، مادر ملکه فعلی انگلستان، نصب است. کوه نور، که در چهار کیلومتری شمال شرقی شهر مکه و کنار راه منا به عرفات بوده، اکنون به علت گسترش مکه، در داخل مکه قرار گرفتهاست. بر روی این کتیبه، متن وقفنامهای از شخص شیخ علیخان زنگنه به یادگار باقی مانده است. به گفتهی آقای دادفر، اینها همه نشانههایی از تغییرات اقلیم میباشد که در سالهای پسین اتفاق افتاده است. حرکت صفحات زمین، تغییرات آب و هوایی و حرکت ماگما در نزدیکی هسته زمین، دلایل اصلی فوران آتشفشانها هستند. دفتر الیزابت دوم درباره علت این تصمیم ملکه بریتانیا اعلام کرد: «اراده ملکه بر این است که با این حرکت نمادین بخشی از لطماتی را که طی چند قرن اخیر به ملت و کشور ایران به خاطر برخی سیاستهای دخالت جویانه بریتانیا وارد شد، جبران نماید.

گور دخمه دیره: این گور دخمه به صورت اتاقک کوچکی در دل کوه ایجاد شده است. این رستوران که در نزدیکی هتل ۵ ستاره صدف کیش قرار دارد، برای مقیمان این هتل تخفیف کوچکی در نظر گرفته است. چون به احتمال زیاد این تایم شلوغترین زمان رستوران کوه نور کیش است. اگر به دنبال تورهای کیش با بهترین قیمت و امکانات هستید میتوانید روی ما حساب کنید. بهترین هتلهای اصفهان از ۵ ستاره تا مهمانسرا و خانه مسافر برای رزرو و اقامت کدامند؟

این بود که پس از آنکه پیامبر جراحات سخنی برداشتند با کمک حضرت علی علیه السلام به شکافی در کوه احد برده شدند تا در آنجا علاوه بر محافظت از آسیب دشمن جراحات حضرت مداوا شود. کاملاً روشن است که توسعه همچو روابط اقتصادی بر ديگر شئوون حياتی انسانها، از جمله بر ساختارهای سياسی، اجتماعی و فرهنگی تاثير ملموس داشته و از همين لحاظ اصطلاح بحث انگيز “دهکدهء جهانی “global village به کار برده می شود. با این توضیح مشخص شد هر قوم و فرهنگی برای خود کوه مقدسی داشتند پس بی شک قره بابا برای مردم خراجو در قدیم بسیار مقدس بوده است.

پس از توقف نیم ساعته ، مبلغ ۵۰ لیر به نشانه تشکر از دوستان عشایر توسط جناب دلنوا پرداخت شد و به سمت کمپ یک رهسپار شدیم. بیمارستان ایتالیایی “امرجنسی” در کابل اعلام کرده که شب گذشته جنگجویان طالبان به سمت دره پنجشیر پیشروی کرده و به روستای عنابه رسیدهاند که یک مرکز درمانی و زایشگاه این نهاد در آنجاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۲۰ نفر بودهاست. این رستوران با وجود فضای داخلی بزرگش، به اندازه ۱۰۰ نفر ظرفیت دارد.

دسترسی به خدمات پزشکی: یک پزشک برای هر 5000 نفر افغانی. این تنها یک تپه است، از آن عبور کنید. تزئین بشقاب غذاها هم آنقدر زیبا هست که شاید دلتان نخواهد شروع بع خوردن آنها کنید! اگر اهل کافیشاپ رفتن و قهوه خوردن هستید هم میتوانید سری به طبقات بالایی این رستوران بزنید. دریای بلخ: از غرب کوه بابا سرچشمه گرفته ابتدا به طرف غرب جریان پیدا می کند وبعد از آن به طرف شمال تغیر جهت می دهد و 400 قریه از آب آن استفاده می کند آب آن به دریای آمو نرسیده در نواحی دولت آبادچهاربولک وآقچه تمام می شود.

موسس و مدیر عامل شرکت خانم بی بی فاطمه حسینی می باشند که از اواخر سال 61 فعالیت خود را در قالب پرورش و تولید ملکه زنبور عسل شروع و در سال 68 توانستند به نمایشگاه های داخلی راه پیدا کنند و از سال 74 به صورت کارگاهی شروع به بسته بندی محصولات خود با برند کوهدشت کردند و سپس از سال 77 وارد حوزه صادرات گردیدند. مدیریت موسسه دانشگستر کوه نور “مهندس محمدحسین شکرالهی” پیام مدیریت : سازمانی میتواند به موفقیت دستیابی داشته باشد که بتواند در قالب مجموعهای از استعدادها و توانمندیها و با در نظر گرفتن برنامهریزی دقیق و بلندمدت برای مشکلات راهحلهای بهینه پیدا کند.

این روش برای مجتمعهایی که تعداد خط زیادی نیاز دارند ٬ مناسب میباشد. این کوه زیبا از سمت شمال به جاده کمربندی، از سمت غرب به کوههای تخت رستم و دره خان، از سمت شرق به شهرکها و مجتمعهای مسکونی و از سمت جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی میشود. این بنای کم نظیر از نماد های عشق ادمی است که در چنین مکانی به صعوبت ساخته شده است معماری بسیار زیبا و قابل تعمق آن و محل جغرافیای استقرار آن از دیگر جاذبه های آن است. یکی از جذابترین تفریحات جزیره کیش، شکم گردی است. به خاطر وجود این کافی شاپ در طبقات بالایی رستوران، از کنار پنجرههای آن منظره بینظیری از جزیره کیش در مقابلتان خواهید دید.

دیدگاهتان را بنویسید