: سیاره مریخ

ما حتی اگر در سنین کهولت باشیم، همیشه نباید «آدم بزرگ» باقی بمانیم. قسمت اول که حدود سه سال قبل و همزمان با تلاش بیامان بوش برای ادامه سیاستهای جنگطلبانه آمریکا ساخته شده بود، مدافع سیاستهای تدافعی و منتقد ضمنی جنگطلبی بود (اینکه تمام ترنسفورمرهای در جبهه انسانها، از گروه ماشینهای ارائه دهنده خدمات عمومی بودند و در مقابل ماشینهای گروه مقابل، کارکرد نظامی داشتند یک گواه همین امر است.) اما فیلم دوم آن چنان نقد تند و عریانی علیه سیاستهای خارجی و دفاعی اوباما بود که جای هیچ تعارفی باقی نمیگذاشت. از آن زمان تا مأموریت کپلر بیشتر سیارات فراخورشیدی شناختهشده غولهای گازی بودند که جرمشان قابل مقایسه با مشتری یا بزرگتر بود، زیرا به آسانی آشکارسازی میشدند، اما کاتالوگ کپلر بیشتر شامل سیاراتی در اندازه نپتون یا کوچکتر تا اندازههای کوچکتر از تیر، است.

اما علاوه بر ویژگی های فنی منحصربه فرد این فیلم که بعضی از آن ها از اختراعات خود جیمز کامرون بود، مکان های شگفت انگیزی از طبیعت زمین که منبع الهام سیاره پاندورا شدند هم از اهمیت ویژه ای برخوردارند. برخی از سیاره ها و ستاره ها آنقدر سریع می چرخند که گرد نبودنشان اصلا مشخص نیست. به دلیل تعطیلی آخر هفته برخی از ستاره شناسان حرفه ای وقت ازاد دارند که به شما ملحق شوند از آنها دعوت کنید و تنها زمانی که از حضور آنها مطمئن شدید آن را اعلام کنید.

میماس مثال بارزی از تفاوت بین گرد بودن و تعادل هیدرواستاتیک داشتن است. چطور شده که میماس هنوز نابود نشده؟ پالاس 256 و وستا 263 کیلومتر شعاع دارند و همگی گرد هستند اما هنوز تعادل هیدرواستاتیکی شان ثابت نشده است. در این صورت اگر جرم سیاره کافی باشد، جاذبه می تواند سیاره را دوباره به تعادل هیدرواستاتیکی برساند. اگر بخواهیم به زبان جرم رسیدن به تعادل هیدرواستاتیک را برایتان شرح دهم باید بگویم که هر جرمی به 0.1 جرم زمین برسد قطعا تعادل هیدرواستاتیک هم دارد. سرس شعاعی به اندازه 470 کیلومتر دارد. کوچک ترین جرمی که تعادل هیدرواستاتیک دارد بزرگترین سیارک یا همان سیاره کوتوله سرس است.

عطارد یکی از گرمترین اماکن در منظومه ی شمسی است.جهنمی خاموش وتهی از هوا که تحت سیطره ی کامل خورشید،در مقابل آسمان سیاه و یکدست آویزان است.نزدیکی عطارد به خورشید بدان مفهوم است که به آسانی نمی توان نمای روشنی از این درونی ترین سیاره به دست آورد.در واقع، عطادر آن قدر به خورشید نزدیک است که بسیاری از اخترشناسان حرفه ای، این سیاره کوچک را حتی در یک نظر کوتاه ندیده اند.هر چند عطارد اغلب خیلی درخشنده است گاهی به درخشندگی شعرای یمانی درخشانترین ستاره ی قابل رؤیت در آسمان می رسد.درخشندگی اش در رنگهای آبی و ارغوانی فجر و شامگاه از بین می رود.

4- خون از چه قسمت هايي تشكيل شده است؟ پیش از این، مولکول های آلی کوچک تر دیگری مانند فرمالدئید در داخل این صفحه یافت شده بود و این موضوع محققان را ترغیب کرد تا ببینند چه چیز دیگری در غبار پنهان شده است. تعادل هیدرواستاتیک داشتن یعنی چه؟ تعادل هیدرواستاتیک یعنی ترکیبی از جاذبه و گردش سیاره! اسطورهشناسیها در بنیادینترین تعریفش برای فراهم کردن و حفظ تدوامِ یک هویتِ جمعی برای گروهی از انسانها ضروری هستند؛ آنها با مهیا کردنِ داستانی که گذشته، حال و آیندهی یک جامعه را توضیح میدهند (چرا به وجود آمدند؟ چرا اینجا هستند؟ و چه سرانجامی خواهند داشت؟)، یکجور حس انسجام، معنا و پیوستگی به آن جامعه میبخشند؛ آنها وسیلهای برای نظم بخشیدن به هرجومرجِ هستی و متراکم کردن پیچیدگی سرسامآورِ تاریخ هستند.

اما اگر سیاره ای بالای 800 کیلومتر شعاع داشته باشد به تعادلی هیدرواستاتیک رسیده و آنقدر سنگین می شود که جاذبه اش حرف اول را در شکلش می زند. در واقع ما کاملا مطمئنیم که هر جرمی که بالای 800 کیلومتر قطر داشته باشد تعادل هیدرواستاتیکی دارد. اما اومبریل، آریل و میراندا سه تای بعدی هستند که احتمالا تعادل هیدرواستاتیکی ندارند. تایتان و اوبرون هم دو تا از بزرگترین قمرهای اورانوس هستند که احتمالا تعادل هیدرواستاتیک دارند. این موجودات و میکروبهایی که احتمالا در روده آنها زندگی میکنند اکنون در محل برخورد پراکنده شدهاند. کوچولوئک، این قضیهى مار و میعاد و ستاره یک خواب آشفته بیشتر نیست.

دلیل این که ما توانایی دیدن مار بوا، به جای کلاه، را نداریم، این است که ما انتخاب نمی کنیم تا درست ببینیم. از این رو مرکز کنترل زمینی پیکسلهای مرتبط با ستارههای مورد نظرش را از پیش انتخاب میکند که این پیکسلها تقریبا برابر پنج درصد از کل پیکسلها هستند. زهره دارای شعاع 6052 کیلومتر است که فقط 5 درصد از شعاع زمین کوچکتر میباشد. به گفته وی، تنها ۱۰ درصد از ستاره شناسان حاضر در پراگ در رای گیری مربوط به خلع عنوان سیاره از پلوتون شرکت کرده بودند. خب ضربه ای به این اندازه باید تمام قمر را از بین می برد و نیروی جاذبه اش هم آنقدر قوی نبوده که شکلش را حفظ کند و جلوی نابودی اش را بگیرد.

البته گرد بودن به این صورت فقط یک طرف قضیه است. میماس، قمر زحل یکی از بهترین مثال های این قضیه است. از چهار سیارهی دیگر مشتری و کیوان جزء سیارات بیرونی یا غولهای گازی هستند و از گازهای هیدروژن و هلیوم ساخته شدهاند. اکثر سیارات منظومه شمسی کروی کامل نیستند! به همین دلیل است که همه سیارات غول پیکر دارای میدان مغناطیسی هستند. پس گرد بودن همه آن چیزی نیست که از جرمی سیاره میسازد. اجرامی با شعاع زیر 200 کیلومتر از این قانون تبعیت می کنند. در واقع ما هنوز این سیاره ها را بررسی نکرده ایم.

اما هنوز فاکتور اصلی برای گرد شدن را نمی دانید. قبیلهای دیگر نیز مریخ و زهره را بهشکل دو چشمِ یک هیولای آسمانی میدید. از این رو، تأثیرات ماه بر موجودات عالم خاکی تنها منحصر به اوضاع جوی نمی­شود، بلکه رشد و نمو گیاهان، جانوران، انسان­ها و البته کانی­ها را نیز شامل می­شود. البته این پلاستیکی که از آن حرف میزنم پلاستیکی نیست که از مواد نفتی به دست میاید. این تصمیم در 24 سپتامبر 2006 در پرازی در بیست و ششمین مجمع اتحادیه بین المللی نجوم گرفته شد.

فرایند همرفت باعث میشود صفحات در لبههای اقیانوسی جدا شوند و به سمت مناطق فرورانش حرکت کنند. ستا ره ها وسیاره ها مطا لعه می کنند . ویژگی های دیگری هم هست که می تواند به سیاره ها در گرد شدن کمک کند. هر کدام از جناح ها در حال تلاش برای تحت کنترل قرار دادن بخشی از سرزمین پاندورا , تحقیق و توسعه فناوری های جدید , کشف سلاح های قدرتمند و اتحاد با جناح های دیگر برای به دست آوردن جای پایی محکم برای خود , هستند . وجود، یک ویژگی یا کیفیت است که به عنوان کمالِ یک شئ، جزئی از ذاتِ یک موجودِ کاملِ متعالی و یا سایر اشیاء است.

دیدگاهتان را بنویسید