زندگی احمد شاه مسعود از زبان خودش، در گفتگو با احمدشاه فرزان

پروردگارم بر تو درور و سلام می فرستد و می فرماید: انگشترت را در دست راست کن و نگین آن را هم عقیق قرار بده و به پسر عمویت علی نیز بگو انگشترتش را در دست راست کند و نگین آن را هم عقیق قرار دهد. از طرفی در این مدل مطالعه ، تمرکز بالا می رود و یادگیری هم افزایش می یابد. همچنین زنگبار از شهرهای مهم و توریستی تانزانیا می باشد.

در دورهٔ سامانیان نیز پنجشیر یکی از ضرابخانههای آنها بهشمار میرفت(مایلز، همانجا). من که توسط یکی از دوستانم با خبر شدم. کوه کلیمانجارو رفیعترین کوه آفریقا آتشفشانی است خاموش در کشور تانزانیا و در مرز این کشور با کنیا. این زمینه تاریخی و وجود برخی شواهد حکایت از این دارند که گذشتگان از کوه صفه به عنوان پایگاه و پناهگاه استفاده میکردند. ستاره | سرویس گردشگری – تنگه واشی یکی از جاذبههای گردشگری استان تهران است که در فاصلهی ۱۷ کیلومتری فیروزآباد قرار گرفته است؛ و با آب و هوای خوبش در فصل تابستان میزبان گروههای گردشگری بسیاری است.

برخی از افراد محلی، آن را با عنوان بیستون به معنای بدون ستون میشناسند، ولی این سبک نوشتاری، اعتباری ندارد. وجود صخرههای عظیم و بلند در نقاط مختلف صفه، از نظر کوهنوردی تخصصی و آموزش سنگ نوردی، امکان بسیار خوبی برای گسترش ورزش کوهنوردی در منطقه اصفهان به وجود آورده است. کوهستان صفه به دلیل نزدیکی به شهر اصفهان و برخورداری از ارتفاع مناسب و تنوع پستی و بلندیهای آن امکانات بسیار خوبی برای فعالیتهای ورزشی تفریحی مثل پیادهروی، تپه نوردی، کوهنوردی و سنگنوردی فراهم آورده است. خط اول آن از بزرگراه شهدای صفه تا گردنه باد با طول ۱۸۵۰ متر و ۵۰ کابین ۴ نفره که امکان بازدید از بام اصفهان را برای بازدیدکنندگان فراهم میآورد و مناظر کوه صفه نظیر قلعه شاهدژ، دیدنیهای اطراف شهر و تنگه گردنه باد از جاذبههای طبیعی این مسیر به شمار میرود و خط دوم آن از گردنه باد به سمت قله شاهدژ با طول ۶۵۰ متر و ۶ پایه میانی می­باشد.

به علت اینکه اینگونه بیتها در اشعار طالب زیاد است، شاعران و ادبای دوره ی بازگشت ادبی همچون آذر بیگدلی او را در شمار شاعران فصیح ندانسته و یا رضا قلی خان هدایت حتی از آوردن نام او روی گردانده است؛ اما چه آنهایی که در مورد طالب راه مبالغه پیش گرفته و چه آنان که راه طرد این شاعر را در پیش گرفتند، هر دو از طریق عدالت و انصاف خارج شده اند؛ چرا که گرچه عده ای از اشعار طالب سست و نا مفهوم و حتی بی مزه هستند؛ اما در دیوان او؛ به خصوص در غزلهایش، می توان اشعاری بسیار زیبا و دل انگیز یافت که از نظر لفظ و معنی متناسب، زیبا، گویا، تازه و بدیع است و اینچنین است که توانسته دیوان بزرگی از اشعار دل انگیز؛ به خصوص غزل را فراهم سازد.ازجمله ویژگیهای شعر طالب، توجه و علاقه ی او به آوردن تشبیهات و استعاره هایی است که بیشتر مرکب و خیالی و نیز مبالغه در آوردن آنها است.

در اطراف این کوهها، شهرها و روستاها با جمعیت زیاد پراکنده اند . این زمین لرزه با قدرت 5.9 ریشتر و در عمق 18 کیلومتری زمین رخ داده است. 7 مسیر راه پیمایی بر روی کلیمانجارو، که البته برخی از آنها بسیار دور افتاده اند که در کنار چشم انداز زیبای یخچال هیم Heim و دیواره بریچ Breach در رخ جنوب غربی کیبو چندان به چشم نمی آید. کوه مولانجی در دشتهایی بسیار گرم و البته در میان جنگل سرو قرار دارد. شروع مسیر از ارتفاع 1980 متری می باشد که با داشتن راهی پهن به جان پناه ماندارا در 2700 متری می رسد(4 ساعت).

با نور هدلامپها شروع به صعود از شیبهای تند مسیر کردیم که صخرههای زیادی بین آنها را فرا گرفته بود. پس از این با نیزه مقابله کردند تا نیزههایشان شکست. در تابستان منطقه بسیار گرم است، اما زمستانهایش پر برف و خشن همراه با برف سنگین می باشد. کوه دماوند دارای جاذبه های فراوانی است که می توان گفت همه کوهنوردان کشور ، آرزوی حداقل یکبار قرار گرفتن در کنار قله اش را دارند. دسترسی راحت به کوه باعث هجوم کوهنوردان ، ماجراجویان و جهانگردان به این مکان شده.

اما به علت شرایط ترکیه، کوهنوردان زیادی در کوه نبودند و در کمپ ۱ فقط گروه ما و گروه کرد های عزیز چادر زدند. خب، ما مسئول کشور هستیم؛ از این بندهی حقیر گرفته تا مسئولین دولتی، مسئولین قضائی، مسئولین قوّهی مقنّنه و همینطور سلسلهمراتب مسئولیّتها، همه مسئولیم؛ اگر چنانچه کاری بکنیم که نتیجه آن باشد که «اِنَّمَا استَزَلَّهُمُ الشَّیطان» و پایمان بلغزد و نتوانیم طاقت بیاوریم در آنجایی که باید تاب آورد و طاقت آورد، خطر بزرگی ما را تهدید میکند. پارک ملی تانزانیا از جمله مکانهای نادری است که هنوز بشر نتوانسته آنرا کاملا تخریب نماید و بازدید از آن شانس بزرگی است برای انسانهای عصر حاضر وجود حدودا 3000 راس شیر در سیلوسSelous و باقی مانده شامپانزه ها در ماهال Mahale و گومبی Gombe و همینطور میلیونها حیوان اهلی و وحشی در پارک ملی سرنگیتی، تانزانیا را به یکی از استثنایی ترین نقاط دنیا تبدیل نموده.

یکی از ویژگی های کوهستان صفه ارزش تاریخی آن است. در زمان شاه سلیمان صفوی یا شاه صفی دوم در محل یکی از چشمههای دامنه کوه صفه (چشمه پاچنار) بنایی برای تفریح و گردش درباریان بنا نهاده شد که نامش را تخت سلیمان گذاشتند. در دورهٔ اسلامی پنجشیر، چندی در دست سلسلهٔ بنیبانیجور یا ابوداوودیان(حک ۲۳۲-۳۷۲ق/۸۴۷-۹۸۲م)طخارستان بود(زامباور، ۳۰۷) و سکههایی که از سوی آنها در پنجشیر ضرب شده، شناخته شده است(مایلز، ۳۷۳). با سرقدمی آقای پورفرزین و با سرعتی مناسب به سوی کمپ ۲ پیش می رفتیم. کشور کنیا با 582،646 کیلومتر مربع وسعت حدود 20 میلیون نفر جمعیت دارد.

این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۱۴ نفر بودهاست. 45% مردم این قاره مسیحی، 40% مسلمان و 15% دارای سایر مذاهب بویژه بت پرست هستند. نژاد مردم آن سیاه، 31% مسلمان، 25% مسیحی و سایرین بت پرست می باشند. با تراورس به غرب و سپس ادامه دادن آن به سمت شمال در ارتفاع 3800 متری به جان پناه شیرا می رسیم.

ریشه نام اصفهان از سپاهان است و این نشان میدهد که در دوران ساسانیان این منطقه مقر سپاهیان «ولیعهد نشین» بوده است؛ چیزی که با مشاهده برخی آثار به جا مانده مثل آتشگاه و گورهای زرتشتیان اثبات میشود. قاره آفریقا با 30،065،000 کیلومتر مربع حدود 20% از سطح کره زمین را پوشانده. در همان ابتداي امدادرساني ، آقاي پيمان ثروت و حسن بيرجندي ، دو كمك سرپرست برنامه از زير بهمن بيرون آورده شدند و پيمان ثروت به سمت ما آمد ولي با روحيه اي خراب و بسيار آشفته و از همنوردان خواهش كرد كسي به محل حادثه نزديك نشود .

خبر قطعی به دست نرسیده که این تکهها همان تکههای کشتی نوح باشد، ولی بهاحتمال ۹۹ درصد این تکهها مربوط به کشتی حضرت نوح است.برخی از کارشناسان وجود کشتی نوح و طوفان عظیم نوح را رد کردهاند، ولی با پیدا شدن بقایای کشتی فرضیه وجود کشتی نوح شدت گرفتن و حالا دیگر کسی نمیتوان این طوفان عظیم و وجود کشتی را انکار کند. در کتابهای جغرافیای اسلامی، کوه قاف را همان کوه البرز میدانند. «عبدالرحمن مجاهدنقی» نویسنده و پژوهشگر ادبی نیز می­گوید: قاف در افسانه­ها، کوهی است که گویند گرداگرد زمین را پوشانده و خورشید از پشت آن طلوع می­کند و شب­ها را در چاهی پشت کوه قاف می­گذراند.

اين جاذبههاي طبيعي در منطقه کوه نمک و ظرفيت فراوان آن براي گردشگري به همراه يک مديريت صحيح زيستمحيطي ميتواند بهترين منطقه گردشگري در آن ناحيه با ترويج فرهنگ زيست محيطي جهت حفاظت از منابع طبيعي با رواج نوع خاصي از گردشگري به نام گردشگري طبيعي باشد، چرا که پيشگامان طبيعتگردي در جهان براين باورند که براي حفظ واقعي محيطهاي طبيعي بايد گردشگران را در اين محيطها پذيرا باشند. زمانی که سربازانی که در جنگ جهانی دوم در پایین جاده بیستون گشت زنی می کردند، نگارها و کتیبه با ارزش بیستون را هدف گرفتند و آسیب های جبران ناپذیری را به این اثر تاریخی وارد نمودند.

» و آن خواب اين بود که مشاهده کردند همه حضرات معصومين عليهم السلام در اتاقي نشسته اند و ايشان وارد آن مجلس شد، ولي جايي نيست که ايشان بنشيند؛ در اين لحظه حضرت رضا عليه السلام نزد خود جايي را باز نمودند و خطاب به ايشان فرمود: « بيا پيش من بنشين. پس ما انسان ها در زندگی طوری زندگی کنیم که مانند ضرب المثل رو به رو نشویم،وبه همه در همه حال جز نیکی نکینم.

دیدگاهتان را بنویسید