زندگی احمد شاه مسعود از زبان خودش، در گفتگو با احمدشاه فرزان

پس از کشته شدن بردیا و افتادن حکومت به دست داریوش، در سراسر امپراطوری هخامنشی نوزده شورش بزرگ و کوچک اتفاق افتادکه داریوش بزرگ پس از اینکه این شورش ها را فرونشاند تصمیم گرفت که مردم تاریخچه امپراطوریش را و جهان پس از خود را در جریان چگونگی به دست گرفتن قدرت و نخستین سال فرمانروایش قرار دهد به همین منوال او این بنای یادبود و بیانیه مهم را در بیستون بر سر یک راه کهن به ثبت رساند. دامنهها و درههای البرز از تفرجگاههای مهم مردم استانهای تهران، کرج، قزوین و سمنان است.

محور دره این دو رودخانه به طور کلی عمود بر محور البرز است و ارتفاع آن را کمیکاهش داده اند. شمسۀ امیر رضا (۱۳۷۰ ) (( اکتشافات تفضیلی زغالسنگ در منطقه گلیران )) ۀ شرکت زغالسنگ البرز مرکزی . رییس جمعیت هلال احمر دیر با اشاره به اعزام نیروهای امدادی در اسرع وقت افزود: نجاتگران پایگاه امداد و نجات جاده ای پس از جستجو و دسترسی به مسیر و مفقودین در منطقه کوه نمک و انجام اقدامات اولیه لازم عملیات با موفقیت به پایان رسید. وی گفت: در پی گزارش ناپدید شدن چهار نفر از اعضاء یک خانواده در منطقه کوه های نمکی شهرستان دیّر، یک تیم امدادی از سوی پایگاه جاده ای امداد و نجات جاده ای (جاشک) به منطقه مورد نظر اعزام شد.

که باید باید وارد جاده بوشهر- بندرعباس شوید و مسیر خورموج به بندر دیر را پیش بگیرید. در طی سالهای اخیر، بیمبالاتیهایی از سوی مردم و گردشگران مختلف درباره جزیره هرمز صورت گرفته که باید متوقف شوند. بهجز جاذبههایی که گفته شد، هرمزگان دیدنیهای فراوانی دارد که باید بهعنوان دوستدار گردشگری یا دستکم یک ایرانی به ملاقات و بازدیدشان بروید. معمولا گیاهانی که اطراف چشمههای آب گرم تفتان میرویند خواص دارویی بالایی دارند و ترکیب مواد معدنی داخل آب این چشمهها نیز برای درمان انواع بیماریها کاربرد دارد. وجود چشمههای نمکی و روان بودن آب آنها با صدای بسیار ملایم و دیوارههای زیبا رنگ دره، به دره زیبایی بیشتری میبخشد.

دره سکوت درهای زیبا در کنار ساحل است که با عبور از مسیری سنگی به آن میرسید. درهای که سطح آن یکدست با نمکی که به صورت گل کلم در آمده فرش شده است. پدر و مادر کمر همت بستند تا به هر شکل ممکن برای شکوفا شدن این گل نو رسیده تلاش نمایند و تا آنجا که می توانند زمینه های رشد و بالندگی وی را فراهم سازند. 9 – اگر چنین خبری و چنین جزیره ای وجود داشته و خبر آن هم به آن سرعت پخش شده چرا شیعیان و حتی دشمنان آن روزگار به محل مورد نظر هجوم نبرده اند آیا در صورت صحت داستان ، حداقل صد نفر دوست و دشمن دیگر نباید به آنجا سری زده باشند ؟

به هرکجا که سفر میکنید، در صورت وجود، حتماً سری به بازارهای محلی آنجا هم بزنید. اگر بهدنبال مقصدی خاص برای سفرکردن هستید، حتماً حواستان به جزیره هرمز باشد. پس اگر بهدنبال گشتوگذار و دیدن الهه نمک و جاهای دیدنی هرمزگان و جزیره هرمز هستید، مسئولانه و بااحتیاط رفتار کنید. جزیره هرمز جذاب است. در سفر به هرمز و بازدید از دیدنیهایی مانند الهه نمک، به بازارهای محلی و بومی هم سری بزنید.

بازار جزیره هرمز نیز دیدن دارد. غار شاخه نبات که با وجود قندیلهای سفید و یک دست که به صورت شاخهای از سقف غار آویزان هستند نظر هر بینندهای را به خود جلب میکنند، غار سد نمکی یا غار پنجه عقاب نیز به همین صورت هستند، تعدد غارها به قدری زیاد است که نامگذاری بعضی از غارها را سخت کرده است. ایالت اورگن کوههای آتشفشانی «نیوبری»، «هود»، دریاچه آتشفشانی «کراتر» و رشته کوه «سه خواهر» را در خود جای داده است. کوه نمکی جاشک به عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر در سال 88 به ثبت رسیده و اکنون در اختیار محیط زیست قرار گرفته است.

با توجه به عدم وجود پاسگاه محيط باني در حاشيه منطقه بازديد كنندگان متعددي بدون هماهنگي اداره از اين منطقه يازديد مي كنند كه بدليل عدم اطلاع كافي از موقعيت آن، در مواردي آثاري از اين اثر را كنده و با خود حمل مي كنند. اين غارها که بر اثر انحلال رسوبات نمکي ايجاد ميشوند در جاي جاي گنبد ديده ميشود. چشمههای نمکی که به فراوانی در درون غارها و در سطح درهها به چشم میخورد نیز از جاذبههای گنبد نمکی دشتی به شمار میآیند. طول غارها از غارهای کوچک 30 تا 50 متری تا غارهای 300 متری و 500 متری و بزرگترین آنها تا یک هزار و500 متری نیز است که به غار پلکانی معروف شده است.

در بخشهاي داخلي اين غارها بلورهاي زيباي نمک به صورت استلاگميت و استلاکتيت جلوهاي ديدني به غارها بخشيده است. گنبد نمكي يكي از پديده هاي زمين شناسي است كه داراي چشم اندازها و مناظر زيباي طبيعي است اين گنبد نمكي در نزديكي روستاي جاشك به صورت يك طاقديس بر روي سلسله جبال رشته زاگرس در استان بوشهر واقع شده است . سطح گنبد نمکی دشتی از لحاظ پوشش گیاهی تقریبا در اغلب نقاط به دلیل درصد بالای نمک تهی از هر نوع رویش بوده اما در برخی از نقاط گنبد وجود مناطق بزرگ و کوچک آهکی به چشم میخورد.

یخچالهای نمکی از جاذبههای خاص گنبد نمکی دشتی هستند که در سطح شیبدار و حرکت ثقلی تودههای نمک و در جهت شیب گنبد به صورت پلکانی تشکیل شدهاند که در سطح خود با اشکالی زیبا رنگهای متحیرانهای را به وجود آوردهاند که چشمنوازی میکند و به دلیل اینکه به یخچالهای یخی شبیه بودهاند به این نام نامیده شدهاند. ارتفاع این گنبد نمکی هزار و 490 متر و حداقل ارتفاع از سطح دریا نیز 70 متراست. بهعلاوه در مناطقی که به حد کافی از این گنبد نمکی دور هستند، بادام کوهی، کُنار، اشک و گلهای سنگ نیز به چشم میخورد.

اطراف اين غار از دو سمت شرقی و غربی باز است و آفتاب بر آن میتابد و ورودی غار در سمت جنوب قرار دارد و در داخل غار ۷ يا ۸ قبر به چشم میخورد. بیشتر بخوانید: بهترین مناطق و مکان ها برای پیک نیک اطراف تهران کجاست؟ تحصیلات مقدماتی را در قریه میله آمل گذرانده و سپس در تهران و دوباره به نجف اشرف رفته و پس از نیل درجه اجتهاد از استاد خود مرحوم حاج میرزا حبیب الله رشتی متوفی ۱۳۱۲ قمری رئیس حوزه علمی نجف . ساكنان منطقه اذعان داشتند كه حكومت تركيه به وضعيت اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي اين منطقه بي تفاوت است و علت بي تفاوتي را طرفداري بوميان از گروه مخالف دولت تركيه كه به پ.پ.ك مشهور مي باشند اعلام مي كنند، در صورتي كه بوميان از اين ادعاي دولت خود را مبرا مي دانستند.

پیامبر(ص) همه مسلمانانی که آمادگی حضور در کارزار داشتند را در صفی منظم کرد و سان دید و پس از تذکر نکات قابل توجه و اجرایی، آماده مبارزه شد. در این فاصله سید حیدر آموزشهای اصلی را دیده و نخستین تجربه خود از زندگی را کسب کرده بود.او در جامع الاسرار میگوید که از همان آغاز جوانی و حتی کودکی با علاقع فراوان به مطالعه عرفان شیعی دوازده امامی پرداخت.زائر ما با ترک همه چیز، جز خرقهای ژنده از مال دنیا نگه نمیدارد و برای زیارت اماکن مقدسه تشیع و سپس بیت المقدس و مکه قدم در راه میگذارد. ساعت ۰۲:۳۰ بامداد صعود را از روستای «گشی» در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوبشرقی اهرم شروع کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید