سگهای گله پارس می کنند

ورگهسران روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان سرعین، بخش مرکزی، دهستان آبگرم قرار دارد. عشایر منطقه، هنگامی که در دامنههای کوه سبلان و اطراف روستا با اوبه ها و دام های خود به ویژه در بهار و تابستان پراکنده میشوند، زیبایی شگفتآوری را به فضای روستایی آلوارس میبخشند. تأثیر حضور این کماندوها وقتی مشخص میشود که بدانیم نیروهای طالبان به علت ناآشنایی با منطقه پنجشیر، علاوه بر آتش نیروهای مقاومت، گرفتار شرایط جغرافیایی خاص این دره بودهاند در حالیکه کماندوهای ارتش پاکستان به شزایط منطقه آشنابوده و نقشههای دقیق آن را به همراه داشتهاند. 1 ـ امام المحدّثین، بخاری، در ضمن حدیث مفصّلی می نویسد: یک نفر مصری در مسجدالحرام به عبداللّه بن عمر گفت: من از شما سؤالی دارم و آن اینکه: آیا این مطلب درست است که عثمان در جنگ احد فرار کرد و در جنگ بدر غایب بود و در بیعت رضوان حضور نداشت؟

پدرش از دشمنان پیامبر و از عناصر بدخواه اسلام و از پایه گذاران مسجد ضرار بود، لیکن حنظله مسلمانى شایسته و با فضیلت بود، شبى که فرداى آن جنگ احد اتفاق افتاد مراسم عروسى حنظله برگزار شد، پس از رسیدن دستور جهاد، از پیامبر ﷺ یک شب را اجازه گرفته، روز بعد به میدان نبرد آمد و با رشادت کامل شمشیرى به طرف ابوسفیان رها کرد لیکن به او اصابت ننمود و سپس بر اثر نیزه دشمن از پاى درآمد و در سن حدود 24 سالگى به شهادت رسید. با این همه در پایین ترین جای دوزخ خواهند بود.

آب این چشمه در ردیف آبهای معدنی كلرو بی كربنات سدیك قرار دارد. این روستا در دهستان کترا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۷۶۳ نفر بودهاست. کار معدنی در این منطقه در سال ۱۹۰۳ با افتتاح شرکت معدنی وینترشال (Wintershall) که کارش استخراج پتاس است، آغاز و با گذشت زمان، این معدن تبدیل به بزرگترین معدن استخراج پتاس در جهان شد؛ به طوری که بخش عملیاتی آن در حال حاضر به بزرگی شهر مونیخ است.ماده استخراج شده ترکیبی از پتاس و سدیم کلرید است که ۲۰ تا ۳۵ درصد آن را پتاس تشکیل میدهد.

3-8-1- واحد کیاسَر از درۀ سالار به سمت شرق، همانند درۀ چالوس در غرب، رسوبات آهکی و دولومیتی دوران اول گسترش می یابند به خصوص در مراتع و ارتفاعات بلند جنگلی (مسیر کیاسر – دامغان حوزه های 60 تا 83 طرح جامع مقدماتی شمال) آهک های سازندهای روته و دورود و دولومیت های پرمین با مختصری ماسه سنگ های کربنیفر و کامبرین همراه با شیل رنگی گسترش دارند که آن را حاصل پیشروی دریای پالئوزویک به سمت شرق می دانند. در این نیمه چند توده از رخساره آهک کرتاسه به شکل تپه های کوتاه، زمینه ارتباط دیواره بیستون با دشت مجاور را فراهم کرده اند.

سعی نکنید با تیشه و ابزار آنها را بشکنید و با خودتان بیاورید. مقادیر بسیار زیادی از نمک با رسوخ به داخل خاک، رودخانه و آبهای زیرزمینی، آنها را آلوده میکنند. غار با توجه به شکل ظاهری و موقعیت طبیعی خود، به طرز شگفت انگیزی دور از انظار عمومی در زیر تپه، در دل زمین واقع شده و فضای درونش وسیع و تو در تو می باشد. سوقالثمانین یا دیرالجودی اولین مقامی بود که بعد از طوفان نوح بر روی زمین بنا گردید و اکنون ویران است. این مکان، محل تخلیه تودهای از ضایعات است که چیزی جز سدیم کلرید یا همان نمک خوراکی که از محصولات جانبی استخراج پتاس است، در آن وجود ندارد.

کوههایی که از بلورهای نمک در شکلها و رنگهای مختلف پوشیده شده و به حدی عجیب و منحصر به فرد است، گویی روی کره مریخ پا گذاشته اید. دیدن شکلهای عجیب با رنگهای باورنکردنی از بلورهای نمک نیز یکی دیگر از انگیزههای افراد برای سفر به این منطقه خاص است. با مجله پیام دلتا همراه باشید تا با هم به معادن نمک گرمسار سفر کنیم. با کجارو همراه باشید. بطری آب با خودتان همراه داشته باشید. با این حال در هر روزی از سال که دلتان بخواهد میتوانید به این محدوده سفر کنید. پیشینه استخراج نمک از این معدن نمک را حدودا به 500 سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد.

در مورد استخراج نمک و … مراکز تفرجگاهی روستا نیز در مسیر پیست اسکی قرار دارند. به گزارش مشرق، در اطراف دریاچهای که در دل این کوه قرار گرفته، شکافهای عمیق و بسیار خطرناک وضعیت بحرانی را ایجاد نموده و بخشی از دیواره دریاچه نیز به سمت داخل سقوط کرده و همین امر سبب فرونشست زمینهای اطراف شده که این شرایط ممکن است خطراتی برای گردشگرانی که جهت بازدید از این پدیده طبیعی به این مکان می آیند به همراه داشته باشد. گویکوویچ برای نخستین بار در سال 1973، این کراترها را محل برخورد سنگ های آسمانی معرفی کرد.

بیش از صد سال است که استخراج پتاس، صنعتی بزرگ در این منطقه است. سالانه بیش از ۱۰ هزار بازدیدکننده از این کوه نمکی بالا میروند.در کنار این نکات جالب و استقبال گردشگران از این کوه، مونته کالی و سایر ضایعات تخلیه شده در منطقه از نظر زیستمحیطی بسیار مخرب هستند. همین تونلها که امروزه به بزرگترین مجموعه تونلی معادن نمک در خاورمیانه تبدیل شدهاند، سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب میکند. پیست اسکی مجهز و مناسبی در 12 کیلومتری روستا احداث شده و مورد استفاده مردم شهرهای اردبیل، سرعین و گردشگران قرار میگیرد. روستای ییلاقی آلوارس از توابع بخش سرعین شهرستان اردبیل، در 12 کیلومتری غرب شهر سرعین و 35 کیلومتری غرب شهر اردبیل واقع شده است.

دهكده صخره ای باستانی ویند در حدود 5 كیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیكی جاده اردبیل – نیر قرار گرفته است. دمای آب در مظهر در حدود 30 درجه سانتیگراد بوده و از نظر ظاهری شفاف، کمی ترش مزه و بیرنگ است. بنابراین در این نوشتار، ساختار لیتولوژیکی و چینه شناسی البرز و جنگل های نیم رخ شمالی آن، بیشتر از ساختار تکتونیکی آن مد نظر بوده است زیرا شناخت لیتولوژی و چینه شناسی در طرح های جنگلداری ارزش کاربردی زیادی دارد.

که ارزش اقتصادی دارند. معدن درتعریف یعنی محل یا مکانی که انواع یا یک نوع خاص از فلزات یا سنگ و مواد طبیعی در آن انباشته شده باشد البته تعریف اصولی تر آن یعنی موادی که ارزش اقتصادی داشته باشند. شن ها و خاکسترها (مواد پودری) از اجسام مختلفی چون فلدسپات، منیتیت و اوژیت تشکیل شده اند. وقتی بچه بودم، چون قبله گاهم صاحب منصب نظامی بود، همیشه فکر می کردم که باید در زندگی از پدرم جلوتر و بیشتر پیشرفت کنم. ج: من همانجا بودم، تصادفاً صبح زود بر آمدم.

هم صنفی هایم به من می گفتند چطور درس هایت خوب شده. معروف به ملا اولیاء استادی به مثال و هنر ور و کاتبی بزرگ بود. در سفر سوم مظفرالدین شاه به فرنگ مشیرالسلطنه دارای سه شغل مهم بود که عبارت بودند از وزارت خزانه، وزارت داخله و رئیس شورای سلطنتی. این عملیات چگونه بود؟ به گفته وی این موضوع نشان می دهد که در این منطقه حتی باکتری هم امکان حیات ندارد. در آواز خواندن و ترنم و قرسک و اتن و رقص میل وافر دارند. خاک منطقه عملاً بیثمر شده است و فقط گیاهان خاص آب شور توان رشد در آنجا را دارند.

۸۵ درصد این نمکها مصارف خوراکی دارند و به کشورهای دیگر هم صادر میشوند. در عبارت دیگر تجمع یک ماده طبیعی که به صورت طبیعی و بدون دخل و تصرف انسان در آنجا جمع شده یا تشکیل شده است را معدن میگویند. ما انسانها در زبان و گفتار روزانه خود شاید بارها به این کلمه اشاره کرده باشیم و حتی از مفهوم کلمه معدن در جملات و اهداف اطلاع رسانی خود نیز بهره ببریم. جاده منتهی به کوه نمک نیز دچار فرونشست و چالههای نسبتاً بزرگی شده که در برخی نقاط از این مسیر، عبور خودروها به سختی امکان پذیر است و حادثه هر لحظه در کمین تردد کنندگان قرار دارد.

کارشناسان زمین شناسی معتقدند میان فرونشست زمین با افت سطح آب زیرزمینی و جنس رسوبات ارتباط مستقیمی وجود دارد و از آنجا که سنگهای کوه نمک قم اغلب از نوع گچی، نمکی و آهکی است انحلال آنها در آبهای زیر زمینی موجب بروز چنین شکافها و گودالهایی شده است. بادهای آن بسیار سرد است ولی شدید نیست لکن با خشکی آب و هوا دریاچههای متعددی در آنجا هست که برخی وسیع باشد لیکن آب این دریاچهها روبه نقصان است چنانکه بعضی بکلی از میان رفتهاست. در اطراف این چشمه بوی شدید هیدروژن سولفوره به مشام میرسد.

این سدیم کلرید در چند محل در اطراف این منطقه تخلیه میشود. بر اساس مطالعات تاریخی، احتمال دارد این غار، یک پناهگاه زیرزمینی نظامی و یا محل مسکونی در ادوار پیشین بوده باشد. معدن نمک چهره آباد : این معدن نمک که در زنجان وحود دارد و مسلما همه ما به دلیل کشف مردان نمکی در آن اسم این معدن نمک را قطعا شنیده ایم . و خلاصه اگکر بگوئیم طرح معدن یا طرح هر تولید و هر کاری را میتوان گفت عملا توجیه کردن و یا راضی کردن و یا دلیل منطقی برای انجام آن کار.

این چشمه به علت داشتن گوگرد برای درمان بیماریهای پوستی و اگزما، بواسیر، ناراحتیهای عصبی و دردهای مزمن رماتیسمی استفاده میشود. این شهرستان از شرق به کرج، از جنوب به اشتهارد، از غرب به آبیک و از شمال به نوشهر و الموت قزوین منتهی میشود. علیآباد پرگیرک، تپه مرادآباد، بیدستان، صحرای ویان، جوادآباد، نهر رستم، دره دروا، حسنآباد، حاجیآباد، صوفیآباد، وهرجرد (ورگرد)، دلمبر، حیدرآباد، میانجاده، شنبهدژ، نوزمین، سیاه کلان، کسین، کارخانه قند، حسینآباد مهرشهر، پیشاهنگی، گلدشت، جو مردآباد، سرحد آباد، آسیا برجی، سرآسیاب، ده کرج، حسینآباد راهآهن، شهر صنعتی، اطراف امامزاده طاهر و امامزاده حسن، باغ فلاحت و مناطق دیگری که درسالهای اخیر در محدوده شهر کرج قرار گرفته، را در بر میگرفتهاست.

دیدگاهتان را بنویسید