راهنمای سفر کوهدشت

این کتیبه به دستور فتح علی شاه در ابعاد ۶ در ۷ متری ایجاد شده و در آن میتوان تصویر شاه، پسران و نوههایش را در زمین شکار دید. تنها در ماههاى ژوئن تا سپتامبر این معادن قابل بهره بردارى هستند و به دلیل ارتفاع زیاد و شرایط آب و هوایى سخت، غیر قابل عبور هستند. از این چهار معدن امروزه تنها معدن سرسنگ مورد بهره بردارى قرار مى گیرد و لاجورد سرسنگ در بازارهاى خرید و فروش سنگهاى قیمتى مشهور است.

بر اساس تاریخ کهن ترک ها و تاتارها، معادن دیگرى شامل ذخایر آهن، سرب، زاج، آمونیاک، گوگرد، اخرا و مس در حواشى معادن لاجورد وجود داشته، اما تنها لاجورد مورد بهره بردارى قرار مى گرفته است. این عمل باعث ایجاد ترک و درز و شکاف عمیق در سنگها مى شده سپس با چکش، لاجورد را از داخل سنگها جدا مى کرده اند. معادن منطقه شامل مجموعه اى از غارها با دیواره هاى بلند است که گاهى ارتفاع کف تا سقف این غارها به ۴۵ متر مى رسد. زماني كه ضخامت توده يخ به حد كافي مي رسد و حركت خود را آغاز مي كند.

بدین ترتیب، اگر بخواهیم هزینه های ضروری صعود بدون بلیط هواپیما را در نظر بگیریم با نرخ کنونی ارز حدودا از ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد برای هر نفر خواهد بود، هزینه ای بسیار سنگین که قطعاً تأمین آن برای کوهنوردان ایرانی بدون داشتن اسپانسر غیرممکن به نظر می رسد. با توجه به ارتباطی که با سایر جهانگردان در جهان داشتیم متوجه این مشکل شده بودیم که وسیله ای که هم نقش خوراک پزی و هم وسیله گرمایی برای ما باشد باید جزء اساسی وسایل سفر باشد به این منظور گاز سفری ای تهیه نمودیم با حجم کم و وزنی حدود یک کیلو که دارای قابلیت استفاده از پنج نوع سوخت – گاز – بنزین – نفت – گازوییل و پارافین – را دارا باشد .این وسیله دارای کپسولی با وزن 800 میلی لیتر می باشد که سوخت مورد نظر در آن ریخته می شود و به وسیله پمپاژ کردن به گاز تبدیل شده و به مخزن اصلی به وسیله لوله ای منتقل می شود تا در جهت گرمایی و پخت و پز مورد استفاده قرار بگیرد که تصویر آن در زیر می آید .

توریزم یا سیاحت در بحث فعالیتهای اقتصادی عصر حاضر، نقش مهمی در انکشاف ملی و پایدارمنابع طبیعی ایفا میکند؛. سفال سازی ایشان شبیه به عصر مشابه آن در آسیای صغیر، خصوصاً آثار مردم فریجی است. شاید وجهتسمیهی این منطقه به این نام، همین موضوع باشد. بزرگ ترین آنها در منطقه ۴۵۰ متر طول و ۱۲۵ متر ضخامت دارد.بهترین نوع لاجورد در محل معدن حدود ۱۰۰ دلار براى هر کیلوگرم توسط تجار و بازرگانان بدخشانى خرید و فروش میشود و قیمت آن تا رسیدن به بازارهاى پیشاور پاکستان شاید تا ۳ برابر افزایش یابد. ۳-دست کردن آن سعه صدر و تحمل در برابر مشکلات می بخشد.

از جمله وسایلی که در این گونه سفرهای طولانی در جهت استراحت جهانگردان لازم و ضروری می باشد، کیسه خواب است. در سفرهای طولانی مدت و یا حتی کوتاه مدت ، به همراه داشتن یکسری لوازم و ابزار که در مواقع اضطراری بتوان تعمیرات موتورو اتومبیل و یاحتی دوچرخه را با آنها انجام داد، از ملزومات سفر و ضروری می باشد.هزینه اینگونه تعمیرات که گاهی اجتناب ناپذیر است، در خارج ار ایران سرسام آور و بسیار پرهزینه است. در سال ۲۰۰۵ پیش بینی شده بود که ۶۱۰ هزار تن پنبه برداشت شود ولی در ۲۱ مهر ۸۴ (۱۳ اکتبر) و در دیدار امامعلی رحمانف و مقامات وزارت کشاورزی با وی آمار محصولات فوق در این سال را ۳۱۲هزار و پانصد تن اعلام شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۳٪ کاهش تولید داشتند که اعتراض رئیس جمهور را در پیداشت.

او در مکتب خانهی نجف آزادبخت یکی دیگر از شاعران برجسته قوم لک علوم دینی را فرا گرفت و در زمینه شعر لکی به خاطر استعداد شگرف و پشتکار و مطالعه در شعر شاعران لک پیش از خود به حدی از استادی رسید که از لحاظ مرتبه شعری از استاد خود نیز جلو زد. تا پیش از سال ۲۰۱۱ میلادی، گردشگران فقط با هواپیما و در نزدیکی رصدخانه می توانستند این کوه را تماشا کنند. علاوه بر داروهایی مانند آنتی بیوتیکها، مسکن ها،پماد های ضد گزش حشرات ،پمادهای ضد سوختگی در برابر اشعه آفتاب، قطره های استریل چشمی که در هنگام عبور از نواحی گردو غباری و طوفانی مفید می باشد ، اقدام به تهیه اسپری ضد گزش حشرات موذی نمودیم.

اینکه در برابر دیگران هر طوری که رفتار کنی، همانطور هم جواب می گیری. با بررسی های انجام شده یک سری ظرف مخصوص سفر جهانگردی را در فروشگاههای ورزشی که اکثر کوه نوردان و ورزشکاران برای تهیه وسایل تخصصی خود به انجا مراجعه می کنند پیدا کردیم .این بسته ظروف سفری حدودا 800 گرم وزن دارد که به صورت بسته درون یک کیسه قرار می گیرد . هیچ نوع راه ارتباطی و جاده مطلوبی وجود ندارد که بتوان از آن تردد نمود و شما میتوانید بدون داشتن جی.پی.اس یک سفر بسیار اکشن و ماجراجویانه مانند ما را ،که 12 روزدراین بیابانها گم شدیم تجربه کنیدداشتن اینگونه وسایل پیشرفته ارتباطی مانند موبایل، جی .پی.اس یا حتی شارژرموبایلی که با باطری کار میکند و قادر است تا موبایل شما را در شرایطی که هیچ گونه پریز برق در دسترس نیست، تا 8 ساعت روشن نگاه دارد، همگی میتوانند مسیررا از جهت درستتر و یا کوتاه تربه مسافر نشان دادهومخصوصا در هنگام مواجه شدن با خطرات به او کمک نمایند.

روى دیواره غارها دوده ضخیمى پوشیده شده است که نشان دهنده استخراج به روش سنتى در سالیان بسیار دور است. زمین شناسان شوروى سابق ۹ منطقه معدنى استخراج لاجورد با ۳۰۰-۲۰ متر طول و ۸-۱ متر ضخامت معرفى کرده اند. امروزه روشهاى استخراج متفاوت شده است و کاربرد دینامیت از زمان جنگ شوروى در سال ۱۹۷۹ آغاز شد. سال ۱۹۳۰ میلادى یک هیات اعزامى از زمین شناسان شوروى سابق، اکتشاف لاجورد را در پامیر آغاز کردند. اما تلاشهای سیکدار نادیده گرفته شد و قله به افتخار آقای اورست، تغییر نام یافت.۱۰۰ سال بعد که نپال مرزهای خود را به روی خارجیها گشود، دانشمندان ابزار اندازهگیری خود را به کوه که بخشی از آن در تبت قرار دارد، نزدیکتر کردند.

آمودریا خود مرز شمالى کشور افغانستان با تاجیکستان را تشکیل مى دهد.لاجورد تنها سنگ قیمتى است که در داخل مرمر یافت مى شود و ترکیب کانى شناسى آن شامل، لازوریت، کلسیت، پیریت و تا حد کمى دیوپسید، آمفیبول، فلدسپار، میکا و دیگر سیلیکات هاست. با به همراه داشتن ابزارها و دانستن اطلاعات اولیه مکانیکی مي تواند تا حد بسیار زیادی مشکل را کاهش داده وشرایط را هموارتر سازد. در هر سفر به لحاظ مشکلاتی مانند عدم وجود بهداشت در بیشتر مناطق بالاخص بیابانها و مناطق دارای آب و هوای خشک که گاهی وجود خشکسالی نیز مزید بر علت خواهد شد،به همراه داشتن انواع دارو و نیز دانستن کمکهای اولیه جزو ملزومات سفر می باشد.

پس از آزادی، در مهدیه تهران، مشغول به کار شد و وظیفه تعلیمات و تبلیغات را بر عهده گرفت. در روستاى کوران حدود ۳۰۰ معدنچى بدون خانواده هایشان در شیفت هاى کارى ده روزه در معدن مشغول به کارند. روشهاى معدنکارى و ویژگى هاى لاجورد بدخشان معدن سرسنگ و روستاى کوران در ساحل سمت راست رودخانه کوکچه در ۵۶ کیلومترى جنوب روستاى جورم و در ارتفاع ۲۲۸۵ مترى از سطح دریا قرار گرفته است. ولایت بدخشان در کوهستانهاى بخش شمال شرقى افغانستان در طول تاریخ به دلیل ذخایر لاجوردش معروف شده است.

از سال ۱۹۷۴ هیچ وقت اتفاق نیفتاده بود که که در طول یک سال کسی به اورست صعود نکند؛ تا این که در سال ۲۰۱۵ این روند متوقف شد و هیچ کسی در این سال به اورست صعود نکرد. حمل و نقل لاجورد استخراج شده با قاطر از اردوگاه به کشور پاکستان حدود ۹ روز طول مى کشد. برخى زمین شناسان، ۹ منطقه استخراج سنگ لاجورد را نام برده اند که مهمترین آنها معادن چیلمک، شق دره، استورمبى و سرسنگ است و از ارتفاعى بین ۱۸۳۰ تا ۵۱۸۰ متر برخوردارند. لاجورد پس از استخراج به قطعات کوچک تبدیل شده و توسط کارگران از کوره راههاى شیب دار به اردوگاه حمل مى شوند.

دیدگاهتان را بنویسید