روزی روزگاری: پاندورا، جنون گنج و وفور گلوله

دانشمندان در حال رفع کردن عیب های تشخیص داده شده در مدل ها هستند تا برآوردهای آینده دقیق تر انجام شوند. اگرچه میدانستیم که میتوانیم این خطوط را تشخیص دهیم، تصمیم گرفتیم آنها را با تلسکوپ جمنای بررسی کنیم. محدوده ای که به نسبت فاصله های زمینی ابعادی بسیار زیاد دارد اما در مقایسه با ابعاد کهکشان راه شیری و حتی فاصله ی ستاره های نزدیک به خورشید ابعاد کوچکی دارد.

در حقیقت ماه دارای چهار وجه است ، وجهی که ما می بینیم یا به اصلاح وجه نزدیک ماه ، در حقیقت قسمت شرقی ماه است که در آن گودال کوهستانی به عمق 84 کیلومتر و یک قله مرکزی به نام تیکو و سه گودال درخشان با نام توف قرار دارد و علت اینکه ما همیشه این وجه را در زمان روشنی ماه میبینیم این است که مساوی بودن زمان حرکت چرخشی ماه به دور خود و حرکت مداری آن به دور زمین بوده است . شعاع ستاره VY کلب اکبر نزدیک به ۱۴۲۰ برابر خورشید است. یعنی به دلیل کندی حرکت ماه به دور خود و برابر بودن آن با زمان حرکت مداری ماه به دور زمین همیشه فقط یک سمت ماه رو به زمین است به این نوع چرخش ماه synchronous rotation می گویند .هنگامی ماه به رنگ قرمز رنگ در آسمان دیده می شود (super moon) ما می توانیم ناحیه پشتی ماه (وجه دور) را نظاره بکنیم و متوجه تفاوت این دو وجه به راحتی بشویم .

این خردههای به جای مانده به مرور زمان به علت عوامل مختلف گرانشی در فاصلههای گوناگونی از سیاره به گرد آن به چرخش درآمدهاند و حلقههای امروزی را موجب شدهاند. گرچه وقوع این آشفتگیها در حرکت مداری سیارات به دور خورشید امری شناخته شده بود و آنرا ناشی از اثر گرانشی سیارات مجاور میدانستند که در دیگر سیارات نیز نمونهی آن دیده شده بود اما در مورد اورانوس اختلاف میان مواضع حساب شده و رصد شده خیلی بیشتر و در حدود دو دقیقه قوسی بود. پلوتون یكی از سیارات منظومه شمسی و نهمین سیاره از لحاظ بعد مسافت نسبت به خورشید می باشد.

ابرهای گرد و غبار به اندازه یک کیلومتر به هوا بلند می شوند و هفته ها در هوا باقی می مانند. علاوه بر آن در اتمسفر مشتری بادهایی با سرعت بیش از ۵۰۰ کیلومتر در ساعت میوزند از این رو امکان وجود حیات در این سیاره غیرممکن است. این مستند بسیار زیبا با بودجه ای بالغ بر 16 میلیون پوند (25 میلیون دلار) و در مدت 5 سال با تهیه کنندگی Alastair Fothergill و روایتگری David Attenborough یکی از مشهورترین گویندگان مستند در 11 قسمت 50 دقیقه ای تولید شده است و در هر قسمت به یکی از اقلیم های زمین و موجودات ساکن آن می پردازد.

بنابر گزارشهای ناسا، تعامل این دو کهکشان چند صد میلیون سال پیش آغاز شده و در طول این برخورد، میلیاردها ستاره شکل خواهند گرفت. گاهی گردبادهای کوچک یا همان جریان های همرفتی می چرخند و ستون هایی را تشکیل می دهند که در پهنه سرزمین های مریخی به گردش در می آیند. اتمسفر مریخ بخار آب بسیار کمی را در خود نگه می دارد، اما از ترکیب هوای سرد و فشار جوی کم، ابرهای یخی پدید می آیند. هوای گرم شروع به حرکت به سوی مناطق سردتر میکند و سبب ایجاد بادها میشود.

بعد از آن بود که آنها شروع به ترسیم موضوعات مشترک و موضوعات پیرامون رمان های مختلف کردند تا آثار جدیدتری خلق کنند. با شروع زمستان، این روپوش قطبی گسترده تر می شود. این کره از لایه های متفاوتی به وجود آمده که می توان به هسته، پوسته و گوشته اشاره کرد که البته در بین آن ها مواد دیگری نیز موجود است مانند سنگ کره و… این آزمایش ثابت کرد که ماده حلال مورد قبول یودوکلورامیک اسید همراه با عامل ترکیب شده با اکسیژن مانند خود اکسیژن است. ابرهای «لیی ویو» (Lee wave)در اطراف موانع بزرگ مانند کوه ها، دهانه های برخوردی و آتشفشان ها تشکیل می شوند.هوا در این نوع نواحی در بیشتر مواقع امواجی شبیه به امواج دریا را به وجود می آورد.

جو اطراف مشتری با رعد و برق شدیدی قوی تر از آنچه ما در اینجا روی زمین تجربه می کنیم مشخص می شود. سیستم I دارای مدت زمان 10 ساعت 14 دقیقه 00 ثانیه (844.3 درجه در روز) است و شامل منطقه استوایی، کمربند استوایی جنوبی و کمربند استوایی شمالی می شود. ولی این سیارک کوچک سالانه انرژی زمین را دریافت می کند و در هر قرن حدود 1.2 ملی ثانیه از سرعت زمین را کاهش می یابد . تنوره های دیو اغلب در تابستان و در دشت های هموار مریخ به حرکت در می آیند. در سال 1675 میلادی (1504 شمسی) جووانی دومینیکو کاسینی ، اخترشناس ایتالیایی ، کشف کرد که حلقه زحل از دو حلقه تشکیل یافته است و میان آن دو جدایی وجود دارد.

معنی آن آرزوی سعادت و اقبال و نیز دعا برای صاحب آن میباشد. پوشش هسته مریخ (Mantle) احتمالاً بسبار شبیه به مانتل کره زمین باشد که احتمالاً دارای ترکیباتی از پریدوتیت (Peridotite) که متشکل از سیلیکون اولیه، اکسیژن، آهن و منیزیم میباشد. زمین دارای زاویه 32 درجه به سمت شرق است و به همین علت ما در زمین دارای چهار فصل با آب و هوای متفاوت هستیم ولی این زاویه زمین هم باعث شده است که ماه به صورت یک مدار بیضی شکل به دور زمین بچرخد .

سطح مریخ دارای اینرسی حرارتی بسیار کمی است. در واقع همه چیز از مولکول ساخته شده است اما هر مولکول بسیار کوچکتر از یک دانه شِن است. ما می خواهیم جزئیات بیشتری در مورد هر یک از آنها ارائه دهیم. در نواحی قطبی، غبار معلق با بخارهای یخی در هم می آمیزد و تبدیل به شبنم برف مانندی می شود که سطح مریخ را می پوشاند. این مجموعه با 9 حلقه کامل و 3 حلقه شکسته احاطه شده است که این حلقهها عمدتاً از یخ، سنگ و گرد و غبار فضایی تشکیل شدهاند. اتمسفر ماه به حدی رقیق است که تقریباً می توان گفت فاقد مولکول است و به علت نداشتن مولکول نور خورشید در آسمان ماه تجزیه و منعکس نمی شود بنابراین آسمان ماه به رنگ تیره دیده می شود.

در اوین قسمت از این مجموعه به بحث آب و هوای این سیاره می پردازیم. فشار هوای گرم و البته وجود مقدار کمی هوای سرد باعث می شود تا بادهای شدیدی به اندازه 1000 کیلومتر بر ساعت به وجود آید. پروژه آنتارس به نام «اقلیم مریخ در مقیاس کوچک» (MSW)نقص هایی در مدل های فعلی آب و هوای جهانی شناسایی کرده و علت این امر، مدل سازی ابتدایی خاک است. جو زمین از بسیاری از اجرام بسیار کوچک به نام مولکول تشکیل شده است. بیشتر سنگریزه ها دوباره روی سطح مریخ می نشینند، اما غبار نرم قرمز رنگ در پایین ترین لایه جو این سیاره، یعنی تروپوسفر به صورت معلق باقی می ماند.

این عزیزان بر این باور هستند که زمین یک دیسک صاف بوده و جاذبه موجود بر روی زمین به صورت یکسان پخش می باشد و همین علت است که ماه همیشه به یک صورت دیده می شود . فیلم سینمایی جدید «ریون ناقلای کوچولو ـ معمای گنج» به کارگردانی «ورنا فلس و ساندور جسی»، یک شنبه 29 اسفند ماه ساعت 14 از شبکه کودک پخش خواهد شد. آخر براى خودپسندها دیگران فقط یک مشت ستایشگرند. به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ما عاشق تماشای همه رنگهای زیبا غروب و طلوع آفتاب هستیم، اما چطور این اتفاق میافتد، در حالی که بیشتر اوقات آسمان فقط آبی است؟

در این صفحه تعداد 317 مقاله تخصصی درباره سیاره زهره، ناهید، ونوس که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. مطالب این عزیزان از نظر علمی بسیار دقیق و جالب هست و ارزش مطالعه کردن را دارد ولی در جواب سوال مطرح شده باید بگویم که به علت شکل تخم مرغی ماه و دوران بیضی شکل آن تغییر سرعت آن به همان میزان است که ماه در دور ترین فاصله خود قرار دارد و این دو تغییر هم دیگر را خنثی میکنند .

تمام اجرام آسمانی که در یک منظومه مداری قرار دارند، تحت تأثیر جاذبهای دو جانبه به دور یک جرم مشترک مرکزی میچرخند. آیا در مریخ برف می بارد؟ در حرکت ماه به اطراف زمین موقعیت ماه هر روز نسبت به ستارگان حدود ۱۳درجه به سمت شرق تغییر می کند. این میدان مغناطیسی شدید یک مغناطیس سپهر عظیم در اطراف مشتری بوجود میآورد که باد خورشیدی را دور نگه میدارد. میزان انرژی گرانشی خورشید بر روی ماه و مقابله آن با انرژی گرانشی زمین و همین طور وجود امواج گرانشی در اطراف این منظومه همه علتی بر خنثی شدن تغییرات سرعت چرخش و عدم سقوط آن بر روی زمین است.

به همین نوع چرخش ماه نامنظم ماه elliptical orbit می گویند . به عبارتی دیگر، زمانی که خورشید به آن می تابد به سرعت گرم می شود. آنطور که مشخص میشود، این گنجینه در اصل زندانی است که توسط موجودات فضایی باستانی ساخته شده است تا این هیولا که Destroyer نامیده میشود را در آن جا زندانی کنند. از آن جا که محور سیاره بهرام همانند زمین 24 درجه کج است در این سیاره نیز فصل های سال وجود دارند .

دیدگاهتان را بنویسید