روزهاي هفته – آرش نورآقایی

در علوم نهم فصل 10 : نگاهی به فضا سعی شده است با نگاهی به فضا متناسب با نیاز دانش آموزان مطالب گردآوری شود. زیرا انسانهای تمام ادوار میتوانستند توسط چشم غیر مسلح، این سیارهها را مشاهده کنند، اما حداقل میدانیم که اولین بار در چه زمانی ثبت شدهاند. قمرها جامد هستند؛ ماهواره ها، قمر مصنوعی هستند؛ زیرا بشر آنها را می سازد و با فرستادن به فضا، آنها را در محدودهٔ گرانش سیارهٔ زمین قرار می دهد.

کار تنظیمی که این ابزارها انجام می دهند باعث می شود هابل در حالت نشانه گیری درست بماند. امروزه بشر با قرار دادن ماهوار ه هایی در فضا، اطلاعات را به زمین می فرستد، سپس تجزیه و تحلیل آنها انجام می شود. ستاره ها پیوسته در حال تغییرند. بیشتر ستاره شناسان معتقدند که همه اعضای منظومه شمسی، از ابر عظیم و چرخانی متشکل از گاز و غبار به نام سحابی خورشیدی تشکیل شده اند.

پلوتونتصمیم MAC (اتحادیه بین المللی نجوم) دیگر در مورد سیارات منظومه شمسی صدق نمی کند، بلکه یک سیاره کوتوله و حتی از نظر قطر کوچکتر از سیاره کوتوله دیگر اریس است. در قدیم، انسان ها از صورت فلکی به عنوان تقویم استفاده می کردند. همچنین از ستارگان و صورت های فلکی در جهت یابی در شب نیز می توان استفاده نمود. اپلیکیشن کتابخوان کتابراه برای اندروید، IOS و ویندوز در دسترس است. نزدیک ترین ستاره به زمین، خورشید است که در فاصلهٔ حدود یکصد و پنجاه میلیون کیلومتری آن واقع شده است.

همچنین ماه و سایر اجرام نورانی در قرآن کریم جزئی از آسمان محسوب شدهاند، نه خود آسمان (فرقان/61)؛ برخی نیز طبقات مختلف جوّ اتمسفر زمین را همان آسمانهای هفتگانه پنداشتهاند؛ اما این نظر بسیار بعید است؛ زیرا نخست، اهل فنّ، جوّ زمین را به چهار یا پنج لایه تقسیم میکنند، نه هفت لایه (بیسر، 1372: 48). همچنین لایهلایهبودن جوّ زمین برای مخاطب عصر نزول، مطرح نبوده و اطلاعی از آن نداشته است. حتی گاهی اوقات اطرافیان احساس میکنند که آنها در حال فخرفروشی و پزدادن هستند و به اصطلاح خودشان را میگیرند، در حالی که اصلاً چنین نیست، در واقع آنها زحمت کمی به خود میدهند تا با اطرافیان گرم بگیرند و دوست شوند.

سال نجومی پلوتو نزدیک به ۲۴۸ سال زمینیاست ولی هر دو در یک جهت به دور خورشید میگردند. او در ادامه با ساخت رصدخانه ها و ابزار نجومی پیشرفته، مطالعات خود را به صورت علمی و منسجم از منظومه شمسی به فضاهای کهکشانی،گسترش داد. در حدود هزار سال قبل، هم زمان با شکوفایی علم در جوامع اسلامی، بسیاری از منجمان ایرانی و مسلمان سایر کشورها به تحقیق در نجوم، ساخت ابزار نجومی و رصدخانه و ارائه جدول های دقیق نجومی پرداختند.

بیش از 90 درصد این سنگ های فضایی در ناحیه ای به نام كمربند اصلی سیارک ها، كه بین مدار مریخ و مشتری واقع شده است، تمركز یافته اند. در منظومهٔ شمسی افزون بر سیاره ها و قمرهای آنها، میلیاردها جرم فضایی دیگر به نام سیارک درحال چرخش به دور خورشید هستند. آیا بیگانههای فضایی فقط موجوداتی از سیارههای دور و نزدیک هستند که با مهربانی کنار انسانها زندگی میکنند؟ كاهش جرم تا زمانی ادامه خواهد یافت كه خورشید به پایان زندگی خود برسد. سیاره به جرمی گفته می شود که در مداری به دور خورشید می چرخد و دارای جرم كافی برای ایجاد شكل كروی و جذب اجرام كوچک تر اطراف مدار خود باشد.

این بازی در سبک و ژانر اکشن و ماجراجویی ساخته شده است و کمپانی راک استار نورث بع عنوان سازنده و راک استار گیمز به عنوان ناشر بازی سعی کرده اند که این بازی را برای پلتفرم های مختلفی همچون ایکس باکس، پلی استیشن، رایانه های شخصی و … این تبدیل همراه با كاهش جرم و تولید انرژی به صورت گرما و نور است. این میکروفن خارجی همچنین صدای محیط را در حالی که این مریخنورد در حال گشت و گذار در مریخ است، ضبط میکند و این یک مزیت دیگر برای محققان به همراه دارد.

Journey to the Savage Planet از لحاظ گیم پلی یک بازی اکشن ماجراجویی متروئیدوانیایی اول شخص با تمرکز بر گشت و گذار و اکتشاف در دنیای بازی به همراه مبارزه با دشمنان است. در محلی که ستارگان به خوبی در شب قابل رؤیت هستند، صورت فلکی دب اکبر را پیدا کنید، سپس ستاره ششم را به ستاره هفتم با یک خط وصل کنید و خط را حدود ۵ برابر فاصله بین دو ستاره امتداد دهید. او اثبات کرد که مدار چرخش سیارات به دور خورشید، دایره ای نیست بلکه به صورت بیضوی است. ستاره قطبی، دم صورت فلکی دب اصغر است.

سیارات نمی توانند صورت فلکی تشکیل دهند؛ چون جابه جایی آنها زیاد است و شکل ثابت و خاصی نمی توانند داشته باشند. همچنین گرانش قویتر به این معنی است که کهکشانها زودتر شکل بگیرند و بنابراین کوچکتر باشند. به عنوان مثال، به اصطلاح “تپههای شنی” را پیدا کنید که در نزدیکی منطقهای به نام هزارتوی شب (مجموعهای عظیم از درههای متقاطع) وجود دارد و همچنین دشتهای هلاس. این سیارک مرموز در سال 2017 به کمک رصدخانهای در هاوایی آمریکا کشف شد و از همان زمان، اسم اومواموا که به زبان مردم محلی آن منطقه به معنی پیامرسان بوده، برای آن انتخاب شد.

کهکشان راه شیری، کهکشان مارپیچ و چرخانی است که 100 هزار سال نوری پهنا دارد و ضخامت آن دو هزار سال نوری است. منظومه شمسی، بخش بسیارکوچکی ازكهكشان راه شیری است. توجه انسان به آسمان شب، ماه و خورشید و فرهنگ رصد آسمان از هزاران سال پیش مطرح بوده است. آثار برجای مانده از دورهٔ هخامنشیان، اسناد و کتاب های تاریخی مانند شاهنامه فردوسی از توجه انسان ها به فضا حکایت دارد. پنج هزار سال بعد از این وقایع، نژاد انسان موفق به کشف الکتریسیته، توسعه سیستمهای کامپیوتری، شکاف دادن اتمها و حتی قدم نهادن بر کره ماه شدند. بعد از مشتری، زحل سریع تر از هر سیاره ی دیگری دوران می کند و یک دوران کامل آن هر ده ساعت و سی دقیقه انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید