سوالات درس چهارم وپنجم جغرافیای پایه دهم

البته جالب است که این کوه از دل شهر هم پیدا است و از بالای این منطقه هم میتوان کل شهر را دید. بناها، راهها و استحکامات قلعه به گونه ای طراحی شده که کسی نمی توانست به درون آن نفوذ پیدا کند. چون با چشم خود میبینید که آب و سبزه درون یک حفره سنگی وسیع قرار گرفتهاند. قنطره نیز یا روی قناتی بوده که از شرق به غرب در دامنه جنوبی کوه احد در حرکت بوده و یا بر روی وادی که از درون شعب کوه احد ـ برابر مقبره حمزه ـ از شمال به جنوب بوده است.

مهم ترین رشته کوه اصلی ایران که چین خوردگی آن، همسن کوه های آلپ در اروپاست، شامل رشته کوه البرز در شمال ایران با جهت شرقی – غربی و رشته کوه زاگرس با جهت شمال غرب- جنوب شرق است و در بین این دو رشته کوه، فلات ایران مرکزی گسترش دارد که آن هم چین خوردگی دارد و رشته کوه های دیگری را ایجاد کرده که ارتفاع برخی از آنها بیش از 2500 متر است.

حدود 200 متر پس از چشمه درویش و گذر از یک راه صعبالعبور، چشمه گل زرد دیده می شود که زیبایی خاص خود را دارد. کمونست ها سخت مقاومت می کردند، در اطراف ولسوالی زنه تانک مستقر بود، مصطفی می خواست تانک را با راکت بزند ه من به طرف بردیم (نوعی تانک زرهی) فیر کردم که به هدف اصابت نکرد. ایشان در زمان راهپیمایی های زمستان 1357 چهارده ساله و کلاس اول راهنمایی بودند و همپای دیگر دانش آموزان در راهپیمایی و تظاهرات خیابانی شرکت داشتند،بعد از انقلاب هم وارد پایگاه های مقاومت شبانه شد و زمان جنگ تحمیلی هم همراه عموم مردم به جبهه رفت.

با من در فانزی همراه باشید تا این کوه با ابهت و امکانات اطراف آن را بشناسید. کوه های بلندی در اطراف روستای ما وجود دارد. این در حالیست که اطلاعات موثق حکایت از این دارد که فیض دو روز پیش از تاریخی که طالبان به صورت رسمی اعلام کردهاند به کابل آمده است. از این قلعه بارها و بارها در کتاب های تاریخی و افسانه ها نام برده شده است؛ اما هیچکس به درستی نمی دانست این قلعه در کجا قرار دارد.

یک چشمه آبِ بسیار خوب از آن بیرون می آید و درویشی هم در آنجا منزل دارد. در 100 متری شرق چشمه پاچنار و در ارتفاع تقریبی ۱۹۰۰ متری، چشمه درویش دیده می شود. این رشتهکوه با طول ٢۰۰ کیلومتر از شرق به بسوی غرب کشیده شده است. بیش از ۱۰۰۰ متر که در غرب چشمه درویش پیش بروید به همان قسمت صفه مانندی می رسید که دلیل نامگذاری این کوه است.

این تپه ها، خاک سرخی دارد که در رنگآمیزی به کار می رود. خاک سرخ این تپهها در رنگآمیزی استفاده میشود. شرایط تقریبا خشک کوهستان صفه و موقعیت نظامی و دفاعی قلعه، باعث می شده که تامین آب مسئله ای مهم برای ساکنان باشد، بنابراین تاسیساتی برای استفاده از آب باران و چشمههای کوچک موجود در گوشه و کنار کوه ایجاد کرده بودند که آثار آنها هنوز هم باقی است. جغرافیای پزشکی در زمینه پراکندگی تأثیرات عوامل محیطی بر سالمت انسان مطالعه می کند؛ بهعنوان مثال، تشدید آلودگی هوای کالن شهرها و مناطق صنعتی کشور و یا آلودگی هوای استانهای نیمه غربی کشور به وسیله ریزگردها، سالمت جسمی و روحی عده زیادی از هم وطنان را بهخطرانداخته است.

تصحیف یافته و به اساس نوشته های دانشمندان کشور همسایه ما ایران ، سلسله کوههای شمال شرقی ایران نیز بدان نام یاد شده و قله معروف آن دماوند است. این رشته از مرز آذربایجان غربی با ترکیه و همینطور از محل تلاقی مرزهای ایران، ترکیه و عراق شروع می شود و به شکل دایره ای سراسر جنوب غرب ایران را در بر می گیرد. این چشمه را فقط کوهنوردان می توانند ببینند و هرکسی توان طی کردن مسیر سخت آن را ندارد. از این رو نامش را چشمه چاه درویش گذاشتند و از آنجا که در زمینی آهکی قرار دارد، بین کوهنوردان به چشمه گچی معروف شده است.

دیدن بنای تاریخی و زیباییهای بام اصفهان از این تلهکابین بسیار جالب است. در اصفهان، خانههای تاریخی به کافه و رستوران یا اقامتگاه تغییر کاربری دادهاند، یا درهایشان به روی مردم برای بازدید باز است. بیآزار شیرازی، عبدالکریم، باستان شناسی و جغرافیای تاریخی قصص قرآن، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۸۰ش. پیشرفت تحصیلی و فراست این نوجوان چنان استاد را فریفته ساخت که به هنگام بازگشت به تهران، با اجازه والدینش او را با خود برد تا در دارالفنون تحصیل کند.

شماس هنگام شهادت 34 سال بیشتر نداشت. و این یعنی اوج عشق به شهادت. نظارت بر ساخت و ساز ها یعنی اگر افراد بخواهند ساختمانی برای محل سکونت یا کسب و کار خود بسازند باید از شهرداری «پروانه ساختمان٭ » بگیرند. سوالی که به ذهن می رسد چرا این محل؟ بر روی این قسمت مسطح، عمارتی چهارطاقی دیده می شود که توسط گذشتگان ساخته شده است. در این میان، کوه زیبای صفه با 2241 متر ارتفاع، مکانی عالی برای افرادی است که میخواهند ساعتی از دل شلوغیهای شهر جدا شوند و کوهنوردی و کلی تفریح جذاب را تجربه کنند. این قلعه میتواند هدفی عالی برای کوهنوردی باشد.

زیرا در تپه آتشگاه و کوههای کلاک و قلعه دختر شهرستانک و بز قلعه اشتهارد در ایام تابستان برای خبر رساندن و دیده بانی آتش افروزی میشد و در موقع جنگ بدینوسیله از هجوم دشمنان با خبر میشدند، در آن روزگار ممکن است، نام کرج، کراج بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶ نفر بودهاست. چشمه پاچنار در ارتفاع ۱۸۵۰ متری کوه صفه قرار دارد. هیجان و لذت حرکت در ارتفاع را در این زیپلاین تجربه کنید. برای مثال کوه البرز در رشته کوههای قفقاز و «کوه البارز» (جبل بارز) در کرمان در شمال تنگه هرمز از این نوع است.

تلهكابين صفه دارای 2 خط متفاوت است. خط 1 این تلهکابین از بزرگراه شهدای صفه تا گردنه باد ادامه مییابد. یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به قلعه کوه صفه از طریق چشمه خاچیک و حرکت به سمت گردنه باد است. یک دره در ضلع جنوبی این کوه قرار دارد که مشهور به گردنه باد است. البته کوهنوردی و رفتن به ارتفاعات بالاتر هم لذتی مضاعف دارد. البته امروزه با احداث راههای جدید و بهبود مسیرهای دشوار، راههای صعود به ارتفاعات کوه راحت تر شده، به راحتی می توان به جاذبه های این قلعه دست یافت. نکته مهم: رفتن به این غارها یک راهنمای کار بلد می خواهد، چرا که برخی از آنها به طور کامل کشف نشده اند.

بالا رفتن از کوه تا اواسط راه تقریبا راحت است. کوه مرتفع صفه دارای 2 قله جنوبی و شمالی است. کوه صفه از نظر ساختار زمینشناسی، کوهی سرسخت، خشن و صعب العبور به شمار می رود و به همین دلیل برای ایجاد ساختار دفاعی، کاملا مناسب به نظر می رسد. به همین دلیل، هنگامی که چشمه پاچنار و چشمه درویش آب نداشتند، اندک آبی در این چشمه یافت می شد. چشمههای آب گرم دماوند بویژه آب گرم لاریجان با خواص درمانی آن معروف است. بندهای آبگیر، حوض ها، حوضچه ها و تنبوشه (لوله های سفالی هدایت آب) از جمله این تاسیسات هستند.

از این دو محوطه باستانی آثار فراوانی از دوره مفرغ به دست آمده است که برخی در موزه های داخل و برخی در موزه های خارجی نگهداری می شوند. احتمالاً نام باستانی ان باگاستانا «بغستان» بودهاسـت. نام “نگین پنهان قره قروم” برازنده ی کوه سنگی رفیع و زیبای “شیپتون” در پاکستان است، زیرا تا وقتی کسی دقیقا روبروی این دیواره ی بلند و قله ی ۵۹۰۰ متری آن نرسیده باشد، نمی تواند آن را ببیند.

دیدگاهتان را بنویسید