شهرستان طالقان به مرکزیت شهر طالقان

بزرگترین بت صلصال نام دارد به معنای گل خشکیده و بت دیگری شهمامه به معنای شهبانو نام دارد. گنبد نمکی دشتی در استان بوشهر و در نزدیکی روستای گنخک و در فاصله 144 کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و 64 کیلومتری شهر خورموج قرار دارد و بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می آید. بهراستی میتوان گفت که کوه ایگر از چالش برانگیزترین کوههای دنیا برای صعود به شمار میآید البته گفته میشود که راههای سادهتری هم برای بالارفتن از کوه ایگر وجود دارد اما کوهنوردان حرفهای همیشه در جستجوی مسیرهای چالشبرانگیز هستند. اما این بار با ارتشی جنگنده تر باتعرض ۲۱ آوریل خود به پنجشیر، به صورتی یک جانبه، گام جدیدی در تشدید جنگ بر میدارند.

پیش از انفجار آن توسط طالبان، زینه مارپیچی و پلههای در پهلوی پیکرهها بود که گردشگران میتوانستند بالای فرق سر بودای بزرگ بالا بروند؛ و در آنجا سقف تالار اش با تصویرهای شخصیتهای مدنیتهای گوناگون نقاشی شده بودند که با شخصیتهای هندو اروپایی مانند تصویر رومی و رومن کاتولیکی شباهت داشتند. بامیان که اکنون به «زندان جغرافیایی» شباهت دارد، روزگاری حیثیت مرکز علم و فرهنگ را داشته است. تندیسهای بودا با راهروهای متعدد به اتاقهایی، که اکنون در دل کوه به صورت مغاره درآمدهاند، راه داشتهاند.

دسته دیگری از احزاب و جریانها در کنار حضور فعال در دولت، با طالبان نیز همواره بده و بستانهایی داشته و در طول هفده سال روابط شان با این گروه را ادامه دادهاند. این کلمه از کلمه نارنج و ترنج در فارسی قدیم گرفته شده است و کلمه ی Orange نیز ریشه در زبان فارسی دارد. سفید کوه ( سپین غر ): این رشته کوه، در شرق افغانستان واقع شده و 150 کیلومتر طول د ارد. آفتابنیوز : فعالیت مجدد کوه آتشفشان اتنا در جنوب ایتالیا موجب انتشار گسترده خاکسترهای آتشفشانی شد و جادهها و شهرهای نزدیک به این کوه در لایهای از خاکستر فرو رفت.

کسانی که به نحوی مخالف دولت هستند، چنان در این امر فرو رفته اند که پیامد روی خوش نشان دادن به هر طرحی را کم تر مورد توجه قرار میدهند. از جمله تجارب فوق العاده و با ارزشی که ضمن دیدار از این معدن نمک زیبا می شود، این است که به کارهای روی قسمت های توده های بالایی و لایه های پایینی این معدن توجه کرد. راوی از امام باقر علیه السلام پرسید: چه نگینی بر روی انگشترم قرار دهم؟ حضرت فرمود: ای بشیر ! چرا غافلی ازعقیق قرمز و عقیق زرد و عقیق سفید؟ هر کس از شیعیان آل محمد علیهم السلام باشد و یکی از این سه نوع عقیق را در دست کند، در زندگی اش مگر خیر و برکت و خوبی نمی بیند.

در حدیث از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل است که فرمود: « احد جبل یحبنا و نجته و هوی علی باب من ابوب الجنه. مهمترین نوع این آتشفشان ها استراتوولکانو و آتشفشان مرکب است. با وجودی که مسیر استاندارد صعود این کوه، حاکی از عدم احتیاج به تجهیزات و حربههای حرفهای و دشوار است (صعود به قلههای هشت هزار متری دیگر از قبیل کی۲ و نانگا پاربات بسیار دشوارتر است)، عوامل خطرآفرین طبیعی از قبیل ارتفاعزدگی، بادهای شدید و آب و هوای نامطلوب، ریزش بهمن و ناحیهٔ خطرناک یخشار خومبو نیز وجود دارند.

در فقه و حدیث و تحقیق حقایق اصول مذهب و دیگر فنون تصنیفات سودمندی دارد. اواسط دههی ۱۹۵۰، ارتفاع این کوه تقریبا ۸۸۴۸ اعلام و به صورت رسمی، به عنوان بلندترین کوه جهان نسبت به سطح دریا معرفی شد.(بنا به روایتی، بلندترین قلهی جهان کوه چیمبورازو در اکوادور است. همچنین بلندی آن از سطح دريا ۱۱۹۵ متر است.مسيرهای دسترسی از اين شهرستان به اطراف عبارتند از: راه آسفالت فرعی كوهدشت-خرمآباد به سمت شرق به طول ۹۴ كيلومتر و راه آسفالت اصلی به سمت جنوب غربی به طول ۱۸ كيلومتر تا راه سراسری اصلی دزفول-كرمانشاه.این منطقه خاک آهکی و رسی دارد و گندم، جو، برنج، ذرت، چغندرقند، نخود، عدس، کلزا، سبزیجات، محصولات جالیزی، میوه جات سردرختی از قبیل انار، سیب، انگور، هلو، شلیل، انجیر و زردآلو، توت از مهمترين محصولات کشاورزی و باغی این شهرستان است.

این قلعه در گذشته از دو قسمت تشکیل می شده است که هر قسمت آن چند اتاق بزرگ و کوچک داشته که در حال حاضر تنها دیواره های شمالی آن باقی مانده است. اشاره به تندیسهای بزرگی که در دل کوه درکناره های صخره ی در استان بامیان افغانستان دارد. این دو مجسمه به بلندی ۵۳ متر و ۳۵ متر، در کنار مجموعهای از بناهای تاریخی در این محل برای زمانی طولانی از جاذبههای اصلی گردشگری در افغانستان بوده اند. چگونه میتوان بر این مانع فایق آمد؟ این طیف از سیاست مداران، مخالفتی با حضور طالبان نداشته و در واقع برای شان تفاوتی ندارد که دولت فعلی بر مسند قدرت باشد یا شورای کویته.

این طیف از سیاست مداران، به تحولات نگاه عقدهمندانه دارند تا تحلیل واقع گرایانه و دور اندیشانه. برخی ديگر از روايات، آنان را امین و رازدار پادشاه عصر خود قلمداد کرده که هدايت يافته و به غار پناه بردند. نقل شده که رسول خدا (ص) بعضی از کسانی را که بعداً غصب خلافت میکنند، به نام صدا کرد، ولی آنان چنان ترسیده بودند که میگریختند و پاسخ رسول خدا (ص) را نمیدادند. قبل از حفر این کانال کشتی ها مجبوربودند امریکای جنوبی را دور بزنند اما با ساخت این آبراهه این فاصله به 80کیلومتر( مدت 8-10ساعت) کاهش پیداکرد. اولویت بخشیدن به «صلح به هر طریق ممکن»، ممکن است راه برون رفتی برای بن بست فراروی طولانی ترین جنگ ایالات متحده آمریکا جستجو شود؛ اما هیچ افق روشنی برای ساختن یک افغانستانی که بتواند یک شریک با عزت برای جامعه جهانی باشد، وجود نخواهد داشت.

دره بامیان با تمام بناهای تاریخی آن در سال ۲۰۰۳ در فهرست میراثهای جهانی ثبت شده است. این کوه با شمارهی 12/19496 در فهرست آثار طبیعی ملی کشور ثبت گردیده و سند تملک آن از ارتفاع بالای 3600 متری سبلان به وسعت 6200 هکتار به نام سازمان محافظت محیطزیست صادر شده است. در این حفاری مته ها مسلما به رگه های باطله خواهند رسید یعنی نمک پس ازانفجار سنگ نمک با باطیه بدست خواهد امد. مزاری می گفت: «من باید صدر اعظم شوم و دوستم وزیر دفاع باشد.» از خواسته های انجام نشدنی مزاری یکی حکومت خود گردان در هزاره جات بود.

به باور فاضل کیانی: «بامیان در سال نهم هجری و هنگام دیدار هیوان تسانگ، یکی از مجللترین مراکز دینی، صنعتی و فرهنگی در تمام آسیا بود». پس از آن، زمانی که دامنهی دین بودایی تا اطراف هندوکش گسترش یافت، بامیان «پایتخت فرهنگی آسیا» بوده است. در برخى کانسارهاى اکسيده آهن، کانسارهاى سولفيدى مس مانند کالکوپيريت نيز ديده مىشود که نيازمند اکتشافات دقيق ترى است و تاکنون انجام نشده. ربودنِ بچهی یک قهرمان اکشن که قبلا رئیسِ یک باندِ خلافکار بوده، احمقانهترین کاری است که تبهکاران میتوانند انجام بدهند، اما با وجودِ تمام فیلمهایی که برای هشدار به آنها ساخته میشود، آنها باز خودشان را خواسته یا ناخواسته، ازطریق ارتکابِ این اشتباه تاریخی، به دردسر میاندازند.

در این طیف نیز تنوع معنا داری را می توان یافت؛ اما وجه اشتراک شان، مخالفت بنیادی با تفکر طالبانی و حکومت ایدیولوژیک است. گام اول، فهم این واقعیت است که مردم و جریانهای سیاسی افغانستان، نسبت به روند و محتوای مذاکرات، مشکوک و از استیلای تفکر و قدرت طالبان بیمناکاند. برای نیل به اجماع سیاسی در تعامل با طالبان، لازم است، همه جزئیات مذاکرات با مردم و طیفهای گوناگون سیاسی مطرح و تبیین شوند.

در این زمینه اگر کمی عمیق تر نگریسته نشود و اهمیت نظام، قدرت مرکزی، ارزشها و منافع از حب و بغض افراد تفکیک نشود، بیم آن می رود که در این برهه حساس، همه دستاوردهای چندین ساله و نتیجه زحمات و خسارات غیر قابل احصاء مردم افغانستان بر باد داده شود. گام سوم، اولوییت دهی به ارزشها و حفظ دستاوردهای فصل جدید در کشور است. به نظر میرسد، تندیسهای بودا مربوط همان مردمی است که آنها را با شمایل انسانی خودشان مزین کرده بودند.یعنی کاملا به شکل ظاهری هزاره ها. هنوز بزرگی تندیسهای حتی از سوی باستانشناسان معتبر به ارتفاعات گوناگون پنداشته شدند؛ و اما گروه پژوهشی دانشگاه ارتش آلمان مونشن (مونیخ) بلندی را در سال ۲۰۰۳ میلادی اندازهگیری کردند که ارتفاع تاقچهها ۵۸ متر و ۳۸ و ارتفاع پیکرهها که به همان اندازه میباشند که باستان شناسان در سالهای ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی بدون نور لیزر اندازهگیری کرده بودند.

بامیان یا پامیان و یا همان بامیکای تاریخی، شهری است در مرکز افغانستان. به استثنای برخی از فورانهای کوچک که اخیرا کشف شد، فعالیت جدیدی شناخته نشده است از این رو به آن آتشفشان نیمه فعال میگویند. اگر یک تحقیقی باستانشناسانه، در رابطه به قدامت تراشیدن مغارهها و همینطور دو تندیس بودا صورت گیرد، صراحت ادعای نگارنده ثابت خواهد شد. تندیسهای صلصال و شهمامه نه تندیس شاهزادهی هندی و پیامبر آیین بودا است و نه تندیس پدر و مادر کدام یونانی و هندی دیگر. فتحعلی شاه که عباس میرزا را از دیگر فرزندان خود باهوشتر و دلیرتر و مستعدتر میدید وقتی در این مجلس، عموم بزرگان و سران قاجار نسبت به شجاعت و امتیازات برجسته عباس میرزا و درایت و قابلیت او اتفاق نظر داشتند، این انتخاب شاه را شایسته دانستند و فردای آن روز شاه او را به حکومت آذربایجان تعیین مینماید.فتحعلی شاه پیش از عزیمت نایب السلطنه عباس میرزا به آذربایجان به فکر ازدواج برای فرزند خود برآمد و بهمین لحاظ پس از آنکه با عباس میرزا در این زمینه صحبت کرد، دختر میرزا محمدخان دولوی قاجار را که از زعمای طایفۀ قاجار بود به نام «خرده خانم» برای وی نامزد کرد و این از لحاظ سیاسی نیز برای ایل قاجار اهمیت فراوان داشت که وصلت عباس میرزا درون ایلی باشد و به این ترتیب عباس میرزا روانه آذربایجان شد.اواخر ماه ذیحجه، ۱۲۱۳ هـ، ق عباس میرزا به شهر تبریز وارد شد او خوشحال بود که توانسته این سفر طولانی را پشت سر بگذارد، کلیه حکام شهرها و امراء و سران عشایر و طوایف و همه بیگلربیگیان که از مدتها پیش انتظار او را می­کشیدند در دروازۀ تبریز اجتماع کرده بودند، او پس از ورود به این سرزمین دست به اصلاحاتی در آذربایجان زد، او به کارهای دیوانی نظم و ترتیبی خاص داد وی طرز جمعآوری مالیات و عواید دولتی ظالمانه و برخلاف اخلاق و عدالت را سامان داد.عباس میرزا دستور داد شهرهای مهم آذربایجان، از جمله اردبیل و خوی و مراغه و غیره از شکل و صورتهای قبلی خارج شوند و مخصوصاً ترتیب خیابانها و عمارات دولتی به طرز نوین احداث گردد.

محدوده شهر بیستون و کوه بیستون همواره از هر نظر یک منطقه عالی برای زندگی محسوب میشده است. با توجه به این واقعیتها، عدم توافق نظر در مورد مواجهه با طالبان، یک امر طبیعی و قابل انتظار است. ج: نه، پهلوان احمد جان به عنوان یک پهلوان در بین مردم محبوبیت داشت، او با داکتر نجیب و کارمل رفیق بود و می خواست در داخل دره ی پنجشیر پایگاه داشته باشد. در پایان آزمایش خواهید دید که حجم مواد اولیه علیرغم سوختن افزایش یافته است و اینکه برای سوختن به اکسیژن نیازی نیست. کسانی که به هر نحوی، از دایره قدرت و امتیازات دولتی، به دور ماندهاند، برای ابراز مخالفت با دولت و تحت فشار قرار دادن رهبران حکومت، از هر پیشنهادی که به پایان بخشیدن عمر دولت وحدت ملی بیانجامد، استقبال میکنند.

به دوران بودایی اشاره میشود، اما عصر میتراییها را یکسره انکار میکنند. اما مغارههای اطراف آن در زمان بوداییها ساخته شد. برای دسترسی به این کوه و پارک صفه که در دامنه آن قرار دارد باید به شهر اصفهان و بلوار شهدای صفه بروید. اگر طالبان بر قطعات نظامی دولت هجوم برده است، فرزندان مردم افغانستان به خاک و خون افتادهاند، در انفجارها، حمله بر شهرها و راهگیریهای طالبان، مردم عادی افغانستان، بیشتر از دولتیهای و خارجیها صدمه دیدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید