سوالات متن مطالعات نهم درس 1 تا 12 :: کنکوری سلام

نظریه جدید تر که اعتبار بیشتری کسب کرده حاکی است که در مراحل بعدی تشکیل سیارات،سیارک بزرگی با ضربه موربی به نپتون برخورد کرده،مقداری ماده از آن بیرون رانده شده که از آن پلوتون یا هم تریتون و هم پلوتون تشکیل شده اند. با این همه، Gilese ۶۶۷Cc که توسط رصدخانهی اروپای شرقی در شیلی کشف شده است، به قدری به ستارهی خود نزدیک است که احتمال دارد مورد اصابت زبانهی شعلههای آن قرار بگیرد. قطر پلوتون آن طور که از مشاهدات گرفت معین شده،2300Km و قطر کارن تقریبا نصف این مقدار است.جدایی آن ها 19640km برآورد شده و گرانیگاه این سیستم تقریبا در فاصله ی 2350km مرکز پلوتون (1200km بالای سطح این سیاره)جای دارد.

نام پلوتو ( پلوتون ) از رب النوع دنیای زیرِ زمین گرفته شده است.فاصله متوسط آن از خورشید در حدود شش هزار میلیون کیلومتر است.پلوتون فقط 1 بر 1600 قسمت از مقدار گرما و نوری را میگیرد که زمین دریافت میکند. ۵۸ قمر باقی مانده که دارای قطری متغیر از ۴ تا ۲۱۳ کیلومتر هستند از جمله قمرهای نامنظم هستند که مدار آنها در فاصله دورتری از زحل قرار دارد. در 22 ژوئن 1978 میلادی این قمر توسط جیمز کریستین کشف شد. نکته جالب اینجاست که هر بازی ای توانایی ساخت این خاطرات را ندارد؛ بازی هایی که گاها فارغ از گرافیک و جلوه های بصری خیره کننده امروزی، گیم پلی و یا روایت جذابی داشتند که باعث شده برای همیشه در لیست عناوین محبوبمان قرار بگیرند.

همان طور که در ابتدای متن اشاره شد، سیاره عطارد یا تیر کمترین فاصله را با خورشید دارد. پس در پاسخ به این سوال که دمای کدام سیاره در منظومه شمسی بیشتر است، باید به این سوال پاسخ داد که کدام سیاره فاصله کمتری با خورشید دارد. این امر آن ها را بیشتر به صورت یک منظومه ی مزدوج آشکار میکند. میتوان وجود یک اتمسفر را با تأخیر در کم نور شدن (سراشیبی وجوه هر فرورفتگی)آشکار کرد.میتوان از ناهمواری یکی از فرورفتگیها عوامل دیگری را که بر برونداد نوری دست کم یکی از اشیا تأثیر می کند حدس زد(در این مورد پلوتون،ممکن است نواحی تاریک و روشنی داشته باشد که در جریان پیشرفت گرفت،پنهان و آشکار می شوند).

سنگ عقیق در رنگ های گوناگونی مثل سفید، خاکستری، قرمز، نارنجی، سبز، آبی و سیاه مشاهده می شود. تمام سطح آن بیابانی است پوشیده از خاک و سنگ های نارنجی -سرخ . مانند غول های گازی دیگر، این سیاره یک لایه فوقانی هیدروژن که با هلیوم مخلوط است ،دارد .در زیر آن ها “گوشته ی یخی از سنگ و یخ است که هسته ی یخی را احاطه کرده است .قسمت بالایی اتمسفر از آب، آمونیاک و کریستال های متان جامد است ومتان به شدت نور قرمز را جذب میکند به همین علت این سیاره به رنگ آبی کم رنگ مایل به سبز داده دیده می شود.

عظیم ترین و پرچگالی ترین سیاره جهان کورت B3 می باشد، که حجمی برابر با مشتری اما با جرمی 20 برابر آن دارد. احتمال ریاضی جسمی که خود بخشی از منظومۀ خورشیدی است،در مداری به دور خورشید بیفتد بسیار بیشتر از آن است که جسمی از ناحیۀ دیگر فضا به طور اتفاقی از کنار خورشید بگذرد و به وسیلۀ آن تسخیر شود.این گزاره همچنین دلالت بر این معنی دارد که پلوتون و کارن به صورت یک زوج مزدوج احتمالا منشاء مشترک دارند و تسخیر تصادفی در کار نیست.

اما سوال این است که در میان سیارات منظومه شمسی دمای کدام سیاره از بقیه سیارات این منظومه بیشتر است؟ حتما بارها و بارها با این سوال مواجه شده اید که دمای کدام سیاره بیشتر است! پس در نتیجه دمای سیاره عطارد یا تیر از بقیه سیارات منظومه شمسی بیشتر است. بخش عمده ای از جو ناهید از دی اکسید کربن ساخته شده است که این ترکیب جوی باعث افزایش دمای سطح این سیاره تا 470 درجه سانتیگراد می شود. نیبیرو سیاره ای ناشناخته است که تصور می شد در پایان همان سال با زمین برخورد می کند. کافی است عبارت مورد نظر خودتو در قسمت جستجوی سایت نت نظر جستجو کنی و مطالب وابسته را مطالعه کنی.

نت نظر بزرگترین سایت نظردهی و نظرسنجی در ایران. سایت بدون – در سال 1930 ، انجمن نجوم سلطنتی (RAS) در تلاش بود تا نامی برای سیاره تازه کشف شده پیدا کند. شهرت پلوتون چون نپتون به کشف آن مربوط است که در آن پرسیوال لاول فلگستاف آریزونا و ه.پیکرینگ از هاروارد و کلاید تانباو که دانشجوی دستیار رصدخانه فلگستاف بود، دست داشتند.جستجوی این سیاره بیش از بیست سال طول کشید.اعلام کشف آن در 13 مارس 1930 همزمان بود با روز تولد پروفسور لاول و سالگرد کشف اورانوس توسط هرشل. در نهایت در 13 مارس 1930 میلادی کشف این سیاره اعلام شد اما تا زمان کشف قمر آن به نام «چارون» اطلاع چندانی از پلوتون در دست نبود.

تصویری از قمر جهنمی آیو، این عکس را فضاپیمای گالیله به ثبت رسانده است. CoRoT-۷b یک سیاره فراخورشیدی سنگی مثل زمین و به اندازه زحل است. با مشخص شدن اینکه این زاویه بزرگتر از 90 درجه است،ما نیز متوجه یک چرخش رجعی مانند چرخش زهره و اورانوس میشویم. خارجی یا بین المللی .مهاجرت از یک کشور به کشور دیگر( مانند مهاجرت روستاییان به شهر یا مهاجرت کارگران فصلی در داخل یک کشور. اگرچه فقط یک یا دو قمر به نامهای تیتان و رئا، در حال حاضر در تعادل هیدرواستاتیک قرار دارند.

ما ناگریز به شباهت میان ویژگیهای پلوتون و ویژگیهای تریتون یعنی قمر نپتون توجه داریم.ناظران در این فرض احساس اطمینان میکنند که سطح مدار کارن منطبق بر استوای پلوتون است و از این رو مشخص میشود که محور چرخش پلوتون نسیت به سطح مدارش 122 درجه کج شده است. دربارۀ منشأ پلوتون و کارن گمان ناظران این است که پلوتون زمانی یک قمر نپتون بوده و وقتی این سیاره بر اثر عبور شیء از نزدیکی آن دچار آشفتگی شده پلوتون از حوزۀ تأثیر گرانش آن گریخته است. این قمرها شامل تمیستو و کارپو هستند، درونی ترین و بیرونی ترین قمر نامنظم که هر دوی آنها جلوگرد می چرخند.

هوا همیشه از جایی که فشار بیشتری دارد به سمت جایی که فشار کمتری وجود دارد جریان می یابد و به این ترتیب، باد به وجود می آید. پلوتون کلاهک های قطبی دارد که نور را بهتر از نا حیۀ مذاب استوایی تاریکتر آن بازمی تاباند. نخست آنکه پلوتون از آغاز کشف شدنش به نزدیک ترین فاصله از خورشید رسیده است و ناظران بهتر میتوانند این سیاره را ببینند دوم آنکه ضمن گردش پلوتونن به دور خورشید، سطحی که در آن کارن به دور پلوتون میگردد،نسبت به نقطه ی دید ما ، تغییر کرده است.

گمان بعضی از ناظران دیگر این است که مدار مایل پلوتون(17 درجه)حاکی از آن است که احتمالا این سیاره پس از تشکیل خورشید و سیارات دیگر تسخیر شده باشد. هماکنون منظومه ما پس از 70سال، یکی از اعضای خود را از دست داد و به منظومهای 8سیارهای تبدیل شده است. این مطلب در بخش “مطالب روز” نوشته شده است و به “دمای کدام سیاره بیشتر است؟ ” می پردازد. آیا به دنبال اطلاعاتی درباره “دمای کدام سیاره بیشتر است علوم چهارم” یا “دمای کدام سیاره بیشتر است کلاس چهارم” هستی؟ در طول سالها (سی سال یا بیشتر) جمع آوری و میانگین آنها محاسبه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید