سیاره – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

در سنت فکری ولیامز، همه پدیده های فرهنگی و چشم اندازهای جغرافیایی در مفهوم مادی اندیشی فرهنگی، از فلسفه های سیاسی و کارکردهای اجتماعی منشأ می گیرند و شکل جغرافیایی مکان را می سازند. چیزی که بیشتر از همه چیز وجود دارد فضای خالی است. اولین نشانههای وجود آب مایع در مریخ راه راه یا لکههای تیره روی دیواره دهانه و صخرههای دیده شده در تصاویر ماهوارهای است. کلیه مشاهدات قبلی توسط ماهوارهها و مریخنوردها حاکی از آن بود که این سیاره زمانی پوشیده از لایه غلیظی از گازها بوده که امکان حضور آب مایع بر سطح را فراهم میکردهاست.

همان طور كه قبلا ذكر شد ، در سال ۱۹۷۴ میلادی ، سفینهی آمریكایی مارینر ١٠ ، از نزدیکی سیاره عطارد گذشت و توانست ۶۴۸ عکس خوب ، از حدود ۵۰ درصد سطح سیاره (که در آن هنگام در برابر خورشید واقع شده بود) بگیرد و مخابره کند. در چارت تولد نشان دهنده ی همسر(در چارت زنان) ، استاد و معلم، ایمان ،ثروت ، شانس ، مذهب ، خرد ،ذات خوب ، موفقیت ، فلسفه و … نشان دهنده ی زنانگی ، عشق ،زیبایی ،ثروت ، رفاه ، جذابیت، ازدواج ، خلاقیت ، شور زندگی ، رقص و … این جدول نقشه ی راه زندگی شماست که کمک می کند در این راه ناهموار، با شناخت پتانسیل ها و نقاط ضعفتان آن را هموار کنید و لذت ببرید.

در تربیع اول نیمی از بخش روشن ماه در دید ناظر زمینی قرار می گیرد. سوالات متن فصل 10 دهم علوم نهم با جواب ؛ در این مقاله پاسخ و جواب نمونه سوال های تشریحی و تعریف کنید و جای خالی مهم امتحانی متن فصل و درس ۱۰ دهم نگاهی به فضا کتاب علوم تجربی پایه نهم متوسطه اول را قرار داده ایم. علی آزادگان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در ساعت ۱۵ و ۴۳ دقیقه امروز، ماه و مریخ به فاصله کمتر از ۲ درجه می رسند، اظهار کرد: چون این مقارنه در روز اتفاق می افتد به راحتی قابل رصد نیست.

وی با بیان اینکه این پدیده نجومی در ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه فردا دوشنبه رخ خواهد داد، اظهار کرد: در این زمان سیاره بهرام بیشترین فاصله را با خورشید خواهد داشت. در این زمان فاصله ماه از زمین برابر ۴۰۵ هزار و ۸۹۱ کیلومتر خواهد بود. درخشندگى این جسم که جزء منظومه شمسى به شمار مى رفت، کمتر از یک ستاره بود و بیشتر خصوصیات آن دال بر این بود که یک ستاره دنباله دار است. در بیشتر کتاب­های تاریخ آمده است که «به سبب مشغولیت فراوان بهرام به لهو و طرب، مملکت ضایع می­شود و کار ملک و خلق آن دشوار» و پس از آنکه بهرام دوباره هوشیار میشود بخششهای فراوان میکند و خراج بر مردم میبخشاید؛ «آنگه دو سال به ملک بنشست و خواستۀ بسیار به درویشان داد و بفرمود تا اندر شمار نگریستند تا بر اهل مملکت او از خراج­ها چند مانده است.

داستان کلی مجموعه کتابهای ارباب حلقهها درباره شخصیتی منفی به نام «سائورون» است که قبلا یک حلقه یگانه خلق کرده تا بتواند بر دیگر حلقهها نیز تسلط پیدا کند. برخی از سیارات مانند خورشید ، ماه ، عطارد ، مریخ و زهره با سرعت بیشتری حرکت می کنند و به گونه ای شخصی و سریع بر ما تأثیر می گذارند و بر زندگی روزمره ، انگیزه ها و خلق و خوی ما تأثیر می گذارند. بیش از نیمی از این سیارات توسط فضاپیمای کپلر ناسا کشف شدهاند.

به گفتهی جنیفر برت(Jennifer Burt)، دانشمند ناسا و دیانا دراگومیر(Diana Dragomir) دانشیار دپارتمان فیزیک و اخترشناسی دانشگاه نیومیکزیکو، مشاهدات آینده به ما کمک میکند تا بفهمیم چقدر احتمال دارد ابرهایی از جنس آب در سیاراتی با چنین دماهایی تشکیل شود. دیوید ارنرایچ(David Ehrenreich)، استاد دانشگاه ژنو و دانشمند این ماموریت میگوید: به دلیل دور بودن این سیاره از ستارهی مادر، میزان تشعشعات خورشیدی که به آن میرسد نسبت به سایر سیارات کمتر است و هرچه یک سیاره تشعشعات کمتری دریافت کند در طول زمان تغییر کمتری میکند و میتواند اطلاعات بهتری نیز از منشا خود ارائه دهد.

این مشکلی است که هر لحظه، پیچیدهترین فناوریهای دستساز انسان را تهدید میکند. همچنین در تفسیر چارت تولد و در تاثیر لحظه ای کیهان بر انسان اثر زیادی دارد. این ذرات در سراسر منظومهٔ شمسی پراکنده و سرگردان هستند. در منظومهٔ شمسی افزون بر سیارهها و قمرهای آنها، میلیاردها جرم فضایی دیگر به نام سیارک درحال چرخش به دور خورشید هستند. انسانها میدانند افزون بر زمین فقط سیاره مریخ قابلیت بررسی شرایط حیات را دارد ولی سایر سیارات منظومهٔ شمسی قابلیت حیات ندارند. سیارات بیرونی در آسمان به آرامی حرکت می کنند ، حتی برخی از آنها برای تغییر علامت به 2.5 سال هم نیاز دارند.

هر سیاره هنگام حرکت از طریق دایره زودیاک انرژی خاصی را ساطع می کند. چارت تولد جدولی است که موقعیت ستاره و سیارات را در زمان تولد هر فرد نشان می دهد. در سال 1964، ستاره شناسان در ایستگاه رادیو اخترشناسی «آرسیبو» واقع در پرتوریکو دوره ی دَوَران زهره را تعیین کردند.آنها این دوره را معادل 244 روز برآورد کردند که زمان لازم برای گردش سیاره به دور خورشید بیشتر است.به نظر می رسد که زهره در جهتی مخالف جهتی که سیارات دیگر به دور خورشید می چرخند،گردش می کند و از این رو، دَوَران آن را «قهقرایی»یا «معکوس»می نامند.امواج رادیویی که از زهره می رسد نشان می دهد که دمای این سیاره از دمایی که قبلاً برای آن پیش بینی شده بود بیشتر است و احتمال می رود که میدان تغییر دمای آن وسیع است.البته در مورد این نتیجه گیری،شک زیادی وجود دارد.

اینها شامل مشتری ، زحل ، راهو و کیتو هستند و برخلاف ماه ، این سیارات تأثیر عمیق تر و طولانی مدت تری بر ما دارند. نپتون دارای 5 حلقه است که این حلقهها از حلقه زحل کمرنگتر هستند و در فاصله ۲۷۰۰۰ تا ۳۸۵۰۰ کیلومتری به دور سیاره ی نپتون میچرخند، اسم آنها ” گیل، له وریه، لاسل، آراگو و آدامز” است. آیا مریخ می تواند خانه جدید ما در آینده باشد؟ پس مریخ بهترین گزینه برای زندگی انتخاب شد و در صدر فهرست دانشمندان برای جست وجوی حیات قرار گرفت.

پاسخ: کهکشان مجموعهای عظیم از ستارگان ، گازها ، گرد و غبار و فضای بین ستاره ای است که تحت تاثیر نیروی جاذبه گرانشی متقابل در کنار هم جمع شده است. قطعاتی از سنگ و غبار رها شده از مدار سیارکها، که در هنگام ورود به جوّ زمین میسوزند و شهابها را به وجود میآورند. پاسخ: بیش از ۹۰ درصد سیارکها و سنگ های فضایی در ناحیه ای به نام کمربند اصلی سیارک ها که بین مدار مریخ و مشتری واقع شده است تمرکز یافته اند. بیش از 90 درصد این سنگهای فضایی در ناحیهای به نام کمربند اصلی سیارکها، که بین مدار مریخ و مشتری واقع شده است، تمرکز یافتهاند.

دیدگاهتان را بنویسید