دو دختر بامیانی بلندترین قله کوه بابا را فتح کردند – نیمرخ

از جمله وسایلی که در این گونه سفرهای طولانی در جهت استراحت جهانگردان لازم و ضروری می باشد، کیسه خواب است. وجود این چنین وسایلی میتواند مسافران را در پیدا کردن راه و مسیر درست راهنمایی نماید. روندرو به رشد تقاضا و پذیرش طبیعت گردان وگردشگران درایکوسیستم های شکننده وآسیب پذیرکوهستانی افغانستان به خصوص مناطق مرکزی و شرقی آن طی سال های اخیر و عدم داشتن پروگرام مدون برای توریزم اینگونه مناطق لزوم توجه خاص به ایکو توریزم را تشدید می نماید. دانستنی های محیط زیستی عبدالباقی احمد زی 1387) این منابع از جمله ثروت های ملی بوده، موجودیت و ابقای تمامی ایکوسیستم های دیگر مانند آّب، خاک و تنوع حیات، سلامتی محیط زیست، معیشت جوامع محلی و رشد عواید ملی وابسته به حفظ و تنظیم این منابع میباشد که طی سال های متمادی به دلیل جنگ های داخلی، استفاده بی رویه و بیش از حد صدمه دیده و ضرورت مبرم برای تنظیم و حفاظت آن میباشد؛ زیرا تنظیم جنگلات،آّبریزه ها،علفچرها، نباتات طبی وحشی، و ساحات با ارزش ایکالوژیکی با استفاده از شیوه های مناسب جهت حفاظت پوشش نباتی، آب و خاک، جلوگیری ازتوسعه صحرا، حفظ بیلانس و خدمات ایکالوژیکی، انکشاف اقتصاد سبز وکاهش خطرات تغیراقلیم که منتج به انکشاف سکتور زراعت و مالداری، ایجاد زمینه کاریابی، افزایش عاید مردم دهاتی و کوچی، کاهش فقر و تأمین مصونیت غذایی می گردد.

باورهای دینی همواره موردی برای مجادله محققان و دانشمندان و فلاسفه بوده چرا که آنان میکوشند با دلایل علمی و یا شواهد باستانشناسی و مباحث فلسفی صحت آن را زیر سوال ببرند و آن را رد و یا اثبات کنند. حتی تحقیقاتی که در صد سال اخیر برای مشخص کردن رنگ های مورد علاقه مردم دنیا طراحی شده، گویای آن هستند که آبی محبوب ترین رنگ میان مردم است. ابرهای سفید گفته شده را در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از این کوه هم میتوان مشاهده کرد که منظرهای واقعی از یک کوه آتشفشان فعال را برای شما پدید آورده است.

در این مطلب دانیال امرایی با میانگین تراز 7120 از کوهدشت ؛ روش جمع بندی خود را برای شرکت در آزمون کنکور سراسری تجربی با شما به اشتراک گذاشته است. هیچ نوع راه ارتباطی و جاده مطلوبی وجود ندارد که بتوان از آن تردد نمود و شما میتوانید بدون داشتن جی.پی.اس یک سفر بسیار اکشن و ماجراجویانه مانند ما را ،که 12 روزدراین بیابانها گم شدیم تجربه کنیدداشتن اینگونه وسایل پیشرفته ارتباطی مانند موبایل، جی .پی.اس یا حتی شارژرموبایلی که با باطری کار میکند و قادر است تا موبایل شما را در شرایطی که هیچ گونه پریز برق در دسترس نیست، تا 8 ساعت روشن نگاه دارد، همگی میتوانند مسیررا از جهت درستتر و یا کوتاه تربه مسافر نشان دادهومخصوصا در هنگام مواجه شدن با خطرات به او کمک نمایند.

دانستنی های فرهنگی به ما می آموزاند که چگونه تا در محیط ماحول خود قادر به زندگی با هدف باشیم؛ به طور مثال: نسل های ما قبل به جمع آوری نباتات و شکار حیوانات توانسته اند به حیات خود و حفظ منابع طبیعی ادامه دهند و امروز نسل های جدید هم باید به فکر آینده گان باشند تا آنها هم از منابع طبیعی و ارزش های تمدن های گذشته گان خویش بهره برده و در رفاهیت اجتماعی زیست نمایند. دانشمندان معتقدند که اگر روزی این آتشفشان فوران کند، عواقب فاجعهآمیزی، دامن بخشهای عظیمی از آمریکا و کانادا را خواهد گرفت.

از عمده ترين دلايل آسيب شناسي اين اماكن مي توان؛ عدم پلان مدیریتی مناسب، رفتار غيرمسئولانه برخي توريست ها وعرضه کننده گان خدمات توریستی، فقدان آموزش كافي و عدم آگاهي از عواقب تخريب را برشمرد. نتایج حاصل از تحقیق نشان میدهد: درحال حاضرشرایط رو به بحران نیست، اما تهدیدها، فرصت ها و قوت های منطقه راتحت الشعاع خود قرارداده که برای بیرون رفت از این تنگنا، امکانات باالقوه را به باالفعل رسانده و با پلان مشترک وزارت های های زراعت، انرژی و آب و اطلاعات و فرهنگ ومدیریت، ایجاد انگیزه کرده تا بتوان به بهترین نحو از تخریب وضعف توریزم و استفادۀ پایدار از منابع طبیعی در جهت رفاهیت، بلند برده سطح اقتصادی و معرفی تمدن کشور مان به جهانیان اقدام نمود.

مکییان که مطابق وعده قبلی خود در سالروز غزوه بدر به منطقه بدر نیامده بود! «شوش» در خوزستان و پایتخت زمستانی شاهان هخامنشی بوده است – در شوش ارگ، قلعه و کاخ بزرگ و زیبایی داشتهاند که ستونهای سنگی شبیه به ستونهای تخت جمشید و کاشیکاریهای بسیار ممتاز در آن بنا به کار برده شده بود و غالب این یادگارها در موزهی «لُوْر پاریس» موجود است. آزمایش کوه آتشفشان به این دلیل به این نام خوانده می شود که شبیه ساز شعله ور شدن آتشفشان است.

یعنی قاتل هندوها. چون بردگان و کنیزکانی را که از هند می آوردند، اغلب از شدت سرما و یخبندان در این کوه ها تلف می شوند؛ نام آنرا هندوکش نهاده اند. منابع طبيعي در واقع نعمت هايي هستند كه توريست ها را جذب خود مي كنند. گاهی هم در کنار دریا ها و رود خانه ها توریست ها با مصرف بالاي آب وتوليد زباله منحیث یک معضله محیط زیستی باقی می ماند و در نتيجه، با از دست دادن برخي انواع ماهی ها، نباتات و پرندگان کنار رود خانه ها و دریا و یا فاضلاب هوتل ها و سایر منابع جذب توریست باعث الودگی آب ها و منابع طبیعی کنار دریا ها می گردد.

سرمایه گذاری در عرصه توریزم و دوران دادن سرمایه بر اقتصاد ملی اگر مدیریت نشود، تاثیر منفی بر ایکو توریزم بجا می گذارد، مثلاً ساختمان های مدل بلند در بین منابع طبیعی، احداث سونا ها و حوض های آب بازی که منتج به آلودگی منابع طبیعی و در نهایت تخریب منابع طبیعی توریستی و یا همان ایکو توریزم است که به آن سرمایه گذاری شده بود، می گردد. این کوه اصولا فعالیت بالایی دارد و محلی ها به آن خو گرفته اند و فرار نمی کنند. با توجه به گستره فعالیت­ های صنعت توریزم در سایر حوزه­ های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی، این صنعت می ­تواند به عنوان یکی از مؤثرترین بخش­ ها در رشد و توسعه اقتصادی ایفای نقش کند؛ زیرا صنعت توریزم، فرصت تولید، ظرفیت کاریابی، کاهش فقر و منبع عایداتی را برای کشورها به همراه دارد که این امر به طور مستقیم، غیر مستقیم و القایی در شاخص ­های اقتصادی ملی تأثیر می­ گذارد، اگر از ظرفیت ­ها و فرصت ­های بی­شماری که در این صنعت وجود دارد به خوبی استفاده شود، حجم بالایی از درآمدهای کشور را می ­توان از این صنعت تأمین کرد.

باعث صدمه در ایکو سیستم شده که باید تمام ریسک ها را پیشبین شده و مدیریت کرد. ولسوالی یفتل: این ولسوالی یکی از ولسوالیهای غربی ولایت بدخشان است که جمعیتی نزدیک به ۸۸ هزار نفر دارد؛ این ولسوالی از دو بخش بالا و پایین تشکیل شده بود که یفتل بالا به مرکز ولایت بدخشان یعنی شهر فیض آباد پیوست و فقط بخش پایینی آن باقی ماند که همان ولسوالی یفتل کنونی است.

محمداسماعیل خطوط ثلث و ریحان و رقاع و نستعلیق را خوش می نوشت و منشی زبردستی بود. ایکوتوریزم پايدار مي تواند نگهداري و حفاظت از تنوع زيستي را بهبود بخشد، به خصوص موقعي كه مردم محل به طور مستقيم با مسوولان مربوطه رابطه نزديك تري پيدا كنند. استفاده مستقيم از منابع طبيعي، اعم از منابع قابل جايگزين يا غيرقابل جايگزين، به جهت فراهم آوردن تسهيلات توريستي، يكي از مهم ترين صدمات مستقيم ایکوتوریزم است. يكي از اين منافع ایکو توریزم و اهمیت آن در انکشاف ملی همانا عایدات مستقيم است كه از طريق ماليات ها و حق الزحمه ها به دست مي آيد.

با اینکه لاژورد در رده سنگ های نیمه قیمتی قرار دارد ولی نمونه های طبیعی و مصنوعی متنوعی برای آن ارائه می شود، زیرا این سنگ به دلیل مجاورتش با تعداد زیادی عناصر دیگر مثل کلسیت ، پیریت ، سودالیت و هاینیت ، با سنگ های زیادی در ارتباط است. با توجه به نقش اقتصادی ایکوتوریزم ، در استفاده از ذخاير پايدار زيستي و تنوع آنها، مي توان علل تخريب انواع مختلف را مورد بررسي قرار داد و به دو بخش صدمات محيطي و اجتماعي- اقتصادي تقسيم كرد كه عموماً بخش دوم آن به بوميان ( مردم محل، حیوانات، پرندگان و آبزیان) تحميل مي شود.

تلاش مالوری و ارتفاع صعود وی با توجه به امکانات کوهنوردی در آن زمان بسیار حائز اهمیت بود و نشان دهنده توان و نبوغ بسیار بالای این کوهنورد بود. اهمیت فوق العاده اقتصادی و فرهنگی صنعت توریزم باعث شد که در سال 1975، سازمان جهانی توریزم در شهر مادرید اسپانیا تأسیس شود و افغانستان نیز به عنوان کشوری دارای تمدن باستانی و برخوردار از جاذبه های ایکو توریزم، در سال 1344 شمسی عضویت این سازمان را به دست آورد و در سال 1327 افغانستان اداره گرحندوی را نیز بنیاد نهاده بود. دشوارتر ازان رسمی است که بانویی چادرش را به منزل یک افغان می فرستد واز او برای خود ویا خانواده اش یاری می خواهد.

دیدگاهتان را بنویسید