زیر ابرهای زهره

اخترشناسان میگویند در ۴۶ منظومهای که به اندازه کافی به زمین نزدیک هستند، ۲۹ سیاره «بالقوه قابل سکونت» در موقعیت خوبی قرار دارند که بتوانند امواج رادیویی رادیو و تلویزیونی انسانی را شنود کنند و بفهمند موجودات هوشمندی در منظومه شمسی زیست میکنند. کشف امواج رادیویی کهکشانهای دور؛ آیا موجودات فرازمینی وجود دارند؟ یکی که از اهمیت بیشتری برخوردار است ، مخصوصاً آنهایی که جو زمین ، بر خلاف سایر سیارات ، از انرژی موجودات زنده برخوردار است ، زیرا این موجودات در مقدار کافی به ترش نیاز داریم. طول روز در مریخ برابر با 24 ساعت و 37 دقیقه است و با زمین شباهت زیادی دارد زیرا یکی از نزدیک ترین سیاره ها به زمین است.

اجازه دهید ببینیم آنها از چه جهاتی با هم شباهت دارند و از چه جنبه هایی با یکدیگر متفاوت اند. این مجموعه زیبا که عنوان پر خرج ترین مجموعه مستند تاریخ شبکه بی بی سی را یدک می کشد اولین مستندی است که با کیفیت HD فیلمبرداری شده و حاصل تلاش شبانه روزی 40 تیم فیلمبرداری در بیش از 200 نقطه مختلف از کره زمین است و صحنه هایی را به نمایش می گذارد که به ادعای بسیاری از کارشناسان برای اولین بار فیلمبرداری و در تلویزیون به نمایش در آمده اند .

میماند سه سیارهی دیگر که دو عدد آنان، یعنی ماه و خورشید، یکی نشان روشنی مفرط و فراگیری و دیگری علامت زیبایی و سادگی به حساب میآیند که فعلن از بحث ما خارج هستند. کلمهی زحل از فعل زحل یزحل گرفته شده که به معنی گریختن و گریزی است و علت این نامگذاری طبعن چنین بوده که پیش از بازشناسی سیارههای جدید منظومهی شمسی، یعنی اورانوس، نپتون و پلوتون، زحل دورترین و بلندترین سیاره از سیارههای هفتگانه شمرده میشده. مریخ، سیاره سرخ، چهارمین سیاره نزدیک به خورشید است. مدارش بین زمین و عطارد، و بعد از خورشید نزدیکترین جرم آسمانی به زمین است.

تیر یا عطارد، ناهید یا زهره، زمین و مریخ «سیارات خاکی» نامیده می شوند. حدود 75 درصد سطح زمین با آب پوشیده شده که این آب به طور عمده در اقیانوس های زمین وجود دارد. براساس گزارش روزنامه Science Daily ، ستاره شناسان دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا که از داده های تلسکوپ فضایی کپلر (که در سال 2018 به اصطلاح بازنشسته شده) بهره برده اند اقدام به محاسبه تعداد احتمالی سیارات مناسب برای تشکیل حیات در اطراف ستاره های نوع G و همانند با خورشید ما، در کهکشان راه شیری کرده اند.

علاوه براین ستارگان عظیم الجثه با نیروی گرانش فوق العاده خود به خوبی روی محیط اطراف تأثیر میگذارند و تعیین محل دقیق خود را به مراتب سادهتر خواهند کرد. در بازی Day R Survival وظیفه دارید که با گرسنگی مقابله کرده و در عین حل از کشته شده توسط زامبی ها بر حذر باشید و علاوه بر این مراقب تشعشعات محیطی نیز باشید. به همان نسبت که سعد اکبر و سعد اصغر داشتهایم، میتوان دریافت که علاوه بر نحس اکبر نحس اصغر هم میباید وجود داشته باشد ، و آن نیست مگر سیارهی مریخ که نام فارسیاش بهرام و پنجمین سیاره از سیارههای منظومهی شمسی به حساب میآید.

» (فرهنگ نفیسی، ج پنجم، ذیل مریخ) و در آنندراج: «مریخ نام ستارهی فلک پنجم از ستارههای نحس و آن را بهرام و جلاد فلک نیز گویند. که روی هم چهار سیاره را شامل میشده است: سعد اکبر و سعد اصغر، نحس اکبر و نحس اصغر. چنانکه از نجوم قدما دریافت میشود، سیارهی زهره که نام دیگرش ناهید گفته شده نقش سعد اصغر را داشته است. و کمی بعد به گفته خود افزود: یک بار دیگر برو و گلهای سرخ را تماشا کن. چگونه مردم می دانند که این یک سیارک جدید است نه یک سیارک که دو بار کشف شده است؟

ما امروزه می دانیم که سیارات چه هستند اما در مقایسه با مدت زمانی که بشر بر روی زمین زندگی کرده دانش ما از آنها بسیار جدید محسوب می شود. دانش مربوط به سیارات زمانی آغاز شد که گالیله و دانشمندانی دیگر به نظاره سیارات پرداختند و تلاش کردند ویژگی هایشان را توصیف کنند. پایگاه «ساینس الرت» از مکانی خبر داده است که میتواند هزاران قطعه الماس را مستقیما به سوی شما روانه کند. این شعر از فردوسی و کتاب شاهنامه انتخاب شده و در آغاز کتاب، در بخش تحمیدیه قرار داده شده و در وصف خداوند است.

ارسال سیگنالها که از طریق پخش رادیو و تلویزیون صورت میگیرد از حدود ۱۰۰ سال پیش توسط تمدن بشری آغاز شده است. البته اینکه آیا تمدن پیشرفته احتمالی قصد برقراری تماس با ما را خواهد کرد یا نه موضوع دیگری است. و البته کارگردان به تصاویر زیبا و غیرمعمول از طبیعت احتیاج داشت. کاوشگر اصلی هم به دنبال آنها وارد جو شد. بخار آب نیز در جو زمین وجود دارد. برای یافتن میانگین فاصله بین زمین و مریخ و زمین و زهره ، شعاع کوچکتر را از بزرگتر برای هر جفت کم کنید.

یکی از آنها یک ابرزمین صخره ای است که اندازه آن اندکی بزرگتر از سیاره خاکی است. قطری در خط استوا برابر با 1،392،000 کیلومتر ، 109 برابر بزرگتر از قطر زمین دارد. در ستاره معروف به روس-۱۲۸، که یک کوتوله قرمز در ۱۱ سال نوری از ما است، سیارهای تقریبا دو برابر زمین وجود دارد که میتوانست برای ۲ هزار سال زمین را مستقیم مشاهده کند اما ۹۰۰ سال پیش نقطه دیدش نسبت به زمین کور شد. مدتی قبل از زمان شروع بازی، کمپانی بزرگی به نام Atlas Corporation یک دروازه باستانی در سیاره پرومتئوس که نزدیک پاندورا است می یابد که پر است از تکنولوژی سلاح های فوق پیشرفته بیگانگان که به آن ها اجازه می دهد به راحتی رقبای خود را از پیش رو بردارند.

پلوتون سیارهٔ کوتولهٔ بزرگی در کمربند کویپر است که قبلاً به عنوان بیرونیترین و کوچکترین سیارهٔ منظومهٔ شمسی در نظر گرفته میشد. این بزرگی، درخشندگی و مرئیبودن از زمین (که بنابر علم نجوم قدیم مرکز منظومهی شمسی در نظر گرفته میشد) از علل گزینش عنوان سعد اکبر برای آن بوده است. زمین سیاره ای سنگی با یک جو است و دو همسایه نزدیکش ناهید و مریخ هستند. محققان این سیاره را در رصد خانه پارکس که یک رصد خانه رادیوتلسکوپی است که در۲۰ کیلومتری شهر پارکس در استرالیا واقع شده است، رصد کرده اند.

آنها در خانههایی کنار پدر و مادرهای موقت زندگی میکنند. مثلا ما در کشور ایران، قاره آسیا زندگی میکنیم. همچنین پیشنهاد میکنیم برگزیده زیباترین اشعار درباره خدا و بهترین اشعار درباره یاد خدا را نیز در ستاره بخوانید. ویلیام هرشل یک ستاره شناس انگلیسی سپس پیشنهاد کرد که نام برخی از این اجرام آسمانی را که از الگوی سیاره ها مانند مریخ پیروی نمی کنند سیارک بگذارند. ماجرا می شود که شازده کوچولو که متعلق به سیاره ای کوچک است یک روز صبح از خواب بر می خیزد متوجه روئیدن گل سرخی در سیاره خودش می شود که بعد از دیدن گل سرخ شیفته اش می شود .

آنها جزو کوچکترین و نزدیکترین سیارات خارج از منظومه شمسی (به زمین) هستند که تاکنون کشف شده اند. ناهید نزدیک ترین سیاره به زمین است. دانشمندان از این طریق ۲۰۳۴ منظومه ستارهای را در منطقهای به وسعت ۳۲۶ سال نوری شناسایی كردند كه میتوانند در بازه زمانی ده هزار ساله (از ۵ هزار سال پیش تا ۵ هزار سال بعد) زمین را ببینند. قطر صفحهٔ کهکشان راه شیری حدود ۱۰۰ هزار سال نوری یا ۳۰۰۰۰ پارسک است (تقریباً ۱۰۱۷ کیلومتر).

برای مثال در فاصله ۴۵ سال نوری از ما ستارهای به نام تراپیست-۱ قرار دارد که به اندازه کافی نزدیک است تا ۷ سیاره قابل سکونتش بتوانند در شرایطی قرار بگیرند که زمین را در تیررس داشته باشند. اما در این سرزمین با زنی مطربه به نام زهره برخوردند، عاشق او شدند و با او گناهان زیاد در زمین مرتکب شدند تا سرانجام مورد غضب خداوندی قرار گرفتند و عقوبتشان این شد که هر دو تا روز قیامت از موی سر در چاهی در بابل آویخته باشند.

دانشمندان می گویند که در کهکشان راه شیری، میلیاردها سیاره شبیه زمین می تواند وجود داشته باشد. اینگونه دانشمندان متوجه میشوند که این سیارهها وجود دارند. دستاورد علم نجوم حاصل این توجه و نوشتهها و نظرات بسیاری که در آن وجود دارد، نمودار این عنایت است. زمین یکی دارد، بهرام دو قمر دارد و غولهای گازی چندین قمر دارند. ناهید دارای چندین کوه مرتفع و تعداد زیادی فرورفتگی در نقاط مختلف سطح سیاره است. دلیل درخشندگی زیاد حلقههای زحل این است که بخشی زیادی از حلقهها را ذرات و قطعات یخی تشکیل میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید