شازده کوچولو چگونه خلق شد؟

وقتی دانشمندان سیاره شناس درباره سیارات سنگی مطالعه می کنند مطالب زیادی می آموزند که به آنها کمک می کند چگونگی شکل گیری سیارات سنگی ای که به دور ستاره های دیگر می گردند را نیز درک کنند. سیارات زمین مانند همه در یک ویژگی بسیار مهم مشترک اند و آن این که در مدارهایی نزدیک به خورشید به دور آن می گردند. توضیح در منظومه شمسی ما ۹ سیاره است : عطارد زهره زمین مریخ مشتری زحل اورانوس نپتون پلتون . به عقیده دانشمندان زمانیکه ابری از گاز و گرد در فضا، احتمالأ به علت انفجار یک ستاره نزدیک از نوع ابرنواختر Supernova “ستاره ای دارای نور متغیر که روشنی اش صد میلیون برابر خورشید است” آشفته شد، نظام شمسی ما بوجود آمد.

این اولین سیاره فراتر از زمین بود که توسط یک فضاپیما ( مارینر 2 در 1962) مورد بازدید قرار گرفت و اولین سیاره ای بود که با موفقیت بر روی آن فرود آمد (توسط ونرا 7 در 1970). ابرهای ضخیم ناهید مشاهده سطح آن را در نور مرئی غیرممکن می سازند و اولین نقشه های دقیق تا زمان ورود مدارگرد ماژلان در سال 1991 ظاهر نشد . همچنین، طبقات غلظت آلاینده ها جهت محاسبه شاخص استاندارد آلودگی هوا و توصیف وضعیت کیفی هوا بر اساس اعداد مختلفPSI در جدول 3 ارایه شده است.

این بدان معنی است که برای تکمیل مدار خود و یک دور کامل چرخیدن به دور خورشید، مریخ به زمان بیشتری نیاز دارد. فوبوس به معنی ترس، در حالی که دیموس به معنی پوسیده است. مصریان نام آن را Her Desher، به معنی قرمز گذاشتند. محور چرخش مریخ 25.2 درجه نسبت به صفحه مدار سیاره به دور خورشید متمایل است. این سیاره مملو از آهن است. ترکيب پلوتون نامعلوم است . يعني ۲۴۷.۷ سال زميني طول مي كشد تا پلوتون يك بار دور خورشيد بگردد.

مواد تشکیل دهنده قمر شارون عمدتا از آب منجمد تیره و خود پلوتون از متان منجمد روشن پوشیده شده است این احتمال وجود دارد که مولکولهای متان به خاطر میدان جاذبه قویتر پلوتون از شارون جدا شده و جذب پلوتون شده اند. نبود جاذبه کافی دلیلی است که از شکل دایره ای برخوردار نیستند. هر نیم کره ای که به خورشید نزدیکتر باشد بهار و تابستان را تجربه می کند، در حالی که نیم کره مخالف پاییز و زمستان را تجربه می کند. این سیاره در منطقه قابل سکونت گردش می کند، که در آن شرایط صحیح سیاره ای و خصوصیات جوی داده می شود، ممکن است آب مایع روی سطح آن وجود داشته باشد.

۱- سیاره زهره (سیاره ناهید) چیست؟ زهره میدان مغناطیسی ندارد، شاید هم به علت گردش آهسته آن باشد. به هر صورت سیارات سنگی نزدیک به خورشید توانستند گرمای خورشید را تاب بیاورند و تا به امروز هم نزدیک به نفوذ و تأثیر آن باقی مانده اند. بلکه نظریه فیزیکی نشان می دهد که قسمت اعظم ماده این حلقه ها باید مولکول به مولکول تبخیر و داخل فضا می شدند.باقی مانده آن در نتیجه اثرات کشندی خورشید بر حلقه باید به صورت تعداد بی شماری جسم به اندازه قلوه سنگ یا کوچک تر در می آمدند. كه در اين صورت تعداد سيارات منظومه شمسي بسيار زياد خواهد بود.پيشنهادي مطرح شد ه بود كه پلوتو به عنوان سمبل و از جهت تاريخي به عنوان یک سیاره بپذيرند، ولي از آن به بعد تعداد سيارات منظومه شمسي بسیار زیاد می شود ، همچنین پذيرش این پیشنهاد از لحاظ علمي بعيد به نظر می رسد .( كاشف سياره مي گويد: منظومه شمسي يا 8 سياره دارد يا خيلي سياره).

به احتمال زیاد در طول دوره زمانی ای که خورشید و سیارات متولد شدند، ابتدا سیارات سنگی نزدیک به خورشید شکل گرفته اند. درست مانند زمین و بر اثر تمایل 25.2 درجه ای این سیاره، فصل ها در نیم کره شمالی و جنوبی متفاوت است. به همین دلیل خورشید و تمام سیاراتی که گردش می چرخند مجموعه ای از اجرام آسمانی را تشکیل می دهند که به آن منظومه شمسی می گوییم.

1. در مداری به دور خورشید در گردش باشد. دیدگاه فراگیری هست که آنها در درازنای فروپاشی یک سحابی در درون یک دیسک گاز و گرد پدید آمدهاند. افزونبرین شاید پیش سیارههایی که از برخورد دوری میکنند، از راه یک تله گرانشی ماههای نیادی سیارهها شوند، یا در کمربند دیگر ستاره ها بجا بمانند تا کوتوله سیارهای یا اشیا کوچک منظومه شمسی شوند. معلوم شد که نیروهای کشندی وارده از جانب میدان جاذبه زحل و همچنین فعل و انفعالات گرانشی انسلادوس با قمر دیونه، موجب میشود تا ذخایر آب زیرسطحی انسلادوس، تحت تأثیر گرمای درونی قمر، از شکاف گسلها به بیرون فوران کنند و نهایتاً به شکل پوششی از یخ، سطح سابقاً پرگودال قمر را (که بقایایش همچنان در نیمکره شمالی انسلادوس پیداست) بپوشانند.

بخاطر بزرگی سیارهها، نیروی گرانش (جاذبه) شکل آنها را بصورت کروی درآوردهاست. یعنی در تعادل هیدرواستاتیک باشد و شکلش نیز تقریباً کروی باشد. تیتانیا و ابرون بزرگترین ماههای اورانوس هستند که در سال ۱۷۸۷ توسط ویلیام هرشل کشفشدند. اورانوس از سنگ و یخ، با یک هسته بزرگ صخرهای درست شده است. اما مناطقی در آن وجود دارد، که ممکن است بقایای یک میدان مغناطیسی مربوط به گذسته های دور این سیاره باشند.

تریتون (Triton) بزرگترین قمر این سیاره ۲٬۷۰۵ کیلومتر قطر دارد و در فاصلهٔ ۳۵۴٬۷۶۰ کیلومتری سیاره قرار گرفتهاست. زمین سومین سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است که در فاصلهٔ ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستارهٔ خورشید قرار دارد. این سفینه درسال 1974 میلادی از فاصله 200 هزار کیلومتری سطح عطارد عبور کرد و تصاویر نزدیکی از سطح آن به زمین ارسال نمود. اگر وزنتان روی زمین ۶۸ کیلوگرم باشد، وزنتان در سیاره های مشتری، مریخ و پلوتو به ترتیب ۱۵۹، ۲۶ و ۴ کیلوگرم خواهد بود. در سال 1971 ، Mariner 9 به دور مریخ چرخید و حدود 80 درصد سیاره را نقشه برداری کرد و آتشفشان ها و دره های آن را کشف کرد.

در میان همه سیارات زمین مانند، مریخ بیشترین شباهت را به زمین دارد. ترکیب و ساختار: شبیه و متفاوت با زمین! در همان سال، ناسا دو مریخ نورد با نام مستعار Spirit و Opportunity را به منظور کاوش مناطق مختلف سطح مریخ، به فضا پرتاب کرد. وقتی که سیاره به اوج خود نزدیک میشود سرعت آن کاهش مییابد، دقیقاً به همان دلیل که جسمی که به بالا پرتاب میشود سرعتش با نزدیک شدن به نقطه اوج مسیرش کاهش مییابد.

بابلیان باستان در 1600 سال پیش از میلاد این سیاره را در آسمان رصد می کردند؛ «فیثاغورث» ریاضیدان یونان باستان نیز نخستین کسی بود که متوجه شد، درخشان ترین ستاره در صبحگاه و غروب در حقیقت همان ناهید است. برخوردهای پر انرژی سیارکهای کوچک (همچنین تجزیه رادیواکتیو) گرمای سیاره رو به پیشرفت را بالا خواهد برد. هنوز به درستی بازشناخته نشدهاست که چگونه سیارهها پدید آمدهاند. سپس آنجا شاید هنوز شماری پیش سیاره در مدار ستاره یا هرجسم دیگری باشد. این سیاره از سنگ ساخته شده و مثل سیارات سنگی دیگر جو دارد هرچند که این جو بسیار نازک است.

هر روز در سیاره مشتری در حدود ۱۲ ساعت است و هر سال مشتری در حدود ۱۲ سال کره زمین است. در گذشته های دور، جو این سیاره به احتمال زیاد ضخیم تر بوده و می توانسته شرایط را برای جاری بودن آب در سطح آن فراهم کند. علت این امر فاصله ی بسیار زیاد این سیاره از خورشید است. سیاره، به جسمی فضایی با جرم بسیار زیاد گفته میشود، که گرد یک ستاره در گردش باشد و خود نیز ستاره نباشد.

در Zhangjiajie ، راهنما و راننده خصوصی توصیه می شود. ۱. (نجوم) هر جرم آسمانی که در مداری بیضی شکل می چرخد، از خود روشنایی ندارند و از ستارۀ خود کسب نور می کند. مریخ در حال حاضر هیچ میدان مغناطیسی ندارد. فوبوس به تدریج در حال نزدیک شدن به مریخ است. پدرش گفت : الآن حال او چگونه است ؟ نوعی پراکنش کشسان نور (Elasticity ) یا سایر امواج الکترومغناطیس است که به وسیله ذرات کوچکتر از طول موج، حتی اتمها یا مولکولها اتفاق میافتد. نور خورشید در طول هشت دقیقه به زمین میرسد و تا وقتی که نور آن به زمین نرسد، زمین متوجه نابودی خورشید نمیشود و پس از این هشت دقیقه متوجه مرگ خورشید میشود.

سومین سیاره سیستم خواب آلود زمین است. فرضیه اخیر پیشنهاد شده در سپتامبر 2019 در وبسایت arXiv نشان میدهد سیاره نهم ممکن است اصلاً یک سیاره نباشد. بیشترین ماههای در سامانه ی خورشیدی متعلق به سیارات گازی است. پیش از دهه ۱۹۹۰ تنها ۹ سیاره (و همگی در منظومه خورشیدی ما) شناخته شده بودند، ولی امروزه (در سال ۲۰۰۴) تعداد ۱۳۰ سیاره شناسایی شدهاست. در این روز ، ما نشانه حیات در سیارات دیگر را نمی دانستیم. اما دوره تناوب چرخشی نجومی آن از 9 ساعت و 50 دقیقه در استوا تا 9 ساعت و 55 دقیقه در عرضهای جغرافیایی بالاتر تغییر میکند.

اما بیشتر مردم به اشتباه همچنان میگویند که نزدیکترین همسایه آنهایی هستند که در شش ماه گرم سال در خانه مجاور هستند. در مراحل پایین تر توسعه سیارات ، نقش یکسانی توسط یکسان انجام شد پوسته گاز- اتمسفر. میتوان هزینه ها را صدها میلیارد دلار کاهش داد و امکان انجام این ماموریت های هیجان انگیز را برای ناسا فراهم نمود آن هم در مدت زمان حدود بیست سال فقط با معدنکاوی از سیارک ها. ماموریت فضایی دیگری نیزدر سال 2012-2011 انجام خواهد شد. سرس در زمان کشفش در سال ۱۸۰۱، یک سیاره در نظر گرفته شد، اما بعدتر به عنوان سیارک تلقی شد.

دیدگاهتان را بنویسید