سیاره زحل – هر آنچه باید بدانید

از آنجاییکه دیگر به بقای خود فکر می کنند بنابراین میان شان بحث هایی رخ می دهد. هیچ چیز بیش از یک موجود ناشناخته نمی تواند تخیل مخاطب را به تهیج وادارد. این هیولاهای کیهانی میتوانند بیش از ده برابر کهکشان راه شیری گسترده شوند؛ اما باز هم در مقایسه با ابرکهکشان IC1101کوچک هستند. روز جهانی نجوم از آنچا که میخواهد تا حد امکان مردم را بیش از هر زمانی با آسمان آشنا کند و به آنها فرصت دهد تا تجربیات جذابی از اولین مواجهه خود با دنیای ستاره ها را داشته باشند، یک روز مشخص را به این نام معرفی و ثبت نکرده است.

شما یک تیم ۴ نفره خواهید بود که می توانید به جای هر یک از ۴ کاراکتر بازی نقش آفرینی کنید. شاید شما تصور کنید که خورشید هر روز در آسمان جابه جا می شود. شاید این فیلم را یک فیلم فضایی ندانید اما تمام عناصر موردنیاز را داراست: بیگانه ها، سیاره دوردست، فعالیت انسان ها، یک پدیده عجیب و انسانی که در مقابل آن ها ایستادگی می کند. یک فیلم زیبا با جلوه های رایانه ای رضایبخش که البته شاید روایت جذابی نداشته باشد. جلوه های ویژه زیبا، صحنه های اکشن سریع و داستان جذاب، از دلایل موفقیت این فیلم هستند.

دراین سایت، داده های پردازش شده حاصل از ماهواره ترا درباره ویژگی های جوی و هواویزی، به صورت روزانه و برای تمام کره زمین موجود است که برای هر منطقه با توجه به مختصات جغرافیایی آن قابل دانلود می باشند. یک فیلم زیبا، رازآلود و تاثیرگذار، درباره خاطرات آزاردهنده. در این حین که ناسا در مییابد تا چگونه با رعایت پروتکلهای حفاظت سیارهای خودش RSLها را کاوش کند، توریستهای آینده میتوانند با دوربینهای دوچشمی خود این پدیده رازآلود را از دور تحسین کنند.

بازسازی فیلم آندری تارکوفسکی محصول سال 1972 و یکی از معدود فیلم های که با داستان زیبای خود درخشش آن را مجددا احیا می کند. داستان فضانوردانی به نام لاول، هیز و استوارت، که در ماموریت ناموفق آپولو سیزده قصد سفر به ماه را دارند. پس از دهه 60 و رقابت آمریکا و شوروی در ماموریت های فضایی و قدم گذاشتن نخستین انسان به ماه در سال 1969، بر این مضامین افزود. گروه تحقیقاتی Europa Ventures حامی این ماموریت ها بوده و براین اساس انجام می شود که در اروپا حیات وجود دارد. آنها توسط یونانیان به فسفر و Hesperus شناخته می شدند ، و توسط رومی ها لوسیفر و وسپر.

این سیارک که به نام ونو شناخته میشود قیمتی معادل 669 میلیون دلار دارد. تا ابتدای سال 2006، مشتری 63 قمر شناخته شده داشت . در صدر این تفاهمنامه کنترل و محدودسازی صنایع تولیدکننده گازهای گلخانهای که به نظر بسیاری از نظریهپردازان و دانشمندان عامل اصلی گرم شدن زمین و تغییرات مخرب طبیعی بوده، قرار داشت. یکی از این صخره ها “ستون آسمان شرق” نام داشت و بلندای آن یک کیلومتر بود. متفقین اغلب موجودات را به تسخیر درآورده، آن ها را شستشوی مغزی کرده اند و با اتصال دستگاه ها از انسان یک ماشین ربات ساخته اند.

این مواد در زیر سکونتگاه های ناوی ها قرار دارند، موجودات آبی رنگی که به انسان ها حمله می کنند. این فیلم ها پیچیده هستند و اغلب دلیل آن عدم وجود اطلاعات کافی می باشد. برادرش سایمون پس از کمک به فرار او از آزمایشگاه متفقین، او را به سرنتی می برد، یک کشتی که خدمه او از خشم متفقین ترسیده و از نگه داشتن آن ها می ترسند. براي نپتون دو سياره كشف شده است: نخست تريتون كه به فاصلهي چند ماه پس از كشف سياره، ديده شد ؛ دومي بيش از يك قرن بعد كشف گرديد. دو سیاره اول یعنی عطارد و زهره سیارات بسیار گرم و سوزان هستند و امکان حیات در آنها به صفر می رسد.

مطالعه دقیق عطارد به دلیل نزدیکی آن به خورشید بسیار دشوار است. زحل ششمین سیاره از خورشید و دومین سیاره بزرگ در منظومه شمسی است و دورترین سیاره قابل مشاهده از زمین با چشم غیر مصلح است اما از طریق یک تلسکوپ برجستهترین ویژگیهای یک سیاره مانند حلقههای زحل قابل مشاهده است؛ اگرچه سیارههای دیگر منظومه شمسی مثل مشتری، اورانوس و نپتون دارای حلقه هستند اما بدون شک زحل فوق العادهترین سیاره است. برخلاف برخی منتقدان، این مزایای فیلم قفس رنج (Hurt Locker) نبود که جوایز اصلی اسکار را از آواتار ربود، بلکه علت را باید در نفوذ پنهانی و موثر نظامیان آمریکایی و به خصوص پنتاگون در هالیوود جست که تاب و تحمل نقد آواتار بر اعمالشان را نداشتند و اجازه ندادند تا آواتار به جوایز اصلی اسکار دست بیابد، یعنی مشابه همان کاری که سه دهه پیش با فیلم اینک آخرالزمان ساخته فرانسیس فورد کاپولا و نقد گزنده آن کرده بودند.

در طی دهه های گذشته، فیلم های فضایی میان ستاره ای یا میان سیاره ای بودند و فضاهایی که در تخیل مان نمی گنجیدند را نشان می دادند. زحل، دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی پس از مشتری، با حلقههای منحصر به فرد، و درخشانی از یخ و سنگ است که آن را احاطه کرده اند، متمایز میشود. زیرا دولت چین نگران بود آواتار بین مردم چین که برای توسعه اقتصادی از خانه دور می شوند و افرادی به نام “ناوی ها” که در پاندورا زندگی می کردند و در جریان فیلم به خاطر منافع اقتصادی به زور از محل زندگی شان رانده می شوند، ارتباط ایجاد کند.

در این فیلم انسان ها به سیاره پاندورا می روند، قمر یک سیاره گازی در کهکشان آلفا قنطروس، تا موادی را که بر روی زمین بسیار باارزش هستند، جمع آوری کنند. اگر می خواهید پلوتون را بکشید، آن را بسیار کوچک کنید. استفاده از جملاتی مانند “پاندورا دور است ولی Zhangjiajie نزدیک است” و “پاندورا را سیاحت کنید.” در جذب توریست به این منطقه بسیار موثر بوده است. پس از نابودی زمین توسط بیگانه ها، آرتور آخرین بازمانده است و می خواهد در فضا پناهگاهی بیابد. فیلم سال 2057 را نشان می دهد که دمای خورشید پایین آمده، زمین در آستانه انجماد و نابودی است و انسان می خواهد نیروی خورشید را بازگرداند.

بسیاری جان خود را از دست داده اند و افرادی باقی مانده در خطر نابودی قرار گرفته اند . کالوین به زودی از اندام های فضانوردان سفینه تغذیه کرده و ماهیت کشنده خود را نشان می دهد. زمانی که ناسا یا فضانوردی متوجه شود یک سنگ فضایی به زمین برخورد کرده و انسان را نابود می کند چه رخ خواهد داد؟ در آینده نابود شده انسان که حیاتی وجود ندارد، گونه های باقی مانده در یک گلخانه چرخان به دور زمین جمع شده اند و چهار رنجر فرازمینی از آن مراقبت می کنند.

آرتور در طی سفر خود با انسان و سایر بیگانه ها رو به رو شده و سرانجام در مقابل زافود قرار می گیرد، فردی که زمین را نابود کرد. بنابراین انسان ها طی نقشه ای با ظاهر مبدل به آن ها نزدیک می شوند که یکی از آن ها جیک سالی، مامور پیشین ارتش است. در تصویر فوق، برونزدی از ماسه سنگهای دارای لایهبندی در بخشی از کوه شارپ (Sharp) دیده میشود. بازی بر اساس داستان های علمی تخیلی که مبتی بر استراتژی در مقیاس سیاره ای است , ساخته شده است .

بسیاری از فیلم های موفق نظیر “جنگ های ستارگان” (Star Wars) یا “پیشتازان فضا” (Star Trek) یا حتی “نگهبانان کهکشان” (The Guardians of Galaxy) هم براساس داستان های فضایی ساخته شده اند، اما در این مقاله نامی از آن ها برده نمی شود، زیرا دقیقا به فضا اشاره ندارند، تنها داستان آن ها در فضا رخ می دهد. ستارهشناسان عقیده دارند که خورشید، سیارات و دیگر اجسام منظومه خورشیدی از چرخش ابرهائی از گاز و غبار شکل گرفتهاند. سیارههای دیگر منظومهی شمسی چطور؟ برای همین در سال ۲۰۰۶، اتحادیه جهانی نجوم، مفهوم «سیارات كوتوله» (Dwarf Planet) را ارایه داد كه به این ترتیب، پلوتو، و زنا كه حالا دیگر «اریس» خوانده میشد، جزء سیارات كوتوله محسوب شدند و قرار بر آن شد كه پلوتو و سایر اجرام نسبتا بزرگ كمربند كوییپر از این پس وارد فهرست سیارهها نشوند و فهرست سیارههای منظومه شمسی تثبیت شد و به هشت سیاره تقلیل پیدا كرد.

جیم پرستون یکی از این مسافران است که به دلیل یک مشکل 90 سال زودتر بیدار شده و پس از یک سال وقت گذرانی در سیاره اورورا، زن زیبایی که بر روی زمین روزنامه نگار بود را بیدار می کند. او نویسنده “راهنمای مسافران مجانی کهکشان” است. سپس او را متقاعد می کند که به دلیل یک مشکل بیدار شده است. در این کتاب و همچنین کتابهای بعدی، سیتچین، ترجمههای خود از متون قدیمی سومریها را آورد که داستانی شگفت انگیز در مورد منشأ انسانها روی سیاره زمین نقل میکردند. بهترین و نابترین اطلاعات از این سیاره در سالهای 1974 و 1975 بهدست آمد؛ و آن زمانی بود که فضاپیمای آمریکا، مارینر 10 (Mariner 10)، سه بار از کنار عطارد عبور کرد.

چون کارگردان این فیلم اعلام کرد از این مکان برای ساخت کوه های هللویا در سیاره پاندورا الهام گرفته است. یک فیلم زیبا از دنی بویل که آن را با الهام از فیلم هایی چون “2001: ادیسه فضایی”، “بیگانه” و “سولاریس” ساخته است. چون گندم که به رنگ طلاست مرا به یاد تو خواهد انداخت. اگر مقصود پلنتینگا از انتزاعی آن باشد که جهانهای ممکن از دل وجود واقعیت عینی درمیآیند و ذهن پس از انتزاع ماهیات از واقعیت عینی و تفکیک میان ذاتیات و عرضیات، وضعیتهای ممکن دیگری را تصور میکند و از این رو برای آن وضعیتهای ممکن نحوی از خارجیت و ثبوت را قائل میشود، میتوان گفت تصویر او از جهانهای ممکن به تصویر فیلسوفان از نفسالامر نزدیک است.

تقسیم­بندی به اقالیم هفتگانه براساس کشورها با مرکزیت یک اقلیم خاص از این جمله است. در نتیجه او باید در این سیاره خالی از حیات زندگی کند. با 3000 صخره عمودی که هر کدام ده ها متر طول دارند و با انبوهی از گیاهان سبز پوشیده شده اند. برخی از منتقدین آن را در فهرست بدترین فیلم ها قرار داده اند. به عنوان يك سياره سنگي و يخي كوچك با مداري بزرگ تر از غول هاي گازي، پلوتون را نمي توان در هيچ يك از اين دو گروه طبقه بندي كرد.

دیدگاهتان را بنویسید