زندگی احمد شاه مسعود از زبان خودش، در گفتگو با احمدشاه فرزان

کوه آفتاب یا همان کوه جبل شمس در عمان با ارتفاع ۱۲ هزار قدم از سطح زمین، یکی از مکان های زیبا در دنیا به حساب می آید و مردم آن منطقه از زندگی کردن در چنین منطقه ای به خود می بالند. به علت نزدیك بودن این روستا به شهر توریستی سرعین و هم چنین سرسبز بودن این روستا آن را با سایر روستاهای استان اردبیل متمایز كرده است . سرعین یکی از شهرهای کوچک استان اردبیل است که شهرتی جهانی دارد و هر کسی به این استان سرمی زند چند ساعتی هم که شده از این شهر و جاذبه های توریستی آن دیدار می کند.

موزه شهدا در گلزار شهدای کرمانشاه قرار دارد و دارای یک تالار بزرگ و ۴۲ غرفه است که در این غرفهها وسایل شخصی شهدای استان و وصیتنامههای آنان نگهداری میشود. به گفته مقامهای حکومتی، در شاه فولادی نزدیک به 300 نوع نبات و بیش از 100 نوع حیوانات وحشی وجود دارد که نام آنها در نزد نهادهای تحقیق کننده ثبت شده است. دود و بخارات سمی حاصل از آنها می تواند باعث مشکلات تنفسی برای انسان ها و حیوانات شود و در طول تاریخ باعث شده اند انسان های زیادی از محل زندگی خود وادار به مهاجرت شوند.

به گزارش جام جم آنلاین، نیروهای مقاومت پنجشیر کوهی در منطقه دورازه پنجشیر را بعد از ورود صدها عنصر طالبان به دره پنجشیر منفجر کردند که منجر به محاصره آنها در آنجا شد. هیچ انفجاری در قلهي این آتشفشانها گزارش نشده ولی احتمال اینکه در خلال دههزار سال گذشته انفجاری بر روی آن رخ داده باشد زیاد است. »در محضر علامه محمد حسن الهی طباطبائی (ره)از جمله کسانی که در عتبه علیای او اعتکاف داشتند، زبده علمای عامل و عمده عرفای شامخ، عروج کرده به مطالع یقین، حکیم متفقه، فقیه متأله، استاد علامه مکاشف و بحر معارف مولای حضرتش حاج سید محمد حسن الهی طباطبائی تبریزی – برادر علامه استاد حاج سید محمد حسین طباطبائی تبریزی – بود که در فنون علوم غریبه اوفاق، جفر، رمل علم حروف، علم عدد و زُبُر و بیّنات و دیگر شعب ارثماطیقی از محضرشان بهره مند گردیدند.در محضر حاج سید مهدی قاضی تبریزی ،حضرت آقا به مدت چهار سال یا بیشتر جهت تعلم علوم ارثماطیقی در محضر گرانقدر عالم وفیّ زکیّ تقیّ، صاحب خط ممتاز، دوحه شجره قرآن و عرفان و برهان، فرزند صاحب کمالات و خوارق عادات، عالم کامل، مکمّل مکاشف، حضرت آیه الله العظمی حاج سید علی قاضی تبریزی مصداق « اَلوَلَدُ سِرُّ اَبیه» اعنی الحجه سید مهدی قاضی مشرف بوده اند.

امیر مومنان علی علیه السلام می فرماید: کسی که انگشتر عقیق در دست کند و دو رکعت نماز با آن بخواند، ثواب آن دو رکعت، برابر با هزار رکعت نمازی است که بدون انگشتر عقیق بخواند. یکی از آنان به نام ماکسی میلیان چند درم به مهر و سکهٔ دسیوس بازار برد تا آذوقه خریداری کند. البته لازمبهذکر است که در دوران پهلوی، آن را به بهیستان و بهیستون نیز نامیدند که امروزه آن را فقطبا همان نام بیستون میشناسیم. این واژه در سدههای نخست اسلامی «بهستون» و امروزه بیستون خوانده میشود. ۱- دریای غوربند : از شرق کوتل شیبر سر چشمه میگیرد و از غرب به طرف شما شرق به فاصله ۸۰ کیلو متر بین هندوکش و اطراف کوه پغمان امتداد دارد و سر انجام به دریای پنجشیر ملحق میشود .

رودخانهٔ تینه در شمال، رودخانهٔ هراز در جنوب و شرق و رودخانهٔ لار در غرب این کوه واقع شدهاند. از نشیب های جنوب غربی آن فراه رود. درِ ورودی بقعه از ضلع غربی تعبیه شده و نمای بیرونی فاقد نماکاری است. روشنای داخل بقعه از طریق دو پنجره در نمای غربی، چهار پنجره در نمای شرقی، سه پنجره در نمای جنوبی و سه پنجره در نمای شمالی تأمین می شود. داخل ضریح دو قبر در کنار هم وجود دارند. می گفت: «می باید با نجیب کنار بیاییم»، در رأس هیئت دومی، کاظمی بود که هردو می خواستند با دولت نجیب سازش کنیم.

در دوره هایی که پادشاهان قدرتمند بر کشور حاکم می شدند تعداد زیادی شهر احداث می شد اما در اوقاتی که پادشاهان ضعیف بر تخت سلطنت جلوس می کردند و روسای خانهای بزرگ و زمینداران از اقتدار و نفوذ کافی برای رهبری و هدایت امور کشور در جهت منافع خود برخوردار می شدند . ابنحوقل نیز یکی از کسانی بود، که در خاطرات خود از این بنا یاد کرده است. چندین معبد مخروطی شکل این بنا را تشکیل داده اند و برای بودایی هایی پرستشگاهی بزرگ به حساب می آید. قسمت جنوبی و غربی کوه دره چتین دره قرار گرفته و که با مصافت اندکی به چئچنلر وصل می شود و راه ارتابطی قدیم خراجو با مراغه و امامزاده ابراهیم که سابقا با نام اجاق از شهرت خاصی برخوردار بوده است.

یا کوههای سلیمان، نام دو رشتهکوه است در جنوب شرقى افغانستان و غرب پاکستان و مرز بین فلات ایران و شبهقاره هند، يكى شرقی و ديگرى غربی و هر دو از شمال به جنوب كشيده شده. در ژوئیه ۱۸۴۰ زمینلرزه بزرگی در پیرامون دره آخوری در دامنه شمال شرقی آرارات رخ داد. دامنه های کوه بابا شرایط بسیار خوبی برای پرورش دام در آن محل دارد. بخش اصلی غار تالاری دایره ای به قطر 35 متر و ارتفاع حداکثر20 متر است که بعد از دهلیز قرار دارد.

غارهای بسیاری در این خلیج وجود دارد که تعدادی از آن ها زیر آب و تعدادی از آن ها روی آب قرار دارد. تقریبا همه، جای چادر هایشان را انتخاب کرده بودند و منتظر بودند گروه شیرازی ها از قله برگردند و چادر هایشان را جمع کنند. » و این بحث میان مفسران به پیروی از برخی روایات، مطرح شده که آیا اصحاب کهف و رقیم یک گروه هستند یا دو گروه جدا تا برای اصحاب رقیم نیز تفسیر و شأن نزول جداگانهای ذکر کنند.

این احترام و قدرشناسی به تدریج تبدیل به تقدس شد تا جاییکه برخی کوهها نامی مقدس و برخی دیگر جایگاهی مقدس پیدا کردند. اما مشکل عمده، ناامن بودن راههای منتهی به بامیان و کمبود پروازهای هوایی به این ولایت میباشد که سبب بیمیلی برخی از سیاحان برای سفر به مناطق تفریحی و ساحات توریستی بامیان شده است. با این حال، صنعت توریزم و گردشگری در بامیان، پس از زراعت و مالداری، سومین منبع عایداتی این ولایت میباشد. اما اگر جاهای دیدنی و توریستی بامیان به گردشگران معرفی شود، امکان این وجود دارد که اولین منبع عادیداتی این ولایت را درآمد ناشی از صنعت گردشگری تشکیل دهد.

گفتنی است که بند امیر، اولین پارک ملی کشور، در ولسوالی یکهولنگ و دره آجر در ولسوالی کهمرد این ولایت و ساحه واخان بدخشان، نیز از سوی اداره ملی محیط زیست به عنوان ساحات حفاظت شده اعلان شده است، که سالانه صدها گردشگر و سیاح داخلی و خارجی در این مناطق به تفریح و گردش میپردازند. مسافران و گردشگران می توانند کایاک های موجود در این منطقه را کرایه کنند و از قایق سواری هیجان برانگیز در آن محیط لذت ببرند. وقتی صحبت از برترین مقاصد ماجراجویی جهان می شود، انگار که صحبت از هیجان و شور ناگهانی کرده ایم.

گویش بومی کرج که به گویشهای ایرانی مناطق شمالیتر همانندی داشته در این محلهها صحبت میشدهاست. ابن خلکان در وَفیات گوید: سمعانی درذیل آورده که ابواسحاق علی بن احمدبن الحسین بن احمدبن الحسین بن محمویه الیزدی را دستار و پیراهنی بود مشترک مابین او و برادرش . مرقد شریف مرحوم مبرور سید حسن ابن سید علی ابن علی ابن الحسین (علیه السلام) وفات 891 هجری قمری. مسجد ياد شده از کهن ترين مساجد منطقه احد بوده و در روايات ائمه(عليهم السلام) نيز توصيه اکيد به خواندن نماز در آن شده است. این امامزادگان در دو مقطع تاریخی – به هنگام حکومت علویان در طبرستان و طالقان و به هنگام حضور حضرت امام رضا در خراسان – وارد ساوجبلاغ شدند تا با گذر از این منطقه به نواحی یاد شده برسند که به وسیله امویان و عباسیان جان باختند.

فوسیل های منطقه سیغان این کوه که بالای رسوبات ریولیت بجا مانده است و دارای نباتات لیاس است نشان دهنده آتشفشان های دوره تریاسیک در این منطقه می باشد. را می توان نام برد که هر کدام با هیجانات خاص خود، گردشگران زیادی را جذب می کنند. این تصویر یک تونل نمک که در معدن نمک ایجادشده . در روش تونلی یا همان استخراج نمک به روش تونل یا اطاق پایه بخش استخراج به موارد و قسمت ها و عبارات و واحد های مهم و اصلی متفاوتی تقسیم شده که هر کدام نقش مهم و اساسی دارند. کمربند چین خورده زاگرس – زاگرس مرتفع – کمربند سنندج – سیرجان اساس این تقسیم بندی بر مبنای خصوصیات زمین شناسی و مورفولوژی است.

ماگمای هم شیب در نتیجه برخورد ماگما و قرار گرفتن آن در بالا و پایین سنگ هایی که لایه بندی موازی مشخصی دارند، به وجود می آید. پایین دست کوه دارای چشمه های فراوانی است که بیشتر تحت نام گوزلر شناخته می شود. خلیج کوچک Halong در ویتنام از برترین مقاصد ماجراجویی جهان می باشد که، با داشتن طاق های دریایی، فضایی مهیج را برای گردشگران فراهم آورده است تا بتوانند در آن از قایق سواری لذت ببرند. در معرفی برترین مقاصد ماجراجویی جهان سفر به غارهای ساموآ به افرادی پیشنهاد می شود که سفر به اعماق زمین را به هر چیزی ترجیح می دهند.

یکی از آن ها متعلق به صاحب بقعه، جناب سید حسن بابا ودیگری مربوط به فرزندش می باشد. این دفعه تلاش آن ها بی حاصل ماند. پس آمدند تا جوانان غار را براى دنیاى خود خرج کنند و از ایشان براى رسیدن به شهرت، رونق تجارت و ترقى شهر استفاده کنند، لیکن آن ها بر آنچه که همه بزرگش مى شمردند راضى نشدند و بر دنیا که دامهاى خود را برایشان گسترده کرده بود، پشت کردند و اگرچه در آن زمان مسیحیتبر دین بتپرستان چیره شده بود، لیکن ایشان وعده خداوند را – که غلبه کامل حق بر باطل بود – تحقق یافته ندیدند.

این کوه با طبیعتی بسیار زیبا، سالانه مقصد گردشگران بسیاری می باشد و ۶ ماه از سال را با شکلی پوشیده شده از برف، خود را به گردشگران نشان می دهد. آن طرفی که خط مرا می خواند، یعنی کلان قریه، خیلی زود با من تماس گرفته می شد. ارتفاع قله این کوه در افغانستان ۶۶۵۰ متر بوده که بنام تیراج معروف است و از سطح آب دریا ۸۳۰۰ متر ارتفاع دارد .

دیدگاهتان را بنویسید